Ve druhé polovině ledna jsme uspořádali soutěž, v níž jste nám posílali žebříčky nejlepších loňských knih a komiksů, samozřejmě z fantastického žánru. Mile jste nás překvapili – jak účastí (103 soutěžících), tak nominovanými tituly. Máte dobrý vkus. 🙂 Jaké knihy se umístily na předních místech a kteří čtenáři vyhráli naše skvělé ceny? To vše najdete v následujícím článku…
TOP 20 z domácí fantastiky
Těsné to bylo i u komiksů, ale největší boj se strhl na špičce této kategorie. Do poslední chvíle spolu zuřivě bojovali Holomráz Štěpána Kopřivy (nakladatelství Crew) a Čas žít, čas zabíjet Miroslava Žambocha (nakladatelství Triton). Nakonec vyhrála podzimní crwavá pecka, ovšem o jediný bod! Bronzový stupínek pak patří Juraji Červenákovi a jeho Bráně Irkally (nakladatelství Brokilon), pokračování cyklu Dobrodružství kapitána Báthoryho.
Odkazy vedou na recenzi na FP.
1. místo: Holomráz (Štěpán Kopřiva) – 123 bodů, 32 hlasů
Wolrich je nemocnější kouzelník na světě. Absolvent Hexagonu, mág, který létá vzduchem, krotí draky, chrlí oheň a nechává mizet lidi lusknutím prstů. A pokud tomu věříte, jste přesně takoví kořeni, za jaké vás Wolrich považuje. Protože Wolrich je ve skutečnosti lhář, zloděj a podvodník. Do opravdového čaroděje má stejně daleko jako do ušlechtilého hrdiny. Jenže i lhář, zloděj a podvodník se občas ocitne v situaci, která hrdinstvím nepříjemně zavání. Wolrichův svět je nebezpečné místo nabité zákeřnými barony, nemilosrdnými vládci podsvětí, sebezohavenými členy náboženských kultů, výkonnými katy, otravnými dětmi, kanibalistickými liliputány, podezřele přátelskými pedofily, zuřivě plenícími armádami a skutečnými kouzelníky, co vypadají jako somráci. V takovém světě se často stane, že i cynický hochštapler jako Wolrich má příležitost někoho zachránit. Někdy jednoho člověka – a někdy dokonce celou říši. A nejhorší je, že kolikrát z toho ani nekoukají žádné prachy.
2. místo: Čas žít, čas zabíjet (Miroslav Žamboch) – 122 bodů, 33 hlasů
Bývalý gladiátor, bývalý nájemný bijec, vrah. Kráčí z temnoty do temnoty, nikdo a nic ho nemůže zastavit. Nemá rád lidi a ty, na kterých mu záleží, je možné spočítat na prstech jedné ruky. Přesto, nebo právě proto, existuje mnohem víc těch, jejichž životy zachránil, než těch, které zabil. A v zabíjení je nejlepší…
3. místo: Brána Irkally (Juraj Červenák) – 95 bodů, 26 hlasů
Druhá část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664. Píše se rok 1662. Po dvou letech na tureckých galejích je z Kornela Báthoryho sotva stín muže, jímž kdysi byl. Zdá se, že bezejmenného otroka čeká už jen smrt. Během obléhání Kréty osmanskou flotilou se však Báthory znovu setkává s tureckým vzdělancem a cestovatelem Evliyou Čelebim. Ten křesťanského rytíře a básníka vykoupí z otroctví a udělá z něj svého pobočníka na cestách. Na rozkaz samotného sultána má Čelebi doprovázet záhadného vezíra Kirmiziho Mustafu do odlehlých končin Sýrie a možná ještě dál, až k ruinám dávnověkých měst hluboko v poušti. Ať už je cílem vezírova tajného poslání cokoli, bude to nebezpečná pouť. Na Čelebiho, Báthoryho a ostatní číhají piráti, vzbouřenci, záhadní zabijáci, a možná i nepřátelé, jimž obyčejná zbraň neublíží.
