Profil autora, jenž patří k tzv. druhé generaci Dragonlance, té která se sice přímo nepodílela na vzniku ságy, ale vbrzku nastoupila do „vlaku“ rozjetého M. Weis a T. Hickmanem. I obě jmenované hvězdy Dragonlance řadí Knaaka k těm nejlepším autorům celého cyklu. Oceňují jeho zápletky i smysl pro hrdinskou tragiku postav. Výsledkem jeho práce jsou vždy velmi dobře zpracované příběhy s propracovanými charaktery s nečekaným zakončením.
Richard A. Knaak se narodil v Chicagu 28. 5. 1961 jako nejmladší ze tří dětí. Jeho otec pracoval v letectvu i na železnici. Má evropské kořeny – rodina jeho matky pochází z města Trier v Německu.
Říká, že měl šťastné dětství. Rád vzpomíná na velké hrdinské bitvy, které sváděl s kamarády venku. Jindy byl zase zalezlý v pokoji, vytvářel si své vlastní světy a prožíval přitom úžasná dobrodružství. Už od malička v něm rodiče podporovali zálibu v knihách. Malý Richard se postupně stal vášnivým čtenářem. Když jednou čirou náhodou objevil v knihovničce své sestry knihu Storm Over Warlock od A. Nortonové, stal se zaníceným fanouškem fantasy i sci-fi. Mimochodem, byla to zřejmě jediná kniha tohoto žánru, kterou ve své knihovničce jeho sestra měla. Naštěstí, na rozdíl od ní, byla místní knihovna zásobena velmi dobře.
Spolu s knihami R. Zelazneho, příběhy o Marsu E. R. Burroughse a dílem A. E. Poea se postupně knihy A. Nortonové staly Knaakovou nejoblíbenější četbou. Ostatně tyto autory pokládá za ty, kteří měli největší vliv i na jeho tvorbu.
Po škole šel studoval chemii na University of Illinois v Champaign-Urbana, ale nijak moc ho tento předmět nelákal. Postupně si uvědomoval, že chemie není nic pro něj, a vrátil se ke knihám a psaní. Přestoupil a studium rétoriky zakončil v hodnosti bakaláře. Přitom se neustále pokoušel psát.
Po škole se protloukal v různých zaměstnáních. Byl skladištním dělníkem, nižším úředníkem a vydělával si i psaním shrnutí a rešerší. Přesto nepřestával snít, že se jednou stane skutečným spisovatelem. Měl už v šuplíku několik vlastních románů, ale neměl zatím dost odvahy, aby je někomu nabídl.
Když se v roce 1986 náhodou dozvěděl, že nedaleko od něj (méně než dvě hodiny cesty) je sídlo vydavatele fantasy knih, rozhodl se to zkusit. Sebral odvahu, ukázky své práce a rozjel se do města Lake Geneva, sídla společnosti TSR. Vstoupil do budovy firmy a zanedlouho už seděl před jedním z knižních redaktorů. Tam mu po krátkém rozhovoru předal své texty. Onen redaktor slíbil, že se na jeho práce podívá, a ať mu prý zavolá za pár týdnů.
Knaak si sice nedělal přílišné naděje, ale přesto po dvou týdnech zavolal. Redaktor mu oznámil, že sice nemohou vydat jeho práce, protože se soustřeďují na cyklus Dragonlance, ale že je zaujal styl jeho psaní. A jestli by neměl zájem přijít s nějakými nápady do antologie povídek ze světa Dragonlance, kterou zrovna připravují. Knaak souhlasil.
Až pak si uvědomil zásadní problém. Nic moc o Dragonlance nevěděl! Nezbývalo než to co nejdříve napravit a sehnat si vše, co bylo dostupné. S knihami Weis a Hickmana se potom zavřel doma a četl. Objevil přitom svět, který ho nadchnul. Svět Dragonlance. Na příští sezení do TSR už přišel připravený. Vybral čtyři nápady, který by rád zpracovával. Předložil je a slavil úspěch. Tři z nich v TSR přijali a koupili je. Tyto nápady pak rozpracoval a vyšly jako povídky, každá v jedné z antologií Dragonlance Tales I. Tak započala Knaakova kariéra jako spisovatele.
Když Weis s Hickmanem v roce 1988 Dragonlance opustili, TSR Knaakovi nabídla možnost napsat román. Ten měl pojednávat o rytíři Humovi, jedné z nejdůležitějších postav celé ságy. Knaak přijal tuto výzvu a dal se do práce. Výsledkem se stala The Legend of Huma, v níž autor zpracoval příběh zatím jen načrtnutý v předchozích dílech Hickmana a Weis do hrdinského, ale zároveň i tragického eposu o slavném Solamnijském rytíři. Kniha se stala hitem a New York Times ji vyzdvihl jako bestseller měsíce. Zároveň se stala prvním dílem cyklu příběhů o hrdinech nazvaném Dragonlance Heroes I. Knaak se už natrvalo zapsal do povědomí čtenářů jako autor a úspěšně pak spolupracoval jak s TSR tak i později s Wizards of the Coast.
