Páni, znáte tu pohádku o Měsíci a smutnejch lidech z Tankového praporu? Ne? Tak si to přečtěte. Nebo jo? No tak si dosaďte za měsíc rok. Jo, zase je jeden v pr.. yči. Nastal tedy čas tradic. A tradičních žebříčků.
Na úvod pár slov ke stavu věcí. Kmeti mezi námi, to je ti začnuvší s fantastikou někdy v devadesátých letech, se postupně ale jistě mohou přidat k prakmetům. To jsou ti, kteří začli v osmdesátých, neřkuli sedmdesátých letech a dodnes považují sci-fi za nejvíc super věc od krájeného chleba. V čem se můžeme přidat? V nadávání na dobu. No jo, tahle ta dnešní fantastika už není pro starý…
Když se podíváte na seznamy produkce (třeba tady u nás na FP), je vidět ústup zavedených nakladatelství, které měly odvahu a čuch na zajímavé autory. K tomu si přidejte nějaká fikaná rozhodnutí ze zahraničí, na které nadávají především v Polarisu a útok velkých nakladatelství pomocí young adult a těch věcí okolo. S marketingem, kterému se nikdo na fantastické scéně nemůže rovnat.
Navíc se mění i vkus jako takový, takže bohužel třeba nevzbudila takový zájem Stella Gemmell ve Fantom printu. Což je smutný i proto, jak jsou kluci ostravský občas kritizovaný, že vydávaj jen ty „blbosti“. No, tak za tu Gemmell a Kolo času (a kdysi třeba za Ruckleyho) by si teď zasloužili rok klidu.
V podstatě nejpozitivnější jsou dvě věci: V Argu se v dobrém slova smyslu zbláznili a vydali čtyřku Sullivana – Smaragdovou bouři. Což je prostě super pokračování super série, kterou již tradičně většina lidí, co nadává na úpadek knižní produkce, ignorovala. Takže Argu dík. A druhou dobrou zprávou je, že na fantasy hodili očko v brněnském Hostu. A vypadá to, že tam v young adult rozhodně nepojedou. Takže nakonec snad bude v příštím roce třeba o něco lépe… ostatně, hned na úvod roku se chystá nový Sanderson a Erikson, hip hip hurá.
A teď už ten Top ten, vážení.
Paolo Bacigalupi: Potopená města
Takže na úvod abecedy si můžeme říct, že fakt nic nemáme proti young adult. To bychom sem jistě nedali Bacigalupiho Potopená města. To, jak je většina zbylé produkce pro dospívající vykastrovaná a zbytečná vynikne, když si dáte v jeden týden právě Bacigalupiho a libovolný jiný produkt z tohto ranku. Potopená města jsou logická, depresivní, krvavá, hrůzná, realistická. A ano, pořád je to o dospívajících a pro dospívající. Svět není kámoš, svět je svině. Lepší radu do života – a líp podanou – nedostanou.
S. T. Joshi (ed): Černá křídla Cthulhu
Takže antologií u nás vyšlo letos dost. Vzhledem k tomu, že jsem se na jedné podílel doslovem, tak raději volím bezpečnou sázku na jistotu u tradičního laserovského rozloučení se s uplynulým rokem. S. T. Joshi je jméno, které lovecraftovští ctitelé znají z řady projektů. A nyní se dostáváme i k ním sestavené antologii povídek ovlivněných mýtem Cthulhu. Zní to možná sarkasticky, ale fakt si nedokážu představit lepší čtení na zimní večery…
Štěpán Kopřiva: Aktivní kovy
Muhehe… prodej zmrzlinářského produktu… muhehe… kydlení jeptišek… muhehe… školky… muhehe… reklamní strategie v praxi… muhehe… sebevražda jako životní poslání… muhehe… zelený mozek zkoušející žít jako normální civil… no prostě muhehe. Tahle kniha je syrová. Je to neředěný frontální útok asociality, psychopatie, popkultury a vztyčeného prostředníčku a všeho dalšího dobrému vkusu. Štěpán Kopřiva for president, passíci.
Nordan Lewis: Obdivné hvízdnutí
A pro změnu něco umění. Kniha o tom, jak jeden černej kluk hvízdl na bílou paničku a dva dobří lidičkové ho umravnili. Tedy… zavraždili. Ale moh si za to sám. Jako hvízdat na bílou dámu?! Na americkém Jihu? Moh si za to sám. A je logické, že porota jeho vrahy osvobodila… Tak a teď vážně: tahle kniha je krutá. Dějou se v ní věci, ze kterých by se zvedl kufr i mladýmu Clive Barkerovi.. A pozor: je to pojaté jako komedie. Fakt. Navíc poetická. Malý klenot, který vřele doporučuju. Už proto, že ho dáte za jeden večer (ale noční můry vystačí tak na měsíc).
George R. R. Martin: Rytíř Sedmi království
Kdyby za mnou dneska skočil ďábel a řekl mi, ať si vyberu, zda má Martin dopsat Píseň ledu a ohně nebo další povídky o Dunkovi a Eggovi, které se odehrávají nějakých osmdesát let před Hrou o trůny, tak má sága holt smůlu. Tohle je totiž starý dobrý Martin, geniální povídkář, který i z nejprostšího námětu vytříská diamant. Pořiďte si, přečtěte si a pak čekejte na toho ďábla…
Haruki Murakami: Kronika ptáčka na klíček
Murakami je fanoušek mainstreamu, který píše ryzí městské fantasy, ale většina jeho čtenářů si to odmítá přiznat. Kronika je jedna z jeho starších knih a je o něco syrovější než třeba loni vydané 1Q84. Ale to vůbec nevadí. Sex, válečná zvěrstva, sezení na dně studny, pátrání po kočce a vaření špaget. Po dočtení dostanete chuť na jazz, chování kočky, cestu do Japonska a Japonku.
