Star Wars – Epizoda 2 – Klony útočí

“V Galaktickém senátu vládnou nepokoje. Několik tisíc soustav se chce odtrhnout od Republiky. Toto hnutí separatistů, vedené tajemným hrabětem Dooku, brání malému počtu rytířů Jedi udržovat v Galaxii mír a pořádek. Senátorka Amidala, bývalá královna planety Naboo, se vrací do Galaktického senátu, aby se zúčastnila důležitého hlasování o vytvoření Republikové armády, která by pomáhala oslabeným rytířům Jedi…” Je tomu opravdu tak, klony konečně zaútočily.

První dobrá zpráva, kterou s sebou přinášejí, zní: Jar-Jar Binks je absolutně epizodní postava. V celém filmu dostal šanci zakvičet pouhých několik vět, a i ty jsou, světedivse, smysluplné, v jednom případě dokonce osudové. Ještě lepší je zjištění, že Síla je zpět a i když vám EPIZODA II nedá pocítit to vzrušivé vnitřní chvění, které jsme zažívali za starých dobrých časů u původní trilogie (anebo, neodpustím si to, nedávno u Pána prstenů), je rozhodně zábavnější a samozřejmě i zrako-sluchově úžasnější než všechny staré „warsy“ dohromady. Avšak nevolejme hop, dokud jsme Yodu nepřeskočili, ostatní zprávy až tak jednoznačně pozitivní nebudou.


Yoda

Samozřejmě, pro všechny starwarsáky je přímo existencionální otázkou, přednášenou s gunganskou lebkou v ruce, toto: “Být EPIZODA II či nebýt lepší než Epizoda I?”. Odpoveď zní jednoznačně ano, avšak při podrobném objektivním hodnocení jednotlivých složek filmu už ten rozdíl až tak markantní nebude. Především scénář není omnoho lepší – pouze pokud jde o vykreslení postav, z roviny absolutní plytkosti předcházejícího dílu jsme se dostali jen do béčkové charakterizační zkratky (arogantní krasavec, odvážná a šlechetná kočka, zlý odpadlík…). Na první pohled se zdá, že příběh je dospělejší, a ve splétání osudů Galaxie a zimomřivým spěním k bezútěšné situaci na počátku staré trilogie tomu tak skutečně je, ale v dialozích a vztazích to už je horší. Podstatně horší. Pokud to trochu zjednodušíme, tak se vlastně stalo jen to, že Jar-Jarovo imbecilní blábolení vystřídaly příšerné pseudo-romantické žvásty mezi Amidalou a Anakinem (“Když teď máme zemřít, chc, abys vědel, že moje srdce patří tobě.”), a povězme si to rovnou, výměna infantility za banalitu není zase až takový kvalitativní posun. Lucasova snaha získat pro ságu větší procento ženského publika (milostná zápletka, obsazení hlavní postavy cukříkovým blonďáčkem s tvářičkou člena kapely N´Sith) vyznívá nesnesitelně křečovitě a kazí jinak vynikající dobrodružnou sci-fi takovým způsobem, že až máte pocit jakéhosi vesmírného Pearl Harboru (dokud se všichni bijí a řeší věci související s hlavní dějovou línií, je vše úžasné. Jakmile se však začnou rýpat v citových problémech a přednášet jalovosti typu “když přestaneme věřit v demokracii, Temná síla zvítězí”, zvracíte mírně natrávený popcorn zpět do papírové škatule). Pro Lucase zřejmě vyplyne z EPIZODY II stejné ponaučení jako pro Spielberga z jeho nejhoršího a nejneúspěšnějšího filmu Navždy – když jsi už nadosmrti duchem dvanáctiletý chlapec, vyprávěj o ohromných a zábavných dobrodružstvích, ale nikdy se nepokoušej o love story, to nech dospělým režisérům. Milostný motiv se v Lucasově podání mění v neohrabaný sled scének, v kterém si mladý pár u jezera/na rozkvetlé louce/u vodopádů/u plápolajícího krbu (!!!) vyměňuje neslýchané (či spíš až příliš často slýchané) fráze, které úspěšně trumfnou kteroukoliv telenovelu. Navíc je tato vrcholně nezáživná a jakoukoliv jiskru zoufale postrádají dějová linie prostříhávána s velmi zajímavým a napínavým Obi-Wanovým pátraním po atentátnících na Amidalu, čímž je pocit z její rozvláčnosti ještě výraznější. O logicky sporných detailech, jako např. “Anakin cítí bolest staré Shmi Skywalkerové přes půl Galaxie, ale při vniknutí do zlodušského sídla si všimne hmyzoidní potvory, až když na něj z dvou metrů udělají bu-bu-bu!” se tu rozepisovat nemíním, na vypichávání podobných chuťovek tu máme jiné odborníky.

