Diskuse, ach ty diskuse

,FantasyPlanet přestává krmit trolly!” Tak pravily naše nervy…

trollové

Ve fantasy příbězích je trol celkem zajímavý týpek – hlídá pod mostem, a když někdo chce onen most překročit, trol žádá mýtné. Pokud je nemáte, přinejlepším vás vyžene, přinejhorším sežere. Ale internetoví trollové, to je věru jiná kapitola. Povětšinou se jedná o neuspokojená, kverulantská individua, která pořád do všeho rýpou, dohánějí k šílenství i sebevětšího flegmatika a desítky duší ošmudlají přesně tou patinou nenávisti a znechucení, ze které by měl padlý anděl Crowley neuvěřitelnou radost. A proto jsme se zde na FantasyPlanet rozhodli, že místní pavilon trollů definitivně uzavřeme.

Jistě jste si všimli pár dní nazad zavedené změny v přidávání příspěvků. Místo aktivních polí pro vepsání diskusního příspěvku se vám teď před očima objeví kouzelná větička „Komentovat mohou pouze přihlášení čtenáři.“ A pro trolla je zle. Protože při registraci – ach můj bože! se musí vpravo nahoře natlouct do políček mnohem víc než nick vycucaný z prstu. Šerá zóna, ve které si troll tak rád lebedí, je v tu ránu fuč. A teď babo raď. Předpokládejme, že pár jich odtáhne a najde si jiný dvoreček ke krmení. A pár jich možná tu registraci vyplní, a i když jsou jejich příspěvky sebevíc sžíravé, už je budou rozsévat ne jako klávesnicoví kulturisté, krytí pláštíkem anonymity, ale jako řádní, dohledatelní uživatelé.

Těm, co se neostýchali napsat do diskusí svoji všeobecně známou přezdívku, či jméno plus e-mail automaticky, bez údivu, patřil a patří obrovský dík. Registrace přispěvatelů je doufejme prvním krokem ke zlepšení reputace FantasyPlanet jako takové. A snad i časem pozvánkou zpět pro zklamané a znechucené uživatele či lákadlo pro nové, bažící po informacích, ale nestojící o tunu marastu pod nimi, kterým se musí proklestit jako dobrodruh deštným pralesem. To však ukáže čas, víme, že ani tohle opatření není stoprocentně samospásné. Takže vy, kteří jste již předtím diskutovali slušně a věcně… pro vás se v základu vůbec nic nemění a nebojte se diskutovat dál.

Aby bylo úplně jasno – naše rozhodnutí bylo vedeno nikoliv pouhým trollováním o ničem, ale a) vzrůstající vulgaritou a agresivitou příspěvků (není hezké poslouchat, že FP je žumpa…) b) dokonce se kradly přezdívky – a to už je bez přihlášení tuplem nekontrolovatelné a hlavně absolutně nečestné, zákeřné a doplňte si sami. Jistě namítnete, že máme více moderovat diskuse a my uznáme, že do určité míry to je pravda. Ovšem pouze do určité míry a vývoj ukazoval, že bez vymýcení podhoubí by se naše diskuse měnily ve festoval mazání a banování.

Znovu se tedy omlouváme za nepohodlí všem slušným, věcným a hlavně neskrývajícím se uživatelům. Doufáme, že zůstanete s námi a uděláme tu z toho zase něco lepšího.

A co vy, naši trollové? Zaregistrujete se? Máte na to?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

64 komentářů

  1. plavci a neplavci
    Když to člověk vnímá optikou poutníka, kráčejícího světěm, a ne čtenáře, který si lebedí v teple u krbu a chce od knihy co nejlepší (nejdrsnější) příběh, tak ti trollové pod mosty taky nejsou nic příjemného; člověk aby se kvůl nim naučil plavat!

    Tady to bylo sice místy zábavné, ale začasté fakticky nepříjemné pro autory. Takže je dobře, že se to stalo! 🙂

  2. Krok správným směrem, držím palce, aby to lidi přilákalo a ne odradilo. 🙂

  3. Tenhle článek mě přiměl vydolovat z paměti heslo k nicku, který jsem tady měla pět šest let zpátky… a vida, ono to pořád funguje:)

  4. Já děkuji za vlídné zacházení a jako nepohodlí to určitě nevnímám. Jen tak dál, těch lidí, co si sem přijdou jen zanadávat opravdu přibývalo.

  5. Diskuse
    Taky to hodnotím pozitivně, trollové ať chodí trollovat třeba na iDNES.

  6. Supr, krok správným směrem. Teď už to tedy dotáhněte. 🙂
    Zakázání “lajkování” nepřihlášenejm.
    Funkce zaslání zapomenutého hesla a jména na email.
    Autorizované(barevně odlišené) registrace pracovníků FF, vydavatelů, autorů a podobně…
    Změna rozlišení pro běžnější širokoúhlé monitory.
    Rozšíření řad nových knih na 3-4. Pokud bude v řadě, po změně rozlišení, 5-6 knih, tak získáme na hlavní stránce náhled na 15-24 knih, místo dnešních 8.
    Vrácení zobrazení průměrných hvězdiček zpět na první stránku.
    Průměrné hodnocení počítat až po prvních 3 hodnoceních.
    A až to bude, tak uvidíme, co dál… 😉

