Nejnovější filmový Sherlock Holmes přichází do českých kin, oproti těm světovým, s několikatýdenním zpožděním. Důvod je dle mého zřejmý – Avatar. Jestliže je však Cameronův spektakulární špektákl spojován s budoucností kinematografie, včetně převrácení několika pouček o nejvýdělečnějších filmech, legendární detektiv v režii Guye Ritchieho se vědomě dovolává tradic. V prvé řadě tradice velkých letních hitů…
Moderní blockbustery prostě nabízejí určitou exkluzivitu light, Robert Downey jr. je sice momentálně v kurzu, ale jeho obsazení si přesto budeme spojovat spíše s určitým fajnšmekrovstvím, nikoliv s typicky hvězdným systémem, který dnes zastupuje snad už jen Will Smith a možná Tom Hanks. To samé víceméně platí i o dalších velkých jménech hereckého ansáblu (Strong, Law, McAdams), ale především o režisérovi. Guy Ritchie je pojem. Jenže zatím poměrně úzkoprofilový. Možná mu bude génius z Baker Street tím, čím byl Spider-man Raimimu, X-meni Singerovi… a možná také ne.
Není však mým úkolem věštit budoucnost. Pouze poukázat na ambivalenci podobných filmů (protože Sherlock Holmes skutečně není svým pojetím žádný solitér) – rozpor mezi nutností vydělat peníze, oslovit segment publika, které čím dál víc trpí (i pod vlivem možností internetu, DVD a jiných nosičů) určitou formou elitářství (a především neustále roste), nerozházet si to úplně u kritiků, ale především neztratit pozici rodinné zábavy.
Výsledkem snad ani nemůže být špatný film. Tedy – po formální stránce. O to se postará štědrý rozpočet a profesionalita zúčastněných (existuje teorie, která tvrdí, že od určité úrovně technického a finančního zázemí prostě není daná kinematografie schopna zplodit nepovedený film – nutno však brát s rezervou). Přesto nemusí být výsledkem film dobrý. Může být průměrný. A to dokonce zoufale, což je mnohdy horší, než kdyby byl nepovedený. Nebo může být pro některé příjemce ideově zvrhlý (ovšem zrovna u popkornové zábavy nehrozí, že by si diváci zrovna tohohle všímali – viz třeba The Twilight Saga). Stručně: bez jiskry to není ono.
Holmes jiskru má. A to pořádnou. I když zlé jazyky by mohly říct, že vlastně přeskočila z Iron Mana. Což je svým způsobem pravda. Neznamená to, že by film stál a padal s Downeyem. To by nebylo přesné. Ale staví na charismatu postav Je sice pravda, že konkrétně Downey prostě jen pokračuje v linii Tonyho Starka – sice v kulisách viktoriánské Anglie, ale jinak je to ten samý podivínský génius, který balancuje mezi enfant terrible vyšší společnosti a rockovou hvězdou. Zde však získává Downey výraznější spoluhráče i protihráče – respektive se s nimi setkává, potkává a potýká za mnohem rozmanitějších podmínek.
S Lawem vytváří perfektní dvojici, která se vhodně doplňuje. Holmes s Watsonem dávají své přátelství najevo okázale i naprosto přirozeně, s odstupem i téměř dětskou zranitelností. Jejich vztah je místy až milenecký – což ještě podtrhne vpád snoubenky milého doktora. Nebýt Holmesovy posedlosti jistou Irene Adlerovou (a faktu, že se jedná o americkou produkci), dal by se film bez potíží interpretovat skrze Holmesův strach ze ztráty přítele působením ženské sokyně… Ale my jsme na půdě tradiční velkoprodukce, takže jde pouze o výchozí pozici potenciální série (kde patří hrozba rozpadu partnerství a jeho opětovné ustálení do zlatého fondu zápletek).
I další postavy však přispívají svým dílem. Černou magii využívající lord Blackwood (přičemž Holmes se pod jeho vlivem musí ve velice zajímavé scéně s magií vypořádat také) i prohnaná a řádně proradná Irene jsou osvěžující, děsivě záhadný profesor M aka Moriarty si vehementně říká o pokračování a drobné figurky Londýna zákonného, zločineckého i elitního si odskočily z Ritchieho gangsterek i starých klasik. Ve výsledku je svět Sherlocka Holmese nádherně živý – od boxerských zápasů a podezřelé laboratoře, přes budovu parlamentu až po hřbitov a páchnoucí přístavní doky. To vše navíc ve výrazném, ale rozhodně nevtíravém vizuálu.