Co se týče jednotlivých postav, suverénně nejlepší herecké výkony paradoxně podávají právě “neherečtí” hrdinové. Úplně nejsympatičtější, nejkomplexnější a nejlépe zahranou (samořejmě pomocí Franka Oze a digitální animace) figurkou celého filmu je mistr Yoda – je vlastně jakýmsi srdcem příběhu, přes které proudí všechny emoce, výkyvy Síly a předtuchy věcí budoucích. Ten malý vrásčitý ksichtík (v jedné scéně dokonce se slzami v očích) dokáže vyzařovat stokrát více duševna a lidskosti než kterýkoliv z jeho velkých kolegů. A to ani nemluvím o famózním závěrečném souboji mezi ním a hrabětem Dooku (v podání dlouhána Christophera Lee), který je nesmírně vtipnou a strhující ukázkou, proč je vlastně malý ušáček šéfem Jediů, a jedná se pravděpodobně o zatím úplně nejzábavnější scénu celé ságy. Ano, odvážím si tvrdit, že právě skrz Yodu se do příběhu vrátila část magie (či alespoň příjemných pocitů) staré trilogie. A svůj lví podíl na tom mají i konečně spárovaní plecháči R2-D2 a C-3PO, jejichž těžkosti uprostřed závěrečného bojového chaosu předčí jakékoliv jejich předcházející (resp. následující) dobrodružství. Z “lidských” herců se své postavě nejhlouběji pod kůži dostal Ewan McGregor, jehož Obi-Wan má koeficient charizmatičnosti a sympatičnosti téměř až hansolovských hodnot. Zbytek obsazení už na tom tak dobře není – Natalie Portmanová je jednoduše úžasná, ale hraje především svýma krásnýma očima a pěkně vypracovaným bříškem, zatímco při milostných vyznáních na Anakinovu adresu jí neuvěříte ani půl slova – když řekne “Miluji tě, Anakine”, musí vybuchnout smíchem i diváci, kteří o cynizmu v životě neslyšeli. Christopher Lee v podstatě reprízuje Sarumana, Samovi “Mace Windu” Jacksonovi definitivně lépe sedí role hláškujících motherfuckerů a Ian McDiarmid jako Palpatin se při svých třech větách stihne nanejvýš tradičně “císařovsky” šklebit. Ale to jsou věci, které si sice uvědomíte, ale vadit vám nebudou, takže vlastně není důvod nepustit je z hlavy a nechat se jimi rušit. Samostatnou kapitolou je samozřejmě Hayden Christensen jako Anakin Skywalker. Jeho herecký výkon je stejně tak rozporuplný jako celý film. Kdyby byl ve scénách, kde projevuje pozitivní emoce, stějně přesvědčivý jako v těch, kdy už se dere na povrch jeho vaderovská stránka (pam-pam-pam-pamparam-pamparampam), EPIZODA II by téměř neměla chybu. Jenže obě tyto jeho polohy spolu bezprostředně souvisí a těžko uvěřit Anakinovu výbuchu hněvu a pomstychtivosti, když před několika vteřinami uronil nad umírající Shmi tak afektovanou slzičku. V každém případě se těším na jeho přerod v černého opřilbovance v Epizodě III, protože arogance, vzdor a hněv mu jdou celkem dobře – a chci věřit, že toto byl i skutečný důvod, proč ho Lucas obsadil.