  7. “Lajkování” bych nepřihlášeným nezakazoval . Proč taky? Buď s řečeným souhlasím, nebo nesouhlasím, ale tak jako tak je to názor anonymní.
    Zasílání zapomenutého hesla na mail – tak za to dám svoji sklerotickou hlavu do ohně!
    Barevné rozlišování – to mi zavání škatulkováním lidí a to bytostně nesnáším! Takže z mé strany nesouhlas.
    Rozlišení etc… než si technicky rozmrvit FP, tak raději nahoďte o jednu dvě recenze víc 🙂
    Zase tak strašně širokej monitor nemám.
    Průměrné hodnocení až po třech – moje řeč! 🙂 (staré časy v Ikárii a rubrika Čtenáři varují a Čtenáři doporučují budiž příkladným varováním. Hodnocení z deseti korespondenčních lístků atp:-))) I když … kupodivu mockrát to sedělo i tak! :-0 )

  8. Dardalion: Já bych to s těmi požadavky nepřeháněl. “Lajkování” – to je, tuším, ta zelenofialová podivnost s ručičkami tady po straně? Bylo by mnohem lepší ji zrušit úplně, když už; k ničemu konkrétnímu dobrá není a vypadalo by to bez ní líp. Zrovna tak ty vámi požadované barevně odlišené registrace – výsledek by byl strakatý bordel bez valného užitku. (Jediné případy, kdy by to mělo smysl, jsou ty, kdy redaktoři promlouvají za FP oficiálně. Jenže to většina z nich stejně už dávno vyřešila dvojí identitou: sami za sebe se hlásí přezdívkou, úředně vlastním jménem…) A to s těmi novými knihami, respektive se změnou obrazového formátu: to, že zrovna vy máte extrémně širokou obrazovku, ještě neznamená, že ji má každý. Mně třeba se už takhle pravý sloupec (co jsou ankety a přehledy) schovává za kantnou; když se tam chci podívat, musím dole šoupat s posuvníkem. Kdybych to měl dělat při čtení každého řádku, asi bych sem velice rychle přestal chodit úplně.

  9. Super, udělali jste dobře, ale skutečně by to chtělo přidat “Zpomenuté heslo” , málem jsem dostal psotník než jsem si vzpomněl.

  10. Registrace
    Přihlašování mi nevadí, neobtěžuje mně, ale osobně si myslím, že lidé, kteří jsou schopni zaneřádit diskuzi desítkami příspěvků, leckdy poměrně obsáhlých, ty dvě vteřiny na registraci obětují.

  11. to Karel, Leonard
    To nejsou požadavky, jen návrhy. Je na správcích, jak posoudí jejich relevantnost. 🙂

    Lajkování – přihlášení pro to, aby bylo ztíženo fejkový lajkování. Například teď bych mohl naházet během dne minimálně 6 líbí/nelíbí. Pokud by to bylo vázáno na přihlášení, tak bych si musel vytvořit 5 dalších registrací. Ponechme stranou užitečnost lajkování. prostě když už je, tak ať je funkční a je alespoň trochu zaručeno, že se někdo nebaví “vychvalováním” svých názoru, nebo bezdůvodným srážením oponenta.

    Barevné rozlišení – přesně tak, pokud někdo mluví oficiálně, tak ať je to hned jasné. Zaregistrovat se a dát si jméno vydavatele či spisovatele zvládne každý. Když to není autorizované, tak pro mě ty jména mají stejnou váhu, jako třeba nick Mantelar či Dardalion.

    Rozlišení 16:9 – myslím, že 16:9 není extrémně široký monitor. Je to opět na zvážení správců.

    Více nových knih na první stránce – já bych to uvítal. Knihy by byly dýl aktuální a mimo sezónu by se zvýšila šance, aby se diskuze týkala přímo knížky a jejího obsahu, nemluvě ani o hodnocení knížky…

  12. Ohledně šířky: zaprvé 16:9 není rozlišení, ale pouze poměr stran, který se může vyskytovat v různých rozlišeních. Spíš se podívej na počet pixelů. A zadruhé nezapomeň, že spousta lidí dneska čte web z různých tabletů a chytrých telefonů, a tenhle trend bude nejspíš ještě pokračovat. Takže je vhodné, aby i pro ně byla stránka použitelná.

  13. to idle
    OK, já se nehádám, pouze jsem prezentoval svůj názor. Jasný, když se nad tím zamyslím, tak máš pravdu. Díky. Proto volám po full HD a mobilní verzi. 🙂

  14. Uvidíme, kolik lidí tu nyní bude psát, když je ta registrace. Kulagin se už asi nepřihlásí, ale ten jeho trolling byl někdy už opravdu únavný

  15. Takže jedno velké zklamání: kradení přezdívek registrace (pokud někdo nevloží do systému taky nějaké zpětné vazby) nezabrání. V tuto chvíli už jsme tu přinejmenším tři Tlustí zlí strýcové Leonardové – z čehož dva jsem já, poprvé normálně a podruhé proto, abych si ověřil, jak to ten druhý udělal. Je to velmi, velmi jednoduché…

