Kouzelná auta

Denně je vídáme na ulicích, nadáváme na ně nebo je blahořečíme. Malá, velká, nablýskaná, orezlá, česká, německá, japonská, americká, francouzská, britská… A i ve fantastickém filmu častokrát tito dvoustopí hrdinové mají co říct do děje. Jaká tedy jsou nejznámější „kouzelná auta“?

Nejeden chlapec (a určitě i pár neortodoxních holčiček) vzal angličák od Matchboxu nebo aspoň červenou šestsettřináctku od Igry a auto se vznášelo, jezdilo po různých terénech, popíralo zákony gravitace, když hnáno maličkou ručkou funělo po zdi vodorovně vzhůru. A stejně jako v dětské fantazii, tak i ve fantastice samotné, a hlavně té filmové, se občas i průměrný továrenský výrobek může změnit na malý technologický zázrak.

Stroje času

Proč udělat z automobilu stroj času? No, protože je mobilní, rozměry i přes různé doplňky nikdy nenarostou do obludnosti a ruku na srdce, když je třeba, auto schováte mnohem líp než třeba lokomotivu (že, doktore Browne?). Je pravda, že v trilogii Návrat do budoucnosti se vyskytla drobná potíž, automobil DeLorean byl na padesátá léta příliš moderní, ale v jedenadvacátém století se schoval celkem bez problémů. Samotná značka si v reálu tolik legrace neužila, DMC-12 se vyráběl pouhé dva roky a skončil noční můrou každého výrobce, tedy krachem. Filmovou ikonou se však tento „skorolotus“ stal na léta dopředu.

Ale i československá filmová, respektive seriálová tvorba má svůj stroj času! Ano, jedná se o úžasnou a téměř vše přežívající Ladu Nivu, v níž se členové expedice Adam 84 vydali hledat génia Adama Bernaua. A navíc, kam se hrabe nějaký anglický stříbrný křáp, Niva uměla měnit espézetky a barvy! Pro maximální utajení návštěvníků z budoucnosti toto chameleonské kombo posloužilo více než dobře. Zase jsme prostě ten Západ předehnali.

Mluvící auta

Tak tady můžeme začít celkem zeširoka, a navíc u nás. Prvním mluvícím autem v řadě není žádný usoplený osobák, ale luxusní a nádherná Škoda 706 RTO LUX. Ano, řeč je o filmu Florenc 13:30, kde autobusák Josef Bek vede svůj prosklený křižník plný nervních cestujících na trase Praha – Karlovy Vary. Ale beru, když tuto „hrdinku“ socialistické road-movie za příliš fantaskní nesezdáte.

Posuneme se tedy dál nejen v čase, ale i místopise. Černý Pontiac Firebird Grand Am s démonickou lebkou na kapotě a chodící reklama na Schwarzkopf za volantem. Ano, řeč je o nezapomenutelném vozidlu KITT a jeho driverovi Michaelu Knightovi. Co naplat, příběhově stál seriál za prd, ale to auto, pokud bylo na scéně, své dvounohé sparingpartnery vždycky zastínilo. O pokračování Knight Rider: Legenda pokračuje opravdu darmo mluvit. Pozdější televizní epigoni typu Zmije (Dodge Viper měnící se v opancéřovanou stříbrnou obludu agresivnějšího vzhledu ani nemluvil, cucák) neměli šanci. KITT je prostě jen jeden! A díky technologickým parádičkám na palubě KITT vlastně patří i do kategorie následující.

Vychytávky a technologie

Pohádkový muzikál Chitty Chitty Bang Bang představil švihlého vynálezce Cartacuse Pottse a jeho úžasný vůz, který uměl létat, plavat na vodě a spoustu jiných zábavných věcí. Doslova superveterán zachránil svoji posádku z mnoha svízelných situací. A navíc „Chitty“ pořád vypadá správně rozkošně, plechová kapota a prostor pro „posádku“ ve stylu člunu. Co bylo ale základem pro tento vůz, jest záhadou, nicméně jeden australský nadšenec si takhle usmyslel udělat repliku z Land Roveru.

Padouch nebo hrdina, mít vychytanou káru je často otázka nejen prestiže, ale i přežití. Samotný James Bond by mohl vyprávět, svoje nejlepší chvíle projezdil v Astonu Martin DB5 a přiznejme si, i když později fasoval modernější a modernější samohyby, tato stříbrná střela snoubící technologickou sofistikovanost s anglickou decentností je prostě nejvýraznějším mobilním prvkem bondovského universa. A co vlastně jiného bondovky jsou, než pohádky pro dospělé?