Londýn, do něhož nás film na dvě hodiny zavádí, by si zasloužil vlastního průvodce. Barevně nijak nejásá, ale nejen závěrečné panorama z rozestavěného mostu prostě vyrazí dech a především perfektně koresponduje s příběhem, který sice nepokrytě nabízí v prvé až desáté řadě dynamickou zábavu, ale také koketuje s mystickým a konspiračním thrillerem. Především však odráží romantické představy o staré dobré Anglii, kde se padouši skrývají v kanalizacích, policisté se řítí v drožkách a zář luceren pomalu nahrazuje elektřina. Čas vynálezů a světových výstav… Právě až steampunková estetika filmu může být nejpádnějším důvodem, proč se filmem zabývat i na našem webu (i když i ta mystika by se přeci jen dala využít…).
Ne že by hrozila nějaká žánrová schizofrenie. Zábava především – tam, kde není prostor na slovní přestřelky, nastoupí vtip a zábava vizuální, případně hudební (Hanz Zimmer si zaslouží pochvalu). Poznávacím znamením filmu se tak například zpomalené detailní představení Sherlockem plánované akce a její následné bleskové provedení, nebo čistě ležérní fyzický projev Downeyho či jeho psa a další prvky. Scény jsou pečlivě vypointované a staví především na charakteru postav (těch hlavních – vedlejší, Lestradem ze Scotland Yardu počínaje, jsou klasicky klišovité) – a rozhodně se nespokojí s jedním završením, ale klidně si ještě přisadí. Ideálním příkladem je „polštářová“ scéna (známá z trailerů), ale především pak její přímé „kočárové“ pokračování…
Sherlock Holmes je prostě v mnoha ohledech výborná zábava. Někdy možná až na škodu věci. Jak jsem již napsal – snímek má nakročeno k mystice, a to řádně temné. Rituály, tajné spolky, záhadné vraždy a nadpřirozené úkazy… Na některých místech chybí jen velmi málo, aby Sherlock přesedlal na pořádnou dávkou opia říznutý horor. Jenže se tak nikdy nestane. Nelze to filmu vyčítat – záměrem byla zábava, ale ten potenciál prostě nelze nevidět. Pes baskervilský v podobě průměrného diváka se v tomto ohledu zakousl pevně. Znovu – heslem dne je „zábava především“. Pro co nejširší publikum.
Což se samozřejmě projeví i na titulní postavě. Osobně nejsem velký znalec díla sira Arthura Conana Doylea, ale nějakou zkušenost přeci jen mám. A navíc – kdo by o Sherlockovi nevěděl alespoň něco? Nemíním tady plakat nad akčností filmu a pojetím Watsona (mimochodem, všimněte si, jak se nakládá, či spíše nenakládá s motivem jeho gamblerství)– to vše se opravdu (jak tvrdí i tvůrci) v literární předloze najít dá. Ale že Sherlock je spíš roztržitý rošťák, který si tu a tam vrzne na housle, dýmku skoro neuvidí a o nějakém holdování něčemu, co bychom mohli kulantně označit jako látku „návykovou“, nepadne ani slovo… to prostě není snaha o nové uchopení či přiblížení se duchu předlohy, ale úlitba masám. Konečně, ve filmu dojde na porcování prasat, nějaké to upálení, oběšení, ale že by nějak tekla krev? Raději pěkně (což sice osobně považuji za mnohem brutálnější) pár lidí hezky pomalu (inu, jak také zazní: „Watsone, vy jste doktor…“) zardousíme.
A na své si přijde i slavná holmesovská logika. Film překypuje detaily a snaží se, aby vše zapadalo tak, jak má. A logika samozřejmě zvítězí nad lží a nenávistí. Aby nám to bylo jasné, ještě nám Holmes sám sdělí, jak je důležité nepřizpůsobovat fakta teorii, ale naopak. Jenže sám pak v samotném závěru svou radu zvesela ignoroval. Jistě, vše zapadne, vše se vysvětlí, malé indicie jsou svědomitě vyjmenovány… Jenže co naplat. Light exkluzivita a light logika. Holmes není – a nemůže být oslavou přísné, jakkoliv zdánlivě nepravděpodobné logiky, ale aplikací postupů slavného McGywera na intelekt. Teoreticky to fungovat může. V praxi se jedná o pouhou berličku, aby vše hladce a srozumitelně plynulo.
