10 nejlepších knih z fantastiky za rok 2010

V rámci pravidelného bilancování nabízím i svůj top ten uplynulého roku. Vybíral jsem čistě z premiér, a jelikož souhlasím, že česká špička se vyrovná té zahraniční, neobtěžuji se vytvářením rozdělených seznamů. Knihy jsou seřazeny abecedně (mezi námi, jednička je už poněkolikáté Erikson, byť tentokrát mu po boku stanul Jan Poláček). A jak zní přikázání? Čtěte, srovnávejte, komentujte…

Daň pro ohaře
Avilion
Čerpadlo 6
Objevení nebe
Plavba do Sarantia
Spěšný vlak Ch.24.12.
Vládcové vesmíru
Čarodějka z Florencie

Avilion– Robert Holdstock

Poslední výprava do Ryhopského lesa není nejlepší částí cyklu, je „pouze“ výborným románem. Ale okolnosti jeho vydání nutí vzpomínat (ale třeba i zamyslet se nad tím, jak se série vyvíjela) a podtrhují, že Holdstock stvořil něco opravdu výjimečného. Magie lesa a síla dávných mýtů zůstane s každým, kdo kdy o mytázích četl. R.I. P.

Info o knize: https://fantasyplanet.cz/kniha/avilion

Čerpadlo 6 – Paolo Bacigalupi

Už dlouho se mi nestalo, aby mě nějaké sci-fi donutilo k slzám. Bacigalupi to zvládl s přehledem opakovaně. Fascinující příběhy, skutečně lidské osudy a problémy, dechberoucí rekvizity. Na tohle jméno si budu dávat pozor. Vzpomněl jsem si na ty nejlepší sbírky George R. R. Martina, ale také třeba na fenomenální Dilvermoon od Raye Aldridge. Byl jsem dojat, napnut, pobaven i vystrašen.

Info o knize: https://fantasyplanet.cz/…a/cerpadlo-6
Recenze: /…galupi-paolo

Daň pro ohaře (Malazská kniha Padlých 8) – Steven Erikson

Malazská kniha Padlých. Těžko k ní říct ještě něco nového. Prostě dalších tisíc stránek, které udivují komplexností světa, prací s jazykem, myšlenkovým přesahem a neustálou akcí. V několika liniích. Jak to ten chlap dělá, to je prostě záhada.

Info o knize: https://fantasyplanet.cz/…l-pro-ohal-e

Objevení nebe – Harry Mulisch

Zpráva anděla o nejdůležitější misi historie – navrácení desek, na nichž je zaznamenána původní smlouva mezi Bohem a lidmi. Podivuhodná kniha, která ukazuje, jak je vše propojené se vším. Zlo i dobro, Střední Evropa i Nizozemsko. Zábavné i kruté, zatraceně čtivé. Nikdo nejsme v bezpečí – před osudem ani historií. Největší zážitek letošní produkce nakladatelství O­deon.

Info o knize: https://fantasyplanet.cz/…bjeveni-nebe
Recenze: /…ulisch-harry

Plavba do Sarantia – Guy Gavriel Kay

Jako Kayův velký fanoušek jsem mohl letos slavit – tři knihy, jedna lepší než druhá. Do desítky nejlepších nakonec nominuji byzantskou Plavbu do Sarantia. Kniha není přehnaně akční, je jen první částí příběhu, ale je perfektně napsaná s citem pro inkriminovanou historickou epochu, její umění i příběhy. Pokud ovšem raději klasiku, klidně si dosaďte Potulný oheň, pokud máte rádi fantaskno proplétající se naší realitou, dejte si Ysabel. Kay vás ani v jednom případě nezklame.