Anthony Ryan: Píseň krve
Jak jsem uvedl výše: v Hostu se pustili do vážné fantasy. Píseň krve není zrovna pecka, ale je to poctivá šestisetstránková fantasy pro chvíle, kdy potřebujete právě poctivou šestisetstránkovou fantasy. Pokud máte chvíli, kdy potřebujete něco o dvě stě stran kratšího, šáhněte po tom Sullivanovi.
Brandon Sanderson: Tři tváře
Nejinovativnější kniha roku. Tedy pro fantasy. Sanderson je dosud nedoceněný génius, a i když umí hlavně romány, tak i v delších povídkách dokáže velké věci. Tři tváře jsou jednak zábavné čtení a jednak jakýsi komentovaný výklad k Sandersonovým třem zákonům psaní fanatsy – ne, nebudu vám je tady vypisovat, použijte google. A pak si běžte sehnat všechno, co u nás od tohohle týpka vyšlo. Patří mu budoucnost epické fantasy.
**Petr Stančík: Mlýn na mumie
A kniha roku. Je to překvapivé, ale je česká. Geniální přehlídka šílených nápadů, fascinujících kulinářských receptů, encyklopedických faktů o pražských památkách, nevěstincích, knajpách a známých pervertech. To vše laděno do surrealistické verze filmů Adéla ještě nevečeřela nebo Tajemství hradu v Karpatech. Jak říkám, kniha roku.
Andrzej Sapkowski: Sezóna bouří
Chápu výtky všech, kdo tvrdí, že tohle není ten Geralt, jakého známe z povídek. Chápu výtky všech, kteří tvrdí, že Sapkáč zase nenapsal román, ale slepil pár povídek. Chápu i všechny další možné výtky. A je mi to jedno. Protože je to prostě Sapkáč. Totální guilty pleasure. Nikdo, nikdo neumí dialogy jako on, ironii a sarkasmus v každém gestu. A nikdo nepoužívá dokonalejší šrapnely, ani Jára Cimrman: „Viděl ji z profilu. Skutečně musela být kdysi velmi hezká. Ale kurevsky dávno.“
Jo a jako každý rok, jedna bonusovka…
Kalevala
Asi takhle: každý rok vyjde cca deset titulů, které o sobě tvrdí, že jsou generační knihou, výpovědí etc. etc. Tohle, vážení, je kniha národní, která definovala těch generací už pár desítek let. A je to taky jediná kniha, která si může troufnout dá jako blurp (to jsou ty reklamní slogany známých osobností) samotného Tolkiena. Kdybyste si chtěli pořídit z výše uvedených jednu knihu, chtějte tuhle. Pro milovníky fantasy je to povinnost, zdrojový kód, chcete-li.
Bouřková sezona,Potopená města,Rytíř sedmi království,
Rytíř sedmi království
Nejlepší je jednoznačně Rytíř sedmi království! Ale přednost bych dal dopsání dalšího dílu Písně ledu a ohně 😉
Martin se nevěnoval ani jednomu scénáři, pro 5. sérii GoT, aby se mohl naplno věnovat dopisování Vichrů zimy. Takže bych neočekával, že napíše další povídku s Dunkem a Eggem 😉 Alespoň ne do Vichrů.
Ale jeden nikdy neví 🙂
Kalevala
O té Kalevale jsem nevěděl, jako fanoušek kapely Amorphis, a nejen proto, do ní budu muset jít. Jen ta cena, ajajaj. Host mi poslední dobou taky dělá radost.
Tak z tohohle výběru jsem četl zatím jenom Bouřkovou Sezónu (za sebe musím říct – nic moc) a Aktivní Kovy (tahle šílenost se mi líbila moc!). Takže Tímhle bych chtěl poděkovat autorovi za tipy na povánoční koupi!!! (Mě osobně se do top ten na poslední chvíli dostal Tenký Led).
Tváře od Sandersona a Martinův Rytíř (i když tu první povídku mám doma spoustu let v 2. dílu Legend) jsou určitě to nejlepší, co jsem loni četl. Na Zaklínače se chystám, až bude ve vázaném vydání. Město od Stelly Gemmell mě vážně nebavilo a to mám knihy jejího manžela (do kterých kecala víc než dost) opravdu rád.
Nové knihy od Sanderson a Eriksona jsou dobrá zpráva, jen by to konečně chtělo 4. díl Alvina od Carda.
Dunk a Egg
Tihle dva mě taky baví víc než Píseň, ta provázanost se sequelem je dokonalá. Všechny tři ty povídky jsem už četl dávno v originále, ale v českém kabátě jim to sluší – rozhodně si ho zaslouží.
Warhammer
Pokoj v duši českému Warhammeru…. Totální nasranost na GW a BL….
zajímavý, osobitý výběr, trochu mě zaráží absence Coreye, ale každý to vidíme jinak a každý přečte jen určité kvantum knih
No, popravdě, Stella Gemmel NENÍ David Gemmel. Ale je fakt, že Fantom Printu patří uznání, že zkusili zase jednou sáhnout mezi své obvyklé škatulky.
Plne sa ztotožňujem s pííís-om. Vyšlo mi to úple rovnako.