4. místo: Mariňáci (Robert Fabian) – 72 bodů, 21 hlasů
Příběh ze vzdálené, nepříliš šťastné budoucnosti lidstva. Sledujeme osudy vojenské jednotky, zvané podle svých dávných předchůdců tradičně mariňáci – námořní pěchota. 37 mužů s nejlepší možnou výzbrojí a výstrojí, s prvotřídním výcvikem, jaký se dostane málokomu. Přesto se ocitnou v situaci, kde jejich schopnosti nemusí stačit… * Již čtvrté vydání nejúspěšnější akční military SF. Robert Fabian text po deseti letech znovu přebrousil a přidal přes 200 stran bonusu. Znovu a nově můžete prožít příběh příslušníků družstva námořní pěchoty, jejichž rutinní akce se poněkud zvrtne…
5. místo: antologie Legendy: Draci (ed. Michael Bronec a Jakub D. Kočí) – 63 bodů, 20 hlasů
Když na tebe dopadne stín jejich křídel, zamrazí tě v zádech. Odvážíš se vstoupit do jejich světa? Martin D. Antonín, Jan Dobiáš, Jan Kantůrek, Ivana Kuglerová, Leonard Medek, Jiří Pavlovský, Jana Rečková, Pavel Renčín, Františka Vrbenská a další. 27 povídek, 27 světů a 27 dračích příběhů – to je kniha, kterou držíš v ruce. Hic sunt dracones. A čekají na tebe…
6. místo: Labyrint (Pavel Renčín) – 58 bodů, 15 hlasů
7. místo: Spěšný vlak Ch.24.12. (Jan Poláček) – 52 bodů, 15 hlasů
8. místo: Kámen a krev (Juraj Červenák) – 48 bodů, 14 hlasů
9. místo: Nejlepší den pro umírání (Vladimír Šlechta) – 48 bodů, 19 hlasů
10. místo: Hustej nářez (František Kotleta) – 35 bodů, 11 hlasů
11. místo: Dračice (Jan Hlávka, Jana Vybíralová) – 31 bodů, 9 hlasů
12. místo: Hvězda mého života (Ondřej Neff) – 30 bodů, 10 hlasů
13. místo: Století páry (Petr Schink) – 29 bodů, 11 hlasů
14. místo: Smrt u archanděla (Petra Neomillnerová) – 28 bodů, 8 hlasů
15. místo: antologie Vládcové vesmíru (ed. Ivan Adamovič) – 28 bodů, 9 hlasů
16. místo: Živého mě nedostanou! (Dušan Fabian) – 27 bodů, 9 hlasů
17. místo: Střepy z Apokalypsy (Vladimír Šlechta) – 23 bodů, 9 hlasů
18. místo: Vlci Sudet (Petra Neomillnerová) – 20 bodů, 7 hlasů
19. místo: antologie Hvězdy české sci-fi (ed. Ondřej Jireš) – 18 bodů, 6 hlasů
20. místo: Megapolis (Miroslav Žamboch) – 16 bodů, 6 hlasů
Čtenáři v této kategorii hlasovali pro 55 knih.
TOP 20 ze zahraniční fantastiky
Přední místa v této kategorii ovládl Dan Simmons. Kantos Hyperionu se umístil na prvním místě, třetí příčka patří novému vydání Hladových her (obě knihy vydalo nakladatelství Laser-books). Stříbro obdržela vynikající sbírka povídek Paola Bacigalupiho Čerpadlo 6 (nakladatelství Plus).