Info o knize: https://fantasyplanet.cz/…-do-sarantia
Recenze: /…-guy-gavriel

Pod kupolí – Stephen King

Tady nejde jinak, protože i když není Pod kupolí bez chyb a v závěru King odhalí svou klasickou slabost, když se snaží vše za každou cenu vysvětlit a urovnat (přestože celou dobu těží z nejistoty a otevřenosti), přesto se jedná o návrat krále. Román navazuje na linii velkých románů započatých Svědectvím a v mnohém završuje jejich vývoj – od celosvětové katastrofy po jasně ohraničené městečko. Jen doufám, že ve stejné formě dá King i chystaný návrat do světa Temné věže

Info o knize: https://fantasyplanet.cz/kniha/pod-kupol

Spěšný vlak Ch.24.12. – Jan Poláček

Ne malé, ale opravdu velké zjevení. Poláček mi jednoduše vytřel zrak. Jedna z mála knih, u kterých si absolutně nedokážu vybavit, že bych se byť na okamžik bavil. Mimochodem, bylo o ní slyšet i za hranicemi fandomu. Peňás knihu odstřelil – http://www.lidovky.cz/ln_noviny.asp?… (a udělal ze sebe blbce – bohužel tak, že si to žádný z jeho věrných čtenářů neuvědomil, protože to by museli knihu napřed číst) a v anketě Lidových novin ji zmínil jen jeden statečný (Viktor Janiš), o tom, co s ní provedli v Blesku, snad raději mlčet… Česká mainstreamová literatura by přitom měla, slovy Pohlreicha, vyndat hlavy ze zadku. Mimochodem, ano, odhlédnuto od Poláčka je většina domácí žánrové produkce čistá zábava, ale je to zábava perfektně udělaná, odpovídající schopnostem a ambicím jednotlivých autorů. Co jsem viděl třeba z letošní Magnesie litery, tak mainstream je nabubřelý, prázdný, nudný, neukázněný (chtěli by řešit všechno a vyřeší… však víte) a vůbec hluboko v devatenáctém století.

Info o knize: https://fantasyplanet.cz/…lak-ch-24-12
Recenze: /…-polacek-jan

Vládcové vesmíru – Ivan Adamovič (ed.)

Kamenujte mě, ale tohle je antologie roku. Legendy: Draci? Super čtení a je ho hodně, to samé Jirešovy Hvězdy české sci-fi (s pár výhradami), ale opravdu počin, který je milníkem, o který se může celá fantastika opřít i do budoucna? Vládcové vesmíru jsou navíc, přestože obsahují i texty přes sto let staré, čtivou knihou. Klidně si ji dejte zabalit do kůže a nechte pak na ni padat prach deset let, ale pořiďte si ji. Jednou poznáte, že to za to stálo.

Info o knize: https://fantasyplanet.cz/…cove-vesmiru
Recenze: /…ovic-ivan-ed

Vyděděnec a jiné povídky – H. P. Lovecraft

Klasik světového hororu si letos zažil svou renesanci (a navázal na úspěšný rok svého kolegy Howarda – tomu v roce 2009 vyšly nejen výborné a u nás téměř neznámé westernové povídky, ale především poslední svazek souborného vydání Conana). Vyšly hned tři knihy – a každá sází na trochu jiný přístup. V nakl. Laser-books vydané V horách šílenství je kniha pro běžnou četbu a nalákání nových fanoušků, v Plusu vydané první Spisy potěší Mistrovy věrné a přitáhnou ty, kdo chtějí svého autora komplet. Ale dílko z nakladatelství Dokořán… to je čiré potěšení – choré a nesvaté. Nejkrásnější kniha roku.

Info o knize: https://fantasyplanet.cz/…-jin-pov-dky

Vyslanci mrtvých – Adam-Troy Castro

Někomu se může víc líbit Brasyl, ale já prostě musím vypíchnout tuhle perfektní vesmírnou detektivku. Před mnoha a mnoha lety jsem byl nadšený knihou Když přitažlivost selže, pak jsem objevil kouzlo robotických detektivek pana Asimova… Ono míchat detektivku s fantastikou, to zavání problémem, ale když se to povede… Vyslanci mrtvých přitom potěší nejen milovníky již zmíněných klasik, ale i třeba fanoušky A. Reynoldse. Především však ty, kteří s chutí objevují nové hvězdy žánru.