Co se nevešlo
Tak Stella Gemmell byla prostě ZAJÍMAVÁ – právě tím srovnáním. A je škoda, že se jí nevěnovala větší pozornost. Jinak Corey mě osobně tolik nezaujal (samostatný fantasy Abraham je u mě ale jedna z nejočekávanějších věcí roku) a nad něj stavím Algor (ale ten jsem dočetl až teď). Výborně vypadá ještě Andělíčkář, právě s ním začínám.
Kde je Esslemont?
to Warhammer
Prosím pokorně alespoň o dokončení The Horus Heresy, ať vím, jestli se z toho ten Loken nakonec vyhrabe? 🙂
(Mezitím jsem to již dostudoval v originále, neb to napětí nešlo vydržet, ale dovydávat by se to mohlo!) .-)
Esslemont
Ad Esslemont: byl lepší než Návrat, ale pořád ne tak, aby byl v top ten. Co ale zatím koukám do toho chystaného Eriksona, tak král je zpátky.
Ad Horus: nemohlo. Nemohlo, protože o tom prostě bohužel nerozhoduje Polaris. Ukázka zvůle mocnějšího (a blbějšího) v praxi…
TOP
Tak ono sestavovat TOP, to je vždy o vkusu 🙂
Určitě potěší Zaklínač, stejně jako GRR a Cthulhu 🙂
Já osobně jsem pořídil od Baronetu Sesterstvo Duny a Mentati Duny, což je záležitost spíš pro skalní fandy, ale o to více to potěší 🙂
…
Město bylo možná zajímavé, ale v tom případě bohužel v čistě intelektuální rovině:-), což tedy není můj šálek kávy, takže jsem to dočetl se skřípěním zubů, a po zdolání si hluboce oddychl :-).
Co se HH týče … to nemá cenu vůbec zkoušet, i kdyby to technicky šlo. Ten cyklus bobtná:-) celkem rychle, a s ohledem na možnosti Polarisu by se skluz jen prohluboval. Kdyby BL dala, a mohlo se ve WH/WH40K pokračovat, tak by mi přišlo rozumnější jet kratší série, nebo jednotlivé knihy. HH se prostě v našich podmínkách nedá dohonit.
to Boris
Padlo tady několik náznaků na některé (Erikson,Sanderson,Abraham) chystané tituly.Můžeš být trochu konkrétnější, případně zveřejnit svou Top 10 nejočekávanějších titulů v roce 2015?Díky.
Očekávání
Pepa 62: zatím:
Abraham: Podzimní válka (výčet toho, v čem je celá série geniální, by bylo na dlouho, ale takhle nějak by mohl psát Martin ságy, kdyby se mu to nevymklo z ruky – vyjít mělo už dávno, ale Laser pořád posouvá, ale sama kniha by měla být komplet připravená)
Kim Newman: Anno Dracula (jsme zvědav)
Jack Ketchum: Dívka od vedle (Po sezóně byla velká paráda a já se od té doby těším na další syrovou temnou věc tohohle pána, letos byl mimochodem zdatnou náhradou Oddíl od Nicka Cuttera, brilantní věc, ale ne pro slabé nátury)
Steven Erikson: Stvoření temnoty (dokončují se korektury… tedy, já je dokončuju; je to jiné než Kniha padlých, ale to důležité zůstává a Erikson pořád ví, jak dostat postavy a čtenáře do lisu a vzbudit hrůzu z toho, co se nezadržitelně valí)
Brandon Sanderson: dvojka Archivu Bouřné záře (překlad by měl být hotový v únoru, vážně chci vědět, jak si autor poradí, protože jestli to zvládne, tak máme další Knihu padlých – záběrem i působivostí)
Hlávka – Vybíralová: Algor 3 (prostě mě to baví čím dál víc, na ochrance císařovny Viktorie je vidět, že autoři fandí Paličům mostů a podobné sebrance)
no a pak uvidíme, čím nakladatelé překvapí. Třeba Argo by mohlo vydat sbírku povídek od P. S. Beagleho (Poslední jednorožec) a uvidíme, jaký bude nový Murakami…
očekávání dvě
Na desítku bych to asi vytáh dalšími Žoldnéři fantasie (baví mě je sledovat, ty povídky jsou výborné, stylové a je v tom budoucnost české fantastiky) a pak novým vydáním Planety mezi dvěma slunci (nejlepší a totálně bezvýchodný Fabian). Asi se budu bavit i u Červenáka a perverzně se těším ani ne tak na čtení Šlechtovy výpravy do Morie, ale na následné psaní o tom 🙂
No a vyjde určitě dvojka Ryana, ve Fantom printu už se pomalu blíží ke konci Kola času (ale letos asi budou pořád jen reprinty), asi mě zase nadchne nějaké starší vydání klasiky, co jsem ještě nečetl (jako letos Město a hvězdy)… a vůbec toho bude dost. Jinak vůbec nejraději bych viděl dalšího Kaye, ale o tom je všude ticho po pěšině. Chtělo by to nějaká filmová práva, aby se zvedl zájem mezi čtenáři. A snad už bude jasnější, kdy vyjde trojka Rothfusse.
Dalšího Kaye bych také rád četl.
Jinak z Kola času má dle edičního plánu vyjít Nové jaro (jako povídka bylo v Legendách) a konečně celý Nůž snů, z kterého vyšla kdysi dávno u Návratu jen 1/2. Takže bych to neviděl jen na reprinty.