  16. Tipuju, že ani není třeba se znovu registrovat.

  17. to Dardalion
    Nechápu proč omezovat počet lajků. Pokud budu chtít v jednom vlákně ocenit víc jak 6 příspěvků, je to problém? A proč 6 a proč ne 5 nebo 10? Chápal bych zamezení tomu, aby jeden člověk klikal víckrát k jednomu příspěvku a uměle ho hnal nahoru nebo naopak dolů – ale to myslím stejně není možné, nepletu-li se.
    Zbytek úprav není ani tak na úvaze správců (redakce) jako na úvaze majitele, řekl bych 🙂
    Přičemž to hodnocení knih hvězdičkama v databázi souhlasím, že není optimální. V okamžiku, kdy zmizí z obrazovky, už je dál nehledám. Připouštím, že z důvodu lenosti, kdy prostě netuším ve kterém měsíci ta kniha vyšla. Systém Legie je v tomhle asi funkčnější. Na druhou stranu, ve vlastním výběru se neřídím pofiderníma hvězdičkama, ale hlavně textem recenze a komentáři v diskusi. Hvězdička nebo procentní hodnocení je pro mě k ničemu, když za ním není slovní komentář, abych pochopil preference hodnotitele a porovnal je s vlastníma.

  18. to Šrámek
    Lajkování – nebavím se o omezení možnosti přidělení počtu lajků. Bavím se o zabránění toho, aby si jeden člověk olajkovával dokola jeden a ten samý příspěvek. Někdo se ti nelíbí? Není problém dát mu k jednomu příspěvku deset mínusů. Pokud to bude podmíněný přihlášením, tak bude potřebovat deset různých registrací.

  19. to Dardalion
    Tomu rozumím. A jak jsem právě vyzkoušel na Vašem posledním příspěvku, lajk mi jde dát toliko jednou, ať už jsem přihlášený nebo ne. Takže asi OK?

  20. to Šrámek
    Není OK, pro jistotu jsem ti teď nepřihlášen přidělil 3x nelíbí… 😉

  21. Tlustý strýců je přebytek, ale hubený může být jen jeden:)

  22. to Dardalion
    Ha, někde je zrada. Pokud to teda není v tom, že nejsem hacker 🙂

  23. Tady jsem!
    Právě jsem Šrámkovi nepřihlášen přidělil 30krát nelíbí; prosím, aby už nikdo další to krásné číslo nekazil.

  24. Přátelé, ale tohle není facebook! S celou složitostí gigantické aplikace. Tohle je pokec fórum pod knížkama. Občas se tu pravda někdo vyblije víc, jinej míň, ale mělo by to zabezpečování své meze.
    Vymýšlet překombinovaná zabezpečení pro těch pár vět mi přijde jako mrhání časem. Časem, který by bylo lépe investovat do psaní zajímavých článků. No ne?

  25. to KarelC
    Ale, no tak, když už něco dělám, tak to dělám pořádně… 🙂

  26. Tohle přihlašování je naprostá fraška. Přezdívky se můžou krást dál a skoro nikdo sem nepíše, když pominu komentáře typu: “Těším se”, “Konečně vyšlo”, “Určitě koupím” a nesmyslné debaty o lajkování.

  27. to Šňupálek
    No my jsme čekali na vás, kdy nám to tu intelektuálně povznesete. 😀
    S tím psaním, asi těžko čekat, že se nám tu do týdne navalí tuna registrovaných přispěvatelů a začne to tu tepat jako předtím.

  28. Vlcacce
    Nehodlám tu nic povznášet. Říkal jsem vám, jak to dopadne. Bez svobodné diskuze upadnete do zapomnění.

  29. to Šňupálek
    Jak hluboké nepochopení demokracie a svobody projevu…

    Lepší pár lidí, kteří se mají o čem bavit a diskuze slouží k utříbení názoru a objasnění jiných myšlenek, než hluboká žumpa zmaru a hlouposti.

  30. A navíc diskutovat o tom, jak se bude diskutovat, je poměrně značně “kulaginovské” ! 🙂

  31. Dardalionovi
    To už se tu několikrát probíralo. Osobně jsem byl vždy pro to, aby se mazali vulgarity. Nevím ale, jak si tříbit názor bez svobodné diskuze. Komentáři “Zaujalo” nebo “Musím koupit” jistě ne. Ale to už je váš problém, já se podobných diskuzí nehodlám účastnit.

  32. Šňupálkovi
    V pořádku.
    Odejdi, prosím.
    Nikdo Tě tu nedrží.

  33. A jak vidno, vše zůstává ve starých kolejích. Ale někdo musel být ten, kdo to zkusí a řekne: tudy ne, přátelé, tudy cesta nevede 🙂

  34. Já bych řekl, že nás třicet co tu vždycky diskutovalo se zredukovalo na nás patnáct. Čtyři falešné Kulaginy v to nepočítaje… 🙂

  35. Úžasné! 🙂
    Jak neustále rostou ty červené mínusky, úplně v duchu vidím toho shrbeného trolla, jak koulí očima, vztekle pobíhá sem a tam po straně diskusních příspěvků a s mrmláním neustále mačká červená tlačítka.
    Nešlo by to třeba napojit na elektrárnu, aby to skýtalo nějaký užitek?! 🙂

  36. Pro mě za mě, ať se pod články programátor vyřádí jak chce, ale kdo nám hrábne na forum, na toho si přijde celý Řetězec:))