1. místo: Kantos Hyperionu (Dan Simmons) – 108 bodů, 26 hlasů
Ke kolonizovaným planetám pod správou Hegemonie Člověka se blíží mohutná invaze Vyvrženců, kdysi obyčejných lidí, nyní proměněných pro život v hlubinách vesmíru. Nadcházející válečný konflikt hodlají využít ke splnění vlastních cílů manipulativní umělé inteligence Technojádra, jež se vymkly veškeré kontrole. V předvečer zkázy se sedm poutníků vydává na odlehlou planetu Hyperion k otevírajícím se Hrobkám času, tajemným artefaktům neznámé funkce, a na své pouti Mořem trav si vyprávějí podivuhodné příběhy. V cíli jejich dlouhé cesty je očekává smrtonosný Štír, legendární vraždící stroj, anděl smrti, jenž by mohl jednomu z nich splnit nejvroucnější přání, ačkoli ostatním patrně věnuje pouze krutou smrt. Tam, kde se hroutí mocné vesmírné impérium, bývá však jen zřídkakdy vše, jak by se zprvu mohlo zdát. V pozadí dramatických událostí zuří mnohem důležitější bitva. Bitva o spásu lidské duše. Kantos Hyperionu, společné vydání dříve samostatně publikovaných románů Hyperion a Pád Hyperionu, je plným právem považován za jedno z nejdůležitějších děl v historii moderní science fiction. Mohutná freska překvapivého budoucího vývoje lidstva doslova bere dech a zanechává čtenáře v úžasu nad přívalem nápadů a mistrovstvím slova jednoho z nejtalentovanějších spisovatelů současnosti.
2. místo: Čerpadlo 6 (Paolo Bacigalupi) – 99 bodů, 29 hlasů
Vydejte se hluboko do 21. století… Zatím jsme na začátku tohoto věku – a obrysy budoucnosti zůstávají mnohoznačně mlhavé. Zrychlí se technický pokrok? Přijde éra hojnosti, ekonomika 2.0., jak tvrdí zastánci „teorie singularity”? Anebo jsme už vstoupili na klesající trajektorii do časů temnoty? Svět Paola Bacigalupiho neskýtá jednoduchou odpověď. Suroviny docházejí a stará civilizace, která žila z dostatku fosilních paliv a minerálů, je už nenávratně minulostí. Jen zázraky genetiky a bioinženýrství umožňují hledat nové cesty a východiska, přizpůsobit se. Je to svět barvitý – ale také krutý, plný nemilosrdné konkurence. Ať už jsme v Číně, Thajsku nebo v Americe, všude platí, že člověk je levný – a cena za přežití vysoká. Tady není místo pro slabé jedince, ani pro unavené národy. Imaginativní, výstižné povídky a novely Paola Bacigalupiho představují jeden z vrcholů nové science fiction poslední dekády.
3. místo: Hladové hry (Dan Simmons) – 74 bodů, 23 hlasů
MINULOST… Saul Laski, lapený v kleci Hitlerova konečného řešení, je jedním z obrovského zástupu lidí předurčených zemřít v nechvalně proslulém vyhlazovacím táboře v Chelmnu. Ač se svému osudu vzepře, stane tváří v tvář zlu staršímu a drtivějšímu než nacisté… SOUČASNOST… Když se na základě tohoto setkání odhodlá za každou cenu přežít, vydá se na cestu trvající několik desetiletí, při níž navštíví několik kontinentů a nahlédne do nejtemnějších zákoutí historie dvacátého století. Odhalí tajné společenství bytostí, které pravděpodobně často figurují v pozadí těch nejstrašlivějších a nejnásilnějších světových událostí; bytostí, které zabíjí na dálku a prostřednictvím zmanipulovaných prostředníků; bytostí obdařených psychickou schopností „používat“ jiné lidi: číst jejich myšlenky, podrobovat je své vůli, vnímat jejich smysly, krmit se jejich emocemi, nutit je konat nepopsatelná zvěrstva. Trojice nejmocnějších příslušníků tohoto tajného řádu se pravidelně setkává, aby posoudila a porovnala úspěchy, které zaznamenává při svém promyšleném, krvavém tažení. Ovšem při jednom setkání se stane něco, čeho by se nikdy nenadáli… Saulovo pátrání má brzy dojít cíle a lovci a oběti se setkají v boji, jenž pronikne do samé podstaty lidského násilí a určí budoucnost našeho světa. (anotace)