No a o třetím dílu Kroniky královraha by také rád slyšel. A když už jsem u třetích dílů, tak by mě zajímal i Locke Lamora.
tak tak
Ad Nové jaro – přiznám se, že už mám za sebou. Je to fajn. To, co bylo v povídce, je vlastně poslední třetina kniha, před tím je hlavně to, jak se Moirain a Siuan dozvěděly o Drakovi a staly se z nich Aes Sedai. Zajímavé náhledy do fungování Bílé věže, působivé prostřihy do konce Aielské války, nepřátelství s Elaidou. Hezký dárek.
Ad Nůž snů – jo, ale já doufal, že už by mohli stihnout i to první z dokončovacích prací od Sandersona.
Rothfuss by teoreticky mohla vyjít u nás ta novelka, ale ještě jsem po tom nijak nepátral. Locke Lamora… vidíš, mám ho rád, ale zapomněl jsem na něj. Jinak z Hostu mi psali, že se dospělé fantasy budou věnovat dál, jen ještě není nic přesného. každopádně ruku zatím měli dobrou, takže se mrkat do jejich edičáku určitě vyplatí.
Ještě od laseru by mohl být zajímavý Čarotepec a od Tritonu nový Hodder
Nový Gaiman
Koukal jsem, že v angličtině vyšla třetí sbírka kratších prací N. Gaimana, tak doufám, že ji Polaris letos vydá. Zatím v jeho edičním plánu nefiguruje.
Cirdan – třetího Lockeho jsem četl a je to slabé…
Nedostal třetí Locke nějakou žánrovou cenu? to by mělo být zárukou kvality. No uvidíme
Sitko: o tom nevím ale pro mě je suverénně nejslabší ze všech tří knih (popravdě, už dvojka mě zrovna nenadchla) a moc nemám chuť číst případnou další knihu…
Scott Lynch
Já se na republiku zlodějů těším tak jako tak. Jednička byla hodně příjemná, dvojka dokonce (pro mě) ještě zábavnější. Ale je pravda, že obě knihy mají nedostatky v řekněme dramaturgii (způsob, jakým opouští flashbacky cca v polovině, takže to jako celek působí nevyváženě) a pokud to opakuje i v trojce, mohlo by to být únavné. Ale postavy a vtip má jako málokdo.
No knih má být, myslím, dohromady sedm. Tož uvidíme, jestli se podaří je u nás vydat. Koneckonců ty příběhy jsou do značné míry samostatné, tak jejich nedovydání by zas tak strašné nebylo. Jinak jednička byla lepší než dvojka, ta už nebyla tak na tvůrčí invenci. Ale pořád mě moc bavila.
no tak jsem dneska koupil Rytíře Sedmi Království tak běda Vám jak se mi to nebude líbit. Co se týše Scotta Lynche tak jednička bavila moc a moc – dvojka bavila možná ještě o něco víc. Takže jakmile vyjde trojka tak kupuju ihned. Jinak nejočekávanější kniha roku pro mne je asi druhý díl Archivu Bouřné Záře (na amazonu ještě lepší hodnocení než jednička), pak Rychlopalba, třetí Algor, nový Bathory – pokud vyjde letos, taky nový Correia – Hard Magic – četl jsem v originále a pokud jste milovníky dobré akční jízdy tak vřele doporučuji. (celá Trilogie se mi líbila ještě o kousek víc než Lovci Monster).
Abercrombie
Nedá mi to, abych seznam nedoplnil:-) Co Abercrombie…dle recenzí mu posun do YA kategorie na kvalitě neubral…nový Brett, jestli se Triton zase pochlapí a vydá ve stejný rok jako vyjde originál…nebo Weeks a dokončení Světlonoše:-) Kay by se taky šiknul, ale to je skoro stejný jako doufat v Bakkera…nebo chraň bůh Kearnyho Macht Trilogy…
Ad Scott Lynch – mě se líbil první díl, bylo tam zajímavé město a vděčné dobrodružství ala Dannyho parťáci. Proto jsem nechápal, když ve dvojce (následují SPOILERY ze dvojky) tohle autor v polovině knihy zahodí – zezačátku se sice hraje na balamucení toho majitele kasina, ale pak se dostanou na loď, přičemž o mořeplavbě nic nevědí a hrát nic nemůžou a navíc to s majitelel kasina dopadne tak jak to dopadne, že…(konec SPOILERU ze dvojky).
V trojce se flashbacky vrací, ale nepčišly mi moc zajímavé – no a hlavní linie, která slibuje souboj Locke versus Sabetha, je strašlivě bezzubá. Ad díly – no, má jich být sedm, ale trojku psal autor snad pět let, páč dle Wiki mu mezitím diagnostikovali depresi a rozváděl se. Tak bůhví jak mu to psaní půjde od ruky…
Jetel – pravda, Ambercrombieho si určitě pořídím, nějak jsem na něj pozapomněl..Kayovo River of stars (volné pokračování knihy Pod nebesy) jsem četl a je to moc dobré, řekl bych dokonce, že je to o trošku přístupnější než Pod nebesy..
Tleta Kalevala, to je dobré čtení! Samé pitky a mordy, jako u nás na vsi! Inu, jak se říká: Co nenapíše život, to si poví lidé!
to Podchaljuzin:
Máš to nejnovější vydání? Já mám to z Odeonu z roku 1980.
To je parádní čtení!!