  37. Co je to za bordel? Proč nemůže mít nick tři symboly? Tohle opatření je dobré k čemu?

    A teď k tématu: Holt někdo zapomněl na možnost dublikace nicků. Řešení je snadné. Smazat všechny strýčky a napříště omezit. Jinak tohle opatření vnímám jako krok správným směrem a chtěl bych požádat o vyjímku na tří symbolový nick! Lajkování plus nebo mínus je věc natolik zbytečná, že debatou o ní jen přispíváte k entropii vesmíru 😉

  38. A bylo by dobré, kdyby měl člověk možnost opravovat/editovat svoje příspěvky 🙂

  39. Jen připomenu, že pokud je umožněna editace, což je dobrým zvykem, tak je potřeba, aby v příspěvku bylo vidět, že byl editován a kdy. Já vím, přijde vám to samozřejmé, ale programátor zde asi zřejmě moc zkušeností s diskuzemi a přihlašováním uživatelů nemá, tak na to jen upozorňuju… 🙂

  40. editace…
    Tak to už je vážně síla! :-))) A na co editace? Když něco napíšu, tak si za tím snad stojím, ne? A nebo to nenapíšu vůbec. A potom, za dva tři dny, maximálně za týden, už to stejně nikoho nezajímá, tak proč to komplikovat.

  41. to KarelC
    Páč když třeba něco píšu namazanej, tak si můžu hrubky všimnout až po odeslání… 😉

  42. Dardalion:
    To chápu! 🙂 Ale i tak bych to nekomplikoval. Když se podívám, tak u nových knih není už jakou dobu ani jeden nový komentář. Dřív tam bývalo aspoň pá slov. Teď vůbec nic. Lidem se evidentně nechce registrovat (přihlašovat) kvůli dvěma, třem slovům. Mám strach, že to tu vážně upadne.
    A kvůli nám patnácti překopávat program vážně nemá cenu!

  43. to KarelC
    Jasný. Však já jsem tu editaci nenavrhoval. Pouze jsem, pokud by se to vážně mělo udělat, upozornil na to co je potřeba. Některé kroky byly zřejmě zmatené a tak upozorňuju předem… 🙂
    S tím, že by sem nikdo nepsal kvůli registraci, tak to je myslím blbost. Hele, jak jsem již psal, tak já jsem se registroval před léty a pak jsem se nepřihlašoval a celou dobu mi, stejně jako teď, nabízí prohlížeč pouze klepnout na OK a nick i pass mám předvyplněnej. Nikomu se tím nic nezkomplikovalo. 🙂
    Ale, když už jsme u toho, tak nám správce může říct, zda se změnilo množství přístupů unikátních IP adres oproti stejnému období až 3 roky na zpět. Aby byla vidět tendence.
    Když se podíváš na 10 a 11 měsíc minulého roku, tak zjistíš, že diskuze je zhruba stejná. Pouze vyčnívalo flame kolem ebooků, kdy se tady plno lidí hádalo, že se ebooky nikdy nemůžou ujmout a argumentovali proti čtečkám, aniž by je někdy zkusili. Ostatní množství příspěvků je srovnatelný…

  44. Především odsud vysmahli otravní ebookáři, ale to je spíš důvod k oslavě.

  45. to Josefus
    Neplácej kraviny a nevyvolávej nesmyslnou zášť.

    Samozřejmě, že je tu víc čtenářů ebooků, než před rokem. Někdo ty tisíce nových čteček používat musí. 🙂

    Jde o to, že už není potřeba všude psát, aby se vydavatelé vzpamatovali. V sci-fi fantazy žánru je situace celkem dobrá. Vydavatelé prohlédli a ebooků vychází čím dál víc. Nyní pouze potřebují sledovat statistiky, které jim mohou dodat jen prodejci ebooků. Což je dobře, protože zveřejněná čísla hovoří naprosto jasně.

  46. Já osobně mám raději klasickou knihu, ke které nemusím hledat nabíječku, nezamrzá při otáčení stránek, můžu si ji číst v originále, aniž by mi na čtečce vyskočila hromada čtverečků a pomlček, mohu si do ní nechat vložit umělecké exlibris, může mi spadnout na zem, můžu ji hodit z postele na stůl a netrefit se, můžu si ji jen tak držet v ruce a kochat se a pokud nemám peníze tak si ji můžu vesele vypůjčit v knihovně a po přečtení vrátit.

    Jo kdyby existovala elektronická knihovna a za roční poplatek si tam mohl vypůjčit knih kolik bych chtěl a po čase je “vrátit” – jako u normální knihovny. Tak to bych proti e-bookům neřekl půl slova a vychválil je do nebes. Ale pokud vím, tak tohle nejde. Což je bohužel škoda.

  47. to KarelC
    Když to tedy rozebereme, tak vlastně říkáš, že ti vydavatelé musí poskytovat svůj produkt, který ho živí, zadarmo, protože stejná zlodějna je veřejností léta akceptována u papíru. 🙂

    Hele, myšlenka a důvod veřejných knihoven bylo původně zajistit možnost vzdělání pro širokou veřejnost. OK, to je pochopitelný. Ale, čím tahle myšlenka opodstatňuje volně dostupnou literaturu pro zábavu? Obávám se, že ničím. A přitom vydavatelé jsou nuceni se na tom podílet. Nestačí, že platí DPH, což je naprosto pochopitelný, k tomu ještě musí další část své produkce odevzdat lidem a nedostanou za to nic.