4. místo: Daň pro ohaře (Steven Erikson) – 69 bodů, 18 hlasů
Říká se, že mistr Kápě, pán smrti, do sebe nabral houf bohů, do místa mimo dosah obyčejných smrtelníků. Říká se, že mistr Kápě čeká na konci všech intrik, všech plánů, všech velkolepých snů. Jenomže tentokrát stojí na začátku… V Darúdžhistánu, zmořeném letním vedrem, kvasí zlé předzvěsti, znepokojivé klepy a úskočné našeptávání. Dorazili cizinci, působí tu vrah a mohly by se probudit poražené tyranie. Na Paliče mostů na odpočinku v K’rulově baru se zaměřili zdejší asasínové, což má osudné následky. Malého tlouštíka v červené vestě znepokojuje rostoucí břicho, nicméně ví, že to je nejmenší z jeho starostí, protože někde v dálce je slyšet štěkot ohařů. A dalekému Černému Korálu zdánlivě netečně vládnou Tiste Andii. K obrovské mohyle za městem přicházejí tisíce lidí – přívrženci kultu Vykupitele, kdysi obyčejného smrtelníka, jehož čest a ctnosti jsou zdánlivě bezmocné vůči pokřiveným ambicím vyznavačů. A mistr Kápě tedy stojí na počátku spiknutí, které otřese vesmírem, a na jeho konci čeká někdo jiný. Pro Anomandera Dlouhý vlas přišla chvíle, kdy musí napravit dávnou, strašlivou křivdu…
5. místo: Nejlépe chutná za studena (Joe Abercrombie) – 44 bodů, 14 hlasů
Žoldnéři jsou skvělí: bojují, když jim řeknete a proti komu jim řeknete, a nechtějí za to nic víc, než peníze. A Monzcarro Murcatto a její bratr Benna jsou dva nejúspěšnější, nejpopulárnější a nejbohatší žoldnéři v Styrii… jenomže bohatí a populární žoldnéři už tak skvělá věc nejsou. Vlastně mohou být zatraceně nebezpeční a to je také důvod, proč jejich chlebodárce, styrský velkovévoda Orso, zařídí, aby o ně bylo postaráno. Jednou pro vždy. Brzy se ale nejspíš na vlastní kůži přesvědčí, že to byla osudová chyba. Protože Monzcarro měla to štěstí – jen ona; její bratr bohužel nikoliv – že přežila dlouhý a osudový pád, který pro ni Orso připravil, a vyvázla jen s rozdrcenou pravou rukou, závislostí na opiu… a plánem, jak s pomocím ukrytého bohatství, spoustou ostrých zbraní, několika námezdných zabijáků a pevného odhodlání zabít sedm mužů, kteří byli v místnosti, kde byl její bratr zavražděn. Pokud možno tak drasticky, jak jen to bude možné. Vůbec nevadí, že to nebude hned – pomsta přece nejlépe chutná za studena. Kniha byla nominována na British Fantasy Award v kategorii nejlepší román.
6. místo: Není cesty zpět (Michael M. Smith) – 33 bodů, 9 hlasů
7. místo: Zlá doba pro draky (S. Lukjaněnko, N. Perumov) – 32 bodů, 9 hlasů
8. místo: Nevídaní akademikové (Terry Pratchett) – 29 bodů, 11 hlasů
9.-10. místo: Metro 2033 (Dmitry Glukhovsky) – 28 bodů, 9 hlasů
9.-10. místo: Neuromancer (William Gibson) – 28 bodů, 9 hlasů
11. místo: Brasyl (Ian McDonald) – 26 bodů, 9 hlasů
12.-13. místo: Avilion (Robert Holdstock) – 25 bodů, 8 hlasů
12.-13. místo: Kraken (China Miéville) – 25 bodů, 8 hlasů
14. místo: Pod kupolí (Stephen King) – 24 bodů, 8 hlasů
15. místo: Temná věž (Stephen King) – 22 bodů, 6 hlasů
16. místo: Tetovaný (Peter V. Brett) – 22 bodů, 6 hlasů
17. místo: Věž vlaštovky (Andrzej Sapkowski) – 22 bodů, 7 hlasů
18. místo: Vyslanci mrtvých (Adam Troy-Castro) – 21 bodů, 7 hlasů
19. místo: Popel a prach (Jarosław Grzędowicz) – 20 bodů, 9 hlasů
20. místo: Stalker (Arkadij a Boris Strugačtí) – 18 bodů, 7 hlasů
Čtenáři v této kategorii hlasovali pro 151 knih.