Já čtu pro změnu Deník rudolfinského dvořana – Adam mladší z Valdštejna 1602 – 1633
to KarelC
Taky z roku 1980. Opravdu výborné! Nejlepší jsou Pohjolané! Co se “rudolfínské” doby týče, nedávno jsem četl Osamělého rváče. To byl taky mužik na slovo vzatý!
to Podchaljuzin:
Osamělý rváč je klasika a já měl od Kratochvíla ještě v nesmírné oblibě Jana Kornela.
to KarelC
To se mi také zamlouvalo, to je dobrodružný román jak má být!
to Podchaljuzin:
A od manželky jsem dostal Eric Stanton: The Dominant Wives and Other Stories (Taschen) A teď nevím, jestli to vzala jen proto, že mi to schází ve sbírce, nebo mi tím vážně chce něco naznačit! 🙂
to KarelC
Tak ti nevím… Tleto spíš vypadá, že si chce vykoledovat pár přes hřbet 🙂
to Podchaljuzin:
Pro jistotu od ní držím dál izolepu… 🙂
(Dneska jsem se jí na to ptal. Prý to netušila, neb to objednávala po netu a přišlo to zapečetěné v igelitu. Ovšem jako správný odborník na dějiny umění pohotově odvětila, že kdyby mi chtěla něco naznačit, tak mi zakoupí desetidílný výbor z díla Touko Laaksonena. To ani já se nechytal a když jsem to našel, tak jsem byl vděčnej, že je to tak drahý a že to nikde nemají. .-))
Tak Rytíř Sedmi Království přečten – jedním dechem nutno dodat. Do top 10 rozhodně patří. Oproti k smrti nudícímu Tanci s Draky to bylo jako pohlazení po duši. Chci víc příběhů o Dunkovi a Eggovi !!! Nebo jakýkoliv Pořádný příběh ze světa Her o Trůny!!!
to KarelC
Už jsi četl Transport ledu? Podle mě výborné!
to Podchaljuzin:
To JE vynikající! To bylo po dlouhé době opět scifíčko ze staré školy s novými nápady!
to Podchaljuzin:
Nejsi na Facebooku? Já jsem tam jako Karel Cedrecký, Brno
to KarelC
Mě se to moc líbilo. Vlastně i víc než Kaldera atd. A ten konec! Co asi Světlana našla vně Konstrukce? Přál bych si pokračování, a zároveň nepřál, protože takhle je tam přesně ten prvek tajemna, který mám rád. Co se týče Facebooku, tak tleto tedy nemám, ale kvůli tobě si možná nějaký opatřím 🙂
to Podchaljuzin:
Taky si myslím, že to bylo lepší než Kaldera. Prostě se vypracoval. Jsem zvědav jestli vydrží pokračování nenapsat, nebo z toho vznikne nějaká sága. Těžko říct, co by mne těšilo víc.
Já si tě na FB hledal a našlo mi to asi čtyři Podchaljuziny, z toho jeden píše dokonce v azbuce. Tak jsem váhal, jestli je mám všechny odklinknout a potom postupně filtrovat. Nakonec jsem si řekl, že se chci přátelit jen s tím jediným originálním Podchaljuzinem, totiž s tebou a tak jsem ti napsal tady. Tak až někdy budeš, klidně se hlas!! 🙂
to KarelC
Čtvero Podchaljuzinů říkáš?! To jsou mi věci! Záhadné jsou úradky Hospodinovi! Měl jsem pravda čtvero bratrů, ale ti již před dávnými časy z naší vsi zmizeli! Můj tatík mi vyprávěli, že se jednoho dne mí bratři strašně opili a zhádali se, kdo dohodí dál železným budziganem. Hodil tedy každý z nich svůj budzigan v jednu světovou stranu a pak se pro něj vydal s tím, že kdo poslední se do vsi vrátí, ten dohodil nejdál a vyhrává soudek zavařeniny! Ale žádný z nich se ještě nevrátil, takže soudek je stále k mání! Inu, jak se říká: V mládí se holoubek naparuje, v stáří pak toho lituje!
to Podchaljuzin:
Tak to je slušný! Neb jistý “Lomidrevo ho nazad hodil na deväť míľ” což, po převedení na metrický systém, je FAKT hodně!
Podchaljuzin, Podchaljuzin … nějak si to pořád asociuju s jakýmsi Ostrovským, i když jsem moc línej to důkladněji hledat, nebyl to nakonec kdys kronikář ve Vaší děrevně?
to Anonym:
A myslíš Nikolaje Alexejeviče, nebo Alexandra Nikolajeviče? 🙂
Je to postava z klasické hry: Vrána vráně oči nevyklove. Čtyři dějství, ale nepamatuji si, že bych to po revoluci viděl v programu nějakého divadla.
to Anonym
Kronikáře v naší vsi nemáme od té doby, co ho starostovo prase, které opilí mužici vypustili z chlívku, potrhalo, vypilo inkoust ředěný samohonkou a sežralo obecní kroniku! Oni to ti mužici mysleli dobře, ať se prase proběhne, říkali si, ale to jak mělo volnost, začalo řádit! Čmuchalo samohonku, až ji vyčmuchalo v kronikářově kalamáři a tak se stala tahle lapálie! Inu, jak se říká: Kdo dobrý skutek rád dělává, na pekelného oře tím sedává!
Trochu mě mrzí..
Trochu mě mrzí, že se v ádném výběru neobjevila povídková sbírka od Grzedowicze – Vycpavač zvířat. Mě to přišlo dobré a tajně sem doufal, že třeba p,. Hokr, člověk (dle mého) zrovna nemilující mainstream, by si ho mohl všimnout..
