Ukradené Vánoce Tima Burtona (DVD)

První animovaný celovečerní snímek historie, který byl natočen technikou stop-motion. Snímek, ve kterém se promítla celá makabrózní duše Tima Burtona. Vždyť přestože je “pouze” autorem námětu, Nightmare Before Christmas je mnohými považována za nejlepší “burtonovku”. A je-li Tim Burton duší, hudba Dannyho Elfmana je statným tělem. Takže chcete vědět, “What´s This?”.

V listopadu se v kinech objevila Mrtvá nevěsta Tima Burtona a v mnoha článcích byla srovnávána s Nightmare Before Christmas. Hlavně že Nevěsta se NBCH nevyrovná. Jenže okouzlujícímu “záhrobnímu” muzikálu a Jacku Skellingtonovi se vyrovná máloco a málokdo. Problém byl také v tom, že NBCH u nás znali hlavně filmoví nadšenci, nikoli řadový divák (podobná situace jako když u nás vyšla kniha Sandman: Kniha snů ještě před samotným komiksem Neila Gaimana). Český distributor naštěstí splatil dluh všem Burtonovým příznivcům a vydal Nightmare Before Christmas v těžkotonážní jednodiskové edici.

Seznamte se, Jack Skellington

Rozezní se první tóny uvítací skladby “This Is Halloween” a divák automaticky ví, jestli je “doma” nebo v “lese”. Hudba se mu může každým tónem zarývat pod kůži nebo se mu taky zhnusí záhrobní feeling filmu. A to se charismatický kostlivec a hlavní postava snímku, která téměř nesleze z obrazovky, teprve chystá ke svému velkolepému příchodu. Seznamte se s Jackem Skellingtonem, osamělým vládcem městečka Halloween, který je už znuděný každoročními (a celodenními) přípravami svého svátku. Když jednoho dne narazí na dveře do Vánočního města a za zvuků chytlavé vypalovačky “What´s This?” prozkoumává zdejší tradice a obyvatele, rozhodne se, že unese ďábelského Santu Klause a uspořádá si Vánoce podle vlastních představ za pomoci sousedů z Halloweenského městečka.

Snímek z roku 1993 nezestárl za třináct let ani o píď. Paradoxně je v dnešní době plně digitálních Úžásňáků či Aut zjevením, kde je vidět lidská ruka a duše. NBCH přišla dlouho před prvními animáky, které dnes označujeme postmodernou, protože dokáží nadchnout mladé diváky stejně jako dospělé obecenstvo (aniž by hrála prim roztomilá zvířátka). Obsahuje desítky a desítky vtípků, odkazů a narážek, které se odehrávají v několika rovinách a mnohdy zároveň, takže je skutečně nemožné vychytat si na první shlédnutí všechny. Film je v podstatě jednou velkou poklonou hororovým monstrům a podobné stašidelné havěti, ale v takovém tom milém smyslu, kdy cítíte lásku tvůrců k daným postavám, i když ve filmu nepůsobí vůbec strašidelně, spíše naopak. A popravdě, kolik diváků je schopno docenit reminiscence na Burtonovy ranné krátkometrážní filmy Vincent nebo Frankenweenie… (Oba najdete mezi bonusy na DVD.) Pokud si chcete zároveň vychutnávat i makabrózní verše nesmrtelných písní Dannyho Elfmana, pak jste naprosto ztraceni a odsouzeni k rychlému ošoupaní své placky.

Podobně jako v Mrtvé nevěstě je příběh plný kontrastů. Máme tu Halloweenské a Vánoční město, ďábelského Jacka posedlého novým svátkem a Jacka zamilovaného do “sešité” Sally. Černý humor (koledníci zpívají o Santa Klausovi: “Zmlátíme ho tyčí” nebo “Rozřežem ho na kusy”) a samozřejmě nějaké to poselství (třeba o tom, že z chyb se nemáme jen ponaučit, ale také se je pokusit napravit). To vše podané v atmosférickém vizuálním kabátku (lépe řečeno pohřebním rouchu). Záběry jsou obrazy mrtvé, vyzáblé krajiny, Vánoční město je podobný kýčovitý úlet jako Wonkova továrna na čokoládu, obyvatelé městečka jsou odporně sympatičtí a scény typu “Jack a Měsíc” jdou z hlavy vymazat velmi těžce. Kameraman Pete Kozachik si práci zopakoval i na zmiňované Mrtvé nevěstě.

Nejlepší na tom celém je, že se nejedná o žádnou intelektuálštinu, ale nabušený, v jádru velmi veselý a hravý filmeček pro diváky bez rozdílu věku a pohlaví, který neznamenal revoluci jen kvůli nízkému výdělku (kolem 50 miliónů dolarů; naopak prodej DVD může vykazovat hodně zajímavá čísla). Vychutnat si ho opravdu můžete v ktéremkoli ročním období, nikoli jen na Vánoce, ze kterých si Burton dělá legraci.

A kdo tedy za tímhle loutkovým pokladem stojí? Tim Burton vymyslel celý syžet, Danny Elfman složil hudbu, vyhrál si s písničkami, nazpíval několik postav a za kultovní statut vděčí NBCH z velké části právě jeho talentu. Režisérem se nakonec stal Henry Selick, protože Burtonovi se protáhlo natáčení vracejícího se Batmana (1992). Selick momentálně dělá na Koralíně, snad si vybral slabou chvilku u Opoparchanta, aby mohla být adaptace Gaimanovy knihy podobný nářez a povinnost pro každého filmového labužníka jako Nightmare Before Christmas.

PS.: Český název se samozřejmě snaží co nejvíc těžit z podobně stupidního pojmenování Mrtvé nevěsty Tima Burtona.

Ukradené Vánoce Tima Burtona S.E. (DVD)
Obraz: 1,66:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1:anglicky, Dolby Digital 5.1:německy
Titulky: česky, anglicky, chorvatsky, francouzsky, italsky, německy, polsky, slovinsky, španělsky
Bonusy:
 Ze zákulisí filmu
 Jak se natáčel film
 Srovnání storyboardu s filmem
 Audio komentář Henryho Selicka
 Vystřižené scény
 Původní kinařské plakáty a upoutávky k filmu
Rané filmy Tima Burtona (Vincent – režisérský debut Tima Burtona, Frankenweenie – dosud nezveřejněná nesestříhaná verze)
Cena: 399,-

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Tohle bych chtěl určitě moc vidět, Mrtvá nevěsta byla skvělá…

  2. TB a jeho filmy v Chotěboři
    Vidět můžete film a slyšet můžete přednášku o hudbě i o TB na FanFestu, který je součástí Festivalu Fantazie 30.6-9.7. v Chotěboři. Většina TB filmů tam bude promítnuta 5.-6.7.

  3. Film je skvělej, ale kdo zas překládal ten název? Ukradené Vánoce Tima Burtona? Pokud mě paměť nešálí, tak se to jmenuje Noční můra před Vánoci. Naštěstí jsem to viděla v německé verzy, kde filmy netrpí špatnými překladately….

  4. supééér
    tohle je úplně NEJ film od Tima Burtona..kdysi dávno jsem viděla Střihorukého Edwarda,ten byl taky good,Karlík a továrna na čokoládu taky ale noční můra je prostě supééér!!!!!!!!

Zveřejnit odpověď