TOP 20 z komiksové fantastiky
V komiksové kategorii dlouho vedla Výprava za ptákem času (nakladatelství Crew), nakonec ale byla poražena nádhernou Smečkou z Bagdádu (nakladatelství Comics Centrum). Ovšem těšně, jen o dva body. Na třetím místě se s minimální ztrátou umístil kouzelný Kůstek: Útěk z Kůstkova (nakladatelství Crew).
1. místo: Smečka z Bagdádu (Brian K. Vaughan, N. Henrichon) – 59 bodů, 18 hlasů
Během bombardování Iráku Američany v dubnu roku 2003 utekla z bagdádské zoologické zahrady smečka vyhladovělých lvů. Plná zmatku se toulala ulicemi města, až ji zastřelila americká vojenská hlídka. Tento skutečný příběh posloužil scenáristovi Brianu Vaughanovi jako základ jeho prvního románu v obrazech o skutečné ceně svobody. Smečka lvů se dostane ze zajetí a postupně odhaluje pravidla nového, pro ni nepoznaného světa. Smečka není jednotná v názoru na nově vzniklou situaci. Lvice Núr si touží vydobýt svobodu vlastní silou, jejím protipólem je stará poloslepá Safa, pro kterou je její pohodlí důležitější než volnost. Smečku doplňují samec Zill, pragmatický, pohodlný bojovník a mladý lvíček Ali, jediný z celé smečky narozený v zajetí. Smečka z Bagdádu se v USA několikrát dotiskovala a ve světě vyšla v mnoha jazykových mutacích. Kresby výtvarníka Nika Henrichona, patří k tomu nejkvalitnějšímu, co je možné v současné comicsové tvorbě vidět. Zvířata v jeho podání dokážou přesně vyjádřit své pocity i myšlenky a prostředí Bagdádu působí velice autenticky. Detailní akce střídají panoramatické dvoustrany a chvílemi se zdá, jakoby ze stránek oslepovalo ostré irácké slunce a vystupoval pouštní prach. Oběma autorům s autentičností pomáhali blogeři z Iráku, vojenští fotografové i američtí vojáci. Smečka z Bagdádu je teprve druhým comicsem Nika Henrichona. Scenárista Brian K. Vaughan před Smečkou z Bagdádu psal pouze rozmáchlé sešitové série. Na kritiku ze strany kolegů scenáristů, že nedovede napsat krátký uzavřený příběh, odpověděl právě Smečkou z Bagdádu, a byla to odpověď ve všech ohledech povedená. Smečka obdržela cenu Harvey za nejlepší román v obrazech roku 2007, britskou cenu Eagle 2007 za nejlepší román v obrazech a cenu portálu IGN za nejlepší román v obrazech za rok 2006.
2. místo: Výprava za ptákem času (Loisel, Le Tendre) – 57 bodů, 14 hlasů
Svět Akbaru je v nebezpečí. Prokletý bůh Ramor se brzy uvolní a zaklínadlo na jeho uvěznění zabere víc času, než mají hrdinové k dispozici. Je jediné řešení. Najít mýtického tvora, který dokáže zpomalit plynutí času. Kouzelnice Mara posílá dceru Pelissu za svým bývalým milencem a bývalým hrdinou, stárnoucím Bragonem, aby se ještě jednou vydal na cestu za dobrodružstvím.