Vycpavač zvířat
Matob: zdravím. Vycpavače zvířat jsem úplně minul, bohužel. Z více důvodů, přičemž ty hlavní jsou asi tyto: a) jsem hodně konzervativní (nejvíc mám rád buď klasickou epickou fantasy, nebo depresivní úchylárny) a držím se svých autorů a od nich jen opatrně pokukuju po dalších, b) nejsme čtenář povídek, prostě se na ně tolik nenaladím a loni jsme si svou kvótu vyčerpal na Žoldnéřích (ty sleduju, protože je považuju za budoucnost české fantastiky), v antologiích typu toho Cthulhu, Martinovi a pak taky na novém vydání nekrosu, jednom z nejlepších hororů, co u nás za posledních x let vyšly.
KarelC
Hlásím Alexandr Nikolajevič. 😉 Známější je to ale možná pod původním jménem Bankrot. Bohužel jsem zatím sehnal jen ruskou verzi. Ne, že bych ji nepřelouskal, ale komfortní to pro mě není.
Pokud vím, tak se to po revoluci hrálo někde na Spiši.
Před nějakým časem jsem si tady “nenápadně” Lazara Jelizariče proklepl skrze dotazy na zdraví ostatních postav hry, ale trochu ho podezřívám, že mě prokoukl a vědomě uvedl mylné informace, aby si zachoval inkognito Prácheňského role v Cimrmanově Záskoku 😉
Ta hra samotná má, mimochodem, celkem pohnutý osud. Dostala Ostrovského na index, dlouho se hrála zcenzurovaná a upravená (pokud se vůbec hrála)… Zajímavé.
to standa.e:
Možná je ta hra až moc sdělná, proto se nehraje. A nebo pro malou scénu málo alternativní a pro velkou příliš zastaralá.
Na to, jak se kalila ocel, zkusím nachytat někoho jiného! 🙂
Dockame se nekdy Endymionu?:(
to umi:
Těžko. Já tomu alespoň už nevěřím.
Ono se to, myslím, zaseklo na novém překladu. Kantos Hyperionu je rozprodanej, tak nevím, proč by to Laser jinak nevydal. Byl by sám proti sobě.
Na Omnibus Endymionu jsem se ptal na facebooku Laser-Books na podzim, dostal jsem odpověď, která dává smysl. A snad i naději… Tedy pokud se vydavateli bude dařit lépe. A já tomu při jejich kvalitní ediční politice a výborné redakci knih věřím a doufám.
Odpověď jsem zkopíroval:
29. říjen 2014 v 9:19
Laser-books: Ono je to poměrně složité. Vydání takto komplikované knihy znamená především najít spolehlivého překladatele, který tomu bude věnovat spoustu času, nehledě na časově náročnou redakci. A takový překlad v kombinaci s úctyhodným objemem rovněž znamená pořádný balík peněz. Pak jsou tu vysoká práva, což je způsobeno nejen tím, že vydávání Simmonsových děl se věnovalo hned několik nakladatelů. Velkou část čtenářů navíc nezajímá kvalita překladu, když si mohou Endymion zadarmo stáhnout z internetu do svých čteček. Prodeje jsou sice vcelku zaručené, ale zdaleka nejde o bestseller, přece jen jde o dosti náročnou četbu, takže prodeje jsou spíše pomalé a vázaná investice nemalá… Sečteno – Endymion není až tak zajímavé zboží, jak by se snad mohlo zdát. Pokud by byl k dispozici dříve vydaný kvalitní překlad, šlo by o něco jiného… V současnosti se spíše obáváme zájmu ze strany nakladatele, který tomu podobně jako tomu už bylo mnohokrát předtím nebude věnovat patřičnou péči a na překladu a redakci se rozhodne ušetřit.
Hmm, tak z toho je mi poněkud smutno, měl jsem za to, že se na tom pracuje.
Tak proč??!, když to není bestseler, vydali v nové edici ten Hyperion? A již nechtějí vydat Endymion. Ta odpověď nedává vůbec smysl. Nebo lépe řečeno dává, ale mezi řádky: Endymion nebude 🙁
to KarelC
Vy městští mužici byste taky všechno medle hned a na stříbrném podnosu chtěli! Čekat neumíte, zbrklí jste jak tataři! To u nás ve vsi byl jeden, Praskonič se jmenoval, a ten si uměl počkat! Jednou ho jeden potměšilý mužik počastoval špatnou samohonkou, a Praskonič z toho měl málem smrt! Jen počkej, potměšilý ptáčku, darebácký posměváčku!, řekl si Praskonič a začal číhat, aby se pomstil. Čekal rok, dva, deset let… Co jen lahviček popil, co nocí proseděl! Ale po třiceti letech se na něj konečně štěstí usmálo! Onen mužik, co mu špatnou samohonku podal, si vyšlápl úplně sám do Černého lesa! Jak zaplesalo srdce Praskoničovo! Popadl kladivo, hřeby a alou za ním! V lese mu hnáty kladivem zpřelámal, zuby vybil, nos rozdrtil, jazyk roztloukl! Té krve! A pak ho hřeby přibil k doubku a počkal si ještě do té doby, než přišla divoká prasata a ožrala potměšilého mužika na kost! Inu, jak se říká: Kdo si počká, pomsty se dočká!