Dost ale bylo kritiky, jak jsem už řekl, EPIZODA II je dech vyrážející, napínavé a konečně i humorem sršící vesmírné dobrodružství a nepochybně jedna z nejlepších filmových space oper vůbec. Kde selhává Lucas the Scenárista, triumfuje Lucas the Režisér a hlavně Lucas the Omamovač. Co se týče triků a celkové výpravnosti, tak tento rok Klony jen těžko najdou konkurenci (i když v závětří už mohutní řev skřetů valících se k hradbám Helmova žlebu). Po disneyovské pajďulákovitosti a pestrobarevnosti Epizódy I nezůstalo ani stopy, už úvodní přílet v mlze předznamenává, že všechno bude pochmurnější a atmosféričtější. Počet mimozemšťanů, fantastických exteriérů, kostýmů, zbraní a dopravních prostředků dosahuje na plátně hustotu Rómů před poštou v den vyplácení sociálních dávek – vizuální stránka filmu vás doslova převálcuje a všechny detaily nepochytíte snad ani po desetinásobném shlédnutí. Lucas a ILM zkrátka do války proti Středozemi nasadili zbraně nejtěžšího kalibru. Akční scény jsou jednoduše skvělé – z úvodní honičky ulicemi Coruscantu ještě můžete mít smíšený elementovsko-bladerunnerovský pocit, ale třeba souboj v dešti medzi Obi-Wanem a Jango Fettem skoro jakoby choreografoval Yuen Wo-Ping. No a závěrečná cca 40-minutovka na planetě Genosis je bez debaty ten největší nářez, jakého je momentálně Hollywood schopen. Navíc je kromě spektakulárnosti i plná nápadů, překvapení a vtipu, zkrátka po rozporuplné druhé třetině filmu přichází skutečná Síla a buší do diváků jednu perlu za druhou – nedá mi ještě jednou nepřipomenout šerm Yody s Dookem, ale i v přítmí probíhající souboj Dooku versus Anakin, kde švihnutí světelnými meči vytrhávají ze tmy tvrďácké tváře soupeřů – velmi působivé! Co mě osobně potěšilo nejvíc, je Lucasova odvaha odpoutat se od své tradicionalistické režie a v akčních scénách přitlačit na modernější pilu – prudké nájezdy kamery, netradiční úhly pohledu, podstatně svižnější střih. A k tomu všemu jako malá Hvězda smrti na našlehaném galaktickém dortu prekvapivě vysoký výskyt uťatých hlav a údů. Slovy C-3PO, skoro jsem se z toho vypnul. A co dodat k osudovému závěru s malým Boba Fettem nasazujícím si přílbu svého otce, Palpatinom v kápi, vzlétající flotilou klonů v bílých přilbách a zlými předtuchami prosyceným Yodou? Husí kůže až po konečky prstů na nohách a masívní betonová rampa pro odpálení Epizody III. Tentokrát budu opravdu nedočkavý.


Anakin a Amidala


Obi-Wan Kenobi a Anakin Skywalker

Vyzní to paradoxně a pro náš žánr možná nepříliš lichotivě, ale je to tak – STAR WARS: EPIZODA II – KLONY ÚTOČÍ sice není z všeobecného hlediska dobrý film, zato je to však špičková dobrodružná vesmírná sci-fi. Solidní béčko v superáčkovém ošacení. Luke a Han (o mančaftu novozélandského trenéra ani nemluvě) můžou klidně spát, jejich magie je pořád neporovnatelně mocnější, ale to vlastně není podstatné. Tento výlet do světa hvězdných válek je tak nebo tak fajn a žádný magor vlastnící fosforeskující atrapu světelného meče si ho nemůže nechat ujít. Takže, moji drazí Padawani: “Před dávnými časy, v předaleké galaxii…”


Klony útočí!