V Krynnu, světě Dragonlance, ho zaujali minotauři. Tato stvoření ho fascinovala už od dob, kdy poprvé četl řecké báje. Neváhal a udělal z nich hrdiny svých textů. Původně to byly jenom okrajově načrtnuté figurky, jenž měly pouze dotvářet pozadí hlavních událostí. Knaak to změnil. Vystavěl svět minotaurů a do detailů ho propracoval. Dal jim osobité pojetí cti, výbušnou povahu i historii. Dal jim život. Už v The Legend of Huma se objevil renegátský minotaur Kaz. Ten se stal hlavním hrdinou další Knaakovy knihy. Kaz The Minotaur se stal v roce 1990 první knihou cyklu Dragonlance Heroes II.
Minotaurům se věnuje i dnes, přestože nejsou jediní, na které soustředil svou pozornost. Nezapomíná ani na Solamnijské rytíře. Ovšem právě nyní dokončuje poslední úpravy na první knize už dlouho vypiplávaného projektu, který by se měl blíže věnovat minotaurům a jejich říši. Název trilogie je jasný – Minotaur Trilogy.
Ale Knaak jako autor se nevěnuje pouze Dragonlance. Jedna z prvních prací, které tehdy v TSR dával k nahlédnutí vyšla rok po úspěchu Humy pod názvem Firedrake a započala tak desetidílný cyklus Dragonrealm. Ukončil ho v roce 1997, ale jak se s oblibou zmiňuje, pokud budou čtenáři dostatečně razantně naléhat, napíše i další pokračování.
Mimoto napsal několik netradičně pojatých současných fantasy příběhů. V poslední době se věnuje i práci na knihách podle počítačových her, jako je například Diablo nebo Warcraft. Jeho knihy vycházejí v mnoha státech světa v desetitisícových a statisícových nákladech. Znají ho ve Španělsku, Finsku, Dánsku, Itálii i Německu. Jeho cyklus Dragonrealm vyšel u našich polských sousedů celý dokonce už několikrát, stejně tak i v Rusku. Jen u nás je zatím bohužel opomíjeným autorem. Ale zřejmě v příštím roce vyjde alespoň jeho základní kniha v Dragonlance – The Legend of Huma v nakladatelství Návrat. (Jenom, abych to zase nezakřikl!)
A nyní pár zajímavostí, které se mi podařilo vyšťourat:
Zatím není ženatý ani nemá děti, což dává netušené příležitosti jeho fanynkám.
Mezi Knaakovy slabosti patří záliba v dobrém jídle i pití, také s potěšením sleduje staré filmy. Rád cestuje, proto ho lze často vidět na různých autogramiádách v mnoha státech USA. Byl i v Evropě, kde navštívil Británii, Francii, Německo a mnoho dalších zemí.
Na rozdíl od mnoha svých kolegů a kolegyň rád čte fantasy i scifi. Mezi jeho oblíbené autory, patří kromě už dříve zmíněných Glen Cook, L. Sprague de Camp, Lawrence Watt-Ewans, Harry Turtledove, Jenifer Roberson či Harry Harrison.
Psaní je pro něj tvrdá dřina stejně jako zábava. I několikrát dílo přepisuje, dokud není úplně spokojen s výsledkem. Pracuje přitom na počítači imac a používá programy appleworks v měnících se verzích.
Bibliografie
Dragonlance – romány:
The Legend of Huma (Heroes I, díl I, 1988)
Kaz the Minotaur (Heroes II, díl I, 1990)
Land of the Minotaur (Lost Histories, díl IV, 1996)
Reaves of the Blood Sea (Chaos War series, díl IV, 1999)
The Citadel (Classic series, díl IV, 2000)
Minotaurs Trilogy (zatím rozepsaná, v současnosti končí přepis prvního dílu a připravuje ho do tisku)
Dragonlance – antologie:
Dragonlance Tales I (díl I, II, III, 1987)
Dragonlance Tales II (díl I, II, III, 1992)
The Dragons of Krynn (1994)
History of Dragonlance (1995)
Dragons of Chaos (1997)
Relict and Omens (1998)
Heroes and Fools (1999)
Rebels and Tyrans (2000)
The Best Tales I (2000)
The Search for Magic (2001)
The Best Tales II (2002)
Další fantasy knihy:
The Dragonrealm (cyklus)
Firedrake (1989)
Ice Dragon (1989)
Wolfhelm(1990)
Shadow Steed (1990)
Crystal Dragon (1993)
The Dragon Crown (1994)
The Horse King (1997)
Dragonrealm Origins
The Shrouded Realm (1991)
Children of the Drake (1991)
Dragon Tome (1992)
Netradiční fantasy:
King of the Grey (1993)
Frostwing (1995)
Dutchman (1996)