3. místo: Kůstek 1: Útěk z Kůstkova (Jeff Smith) – 52 bodů, 16 hlasů
Mix Pána prstenů a animovaných filmů od Pixaru – tak by se dal popsat legendární fantasy epos Kůstek. Zavede vás do světa, který je plný prapodivných bytostí – věčně hladových krysáků, bojových včel, obřích rudých draků (s doutníkem) a agresivních babiček. Do světa krásného i nebezpečného. Příběh začíná úprkem tří podivných bytostí z rodného města, pokračuje závodem krav a končí bojem o osud světa s tajemným Pánem kobylek a jeho hordami. Je tu všechno, co má klasická fantasy mít (možná až na ten závod krav), jen ti hrdinové jsou na klasické fantasy tak trochu… zvláštní. Kůstek si rychle získal kultovní věhlas, veškerá možná ocenění a post jednoho z nejzásadnějších světových komiksů. Není divu, nabízí rozmáchlý příběh, ve kterém se mísí humor s emocemi, napětím a hororem a jedno plynule přechází v druhé. Příběh, který osloví absolutně každého… ostatně svědčí o tom i skutečnost, že ho vychvaluje jak autor Simpsonů, tak tvůrce Sandmana.
4. místo: Kick-Ass: Nářez (Mark Millar, John Romita, jr.) – 43 bodů, 14 hlasů
Chtěli byste se stát superhrdinou? Nasadit si masku, obléct si trikot a vyrazit do ulic potírat zlo? Tak tady je komiks přesně pro vás! Ten vám to vyžene z hlavy! * Superhrdinové patří do komiksů a ne do reálného života. Aspoň do chvíle, kdy si obyčejný teenager Dave Lizewski oblékne kostým a začne bojovat se zločinem. Samozřejmě, dostane děsnou nakládačku. Jenže správný superhrdina se nedá zastavit… Zvlášť, kdy se stane hvězdou Youtube a má vlastní profil na MySpace. * Kick-Ass: Nářez je další „nářez” z dílny Marka Millara, který zahanbuje snad i jeho zatím nejslavnější řežbu Wanted: Mrtvý nebo živý. Ale nejde jen o zábavné násilí, hlášky a cynický pohled na svět (komiksový i skutečný), ale i o úvahu nad podstatou superhrdinů… a jestli bychom to s tím trikotem přece jen neměli zkusit.
5. místo: Sandman: Konec světů (Neil Gaiman) – 40 bodů, 13 hlasů
V hospodě Konec světů, která se vynoří uprostřed sněžné bouře uvízlo několik lidí (a nejen lidí), ze všech možných dob a světů. Námořník i elf, programátor i hrobník. Než se bouře utiší, musí nějak zabít čas a tak si vyprávějí příběhy. Příběhy o mořských příšerách, spících městech a oživlých mrtvolách. Příběhy, které mají spolu společného víc, než by se na první pohled zdálo.
6. místo: Živí mrtví 2: Míle a míle (Robert Kirkman, Charlie Adlard) – 32 bodů, 9 hlasů
7. místo: Lips Tullian (Jaroslav Weigel, Kája Saudek) – 27 bodů, 7 hlasů
8. místo: Hellboy: Pražský upír a jiné povídky (Mike Mignola, Richard Corben, Craig P. Russell) – 22 bodů, 6 hlasů
9. místo: Spirála 1 (Džundži Itó) – 20 bodů, 5 hlasů
10. místo: Maska: omnibus (John Arcudi, Doug Mahnke) – 17 bodů, 6 hlasů
11. místo: Star Wars: Stíny impéria (John Wagner, Michael A. Stackpole ad.) – 17 bodů, 5 hlasů
12. místo: Predátor 2: Omnibus (John Arcudi, Evan Dorkin, Rob Walton ad.) – 17 bodů, 4 hlasy
13. místo: Calvin a Hobbes: Pod postelí něco slintá (Bill Watterson) – 16 bodů, 4 hlasy
14. místo: Hitman 5: Tommyho hrdinové (Garth Ennis, John McCrea) – 13 bodů, 4 hlasy
15.-16. místo: Transmetropolitan 2: Život je pes (Warren Ellis, Darick Robertson) – 11 bodů, 4 hlasy
15.-16. místo: Transmetropolitan 3: Rok parchanta (Warren Ellis, Darick Robertson) – 11 bodů, 4 hlasy
17. místo: Usagi Yojimbo 13: Šedé stíny (Stan Sakai) – 11 bodů, 3 hlasy
18.-19. místo: Preacher 6: Válka na slunci (Garth Ennis, Steve Dillon, Peter Snejbjerg) – 10 bodů, 4 hlasy
18.-19. místo: Johan Hex: Tvář plná násilí (Justin Gray, Jimmy Palmiotti, Luke Ross ad.) – 10 bodů, 4 hlasy
20. místo: Vetřelci vs. Predátor 2 (Chris Claremont, Jackson Guice, Barbara Kesel) – 9 bodů, 3 hlasy
Čtenáři v této kategorii hlasovali pro 70 komiksů.