Info o knize: https://fantasyplanet.cz/…anci-mrtvych

No a co se týče černého koně uplynulého roku, tak bych doporučil následující:

Čarodějka z Florencie – Salman Rushdie

Nelekejte se, netlačím vám žádné těžko stravitelné umění. Rushdie je vypravěč od Pánaboha a jeho zatím poslední román je oslavou jazyka, splétání příběhů a žen. Magická, erotikou jiskřící pohádka se sklony k tragédii… Pokud se vám líbila povídka Ramadán ze sandmanovských Bájí a odlesků, měli byste po této knize okamžitě skočit. Nebudete zklamáni.

Info o knize: http://www.daemon.cz/…-z-florencie

Samozřejmě, dá rozum, že jsem nepřečetl všechno – do mé desítky tedy nezasáhl např. Kraken, New space opera 2 nebo Atrament. Nicméně vzhledem ke znalostem svého vlastního vkusu si za výše uvedenými tituly stojím i přes tento nedostatek. A aspoň mám na začátku nového roku co dohánět…

Boris Hokr (zástupce šéfredaktora)

boris.hokr@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

28 komentářů

  1. Borisi, poklona. Musím tě jednoduše obdivovat za to, kolik toho stíháš během roku načíst skrytě závidět 🙂

  2. co se tkne mě
    …Objevení nebe jsem odložil v polovině, protože začaly převažovat vztahový peripetie nad politikou a rozličným filozofováním o všem možném á la Mann, kniha je to ovšem zajisté dobrá; do toho Čerpadla půjdu kvůli Richardovi; tzv. spisovatelé čvúťáci rekrutující se z techniků mě vždycky fascinovali, takže na Poláčka asi taky dojde; plus ten King, pár stránek, začtu se, uvidím. Jinak supr, Borisi, rovněž se klaním.

  3. Erikson
    Borisi, co takhle nějaká pěkná recenze na Eriksona? Jinak dobrý vkus. 😉

  4. jak je ten vkus různý 🙂
    Z Borisových “10 nejlepších knih z fantastiky za rok 2010” sem přečetl Avilion a zbytek oklikou obešel a třeba takové Čerpadlo 6 sem ani koutkem oka nepostřehl. Neznám autora, neznám knihu, vůbec netuším co že to je a to i přes to, že pravidelně sleduju novinky na knižním trhu, novinky tady apod…

    Je pěkné jak se vkus jednoho diametrálně odlišuje od druhého a co jednoho zaujme, druhý s klidem mine 🙂

  5. jak je ten vkus různý 🙂
    To Herne: Tak hned navštívit Legie.info, tam je Čerpadlo 6 dost probráno a jednotlivé povídky také.

  6. Čerpadlo 6
    Herne, tu knihu si určitě sežeňte, je úžasná. Fantastika pro náročné čtenáře ve srozumitelném podání.

  7. Bacigalupi je úžasný autor. Kdokoli, kdo sleduje povídkovou tvorbu zejména na stránkách magazínu F&SF, ale i jinde (bývalá Ikarie), ten autora dobře zná (velká většina povídek této sbírky byla česky už dříve vydána). Jsem rád, že ho díky knize objevili i ti neznalí, snad se to poštěstí i u dalších autorů podobného talentu 🙂

  8. No četl jsem jen Vládce vesmíru (překvapivě dobré, ale top 10 ne) a Kaye (jen ze zvědavosti a docela mě dostal, ten by v té topce možná skončil). Ostatní knihy ani nemám v plánu, možná jednou Eriksona – ale nejdřív tak v důchodu vzhledem k rozsahu a tempa vydávání:D

  9. No chybí mi tu například Hvězdy české scifi, což je podle mě mnohem lepší sborník než Vládcové vesmíru. A vůbec, ten výběr na mě působí tak nějak pseudointošsky, ale hold každý máme jiný vkus