Co se mého příspěvku týče, měj ozřejmit, proč Endymion stále není, ne vás naštvat. Mně se argumenty v něm zdají celkem pochopitelné a logické. A hlavně – souvisí s neutěšenou situací na knižním trhu. Co si budeme povídat, knih se prostě prodává málo. Z různých (a mnohdy hrůzných) důvodů. Už jsem někde psal, a byl za to kamenován, že vydavatelé nejsou dobročinné spolky. Díky zábleskům fandovství některých z nich vychází i teď spousta výborných knížek. Spíš mě zaráží, co vychází ptákovin a prodávají se zjevně lépe. Spíš to beru tak, že Hyperion vyšel v době, kdy totální krize teprve čekala za rohem, a vydavatel doufal, že po TAKOVÉ knize se jen zapráší. A ruku na srdce, teď je sice opravdu vyprodána, ale ještě vloni sehnat šla. Takže úplný nájezd na obchodníky vířící prach v regálech to opravdu nebyl. Ostatně, to není nikdy. Tedy pokud se bavíme o žánrových knihách a ne o novácké kuchařce. Tady se prach v regálech nevíří ani s Křídly Cthulhu, ani s Anno Dracula a ani s Expanzí. Je to začarovaný kruh.
Omlouvám se, předchozí příspěvek neměl být anonymní, hlásím se k němu, stejně jako k tomu z 29. 1. 08:39…
Endymion
KarelC: ta odpověď Laseru dává smysl i vzhledem ke Kantosu Hyperion Přečti si to ještě jednou. Endymion je totiž nutné přeložit ZNOVU, od začátku (u Kantosu použitelný překlad existoval – a přesto na něm práce zabrala hodně dlouho, víc by o tom jistě napsal Jan Vaněk jr.). A vzhledem k rozsahu knihy je to opravdu enormní částka. Pak samozřejmě tiskárna a redakce. Vzhledem k situaci na trhu (a srovnej si list vydaných knih u Laseru loni a v roce, kdy vyšel Kantos) je to opravdu projekt, který je v kolonce “Chceme, ale momentálně nemůžeme”.
Říkal jsem to od začátku a říkám to pořád. Čtečky zkrátka scifi trh zahubí. Dá se říct, že knižní trh zkolaboval stejně, jako se stalo CDčkám po vzniku mp3. Ale to neříkám nic nového.
to sitko:
to sitko: Na tom něco bude!
to Boris Hokr: Takže závěr ku kterému jsem došel je v podstatě stejný, jako píšeš ty.
to Podchaljuzin: Čekal jsem něco rafinovanějšího, ale pravdou je, že není nad jednoduchou přímočarost! .-)
Endymion
No vidíte, a já si ty dva díly na popud Laseru dokonce před pár lety koupil anglicky, protože z obrazovky překládám nerad. A pak už se nikdy nikdo neozval. Taky dobře, říkám si dnes.
Endymion
Zkrátka přátelé vydejte to, já si to koupím! Fakt! Čestný pionýrský! A taky vydejte The Horus Heresy! Ten zbytek. (Asi třicet knih, co to je??) Taky si to koupím! I když jsem to mezitím přečetl částečně v ruštině a částečně v angličtině, ale koupím si to!
A nebo kašlete na to a vozte to sem rovnou v originále, ať to nemusím složitě objednávat. Za tu dobu co si čtu různý nedokončený série, jsem se naučil angličtinu tak, že už jsem línej si vůbec chodit pro slovník. A díky nevydávání evropského komiksu jsem se ještě naučil polsky. Takže vy vlastně paradoxně přispíváte ku vzdělanosti národa!
S tým Endymionom je to škoda. Ja by som kúpil Olymp aj Endymion, keby vyšli, ale dôvody vydavateľstva sú zrozumiteľné a pochopiteľné. Aspoň kúpim Černá křídla Cthulhu-Anno Dracula a Romulanské války 2 (na tie som sa tak dlho tešil). Aj keď vlastne rozmýšľam, či nepočkať aj na Hrabě Nula, lebo toho chcem určite tiež.
Endymion
to KarelC: Tak to hledím, no fakt! Já otevřu anglickou knihu a abych hledal každé páté slovo ve slovníku. Moc moc závidím, smekám a kroutím hlavou.. Já to chci taky umět!
To KarelC
Pokud by to šlo čistě o Černou knihovnu:-), tak ta se u nás koupit dá i jako papír, Ogří doupě toho má v e-shopu docela dost.
Na druhou stranu pro venkovany:-))), je možná lepší bookdepository.com , na poštu musíš tak jako tak, a oni mají free delivery a ceny asi budou taky lepší. Ale nevím, neporovnával jsem to.
PetrM: To chce vydržet! Nezapomínej, že mně je pětačtyřicet a jsem tužený totalitou. A za totáče, pokud sis chtěl přečíst nějakou kvalitní odbornou knihu, tak jsi většinou zašel do vědecké knihovny. A tam jsi našel dílo v němčině, nebo ruský překlad nějaké anglické knihy. Oba jazyky se tehdy vyplatilo znát, alespoň v té pasivní rovině. No a angličtinu jsme se učili z prastaré Angličtiny pro samouky – to ses učil rád. To bylo takové až rebelské! .-)
A taky to chce začít něčím jednoduchým, aby tě to neodradilo. Ideální je komiks, nebo nějaký sborník krátkých povídek a podobně. A hlavně to nevzdat.
Jasně, když mám možnost výběru, tak sáhnu po českém překladu bez přemýšlení. Ale už jsem toho v angličtině načetl tolik, že je to pro mne stejné, jako číst si ve slovenštině.
MichaelS: To viš my v tom Brně nemáme ani metro. Ale za to máme prigl! A šalinu! A Špilas! A na Svoboďáku obří dildo a řikáme mu orloj! 🙂
bookdepository.com – to je klasika! Ale já bych si to představoval, že by to měli v každém větším knihkupectví, jak mají zahraniční literaturu. 🙂
To KarelC
A hodinky s vodotryskem by vašnosta nechtěl???
Je vidět, že jsi mladej kluk a toho totáče užil moc málo a nenaučil se skromnosti:-)))!