    Představ si, že jsi třeba živnostník zedník. Pracuješ, za práci dostaneš peníze, odevzdáš DPH a pak ještě každý den půjdeš a hodinu budeš dělat zdarma komukoli, kdo si ti řekne. Nic za to nedostaneš… No a ve stejné situaci jsou vydavatelé s knihovnama.

    Docela zajímavej článek, i když se toho tématu dotýká jen zlehka, je zde:

    http://blog.palmknihy.cz/2013/10/proc-neni-dobre-pujcovani-e-knih.html

    Doporučuju přečíst si i komentáře. Sice se neztotožňuji s despektem, který pan Pilch neustále ebookům projevuje a fakt mi stačí vlastnit ebook a nemám už pak potřebu si super pecku pořídit i v papíru. Ale jsou tam od pana Vlčka uvedeny i zajímavé statistiky ohledně cen a prodejnosti…

    Jinak samozřejmě by funkční půjčovna eknih udělat šla. Dokonce i teď a bez porušení licenčních požadavků. Nicméně, protože chci, aby se vydavatelům vyplatilo knihy vydávat, tak po eknihovně vůbec netoužím.

  48. knihovny
    Jakožto nakladateli mi knihovny nevadí, naopak.
    Knihy, které půjčují, si řádně koupí, dá se s nimi vždy slušně domluvit.
    Mají jeden exemplář a ten, pokud je kniha dobrá, je většinou vypůjčený, postupně se rozpadá, někdy si pak třeba knihovna ještě může něco přikoupit (i když to velmi zřídka).
    Ovšem elektronická knihovna, odkud by si kdokoli mohl kdykoli sáhnout cokoli, by pro nakladatele zřejmě brzy začala být likvidační, i když by tam třeba byl roční poplatek a dotyční by po vypůjčení vždy zase dílo smazali. V takovém případě bychom asi mohli žít jen z nějakých dotací, o nichž by nejspíš rozhodovali státní úředníci; a upřímně řečeno, fantastika by nejspíš žádné nedostala…

  49. Nesouhlasím
    Tak jsem se po letech přihlásil na fantasyplanet.cz 🙂 abych si poté uvědomil, že nemám k tématu co říct 🙂
    Tak snad tu budete mít klid 😉

  50. Nesouhlasím 2
    Anebo já se rozepíšu, když už jsem se přihlásil… 🙂

    1) fantasyplanet.cz je nemoderní web, to vidí každý na první pohled. Je ušitý na míru echt fantasákům, co spí v létě pod stromy, máchají se dřevěným mečem a jedí pytlíkovku z ešusu. Dělat z toho něco jiného, by bylo možná ve výsledku kontraproduktivní, protože my, fantasáci, jsme vesměs konzervativní. Ačkoli souhlasím se vším, co Dardalion navrhl, tak pro tento web mi tyto vychytávky (rozuměj naprosto standardní prvky) přijdou opravdu zbytečné.

    2) přihlašování nikoho nespasí – jediné, co mě napadá, je ban určitých nicků, ale to se dá snadno obejít. Prudiči tu budou furt.

    3) Jsou dvě zásadní věci, který dělaj web – kvalita článků a aktuálnost. Tím, že se pod každým článkem bude deset lidí hádat, zda je lepší ebook nebo book, webu nijak nepřidá. Bejt to na mě, tak bych všechny ty diskuse zakázala 🙂 jenomže to by pak řvouni nesmyslně volající po jakési “demokracii” mohli na tento web chodit a to by přece nikdo nechtěl!!!

    4) Přeju vše dobré, chodím sem hodně, chodím sem rád a chodím sem dlouho, diskuse nediskuse.

  51. Dardalion:
    1.Já myslel že DPH stejně zaplatí zákazník, ne? Jinak by mu to tam k té ceně nepsali.

    2. To je potom otázka jestli mají knihovny v dobách e-booků vůbec smysl. Ale na druhé straně lidi by za ty knihy dali alespoň něco. Když si to ukradnou z nějakého warez fóra tak za to nedostane už vůbec nikdo nic. To je podle mne horší. Mohlo by se platit třeba za kus jako je to ve videopůjčovnách (Jasně krachujou – protože DVD si každej stáhne – ukradne- z netu, ale to je na samotné a myslím si že neřešitelné téma). (Roční poplatek je extrém – to sám uznávám.) Třeba by nízká cena za pouhé “vypůjčení” vedla k mnohem vyšším ziskům.

  52. Walome:
    No jo je to konzervativní. Mám dojem že i recenzí nějak v poslední době ubylo a publicistiku bych taky hledal docela marně.

    Nějaké aktuálnější informace o zahraničních novinkách bych docela uvítal. A alespoň přehled všeho co vyjde ve fantastice u nás. A tím nemyslím jen to, co mají na prodej ve fantasyshopu.cz.

    ad ban nicků – ale to by se musela pravidla vymezit mnohem jasněji. Hlavně přesně definovat co je to “flame”
    Sprostá slova, nadávky a urážky – tak tam je to celkem jasné. I když urážky… někdo vnímá jako urážku i pouhé zdůraznění “pane” “pani” a v poslední době stále oblíbenější “panéé” tak ať je tu jasně definováno, kdy a co je urážka.