Vítězové
Román Brasyl, fascinující scifi Iana McDonalda, které volně navazuje na knihu Řeka bohů (vydalo Argo), vyhrála Kristýna Pusztaiová z Bruntálu.
Romány Železný polibek a Zkřížené hnáty, třetí a čtvrtý díl populární vlkodlako-upírské série Patricie Briggsové Mercedes Thompson (vydal Fantom Printu), vyhrála Lucie Horáková z Bystřice pod Pernštejnem.
Román Tetovaný od Petera V. Bretta, skvělý start triloge Démon, která zaujme především důkladně prokreslenými charaktery a originálními fantasy prvky (vydal Triton), vyhrála Zuzana Hrabětová z Jílové u Děčína.
Daň pro ohaře, osmý díl velkolepé ságy Malazská Kniha padlých Stevena Eriksona (vydal Talpress), vyhrál Karel Janiš z Litovle.
Nové vydání Kantosu Hyperionu, obsahující obsahuje kultovní díla světové scifi Hyperion a Pád Hyperionu, které před Vánocemi vyšlo u Laser-books ve skutečně luxusní podobě (pevná vazba, přebal, nádherná obálka), vyhrál Jiří Helfer z Velkého Týnce.
Antologii Hvězdy české sci-fi, kterou sestavil uznávaný editor Ondřej Jireš z příběhů současné první ligy domácí scifi – Neff, Šlechta, Procházka, Velinský, Kadlečková (vydalo Argo), vyhrála Libuše Jírů z Kouřimi.
Akční splatter fantasy román Dušana Fabiana Živého mě nedostanou! od Brokilonu, který jako prolog obsahuje i povídku Žij a nenech žít, vyhrál Martin Hadrava z Katovic.
Výpravnou historickou fantasy Xibalba (vydal Zoner Press) od Zbyňka K. Holuba, jejíž děj začíná dva tisíce let před naším letopočtem u středoamerických indiánů a vrcholí v naší současnosti, vyhrál Lukáš Langer z Českých Budějovic.
Antologii Strak na vrbě Legendy: Draci, jež skládá těmto magickým a vznešeným stvořením hold, jaký jim náleží (27 příběhů na osmi set stranách od špiček české fantastiky i méně známých, začínajících autorů), vyhrál Vladimír Fišer ze Zlína.
Antologii Vládcové vesmíru, kterou sestavil Ivan Adamovič a v níž se můžete seznámit s dějinami české scifi (vydal Plus), vyhrála Simona Dostálová z Brna.
První dva díly řady Úsvit populární komiksové série Donžon – Košile noci a Mstitel v nesnázích (vydalo Argo) vyhrála Milena Jeřábková z Hostomic.
Omnibus nakladatelství BB/art Star Wars: Stíny impéra, který potěší nejen fanoušky tohoto fenoménu, vyhrála Jaroslava Vastlová ze Stach.
Legendární francouzský komiks ve stylu klasické fantasy Výprava za ptákem času (vydala Crew) vyhrál Josef Bartoň z Třebnic.
Úvodní část akční komiksové série Parchanti: Vsaďte si od Comics Centra vyhrál Jiří Černý z Brna.
Nádherný a působivý komiks Smečka z Bagdádu taktéž od Comics Centra vyhrál Lukáš Trčka z Olomouce.
A to je vše, milí čtenáři. Děkujeme soutěžícím za účast a nakladatelům za poskytnuté ceny. Nějaký čas vám teď budeme nabízet klasické týdenní soutěže, ale během roku určitě několik speciálních opět připravíme. Můžete se už teď začít těšit. 🙂