Jinak celkem slušný výběr knih v Aj mají na Václaváku v Luxoru, ale je pravda, že z fantasy/sf spíše takovou tu klasiku. BL ani ťuk. Ale než začaly e-booky to nebylo špatné a ceny slušné. Třeba Gemmela mám od nich snad půlku, ostatně, ten se čte v originále lépe i snáze než v češtině.
to MichaelS
Kamaráde, když já se narodil, tak byl ještě Svoboda prezidentem. A dalších pět let byl u moci. 🙂
Hodinky s vodotryskem by vašnosta nechtěl. Vašnosta by bral Victorinox Swiss Army AirBoss Mach 8. Ale protože je vašnosta skromný, má ženu a tři dcery, musí si vystačit s Casio Edifice z výprodeje krachujícího elektra za sedm stovek. 🙂
Víš co, já nejraději nakupuju v kamenných krámech. Přesně řečeno, když mám náladu na čtení, tak jdu a nějakou knihu si vyberu. Pokud mám nějaký tip z FP nebo z netu obecně, tak se po takové knížce dívám po knihkupectvích. A když ji tam nemají, tak si kolikrát vyberu nějakou jinou, která mě tam zaujme.
Až když něco hodně chci a nemají to, tak sáhnu po zásilkové službě.
Než ženu a tři dcery míti, to raději s Tatary do konce světa vodu píti! 🙂
To KarelC
Svoboda už prezidentem …. šak to píšu, mlaďoch:-))). Akorát s tou mocí nevím, u té byl do jisté, velmi omezené, míry naposledy tak možná u Buzuluku:-).
Ale jinak nechám špičkování, protože má úcta nezná mezí, já mít doma ženu a tři dcery, tak jediný obchod, který mne přitahuje, je provaznictví na Újezdě:-). Fakt hluboký obdiv!!!
S kupováním knih to mám úplně naopak, asi jsem si už moc často naběhl, můj čas je drahý, peněz málo…a to mám dceru jen jednu:-)…a net bezbřehý, takže odmítám marnit cokoli na něco, co se mi nezdá přinejmenším VELMI nadějné. Tedy kupovat papírové knihy(ač je při četbě jednoznačně preferuji) už v posledních letech chodím zcela cíleně. Takže tak 5x do roka :-/.
MichaelS:
Je to v podstatě tak jak říkáš. Knihy z našeho žánru, které stojí za víc jak jedno přečtení a tudíž má smysl je vlastnit, je málo. Domnívám se, že ani těch pět do roka jich nebude. Tak pět za pět let co jsem si přečetl, nebo alespoň rozečetl znovu.
Já mám rád to prostředí a tu možnost vzít si tu knihu a prolistovat a tak. A po přečtení většinu (detektivky, jednorázovky .-) ) půjčuji dál. To je většinou spolehlivý způsob jak zajistit, aby se ti to doma nehromadilo.
To čtení na PC – nemám nic proti. Ale mě to unavuje. Já si na to nikdy nezvykl.
To KarelC
Tomu druhému odstavci v principu rozumím, narážím však na dva problémy. 1) dnes už tak min ze 3/4 čtu v Aj 2) jsem na to prostě moc lakomej:-). To jsem kdysi dělal ve Státech v antících. Knih plná…regály:-), a ceny jak za hambáč v McD. Takže jsem tam vždy na hodinu zalezl a rochnil se v tom a objevoval, nalézal a kupoval.
Tady to prostě nejde. Takže e-bookuju:-). Holt nouze naučila nejen Dalibora:-).
To KarelC & MichaelS: Pánové, když vás tak poslouchám (rozuměj čtu), budu muset s tou svojí angličtinou fakt něco velkolepýho udělat, protože si mezi vámi připadám poněkud negramotný.. :-/ Kruci, kdy já to všechno stihnu, tolik práce.. 🙁
to PetrM: Začni komiksem a počítačovejma hrama v angličtině. I když faktem je, že někomu komiks nesedí obecně. A potom se pokus prokousat nějakejma novinama. Klidně na netu. Třeba: http://www.washingtonpost.com/ Ty se nechají poměrně dlouho proklikávat, než tě navedou na předplatné. A taky je tam Garfield. 🙂
A online gameska jako třeba MAGIC: THE GATHERING je na angličtinu taky super!
A alespoň hodinku denně u toho vydržet.
Tak to nevím….
WP mi na začátek přijde relativně těžký, ostatně jako noviny obecně. Já začínal na Rex Stoutovi(NW+AG) a přišlo mi to o dost snazší. Ale každý jsme jiný. Jinak jak jsem už psal, dobře se čte Gemmell nebo Eddings, a dají se u nás v pohodě sehnat. Jinak fantasy je obecně pro začátek snazší než S-F.
MichaelS:
Je těžký pro zkušené angličtináře poradit začátečníkovi, protože sami nedokážou posoudit co je těžký a co ne.
Nejdůležitější je vydržet u toho. Nevzdávat se, i když to hned nejde a je to otravný. Proto je lepší začít něčím, kde je méně textu a více obrázků na pochopení kontextu. Ostatně moderní učebnice angličtiny stojí na podobném principu. Proto je dobrý začínat komiksem. Zvláště nějaký méně ukecaný. (Třeba Lobo) To si přeložíš i bez jakékoliv znalosti, jen pomocí translátoru. A to tě motivuje do dalšího čtení.
Strip nebo vtipy jsou ale zrádné. Některé obsahují pro nás nepochopitelné dvojsmysly a podobně. Na to pozor. 🙂