Piknik

Převzato z Fantázie, přeložil Ondřej Jireš

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. No priznejme si ze z toho filmu by se dala pulka vystrihnout a vubec by to nevadilo …. vetsina zamilovanych scen, sceny s vyvojem osobnosti e.t.c.
    Jinak ten souboj Yody me docela zarazil a znechutil. Osobne sem Yodu povazoval neco jako za Elronda vesmiru hvezdnych valek nebo spis Artusova Merlina …. bytost mimo realny cas prichazejici a odchazejici jak se ji zlibi a davajici hadanky s mnoha vyklady , ale uznavam ze to nekoho muze pobavit

  2. Elrond byl take v cele Posledni aliance… Yoda jako spravny Jedi by snad take mel umet machat mecem, kdyz si muze Silou podporit svou starickou zvetselou telesnou konstituci.

  3. Říkejte si co chete, ale SW Ep II je uuplně super!! Yoda je fakt borec. Nejvic me dostala scena kde Jediove vyrazi poprve za celou dobu do boje jako organizovana skupina ;))

  4. Někdo by se měl hodně učit
    Válka klonů mě zklamala a osobně ji považuji za nejhorší z celé série – kvůli tomuhle se vyvíjely drahé digitální kamery? Hrdinové jednají nelogicky a nápady chybějí. Scéna na výrobní lince se už objevila v mnoha filmech a o popravě v aréně radši ani nemluvím. Hlavní výtku bych ale vznesl k absenci základů psychologie u mistra Yodiho. Pokud už souhlasil, i když nerad, s přijetím problematického Anakina, měl se v prvé řadě postarat o jeho klidné rodinné zázemí, a ne mu nechat matku v otroctví. Ostatně i vděčná Padmé Amidala by mohla Anakinovi věnovat nějaké drobné po skončení prvnímu dílu, aby ji vykoupil. Proč se -ten hodný a milující syn- o svou matku stará, až když už je pozdě? Důvod se najde – scénáristé potřebovali dějovou zápletku, a tak si ji uměle naklonovali 🙁

  5. spokojen
    Na epizodu II jsme se vydal s pocitem, ze je to povinnost…nerikam, ze jsem se netesil, ale sel jsme do kina s pocitem, ze bude na stejne urovni jako Epizoda I. Je pravda, ze nektere sceny by ve filmu byt nemusely, dialogy Anakina a Amidaly jsou obcas dost krecovite a cely film velkoleposti “nasledujich” epizod nedosahuje. Ovsem je treba rici, ze se jedna velmi kvalitne zpracovany projekt (nejen vizualne). Celkove je pribeh velice silnou strankou filmu. Love sory mezi A. a A. je nutne, ponevadz se musi narodit Luke a jeho sestra. Nastesti neni hlavni linii pribehu a nebyt kycovitych dialogu a nekterych scen, vse je naprosto v poradku. Mistr Yoda je uchvatny, i kdyz se musim priznat, ze scena, kdy dobojuje (pri boji hazi premety) a nasledne se opet opre do hulky a kulha, je trosku usmevne. Jinak scena do filmu zapada, Dooku je zkusenejsi a bylo by trapne, kdyby ho Anakain a Obi porazili. Ve vsech Star Wars se mluvi o jeho moci, sile a zkusenostech…nyni to vidime v akci. Je to velice pusobiva scena. Hromadny boj Jediu je take skvelym prvkem. Koecne se ukazeuje sila celeho radu (o puvodni moci a sile Rady se vypravi take v puvodnich S.W.). Opet skvely krok. Za velice kladny prvek povazuji, ze Jediove umiraji (skutecne emotivni prvek). Epizoda II se podarila, i kdyz nesplnila vsechny ma kriteria, oproti I je ovsem skvela. Vyrazna psychologicka linie filmu (Anakin se pomalu meni) a skvele efekty. Obcas sice krecovite sceny ci casti pribehu. Celkovy dojem vsak dobry. Kdybych mohl hodnotit, dal bych 80 %.

