Fanoušci odjakživa patřili k aktivní komunitě lidí. Původ slova fanoušek můžeme za pomoci slovníků dohledat až k latinskému fanaticus, což znamená uctívač. Uctíváme tedy náš milovaný žánr, knihy, filmy a v mnoha případech i samotné scházení se na různých conech.
Říká se o nás, že jsme tichou komunitou, a to v tom smyslu, že když se sejdeme, nehrozí, že zdemolujeme polovinu výkladních skříní, navzájem se nezaškrtíme pestrobarevnými šálami a nepozvracíme polovinu chodníků. Tichou jsme možná navenek, ale rozhodně ne uvnitř.
Když se podíváme na diskuse pod články, je vidět, že si nežijeme každý skrytý ve své ulitě obklopený knihami, ale že se rádi dělíme o své zážitky a názory. Ano, i rozvíjení teorie, zda jinde ve vesmíru také není život, patří mezi ně. Jako projev aktivity můžeme jednoznačně označit fanziny. Původní tištěná média si ve svých plenkách v ničem nezadala se samizdatem. Tolik kvalitních a krásně ilustrovaných čísel vyšlo, aniž by o tom kdokoliv referoval v učebnicích.
Fanzin byl nosným médiem fanoušků, bez něj by to nebylo ono. Jak jinak se dělit o své názory, když nejbližší con byl za tři měsíce a myšlenka v hlavě tížila už delší dobu. Ve fanzinech lze najít všechno – recenze, referáty, rozhovory, reportáže, povídky i krásné ilustrace. Když pročítám staré výtisky, slza nostalgie mi tu a tam ukápne na potištěný papír. Rozesílka jenom poštou, žádný internet a recenze na knihy staré mnohdy i několik měsíců.
Postupně však začaly fanziny upadat. Říká se, že za to může internet. A je to pravda. World wide web přinesl fanouškům možnost být aktuální. Tak vznikly webziny, tak vznikla i naše Fantasy Planet. Ustanovil se fenomén rychlosti. Nyní se snaží každý přinést recenzi, reportáž či rozhovor v co nejkratším možném čase, ideálně ještě dříve, než kniha dorazí na knižní pulty či autor vůbec pojme myšlenku napsat geniální dílo. Čtenáři si dokonce už stěžují, že o některých knihách se píše se zpožděním.
Zanikly již tedy fanziny? Fanzin sloužil jako časopis, ale také jako databanka údajů. Zejména recenze nemusely být otištěny měsíc po vydání knihy, ale autor se klidně neštítil uvést, že výtisk už lze sehnat jen v antikvariátech, a to ještě těžko.
Do roku 1996 můžeme nalézt velmi bohaté databáze tištěných fanzinů, které se vydávaly po celé naší zemi. Pomalu platilo, že co klub, knihovna či spolek přátel věnujících se fantastice, alespoň jeden vydaný výtisk fanzinu. Od tohoto roku ticho po pěšině.
Co se stalo? Zmizely fanziny? Myslím si, že ne. Fanziny se pouze proměnily. Nejenom novou, digitální formou, ale i funkcí. Walter Benjamin kdysi napsal, že mechanická reprodukce zničila auru díla. Pokud to upravíme, tak digitalizace zničila auru fanzinu coby artefaktu a posunula ji blíž mase a rychlosti, kterou masa vyžaduje.
Proměněné fanziny jsou nyní pouze čtyři. My (Fantasy Planet) a tři další konkurenti, které tu nebudu ze zcela zištných důvodů jmenovat. Došlo k masivní centralizaci a tato čtyři média můžeme na základě faktů, že fanziny již nevychází, považovat za jakási aktuálně poslední článek vývoje tohoto média.
McLuhan píše, že se média vyvíjejí a nová forma vždy obsahuje tu předchozí. Webziny v sobě obsahují přesně to, co fanziny – recenze, reportáže, rozhovory, povídky. Ale změnila se forma, rychlost a částečně účel. Fanzin není mrtvý, jen se prostě vyvinul. Uvidíme, zda za pár let nepůjde tato podoba do starého železa, ale toho si hned tak nevšimneme. To až zpětně, až někdo za pár let bude psát nějakou diplomku a uvědomí si tento posun.