Snímek tak nenabízí propracované hody dedukce a sledování stop, ale dokonalou iluzi, že přesně to se nám před očima, na pozadí všech těch vtipných dialogů, honiček, náhledů do výrazně chaotické, ale vrcholně zajímavé Holmesovy pracovny (stejně jako mysli) a malebných scenérií dostává. Iluzi, kterou nebudeme mít chuť, ale hlavně srdce odhalovat, protože je neskonale zábavná.
Ritchie do vod mainstreamové zábavy vplul s grácií (od stylové představovačky log zúčastněných subjektů a perfektní jízdu nočním Londýnem na začátku, po neméně stylové závěrečné titulky) a bez ztráty kytičky. Nenabízí sice nic, než zábavu, ale činí tak natolik masivně a přímočaře, že nám to může být jedno. Na Piráty sice nemá a triky občas zakolísají, ale zbytek podobných sérií nechává daleko za sebou (ano, mluvím o těch vykastrovaných robotech, hyperaktivních lovcích pseudopokladů a trapných pokusech o fantasy všeho druhu). Pokud se dočkáme i pokračování, hlásím se do první řady.
VERDIKT:
Podtrhněte si třikrát slovo „zábavné“. Pokud máte rádi zúčastněné herce a režiséra, přidejte další podtržení (za Downeyho dvakrát, prosím). Neubírejte, pokud očekáváte temný film, orgie logiky nebo nějakou špinavě realistickou podívanou – v tom případě na film vůbec nechoďte. My ostatní se pobavíme i za vás (a bez vás a vašich připomínek).
díky
Nechci přehánět, ale číst tvé články je prostě radost. Máš můj hluboký obdiv. Je v nich daleko víc, než se jinak vejde i do velice dobrých recenzí.Jako kdybys vztáhl ke čtenáři ruce a v dlaních jsi měl malou, živou a gestikulující personifikaci knihy nebo filmu. A Sherlocka si zajdu s potěšením co nejdřív, z vícero důvodů. I když je to JEN zábava 🙂
Také si myslím. Však jsem už na počest recenzenta podal žádost na kynologické komoře, aby se plemeno kokršpaněl přejmenovalo na hokršpaněl. Takový ušlechtilý pes, by mohl nosit jeho jméno.
teda…
Diky! Asi teď vypadám jak nesmělé rajčátko, jak se červenám! Tak snad se budou líbit i další články :)a ještě větší snad, že budou nadále výstižné :), což samozřejmě nechám na ctěném posouzení!
borisi, uz ty komenty nepis! :p
Díky Nihile, na tenhle film jsem se moc těšil a tys tomu dal korunu…musím na něj jít ještě dnes! 🙂
Re:
ad jk: když já jsem dnes po ránu nějaký zjihlý…ad knihkupec: netřeba zváti mne Nihil, toliko Boris postačí…ad knihkupec a fv: doufám, že je jasné, že recenze na Sherlocka je od člověka, který absolutně “žere” Piráty z Karibiku a Iron Mana. Když tak navíc koukám i na sousední diskuzi pod Avatarem, dovolil bych si následující odkaz z čistě nihilivských časů: http://splat.cz/pirati-z-karibiku1358 stylisticky je to sice hodně neučesané, ale myslím, že minimálně fv by to zajímat mohlo
nihil píše zajímavé recenze, o tom žádná, světlý zjev na FP. a k sherlockovi: až jsem zarytý milovník pirátů (zvláště 1, ta je geniální, 2 nudnější a 3 neuvěřitelný průs…švih), viděl jsem ukázku v kině a tenhle film si odpustím úplně 😉
osobně se těším na burtonovu alenku a dalšího magora v podání j. deppa 🙂
Super recenze, já jdu na Holmese v sobotu a moooc se těším, byť coby ctiteli knižní předlohy mi tam bude trochu chybět ten kokain :-)Jsem rád za obsazení Downeyho Jr. neb od dob Iron Mana a Tropic Thunder patří k mým favoritům.