  6. Dobre napisana recenzia, len musim trochu oponovat – vsetky negativa su opodstatnene a aj vo filme. Problem je, ze ich nemozeme povazovat za negativa Star Wars: AotC – Star Wars (aj stare) mali rovnake negativa ako tieto nove. Dokonca aj pribeh nebol nikdy tak super, akoby si vela ludi rado myslelo. Mne osobne sa pribeh aj v AotC velmi pacil a vobec ho nepovazujem za B-ckovsky.

  7. Souhlasím,dobrá recenze.Fakt je,že jsem se těšila na SW 2 a že mě zklamalo pouze to,co jsem očekávala.Dialogy na prd a romantické lásce Amidaly a Anakina věřím asi tolik,co politikům chudobu.Slabota.Jinak bojové scény mají spád a Yoda mě dobře pobavil.Myslím,že stojí za to jít na další díl.A vy,páni krotitelé špatných scénáristů,nedělejte ramena,stejně së půjdete na SW 3 podívat a jako vždy to pěkně okecáte.:)

  8. Star Wars Rulez. Nějaký Pán prstenů s 50cm velkými hrdiny je úplná píčovina. Ste všichni blbí.
    PS: AOTC vydělal mnohem víc, jak zkurvený prsten, tak co kecáš recenzente. BUZIKU!!!

  9. Mě osobně se Epizoda 2 líbila mnohem víc než jednička. Joo na starou trilogii nemá to je fakt(ale na tu nemá ani tady tak chválený LOTR :))
    Ale podle mě dialogy nebyly suchý!!! C-3PO měl skvělý kecy a myslim, že Hayden Christensen se na roli Anakina hodí. JO A NA PALPATINA MI NEŠAHEJTE!!!!!!!

  10. Poznamka
    Nie som nijaky znalec Star Wars ani maniak ani nic.Videl som vsak celu seriu a myslim,ze je to rozhodne aspon zaujimave a netradicne. E2 je dobre spravena najma vizualne

    a pribeh sa mi tiez pacil (az na tu romantiku,to nebolo celkom zvladnute).Ked skoncil film,tak som si povedal:Lucas sa nezaprie.A myslim,ze to naozaj bolo vo filme poznat.

    E2 naozaj zapada do celej serie Star Wars a ja pojdem aj na trojku.

  11. Souhlasim s nevalným hodnocenim milostných scén a rozhovorů mezi Anakinem a Amidalou – nevypadaji a nejsou příliš uvěřitelné, jenže stejná slova by se dala napsat i o jiných filmech, mnohá, byť i ceněná, love story se pohybuje na hranici prázdnoty. Takže to co na těch nešikovně “milostných a zamilovaných” scénách zaujalo mě je to, že mi cosi pripomínaji: Anakin by měl být jen Amidalin průvodce a ochránce, ne milenec. Přesto se do sebe zamilují, ale překážkou jejich lásce je jejich nestejné postavení. Anakin slíbil řádu, že se nikdy nezamiluje, přesto se tak stane,protoze tráví s Amidalou mnoho času, mimo jiné v (kosmické)lodi.Nešťastný Anakin bojuje s pouštními bytostmi a zabíjí je, co když je přemohl jen zdánlivě a jeho duše byla tím zabíjením otrávena? Sakra Sakra, kde už jsem to jenom četla, nebo snad viděla? Trápil se Tristan pro Isoldu taky moc?

  12. Ja tam sla s ocekavanim velkolepe podivane a zklamana sem nebyla. A kdyz me neco zaujalo i z toho pribehu, tim lip. Nejlepsi sou stejne ty dialogy mezi Anakinem a ucitelem a temi dvami roboty. A ty ruzny planety byli super. Treba ty klonovaci, ty naprosto sedeli k ty morsky planete.

  13. Pan Buh by se mel zamyslet.Recenzent ma byt objektivni a ne nejaky SW maniak.Jinak Epizoda 2 je skvela na odreagovani,ale kdyz clovek vyjde z kina,nejak nad ni moc nepremysli,kdezto treba u LOTRa jsou emoce jeste dloouho v hlave.