  10. jj
    No jo, vkus je různý, tak je to správné. Ad Erikson – s recenzí se to má tak, že jsem si letos Mistra naručil jako dárek, takže si ho vychutnávám bez stresu spojeného s nutnost o tom psát. Ale neříkám, že časem nebude… Ad Bacigalupi – doporučuju i těm, kteří ho znají z jednotlivých povdek, jako celek je to ještě mnohem silnější. příkladem je pro mě Kalorik, kterýho jsem bral jako hezkou povídečku, ale v knize mě dojala. Vládci vesmíru – asi máme jiná kritéria. Já si prostě myslím, že třeba ty Hvězdy české scifi jsou prostě čtivý a zábavný, ale takových knih je spousta. Vládci jsou prostě projekt, před kterm smekám a na kterým bude žánr ještě dlouho stavět. Jinak pseudointošský? Hm, možná to Objevení nebe, ale jinak všechno myslím hodně vstřícný knihy. Pokud byl míněný ten Rushdie, tak se nechte překvapit, jaký je to zábavný prasák 🙂
    A začněte sakra dávat svoje desítky!

  11. No zatím asi tohle:
    Hvězdy české scifi
    Legendy draci
    Poslední strážce věčnosti
    čerpadlo 6
    atrament
    fenix vítězný
    hladové hry

    zbyvající tři pozice si nechávám pro tituly, které na mě čekají v knihovničce

  12. Ta Čarodějka vypadá dobře. Děkuji za upozornění Borisi.

  13. Rád bych přišel ze svou „desítkou“ ,ale knihu s vročením 2010 jsem četl v loňském roce pouze jednu. Jsem pořád ve skluzu.V podstatě mám jeden seznam sci-fi a fantasy, další seznam s beletrií ( něco na způsob „1000 knih, které musíte přečíst, než zemřete “) a další seznam tvoří knihy, které jsem sice už četl, ale strašně rád bych je zhltnul ještě jednou.Takže teď čtu Black Hills a pak zase nastane dilema, co upřednostnit,co přeskočit,posunout.Ale to mě nebrání těšit se na letošní rok, na spoustu zajímavých titulů a tohle je pro mě prozatímní Top 5:
    1.Flasback – Simmons
    2.Dívka na klíček – Bacigalupi
    3.Anathem – Stephenson
    4.Hrdinové – Abercrombie
    5.Embassytown – Miéville

  14. Holomráz
    pekny vyber borisi, jenom mi tam proste chybi Holomraz. ta knizka ma neskutecny koule a jak sem o tom tak premyslel, tak je to ta nejzabavnejsi ( asi ne nejlepsi, i kdyz ja fakt nevim..) knizka jakou sem kdy cetl.

  15. Já se zmůžu asi akorát na prozatímní Top 5. Když to tak počítám, tak v roce 2010 vydané i nakoupené knížky by počtem ani na desítku nestačily.

    Simmons – Kantos Hyperionu
    Poláček – Spěšný vlak CH 24.12.
    Bacigalupi – Čerpadlo 6
    Gibson – Neuromancer
    Kuttner – Roboti nemají ocas

    Ještě nemám dočtený Brasyl, ten by asi top five taky zamíchal…

  16. to Pepa
    Jo tak pod tvůj výběr by se mohl podepsat můj index očekávání na letošní rok.

  17. Nebylo by lepší seřadit obrázky obálek stejně jako texty?
    A čo si predstavujetě pod takým slovom “premiér” (a čistě”), pokud zahrnuje x-tou reedici HPL?

  18. to Jan Vaněk jr.
    Ony seskládané jsou. Akorát kdybychom tam daly všechny, přesahovaly by text. Takže jsme tři museli vyřadit. A Erikson se výjimka, toho jsme chtěli do perexu, tudíž pak musel být umístěn na vrchním místě.