    A napsat rovnou témata o kterých se diskutovat nesmí. 🙂 Nebo může, ale musí to vyznít pozitivně.

    A musí to platit závazně a pro všechny. Ne že tě jeden (víme jistě všichni kdo) arogantně setře (ať už za cokoliv…) a nic se mu nestane a když ty mu to vrátíš, tak tě smáznou.
    Tak to ne! Když pravidla, tak jasně daná a platná pro všechny bez výjimky.

  53. to KarelC
    1. To sice ano, ale jde o podstatu problému. Celková cena pro zákazníka. Pokud by kniha byla levnější, tak by se jich prodalo víc, tedy větší zisk pro vydavatele. Pětina ceny už je znát. Pokud si přečteš mnou postnutý článek, tak třeba když napíšeš Vlčkovi, tak by ti mohl poskytnout přesná data, jak funguje cena/počty kupujících. A i to co zůstane vydavateli po odečtení DPH není stále čistý zisk.

    2. Samozřejmě, že mají smysl. A obrovský. Není to v poskytování zábavy zadarmo masám, ale v umožnění studia nějakého problému, kdy student musí projít velké množství odborných publikací různých autorů, aby získal celkový pohled na věc.

    warez – Tady pozor. Neplatí vzorec “stažená kniha = ztráta pro vydavatele”. U knihoven to je trochu jiný a poměr ušlého zisku je vyšší. Na dlouhou debatu. Ale základem je, že člověk si půjčuje knihu většinou po uvážení, co by si rád přečetl. Kdežto z warezu se postahuje vše co je po ruce a pak se teprve z velkého balíku vybere třeba jedna dvě knihy.

    Ano, půjčovny DVD jsou celkem slušný příklad. Taky nezapomeň, že DVD, který si zakoupí půjčovna za účelem půjčování je xnásobně dražší, než to samé DVD pro běžného koncového uživatele.

    Teoreticky by mohlo v průběhu let nízké půjčovné generovat vyšší zisk. Ale uvědom si, jaké ohromné a stejně neudržitelní cash flow by vydavatel musel mít. Majitelům práv a všem svým zaměstnancům musíš zaplatit po odvedení práce, nemůžeš jim slíbit o něco vyšší výplatu, ale až za několik let.

    Neubylo, srovnej si to se stejným obdobím minulého roku. 🙂

    Co má teprve vyjít, se najde jednoduše u konkrétních vydavatelů. Ano, mohlo by to tu být. Ale proč by měl sponzor Fantasyplanet na svém webu poslouchat nářky na nedodržování termínů vydavatelů? 😉

    ban nicků, flame – Pravidla jsou přece jasně dány. Je to “chovejte se slušně”. Proč by měli cokoli víc vysvětlovat? Zásahy moderátorů jsou jen a pouze na jejich uvážení. Zodpovídat se musí pouze tomu, kdo je platí. To je naprosto v pořádku. Něco jiného by bylo, kdyby od nás za registraci vybírali peníze a správa diskuzí by byla jejich placená služba. Ano, potom by bylo nutné pravidla více definovat. Ale zase by v důsledku posouzení zásahu bylo pouze na úvaze konkrétního moderátora.

    Zde se může diskutovat o všem, co neporušuje zákon, nemůže být bráno jako navádění k trestnému činu, nikoho hrubě neuráží, nebo někdo neblábolí kraviny úplně z cesty… Mě to tak stačí.

    No, myslíš kulaqina? Upřímně mě to jeho pošťuchování přišlo docela osvěžující. Utahoval si z nás převážně celkem inteligentně. 🙂 A kdo ví, kolikrát mu třeba nick někdo prostě ukradl, aby napsal nějakou kravinu…

    Platit pro všechny bez výjimky je sice krásná představ, ale vždy se někdo bude cejtit ukřivděně. S tím se nedá nic dělat. Rozhodnutí moderátorů prostě je individuální a žádný soud s žalobou a obhájcem se scházet nebude. 😉

  54. Předně musím napsat, že mě dožralo,když mi pan *login* zneuznal můj obvyklý nick, skládající se ze dvou písmen. Tož proto tahle hrůza.

    Mám FantasyPlanet rád a pravidelně sem chodím už od roku 2000, ale přesto – nebo možná právě proto – nemůžu nevidět určitý trend. Už před pár lety nastal odliv návštěvníků. Tenhle zřetelný pokles zájmu se netýká jen FP, ale i třeba Sardenu a Fantasye, které jsou dnes (z hlediska diskuzí) silně zmrtvělé. Internetové magazíny měly svoji konjunkturu, ale ta už skončila – co je příčinou toho konce, to vážně netuším (že by facebook?)

    V dřívějších dobách měla FP samočistící schopnost. I tehdy se tady objevovaly urážlivé a sprosté příspěvky, ty ale zanikly v jiných příspěvcích, protože pod články bylo plno konstruktivních a inteligentních komentářů (kromě toho i spousta nekonstruktivních a neinteligentních, přesto dobře míněných a někdy i zajímavých). To, že si z FP udělal hřiště nějaký trol a že to bylo TAK MOC vidět není vinou toho trola, ale současného stavu (zopakuji: zájem o internetové magazíny strmě poklesl). Není na škodu občas smazat pár příspěvků , ale nutnost přihlašování ničemu nepomůže – jedině snad rychlejšímu odumření.

