Wall-E

Romantický příběh o lásce dvou robotů v kulisách opuštěné Země i moderní vesmírné lodi.

Příběh filmu se točí kolem malého robůtka jménem typu Wall-E (Waste Allocation Load Lifter – Earth Class, ve volném překladu Nákladní zdvihač pro alokaci odpadu – třída Země), jenž má nemalý úkol – uklidit opuštěnou Zemi od všeho odpadu, kterým doslova přetéká, aby se na ni mohla vrátit lidská rasa, jež ji právě kvůli tomu před lety opustila na luxusním křižníku Axiom. Samozřejmě, že na to nebyl sám, leč v průběhu času ostatní roboti přestali fungovat, a tak se zdá, že již zbývá jen on. Denní rutinu jeho práce přeruší až přílet dalšího stroje, hi-tech slečny jménem Eve (Extraterrestrial Vegetation Evaluator, v překladu Mimozemský vyhodnocovač vegetace), která sem byla vyslána lidmi, aby zjistila, zda se na planetu vrátil život. Přestože se Wall-E Eve trochu bojí, je jí očarován a začne se jí nepříliš úspěšně dvořit. Brzy se však, navzdory poutavému a paradoxně komornímu prostředí celé planety, děj přesune na Axiom, kde se teprve ukáže, zda se mu podaří získat dámu svého křemíkového srdce.

Co je na filmu možná nejoriginálnější, je jeho žánrová nesourodost. Snímek totiž prochází v průběhu děje mnoha změnami v atmosféře i celkovém vyznění. V prvních minutách, kdy sledujeme zpustošenou Zemi, po které se na svých pásech prohání náš plechový hrdina, a do toho všeho hraje veselá retro písnička, vykazuje velmi sugestivní, až tíživou postapokalyptickou atmosféru, jež odlehčuje jen robotova komičnost. Ta se v druhé fázi, kdy k němu zavítá Eve, mění v tu nejtradičnější grotesku, kde k dokonalosti chybí snad už jen piáno. Jakmile však příběh opustí naši milou (špinavou) planetku, přechází do již méně vyhraněných žánrů, kde se mísí tradiční scifi s akcí a studií antiutopické společnosti (v některých momentech mi to připomenulo až Orwella, byť ne tak depresivního), zatímco komedie vyplývající především z Wall-Eho ztřeštěnosti zůstává. Tím vším se však po celou dobu line tu silnější, tu slabší romantická linka, která je přeci jen hlavní složkou filmu. A ta je zpracována vskutku velice mile. Romance mezi dvěma stroji rozhodně není obvyklým námětem, a přestože oba hlavní aktéři kromě svých jmen a několika dalších syntetizovaně neartikulovaných zvuků prakticky nemluví (takže tradičního vyznání lásky se tu divák nedočká), působí jejich vztah mnohem opravdověji než v mnoha jiných romantických filmech. Pokud je ovšem romance ústředním tématem příběhu, je zde potom ještě jeden námět, který může divák cítit po celou dobu. A tím je ono klasické poselství, které se nevyhýbá prakticky žádnému z těchto rodinně orientovaných snímků. V tomto případě jde o myšlenku ekologie, která je Wall-Emu vyčítána jako nepokrytá propagace. Ale přestože je dnes módní stát na jedné nebo druhé straně barikády ohledně přístupu k ekologii, tak Wall-E nekárá ustavičně prstem na diváka společně s přísným pohledem, zda svůj obal od popcornu hodí na zem, či do koše. Zde jde prostě a jednoduše o prostředek, na kterém je vybudován děj, a který v záběru nechá člověka samotného zamyslet se nad tím, zda je něco podobného možné nebo ne. Žádné násilné vnucování ideologií tu nečekejte.

Podobný film samozřejmě stojí a padá na postavách a tomu, jaký vztah si k nim dokáží diváci vybudovat. A tady si dal Pixar opravdu záležet. Vzhledem je Wall-E evidentně silně inspirovaný známým Číslem 5, jen je menší a neohrabanější. Představuje klasický archetyp nemotorného sympaťáka, který je natolik dobrosrdečný a naivní, až si o různé komické situace přímo říká. Ale naštěstí tím jeho charakteristika nekončí. Mimo toho, že pracuje jako uklízeč na plný úvazek, je také vášnivým sběratelem všeho zajímavého (a na rovinu, je to pěkný kramář), co po lidech zůstalo, a přímo zbožňuje romantické hudební filmy. Ostatně, jeho příbytek odráží záliby malého robůtka více než výmluvně. Rovněž se také stará o svého mazlíčka, věrného švába, u kterého je jen škoda, že nedostal více prostoru. Wall-E je neoddiskutovatelně hlavní hvězdou. Naproti tomu Eve je drsná holka, která se o sebe umí postarat. Když ji něco štve, prostě to odpálí až někam do stratosféry. Její až přehnaná agresivita může divákovi zpočátku trochu vadit. Ale i ona skrývá jemnější jádro a pod dohledem Wall-Eho trochu pookřeje. Chemie mezi nimi, byť to nejsou živí herci, funguje na jedničku. Výborně jsou potom vyobrazení lidé jako celek – tlustý zpohodlnělý druh, který nevnímá okolí a nechá se stádovitě ovládat tím, co se jim zrovna podstrčí. Podobnost s dnešními tendencemi společnosti je tu velmi patrná. Ale samozřejmě, že lidé ukáží nakonec i své dobré stránky Toto klišé ovšem ve výsledku nijak nevadí, cílem snímku není pocit tragédie, ale klidu.