A já bych se touto cestou chtěl zeptat všech čtenářů – víte o nějakém tištěném fanzinu, který ještě vychází, nebo aspoň vycházel po roce 2000 a pak teprve stihl zaniknout? Napište nám. Staneme se archeology naší historie.
ilustrace: Sharg
Lukáš Vaníček (redaktor)
lukas.vanicek@fantasyplanet.cz
Přečtěte si i další redakční úvodníky, které od 25. 12. 2011 vydáváme každou neděli.
Vona je neděle?
to Lukáš V
Jedna stará kočičí moudrost, která se sem teď moc hezky hodí, říká “Co to sakra meleš, ty vořechu!”
to Dareiran
Není, ale vzhledem k tomu, že Lukáš na téma fanziny připravuje diplomku a potřeboval tedy vydat úvodník co nejdříve, rozhodli jsme se mu vyhovět. Ale nebojte se, v neděli o úvodník nepřijdete.
Odpověď na tu otázku na konci zní “Imladris”. Ptejte se M. Bronce.
Zhan: asi tak
Ještě v letech 2002–4 byly fanziny živy, i když už ne moc zdrávy; diagnózu viz např. na http://interkom.vecnost.cz/@fanziny.htm
No ovšem, to samozřejmé se přehlídne nejsnáz. Intercom je přece fanzin ze všech fanzinů nejfanzinovatější a vychází dodnes.
Dech draka vycházel až tuším do roku 2006 a teď je součástí Pevnosti
Až do roku 2004 (i když v posledních dvou letech už spíš jen sporadicky) vycházel fanzin “Knihovnička Vakukoku”, což byl jen literární a comicsový fanzin, vydávaný Skrblíkem (sf klub Vakukok Šumperk). Původně se jednalo o “sestřičku” bulvárního fanzinu Vakukok, který zanikl někdy v roce 1998.
P.S.
Taky vycházel (a možná ještěš vychází – já mám ale poslední z roku 2004) fanzin příznivců Conana “The Nemedian News”, který vydávala Conan society.
Fanzin
Otázka je…není to chyba ? Nepřicházíme tím o něco co tvořilo samotnou podstatu sf hnutí?
Ta tolik opěvovaná aktuálnost a “rychlost” mi přijde spíše jinak pojemnovanou tendencí k povrchnosti a (americkému) zjednodušování všeho.
(viz. přetáčení skvělých světových filmů v úpravě pro amerického diváka 🙁 )
Navíc, webziny apod….jsou většinou zdarma a tendence je co si nezaplatím, to neberu dost vážně…toho si tolik nevážím – a to je škoda.
Opačně – byl by dnes zájem o tištěný fanzin ? řekněme 4x ročně 64 stran…za rozumnou cenu….kolik z vás by do toho rádo šlo ?
to Wankes
je to chyba? upřímně, na tuto otázku nejsem a ani nebudu schpen odpovědět. Přijde mi ale, že lidstvo kvůli technologii hloupne – proto tolik mizerných filmů – Harry Potter, aktuálně Hunger Games natáčené prvoplánovitě, bez hloubky a obsahu i ty tolik pakované remaky.
ostatně, v mém pohledu je aktuálnost naopak na škodu klasickému fanzinu, jelikož ovlivňuje kvalitu
Ostatním, děkuji za návrhy fanzinů. Jen dále, jen hlouběji. A propo, interkom jsem zahrnul do kvantitativního obsahového výzkumu, o něm vím 🙂
Imladris
Fanzin Imladris vycházel mezi lety 1998 a 2009, vyšlo asi 50 čísel.
Postupně odumřel s ochabnutím a zestárnutím Společenstva JRR Tolkiena.
Taky jsem na něj sám přestal mít čas; dneska už vůbec nechápu, jak jsem ten asi čtvrtmetr potištěného papíru vůbec dokázal dát dohromady, řekl bych, že v něm zůstal asi rok mého života, ale nelituju toho, byl to dobrý rok.. 🙂
ten wankes
Není, je to prostě vývoj; ano, o jistou část přicházíme; nebyl, já tedy rozhodně ne.
Nejde o samotný Interkom (s k!), nýbrž o jeho rubriku “Fanziny v redakci”.
JVjr.: Ano, Interkom; upsal jsem se (mea culpa). Ale to nic nemění na tom, že připomínka jeho existence (= Váš odkaz) mi zároveň připomněla, že je to nejvytrvalejší fanzin, o kterém vím.
Interkom
A nebyl tento fanzin Akademií SF, F a H povýšen na časopis?
(Je určitě jen shoda okolností, že Interkom vydává stejný člověk, který řídí Akademii… :)) )