  55. to Philipes
    Na otázku, zda zájem poklesá, nebo ne, může odpovědět pouze FP, když zveřejní počty přístupů unikátních IP.
    Počet příspěvků v diskuzích není relevantní. I z fantasy se stal velmi široký žánr, který se dělí spoustu podžánrů, na kterých vznikají specializované stránky. Diskuze se přelévají tam, kde je šance diskutovat se stejnými fanoušky. Hele, vždyť přímo FP posílá návštěvníky ze své stránky pryč na nějakých 15 jiných stránek, tak asi ani nechtějí, abychom se tady kumulovali. 😉 Ale stejně, když si za desátý měsíc listuju na FP zpět, tak ani v minulých letech nebyla diskuze pod knihami větší než teď. Kde jsou spousty příspěvků, tak to je u knih, kde se to dá očekávat a nic podobného zrovna letos nevyšlo. A to nepočítám hádání se o ebooky, což už teď taky přestalo a opticky to může způsobit méně příspěvků. Schválně, kdyby tak vyšel novej Kulhánek…
    No a k tomu přihlášení… Existuje taková vychytávka, opět spíše standard, která většinou bývá označována jako “zůstat přihlášen”. Pevně věřím, že sem nebyla zakomponována z jasných a objektivních příčin, nikoli pro to, že by to programátora ani nenapadlo… 😉

  56. Dardalion:
    Díky za obsažné a smysluplné odpovědi! A protože se domnívám, že už vše co mohlo bylo řečeno, nechávám ti poslední slovo. Domnívám se, že další argumentace už by se točila v kruhu a nikam by nevedla.

    Jenom technická poznámka (osobní zkušenost) k trvalému přihlášení. Mám pocit, že různé pluginy a drobné prográmky a aktualizace to trvalé přihlášení mění. Znám to z jinejch fór kde jsem přihlášen trvale třeba měsíc a najednou puf! 🙂 Tady je mi to jedno, ale na Steamu, nebo na MTG online, nebo na Skype to jsem pak v pr… :-))) a výběr nabízený chromem se taky občas pročistí. Takže kromě hesla si musím pamatovat i login – ten bych chtěl mít stejnej, ale někde mají i na login speciální požadavky.

  57. pro KarlaIC
    Ono nemáš zač, protože podle mě ty odpovědi zas tak smysluplné nejsou! (Možná obsažné, to ano.) Stačí se třeba podívat jen na:

    “To sice ano, ale jde o podstatu problému. Celková cena pro zákazníka. Pokud by kniha byla levnější, tak by se jich prodalo víc, tedy větší zisk pro vydavatele. Pětina ceny už je znát.”

    Snížení ceny způsobí to, že nakladatel utrží méně. To je prostá matematika. (A jedná se o “tržbu” či “obrat”, ne nutně zisk!) Otázka, zda při snížení ceny nějak vzrůstá počet kupujících, je velmi sporná. Sám jsem v minulosti vícekrát zkoušel nějaký titul srazit na prodejní minimum, a nijak výrazně mi to nepomohlo. Zdá se, že čtenáři jdou spíše po konkrétních jménech a titulech, a v nějakém cenovém intervalu je jim jedno, kolik stojí. Pak je tady samozřejmě nějaký cenový práh a za ním už kniha působí silně předražená, odpuzuje. Obecně se ale nezdá, že by vyšší ceny kazily prodeje; tradičně trochu za víc prodává knihy Talpress a jeho tituly jsou obvykle velmi úspěšné.
    Navíc je tady ten prvek, že dnešní zákazníci jsou masivně učeni, že drahé = značkové = kvalitní = lepší. A šunty od Větnamců ať nosí socky! Pro tržní skupinu, která takto smýšlí, je levnější zboží naopak podezřelé a začnou přemítat, kde je chyba, na čem nakladatel ušetřil, proč se autor prodává pod cenu… Může to tedy někoho i odpudit.
    Prostě cenová problematika je velmi složitá!

  58. to Michael
    Ach jo, ten nešvar čtení diskuzí od prostředka, je fakt hroznej… 🙂

    Bavili jsme se o DPH. Karel napsal, že vydavatele výše DPH trápit nemusí, protože ho platí zákazník. Oponoval jsem, že DPH určuje konečnou cenu knihy pro zákazníka a že kdyby DPH bylo nižší, tak je nižší i koncová cena a přesto má vydavatel stále stejný zisk.
    Řeč byla o eboocích a tam je DPH 21%, tedy pětina ceny knihy. Pokud by ebook získal licenčně statut knihy, o čemž se ve světě jedná, a my zavedli třeba po vzoru Anglie na knihy 0% DPH, i o tom se u nás jedná, tak by kniha místo 120kč stála 99kč a určitě to bude na prodejích znát, zvlášť u žádaného autora, přesto se příjem za jednu knihu od zákazníka pro vydavatele vůbec nezmění. Tedy víc knih = vyšší zisk.