Vraťme se na chvíli do Evropy, a to konkrétně k jednomu zelenohlavému padouchovi a jeho nejpamátnějšímu vozidlu. Silnici téměř obrušující do hladka a se svým nezapomenutelným aerodynamickým profilem se rozčilujícímu se komisaři Juvemu ztrácející ve vzduchu s Fantomasem na palubě… černý Citroën DS, ponorka na suchu, ovšem nevypadající nijak neohrabaně. Fantomas se možná zlobil, ale spousta lidí chtěla určitě odletět s ním.

Komiksový hrdina, nechce-li se trapně pinožit za svými oponenty pěšky, musí mít taky nějaký ten samohyb. No a ten komiksovo-filmový šmahem. Takže i Batman měl svůj batmobil a díky několika tvůrcům a designérským přístupům dokonce v mnoha evolucích, ať už elegantně působící monopost připomínající robustnější verzi The Blue Flame anebo humpoláčtěji, ale realističtěji působící teréňák z nejnovějších dvou filmů. K tomu připočítejme nejlépe letecký motor jako pohonnou jednotku a máme vozidlo, které je pro naše silnice jako dělané. Tohle měla dálniční policie fasovat a ne nějaké passaty!

Démoni a krvesavci

A teď lehce nakoukneme na temnou stranu Síly. Auta mohou mít i duši, a to spousta lidí, která své plechové miláčky bere jako další dítě do rodiny, samozřejmě ví. Jenže ta duše může být buď velmi hladová, anebo poněkud nespokojená.

Že upír nemusí být jenom dvounohá, dvouruká bytost, schovávající se před denním světlem a panicky se bojící jasanu, česneku a stříbra, došlo Juraji Herzovi, který spolu s designéry v mladoboleslavské Škodovce stál u zrodu filmového Feratu, ten literární má na triku Josef Nesvadba. Tohle černé auto je důkazem, že se opravdu někdy závodit až na krev nevyplácí. Ikonu československého hororu si nakonec můžete prohlédnout naživo, stojí v expozici mladoboleslavského muzea, a co naplat, i po tolika letech vypadá jako číhající hladový predátor, jenom kapotu má zavřenou, takže se nedozvíme, jestli má opravdu pod haubnou vnitřnosti…

Plymouth Fury 1957. Říká vám to něco? Nádherná „amerika“ s bílou střechou a těmi správnými křídly vzadu, nejlépe červená… ne? A Christina? To už je lepší, co? Člověk posedlý zlým duchem, to je nepříjemné, ale víc než dvě tuny železa, a to mobilního železa, posedlé duchem individua, které všechno a všechny nenávidělo… tak to už je slušný průser. I když filmová adaptace Kingova románu nedopadla bůhvíjak, Carpenter má na krku lepší věci, Christina je prostě nezapomenutelná, nejen jako vrak před renovací, ale hlavně jako blyštivá zničující fúrie.

Tak to bylo dnešní velmi letmé motoristické okénko. Jak to tak vypadá, pro průměrného člověka asi nebude možné si na zahrádce ze svého malého autíčka vysochat ultimátní superzbraň nebo si v obchodě s náhradními díly koupit proudový kapacitátor, ale to nevadí, možností personalizace vlastního vozu je pořád habaděj, od samolepek po tuning. Šťastnou cestu s vašimi motorovými mazlíky, ať už kamkoliv, vám přeje Vendula Brunhoferová.

ilustrace: Sharg

Vendula Brunhoferová (redaktor)

vendula.brunho­ferova@fantasy­planet.cz

Přečtěte si i další redakční úvodníky, které od 25. 12. 2011 vydáváme každou neděli.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Chitty Chitty Bang Bang
    Ten film neznám, ale nepletu-li se, předlohou pro něj byla dětská knížka Iana Fleminga (vyšla i česky), a nešálí-li mne paměť, tam je zcela konkrétně uvedeno, o jakého veterána se jedná. Ostatně Fleming byl starými auty posedlý, knižní Bond na rozdíl od filmového jezdí zásadně vznešenými nablýskanými archami ze třicátých let.

Zveřejnit odpověď