  14. Měli je raději udělat taky ve fabrice…
    Osobně mám z E-2 smíšené pocity: triky a většina akčních scén – paráda (jak jinak, že?). Nicméně ta úchylná romance mezi inteligentí (to by asi senátorka měla být, ne?) dospělou ženou a pubertálním floutkem by snad být nemusela. To už by bylo lepší, aby Anakimovi potomci vznikly taky klonováním, ne? Ale vlastně – stejně jsem šel na triky, takže super.

  15. STAR WARS 2 KLONY
    áááááááááááááááá KLONY SOU BEZVA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!AMIDALA JE HEZKá !!!!!!!!!!ANAKIN TAKY KRUTý!!!!!!!!!!OBI-WAN JE DOBREJ!!!!!!!!!!AHOJ LIDI!!!!!!!!!ááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá

  16. odpoved
    Na tuto stranku som nadabila len teraz takze ak sa zda smiesny ten casovy rozdiel je to z tohto dovodu.A co by som chcela?Len suhlasit,ze suboj majstra Yodi vyznel aj pre mna (a aj cele kino,ked som film sledovala)smiesne.Pre mna bol najvacsim duchovnym vodcom ten co je najblizsie so silou ak uz aj nie je jej sucastou.Preto by som skor cakala ze jeho boj sa odohrava a konci skor ako by sme ho mohli realne ocami vidiet.Mimochodtak isto smiesne vyznel aj suboj Gandalfa so Sarumanom.O co tym reziserom vlastne ide ked najprv vytvoria akysi kult osobnosti tentoraz v kladnom zmysle a potom svoje postavicky nechaju pobehovat po platako na treningu karate ziakov zakladnej skoly?

  17. Hodne se mi libil nazor lubora. Je pravdou, ze nektere sceny a dialogy pusobi dost krecovite a boj Dooky s Yodou je na hranici mezi bojem a komedii, ale na druhou stranu klobouk dolu, myslim ze Lucas dokazal ukazat fandum SW co myslel Yoda a Obi-Wan v puvodni trilogii, kdyz vzpominali o sile a umeni radu Jedi. Count Dooku se mi taky libil a urcite vnesl do deje nejvic otazek, ktere budou v EIII zodpovezeny. Anakina vybrali rovnez dobre, libi se mi jak zvladal (herecky) naznaky i prechody do temne strany (vyslech Zam na zacatku, kdyz umre jeho matka, scena s Amidalou v garazi na Tatooine a pri pohrbu Shmi). Zklamalo me, ze Palpatine se zatim vic neodhalil, ale verim, ze to vse a mnoho dalsich odpovedi prijde v EIII. Muj verdikt jako SW fanda musi byt 100%, ale spravedlivejsi by bylo tech 80%.

  18. miluju, miluju, miluju, miluju haydenka Christensenka- Anakinka

  19. Tak hele, dvojka Star Wars byla v mnoha věcech slabší než jednička. Předevšim to trochu přehnali s efektama. V některých místech to byla splácanina. Uznávám, že něco bylo dobrý, ale celkově nic moc. Poškáme si na trojku jo!

  20. triky
    bolest dnešních Sci-Fi filmů je příliš triků na úkor děje. Méně by bylo někdy více. Jinak film je určitě nadprůměrný, no ale ono těch Sci-Fi moc není, i když někdo považuje do Sci-Fi i horory a dobrodružné filmy tupu Conan, Indiana Jones a pod. podle mě ty do tohoto žánru nepatří. Na trojku se ale určitě půjdu podívat a to je asi taky hlavní záměr producenta. Jinak se novější pokračování nedají srovnat s klasikou SW, ale celkem k ní ještě zapadnou.

  21. nezda se vam ze sou filmy cim dal smesnejsi??? starwars E2 na konci boj yody proti dooku to je smesny.kdyz sem na tom byl v kine tak byl vybuch smichu.

Zveřejnit odpověď