Onehdy mne naše redakční veličina Josef Horký přesvědčil, že když nemám účet na knižní databázi Goodreads, jsem prostě out.
Tvůrci seriálu It Crowd (česky Partička IT či Ajťáci) na to kápli už dávno…
„Proč bych si tam něco zakládal? Mám účet na Legie.info a i tam se přihlašuju jednou za uherský rok…,“ bránil jsem se zuby nehty, ale nakonec jsem byl nekompromisně přesvědčen. Odklepl jsem tak jedno další tlačítko ve svém životě, že souhlasím s Podmínkami a poskytnutím svých osobních údajů, a byl jsem in.
A světe div se, ono to funguje, i navzdory mé počáteční nevíře. Na Goodreads sice nechodím každý den, možná ani každý týden ne, ale pořád je docela fajn, že si tam můžu odklepnout, kterou knihu právě čtu, nechat si spočítat, že jsem právě na 36 % daného svazků nebo kolik titulů mi ještě zbývá přelouskat, abych do konce roku zvládl svých předsevzatých 60 kousků ročně.
Samozřejmě jsou tam i moji přátelé, kterým můžu komentovat a lajkovat jejich pokrok při čtení veleděl i maloděl světové a české literatury a vést s nimi konverzace o tom, jestli je lepší Erikson Jordana nebo Simmons Asimova.
A to mne přivádí na myšlenku – co všechno se ještě z každodenního lidského života přesune na internet? Máme sociální sítě na psaní zpráv, sdílení zajímavostí, publikování selfies a jídloporna, uploadování striktně pětisekundových videí, shánění noclehů v cizích domech… Dokonce existují i sociální sítě, kde si notoričtí sledovači televizních seriálů mohou zaklikávat, co dnes shlédli, a porovnávat to se svými „friends“. A teď tedy i knihy, taková poměrně asociální věc – ostatně zkoušeli jste někdy číst jeden výtisk totožné knihy najednou ve dvou lidech? Já ano a nebylo to nejpříjemnější. Už jen dohodnout se, kdo bude otáčet stránky…
Tak mne napadá, kdy budeme na (a)sociálních sítích sdílet i své zážitky ze záchodové mísy. Nebo počkat, ono už to asi někde stejně existuje.
A co vy? Jste na Goodreads? Jaké používáte sociální sítě?
Nejsem zrovna zastánce sociálních sití. Od FCB až nevim po co všechno:D Vždy to jen proběhnu z nutnosti kvůli přátelům a jestli jsou nějaké ty příspěvky z mých oblíbených webů. Celkově 10 min:D. Goodreads ani neznám až teď. Nevím myslím, že legie mi stačí úplně.
Hustý video:D
Doteď jsem byla na Databázi knih (vyměněné za cbdb.cz) a je pravda, že tady bych si alespoň mohla přidat do přečtených i knihy, které u nás nevyšly. Tohle mi na Databázi chybí už dlouho.
Má někdo tip na další knižní databázi?
2 Geriel
Nevadí-li ti polština, tak mám tip na tuhle: http://lubimyczytac.pl/
databazeknih.cz
Já používám databazeknih.cz a je celkem fajn. Sice nespočítá kolik % mi ještě zbývá, ale pro přehled, komenty a palce hore stačí. 🙂
Soc. sítě?
Nejsem si zcela jist, že přistupovat ke goodreads/CSFD apod. jako sociálním sítím je vhodné; sice nabízejí mnoho aspektů virtuálního družení se, ale to jsou nadstavby a nikoli stavební kameny; těmi jsou stále ještě dtb a služba čtenáři/divákovi ve formě čtenářského deníku; zjištění si vše o díle jako takovém apod. A goodreads používám, z českých nic není vyhovující; legie je příliš zaměřená a cbdb zase příliš nekompletní a nezalidněná.
Začala jsem na legii, ale goodreads je mnohem lepší, už kvůli propojení s FB. 😀 Hlavně je ale fajn, že je to celosvětové, sleduju tam některé své oblíbené spisovatele, můžu koukat, jak komentují i zahraniční čtenáři atd. A líbí se mi víc i z grafického hlediska.
Takovéto chujoviny člověk řeší když je svobodný a bezdětný 🙂 Teď jsem rád, když jednou týdně vlezu na pět minut na fb a semo tamo ohvězdičkuju film na csfd. Na legii už jsem nebyl ani nepamatuju. Uvidíme tak za patnáct – dvacet let, jestli ještě bude nějaký goodreads, třeba už bude goodfeel, či goodinception 🙂
Fantastiku hledám jako první zde a pokud tady hledaná kniha není, tak jdu na databazeknih.cz. Stejně tak tam hledám knihy z jiných žánrů. Na Facebooku a podobných hovadinách nejsem. To je absolutní ztráta času. Raději si přečtu nějakou knihu.
Tohle je tak neslýchaný nesmysl, že když jsem o něm vyprávěl slabomyslnému Ignatovi od nás ze vsi, vysmál se mi! Inu jak se říká: Kdo nesmysly se zabývá, tomu as v hlavě přebývá!
kernel32
Goodreads používám taky, slouží mi jednak jako jakýsi online čtenářský deník, jednak jako zdroj inspirace k dalšímu čtení prostřednictvím hodnocení jiných uživatelů. Vynikající je uživatelská možnost přidat do databáze knihu, zjistím-li, že v ní nějaká chybí.