Jak už je u Pixaru zvykem, technická stránka Wall-Eho je špičkou ve svém žánru 3D animovaných filmů. Citlivě vyvážený poměr mezi stylizací a realističností je doplněn o dokonalé animace (umění uvěřitelně vdechnout život a hlavně osobnost malé krychličce na pásech je obdivuhodné) a stylovou hudbu (hlavně staré písně). Zajímavě je zpracován i návrh prostředí, sterilní čistota Axiomu není o nic přívětivější než zaneřáděná Země. Vizuální třešničkou na sladkém dortu je potom krásná scéna, kdy Wall-E s Eve poletují vesmírem kolem lodi.

Samozřejmě, že nic není dokonalé a chybky se najdou i tu. Především jde o několik logických nedostatků, ať již zjevných (když se filmu loď ve vesmíru nakloní, ovlivní to i vše uvnitř, což je v prostředí s umělou gravitací a v rámci kosmu bez hořejšku i spodku hloupost prvního stupně) či takových, které člověku dojdou až po menším zamyšlení. Ale tak už to bohužel v moderní filmové produkci občas bývá. Naštěstí nejde o natolik otravné kiksy, aby příliš narušily dojem z celku samotného, jelikož těžiště celého příběhu tkví hlavně v již několikráte zmiňované romanci.

Wall-E je film, který, ač se možná tváří jako klasická rodinná zábava, tak je určen spíše staršímu publiku, neboť v sobě skrývá poměrně závažné téma. Není to bezchybný snímek, ale jeho nádherná poetika, která nabízí i trochu hlubší zážitek, doplněná o spoustu zábavy, má své kouzlo. Bezesporu jde o jeden z nejlepších pixarovských filmů a skvělou romanci, jaká už tu dlouho nebyla. Pokud chcete strávit příjemný večer se snímkem, který je dovedně namíchán z mnoha ingrediencí, a přesto drží pevně při sobě, pak je Wall-E dobrou volbou.

85%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Strasne krasnej film, nemuzu si pomoct, ale fakt me mile prekvapil a v kine dojal az tak moc, ze jsem to vubec necekal. Oproti predchozi pixarovce Ratatouille (nebo jak), která se mi VŮBEC nelíbila, je to gól.

  2. .-)
    Že je určený staršímu publiku?? Můj syn ho miluje, a to nemá ještě ani dva roky….-D

  3. ratatouile – samwise
    Holt je vidět, že co člověk, to jinej názor (a to je jedině dobře…) Mně se Ratatouille líbil – a to tak, že moc (i když u mě zatím vede 1. a 2. Shrek a Úžasňákovi).

  4. U mě má zlato rozhodně Shrek (dvojka), Úžasňákovi byli úžasní :-), ale Ratatouille taky velmi povedený. Wall-E mě lehce zklamal. Ale asi proto, že jsem byla namlsaná pevnostními devadesáti procenty.

  5. Jak správně říká JWP: co člověk, to názor. Já mám PIXAR rád. U TOY STORY 1 i 2 jsem se smál a tleskal ručkama. Nemo se mi líbil. I Příběh brouka jsem dokoukal až do konce (2x). Ale Wall-E jsem nemohl, po 20-ti minutách jsem to stopnul. Jak to vůbec dopadlo? Ani to nechci vědět.Kontrolní otázka: jak se může robot zamilovat, když nemá “žlázy”?

  6. V.Š.
    Asi stejně jako může hračka jezdit na skateboardu, rybička v pytlíku s vodou překonat silnici a nebo mravenec vymyslet kombajn…

  7. Wall-E je prostě jeden z dalších báječných filmů made in PIXAR, který budou další studia stupidně kopírovat… Já se bavil opět výborně, komu se nelíbil, nebo ho vypnul, jeho chyba! 😛

  8. 2hej Shrek je IMHO naprosto zbytečnej film, říkám tomu rejřování peněz.. měli skončit u výborné jedničky.

  9. WALL-E
    Uz dlouho jsem neodchazel z kina z vice rozporuplnejsim dojmem nez z tohoto filmu. Postapokaliticky zacatek byl super, komicke sceny byli dobre, znazorneni lidi na lodi bylo velmi trefne, i ta romanticka scena mezi roboty mela neco do sebe.. Ale cele dohromady je to takovy podivny mix, ktery proste nedokazu ocenit. Videl jsem to jednou a asi uz podruhe nemusim…

Zveřejnit odpověď