Ad Downey:
taky mám toho chlapa čím dál raději…a i když v Tropic Thunder je asi opravdu nejlepším hercem, nejlepší scéna filmu se bez něj obejde…a ne není to Cruise, ale Stillerovo vyřešení pandí otázky (a následný telefonát agentovi)…
Sherlock je výborný, na jednej strane to poteší ctiteľov originálu (sú tam tie dedukcie a iné vychytávky), na druhej je to moderne popcornovo zábavné. Súhlas s recenziou.Fenris: Si si s tým kokaínom istý? Vo filme to tak vyslovene nenazvú, ale rôzne podozrivé látky sa tam požívajú. 😉
Ďuro: jsem si naprosto jist 🙂 Kokain Holmes užíval vždy, když neměl do čeho píchnout a upadal do letargie. Watson z toho měl často těžkou hlavu. Naštěstí se Holmes návyku po čase zbavil…
Konkrétně semdiprocentní roztok kokainu, který si vpravoval do žíly. Zdraví ctitelka Kánonu.
Fenris: Toto samozrejme viem, ale si si istý, že to vo filme NIE JE? Pretože tá mnohotýždňová letargia tam je a injekčná striekačka na stole sa tiež nájde. 😉
Kokain
No, on se teda nechává hodně unášet, to je pravda, ale že by bral opravdu drogu, to si tam opravdu ne férovku nelajznou (i když interpretovat se tam tak pár věcí dá, ale hezky potichu)a konkrétně ta injekční stříkačka…tak tou to myslím koupí jeho a Watsonův pes…
Ďuro: tak takhle si jistý nejsem 🙂 Vycházel jsem z Borisovo recenze, v sobotu budu mít jasno…
Já už jasno mám: 2 hodiny velmi slušné zábavy, dobří herci,skvělý vizuál (tak nádherně hnusný špinavý Londýn závěru 19.století prostě stojí za vidění), jako vždy výborná hudba Mistra Zimmera…zkrátka 80%
čekal jsem víc
Film je zábavný, ale jen zábavný. Čekal jsem rozhodně víc, nicméně koukat se na to dá a to dobře. Chybí mi více hlubšího tajmena, škoda. V porovnání s klasikou (tedy filmy dávnějšími), není ale nic moc.
Blivajz
Možná mě ukamenujete, ale tohle NENÍ Holmes, to je emerický popcorn. A děsím se pokračování. A to jsem se na to musel dívat dvakrát :-(, ono k Holmesovi a vůbec k anglickým detektivkám patří určitá noblesa a suchý humor, tady jsem to nějak postrádal včetně mojích milovaných “šedých buněk mozkových”. HowghPS. Nový StarTrek se mi líbil (konečně to přestala být taková pyžamová opera)
Proč bychom Tě kamenovali ? Mi se to líbilo,Tobě ne a co má být ? Tvůj názor je stejně dobrý jako můj nebo kohokoli jiného 🙂
Mně se to líbilo hodně. Já si naopak myslím, že Downey jako Holmes je výborný. Koneckonců i on musel být někdy mladý 🙂 Navíc i v jedné povídce je zmíněno, že byl jedním z nejlepších boxerů v Londýně…mně to akčnější pojetí vyhovuje…a noblesní je až až :-)Každopádně jak napsal kraxon – každý má svůj názor a tak to má být.
Být to o fous (asi tak půl hodiny) kratší, a tudíž o facku akčnější, jsem nadšená velice velmi. Přesto film potěšil a Downey jako Holmes i Law jako Watson jsou dokonalí. Akorát ten pes mě štval, nemůžu si vzpomenout, že by Watson vlastnil anglického buldoka. Navíc Holmes se k němu chová fakt hnusně! Ale konečně zase film, který má skutečný konec, prostředek i začátek a umění natáčení nepřekáží příběhu :)))
Cool
Mě se film líbil moc. Skvěle propracovaný efekty, děj, hudbu i herecký obsazení vybrali výtečně – jo, rozhodně chci, aby natočili dvojku.
No,řekl bych že je na ni zaděláno zmínkami o prof.Moriartym…
Nemůžu si pomoct – byl to docela koukatelný film s velmi povedenými kulisami, ale s původním Sherlockem Holmesem to mělo společného pramálo. Což bylo ovšem většinu času jen na škodu.
stratil sa nám sherlock?
film sám o sebe nebol zlý ( a to nehovorím o výbornej hudbe ) ,ale to už mohli natočit aj dalšiu bondovku.Sherlock má mat určitý šarm,a aj ked ho tento mal,nebol dost… sherlokovský (?)…dej sa mi zdal dost povrchný,pretože sa tam stále riešilo,kto sa s kým mláti…