    A ano, jako celek je to dost složité a rozhoduje plno faktorů. Nicméně u knih je určující brand jméno autora a vydavatel, který zaručuje kvalitu zpracování. Jaké knihy jsi prodával za minimální cenu a jak jsi měl postavený marketing? Inzeroval jsi u určených titulů měsíc dopředu, že bude akční týden za speciální ceny? Můžeš oslovit své zákazníky třeba emailem, nebo je na nadcházející slevu upozornit předem nějak jinak? Byl to známý autor, u kterého jsi chtěl podpořit prodej, nebo někdo neznámý a chtěl jsi ho tou akcí dostat mezi lidi? Podařilo se ti to spojit třeba s podpisovou akcí někoho známého? Čím jsi nahnal do krámu znatelně víc kupujících, než jich běžně přichází? Prostě celé na hódně dlouhou debatu…

  59. OK, bylo by to hezké, ale obávám se, že budeme rádi, pokud DPH na knihy klesne třeba alespoň na 10%. Pokud vůbec. (Byť jako nakladatel se dobrým zprávám nebráním.) A nečekal bych, že se do této karegorie zařadí i ebooky.

    Co se týče prodejů, pokud se shodneme, že důležitý je autor (a pak možná trochu nakladatel), zatímco cena je zčásti podružná, není se oč přít. U série Drakobijci, kde postupně klesala prodejnost, jsem zkusil knihu, která by rozsahem vyšla tak na 190 Kč, nabídnout za prodejní cenu 150 Kč. (Tím myslím v rámci celého nákladu). Retrospektivně je jasně vidět, jak se klesající křivka vůbec neodchýlila. Tehdy mě poprvé napadlo, že nižší cena může některé zákazníky i zastrašit a odradit. Že dávám knihy až moc levně (Zelazny donedávna za 150 Kč) už mi ostatně několikrát naznačili i knihkupci.

    Co se týče prodejních akcí, samozřejmě se různé dělají, ale ty mohou k celkové prodejnosti jen nějak podružně přispět, ne ji spasit…

  60. to Michael
    Tak do zcela konkrétní diskuze se bez znalosti podkladů ani neodvážím pustit. 🙂

    Každopádně přeju v dalším podnikání good luck.

  61. Mám pocit, že kupování knih je v snad i určitá forma sběratelství. Alespoň u mne. Já tu knihu chci jako exemplář. Jako sběratelský kousek. Ale snažím se ji ulovit za dobrou cenu. Jinými slovy váže se mi k tomu ten pocit, že jsem udělal dobrý “kauf”. Teď do levných knih spadl Simmons z Plejády. To mne nadchlo. Doplnil jsem sbírku a za fantastickou cenu.
    Ale tenhle pocit prostě u e-booku nemám. Ten je nikde. Je to jako fotka z dovolené z digitálu. Jo – mám jich dvěstěpadesát a mám je na netu v nějakým souboru. Ale vím, že už nikdy v životě si je neprohlídnu. Prohlídnu si těch deset, co jsem si vytiskl. Zbytek postupně zmizí v hlubinách disku. Za deset (pět) let je možná ani neotevřu.

    A jestli má někdo dobrý pocit, když vysolí přepálenou cenu za super značku a nevadí mu, že za měsíc (nebo hned za rohem v jiným kšeftě) to budou mít za polovic, já mu to neberu.

  62. to KarelC
    Hele, jaký kdo preferuje médium, to snad může být jeho věc. Já jsem se rozhodnul, mám k tomu své důvody a tím bych to uzavřel.

    Michael narážel s cenou na jinou záležitost. Nedovolím si tvrdit, že se to tak úplně týká knih, ale ta myšlenka má svoji logiku a také i hodně dobrých výsledků.

    Asi neznámější je s tímhle Sony a jedna ze značek whisky, tu nepiju a tak už nevím, která to přesně je.

    Když Sony dorazilo do USA tak měli naprosto špičkový výrobky, které dokázali vyrobit výrazně pod cenou Americkýho trhu. Takže začali prodávat svoje zboží. Špičkovej výrobek za nízkou cenu. A nic se nestalo, nikdo to nekupoval. Snažili se, ještě zlevnili, investovali do reklamy a furt nic. Už to vypadalo, že se budou muset z toho trhu stáhnout. Ale pak přišli v zoufalství na geniální nápad. Dali pryč zboží z běžnejch obchodů, brutálně zdražili a předražený to začali prodávat pouze v exkluzivních drahejch obchodech. A najednou to lidi začali kupovat. Lidi uvěřili, že když je to tak drahý, tak to musí bejt sakra dobrý a né levnej šunt, kterej je určitě poruchovej. Prostě ohromnej úspěch.

    S tím pitím to bylo lautr to samý. Nadprůměrně kvalitní lihovinu dokázali vyrobit levně a tak ji prodávali mezi levným chlastem. A pomalu bankrotovali, protože to nikdo nekupoval. Zachránilo je, až když to samý pití, za stejnou výrobní cenu, zdražili a zařadili cenou mezi drahý značky. A najednou to lidi začali kupovat. Nová drahá značka, hmm, to musím vyzkoušet… ono je to dobrý…

    Ano, takhle lidi uvažujou. A bavíme se o masivním prodeji, ne o zboží, kterýho se prodá několik kusů za rok.

Zveřejnit odpověď