Knihovničky, knihovny…

Jakožto porotce v naší novoroční soutěži o nejkrásnější knihovnu jsem se zodpovědně probírala všemi vašimi příspěvky. Každá knihovna byla výjimečná a krásná, každá svým způsobem originální. A jelikož jich bylo poměrně hodně, jako obálek znalý čtenář jsem si nemohla nevšimnout jistých opakujících se motivů.

Buďme hrdí na to, co čteme

Protože jsem od přírody (někdy na obtíž) velmi pečlivá, prohlížela jsem si vaše dílka pro jistotu několikrát. To abych si za svým hodnocením a body mohla stát. A jak to tak o prázdninách chodí, čím víc máte času na odpočívání, tím víc jste unavení. Zaměřila jsem tedy svou unavenou pozornost i na něco jiného. Koutkem oka jsem si všimla, že v mnoha z vašich knihoven se opakovaly stejné knihy. A také jako správný potterofil a lotrofil jsem si chtěla spočítat, kolik z vás má doma alespoň jednoho Harryho nebo Tolkiena. Nakonec jsem svou škálu musela rozšířit, protože jsem zjistila, že tato dvě světoznámá díla v knihovnách našich čtenářů nevedou. Seřadila jsem tedy malý žebříček knih či spíše autorů, kteří okupují police knihoven u nejvíce z vás.

Hned na úvod podotýkám, že je seřazený podle knih, které jsem mohla poznat podle obálek (v lepším případě soutěžící dodali i seznam svých sbírek). Některé knihovny byly bohužel „nečitelné“ – ať už kvůli fotografii z dálky, nebo příčinou takového napěchování, že se v nich nedalo zorientovat.

Simmons je má velké…

…ale toho jste si již určitě všimli. Jeho knihy nejsou výjimečné jen kvalitou, ale i velikostí. A právě proto upoutal nejvíce mé pozornosti. A zvítězil. Celkově ve čtrnácti z více jak třiceti knihoven se ukrývá alespoň jedno jeho dílo. Nejvíce pak vede ledový Terror, ten je opravdu nepřehlédnutelný.

Mnohem více mě ale udivilo zjištění, kolik z vás (fantastů či scifistů) má alespoň několik knih krále hororu. Ačkoliv v celkovém žebříčku sklidil až druhé místo, v rozšiřování jeho díla rozhodně nezahálíte. Někteří z vás dokonce nelenili a k pokloně Kingovi se veřejně vyznali v doplňujících textech.

Další tři místa mini žebříčku mě nijak nepřekvapila. Konečně přišel očekávaný čaroděj s jizvou na čele a mistr epické fantasy, stejně jako znovuobjevený Martin, jehož Píseň ledu a ohně se ve většině knihoven skví v novém vydání.

Páté místo obsadil co do počtu svazků nejobjemnější autor. Jeho série sice nemá tolik čtenářů, jako si získaly chladnokrevné thrillery, avšak jeho čtenáři jsou věrní a vlastní celé plejády jeho plochého světa. Řeč je samozřejmě o brilantním spisovateli a komikovi Terrym Pratchettovi.

Další díla a autoři, kteří u vás nasbírali méně bodů, také nejsou k zahození. Je vidět, že nezanevřete ani na starou dobrou Narnii nebo nekonečného Eriksona. Mezi milovníky her a jejich světů pak před širokými sériemi DragonLance a Warcraftu drtivě vítězí nejlepší z temných elfů, Drizzt do Urden . A jakožto vlastenec jsem nezapomněla sledovat, jak si u čtenářů vede česká a slovenská literatura. Nejčtenějším (a obálkami nejvýraznějším) autorem je Juraj Červenák, konkrétně jeho nová trilogie Dobrodružství kapitána Báthoryho. Avšak ani jiní naši autoři nechybí ve vašich sbírkách. Sem tam koukají Městské války Pavla Renčína nebo Lota od Petry Neomillnerové. Ze sci-fi pak vede série JFK a občasná díla mistra Neffa.

Na závěr musím říct, že ačkoli jsem zklamaná, že nevyhrál ani Harry, ani Frodo, nikdo z vás se za svou knihovnu rozhodně stydět nemusí. Je dobře, že jste se nám se svými miláčky pochlubili, a rozhodně pokračujte s jejich rozšiřováním. Místa sice stále ubývá a kdejaký bezvěrec se nám v tom snaží zabránit, ale kniha je kniha. Snad to tak ještě dlouho vydrží…

Top autoři vašich knihoven:

1. Simmons – 14 krát
2. King – 12krát
3. Rowlingová – 11krát
4. Tolkien, Martin – 10krát
5. Pratchett – 8krát

Kamila Procházková (redaktorka)

kamila.prochaz­kova@fantasypla­net.cz

Přečtěte si i další redakční úvodníky, které od 25. 12. 2011 vydáváme každou neděli.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

10 komentářů

  1. ????
    Coooože??? Epochální Zaklínač že chybí v Top 5? Kam ten svět spěje… 🙂

  2. Bohužel, byl asi na 7 místě … Tak tři, čtyři lidi ho měli.

  3. Taky jsem očekávala nějaké další fotky, byla jsem dost zvědavá…

  4. KeB
    Já chci slibované fotky! Tohle není fér 🙁 Asi jsem divnej, ale v mojí knihovně není nikdo z žebříčku…

  5. fotky
    A nepsala Pavla s omluvou, že budou později? Jinak mě tohle zamyšlení třeba pobavilo.

  6. No divnejch nás bude asi víc, Simmons, King a Pratchett mě zatím naprosto míjí a vzhledem k tomu, že Tolkiena a Rowlingovou tak nějak považuji za díla stojící absolutně nad žánrem, tak ten Martin to už asi nezachráni o to víc, že já ho mám ještě jako dvousvazkovýho koupenýho před boomem seriálu. (Co takhle zkusit ještě místa 6 – 10?)

  7. Fotky knihoven
    standa.e má pravdu, musela jsem v pátek neočekávaně odjet mimo civilizaci a nestihla článek s fotkami nachystat. Psala jsem to do komentáře s prvními třemi místy. Takže vydržte, zítra to je venku. 🙂

  8. Další místa žebříčku
    Původně jsem myslela, že udělám žebříček na deset míst, ale ostatní knihy byly hodně špatně rozeznatelné (jen podle obálek). Ale můžete se přesvědčit sami, až sem Pavla dá fotky ostatních knihoven.
    A přiznám se, že z téhle top 5 mám doma právě jen Harryho a Průvodce Zeměpochou 😀

  9. Aj ja mám Sapkowskeho a Pratchetta v kniznici ale na fotke to nevidno, pretoze je v druhom rade. Gaimana ma tolko malo ludi?

Zveřejnit odpověď