  19. Premiéry
    Věřte, že jsem nad tím uvažoval. Nechtěl jsem reedice a pouhé nové překlady (i když Idoru lákalo). Mohl jsem se z toho asi vyvléct slůvkem “knižní”, ale nakonec jsem došel k závěru, že to u Vyděděnce není třeba. Uznávám ovšem, že pokud by se jednalo o román, nedal bych ho. Nicméně povídky jsou pro mě něco jiného. Způsob jejich složení je důležitý (viz Čerpadlo 6) a především – u Vyděděnce rozhodla výjimečná úprava. Dohromady mi to tu nominaci ospravedlnilo. Navíc, přesně stejná kompilace, pokud vím, ještě nevyšla.

  20. No vidíš Borisi, že umíš psát krátké recenze. Výběr plus mínus v pohodě. Akorát ten Bacigalupi… Ten by snad měl mít nějakou úplně speciální kategorii, nebo co. Ostatní autoři sice nejsou žádná ořezávátka. Nicméně Bacigalupiho kniha ční nad zbytkem žebříčku jak monumentální falický obelisk, tvarem důrazně připomínající, kam si můžou ostatní autoři své knihy…zkrátka jak s nimi mají naložit (Eriksonovi ty jeho tlustopisy obzvláště nezávidím 🙂 ). Pro mě sbírka desetiletí. Mimochodem, kde je Simmons?

  21. Ups
    Bacigalupi: je výborný, ne že ne, ale pro mě až za (byť těsně) za Eriksonem a Poláčkem. Nicméně Dívka na klíček je teď asi nejočekávanější kniha roku. Simmons… Hladové hry a Kantos Hyperionu jsou druhá vydání (u Her by se dalo uvažovat na zkladě nového překladu, ale i tak by asi skončily těsně za hranicemi desítky) a novinka Black Hills… ta prostě na desítku u mě nemá. Zbytečná linie s Custerem (mám pocit, že to byl jen reklamn tah, ja nalákat čtenáře), spasitelský závěr, nepochopitelná (na základě informací v knize) motivace hrdinova syna atd. Mistrovsky napsané, ale taky mistrovsky nedotažené.

  22. Nihil : Měl jsem samozřejmě na mysli Black Hills. Souhlasím, že zůstalo trochu (trochu víc) za očekáváním. Do svého žebříčku bych ho asi procpal, ale zase jsem toho tolik z letošní nabídky nepřečetl…nechám se tedy inspirovat. Poláčka musím omrknout. Vypadá slibně. Oprav si u něj “vyztřel”.

  23. Vyztřel
    Dík, opraveno. Příjemné počtení do nového roku!

  24. Č6
    Jsem rád, že se čerpadýlko mnoha lidem líbí, takže přispěchávám s ujištěním, že ve stejném gardu (formát, výtvarník) se už usilovně pracuje i na povídkové sbírce Teda Chianga, a počítám, že tu by na seznam toužebně očekávaných titulů roku 2011 taky pár lidí zařadilo.
    (Jinak, velmi nerad si sám ničím pracně budovanou pověst starého mrzouta, kterému nejde pod nos skoro nic, ale s tímhle shrnutím 2010 se fakt dá v klídku souhlasit.)

  25. Tak na Teda Chianga se taky těším a doufám, že Albatros bude pokračovat ve vydávaní sbírek autorů z magazínu fasf

  26. Čerpadlo 6
    Čerpadlo 6 je tu koukám chváleno všemi, já do toho budu muset snad v knihkupectví nakouknout 🙂

    Lukjaněnkova noční hlídka před lety také tolik opěvovaná, je pro mě nečitený kus co sem se nepokoušel po druhé rozečíst, tak mám lehce obavu, abych zase nevyčuhoval z řady.

  27. Top 5/2010
    Že bych taky přispěl svou četbou za 2010, i když to jsou spíš staré dluhy?

    1. G.G. Kay – Under Heaven (až na uspěchaný konec nádhera)
    2. Jasper Kent – Twelve (nikdy bych nečekal, že budu číst upířinu)
    3. Jon Grimwood – End ot the Word Blues (konečně dočteno)
    4. Octavia Butler – Parable of Talents (nápodobně)
    5. C. Kiernan – Low Red Moon (proč jsem se k téhle autorce tak dlouho nedokázal dostat?)

Zveřejnit odpověď