Nakladatelství Laser-books ve spolupráci s webziny Fantasya, Fantasy Planet, Sarden a Top Zine vyhlašuje recenzentskou soutěž, jejímž cílem je nejen hmotně odměnit vítěze, ale také zvýšit kvalitu recenzí, motivovat recenzenty a najít nové tváře internetové fantastické publicistiky. FP pak hledá nové (nejen) literární redaktory, prostě všechny ty, co by se chtěli připojit do našeho týmu.
Pravidla soutěže
Počínaje románem Chiny Miévilla Město a město budou redaktoři nakladatelství až do konce roku 2009 bedlivě prohlížet zapojené webziny a hodnotit každou recenzi na nový titul od Laser-books (recenze na dotisky a nová vydání dříve vydaných titulů se nepočítají). Recenzenti samozřejmě budou knihy dostávat jako recenzní výtisk, tzn. budou si je moci ponechat. Každá recenze bude ohodnocena jedním až pěti body, jež budou následně zapsány na nově vytvořenou webovou stránku nakladatelství. Nejlepší recenze, která získá pět bodů, bude také uvedena formou odkazu u dané knihy. Po ukončení soutěže se body sečtou a vítězem se stane recenzent s nejvyšším počtem bodů. Kromě něj bude vyhlášen také skokan roku (redaktor, jež posbírá nejvíc bodů v prvních dvou měsících jeho recenzování) a samozřejmě i vítězný webzin. Vítěz a skokan si odnesou hmotné ceny (viz níže), nejlepší server pak získá zejména prestiž, pramenící z faktu, že uveřejňuje velké množství kvalitních recenzí.
Ceny pro vítěze
Celkový vítěz (tzn. recenzent s nejvyšším počtem bodů) získá balíček knih v hodnotě 2 000 Kč. Bude si moci svou výhru vybrat i z produkce jiných nakladatelů, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že bude mít plnou poličku recenzních výtisků od Laser-books. Cena knih vydaných nakladatelstvím Laser-books se snižuje o běžnou desetiprocentní zákaznickou slevu.
Skokan roku (tzn. recenzent, který získá nejvyšší počet bodů v prvních dvou měsících svého recenzování) obdrží balíček knih v hodnotě 1 000 Kč od nakladatelství Laser-books. Cena knih se snižuje o běžnou desetiprocentní zákaznickou slevu.
Vítězný webzin získá především prestiž a uznání, protože jeho vítězství bude znamenat, že uveřejňuje kvalitní recenze.
Chcete se zapojit?
Soutěž je určena pro stávající i nové redaktory jednotlivých webzinů. Takže jestli ve vás hlodá myšlenka, že byste „to přece zvládli daleko lépe, než tenhleten recenzent, nehledě na tamtoho, a tamten, to je vážně hrůza“, a dosud jste neměli odvahu se ozvat na mail pavla.lzicarova@fantasyplanet.cz, je k tomu nyní ideální příležitost. Do soutěže budou sice zařazeny pouze recenze na knihy nakladatelství Laser-books, nic ale nebrání tomu, ba je přímo žádoucí, aby se nový redaktor v případě zájmu stal stálým členem redakčního týmu a zapojil se do tvorby webu i dalšími články. Fantasy Planet spolupracuje s v podstatě všemi významnějšími nakladatelstvími v oblasti fantastiky, takže svým redaktorům nabízí jako odměnu za vykonanou práci recenzní výtisk a k tomu seberealizaci na jednom z nejsledovanějších webů o fantastice, rychlou zpětnou vazbu v podobě komentářů čtenářů pod články, pozornost osobností české a slovenské fantastiky a přístup do redakčního fóra, kde se mohou svými nápady a připomínkami efektivně zapojit do tvorby serveru.
Laser-books vyhlášením recenzentské soutěže sleduje především tři cíle: snaží se o zvýšení kvality recenzí, chce podpořit a motivovat nové recenzenty a ve spolupráci se čtyřmi nejvýznamnějšími webziny o fantastice najít nové tváře domácí publicistiky. Pokud vás tedy soutěž zaujala a máte chuť se zúčastnit, napište co nejdříve na pavla.lzicarova@fantasyplanet.cz. A pokud se chcete zapojit do tvorby Fantasy Planet psaním i jiných vlastních článků, ozvěte se tím spíš. Pochopitelně si vás nejprve budeme muset ověřit, takže rovnou můžete připojit i zkušební recenzi, a když bude vyhovovat, nic už ničemu nebude bránit (a když ne, pomůžeme vám, upozorníme na chybičky a pokusíme se dílko zlepšit). Společně foukneme do plachet FP svěží vítr a ve spolupráci s Borisem Hokrem, Janem Michálkem, Martinem Kudláčem, Petrem Boudou, Marianem Kubicskem, Michaelem Střelcem Pešťákem a dalšími redaktory nabídneme čtenářům ještě pestřejší, zajímavější a kvalitnější obsah Fantasy Planet. A o to jde především.
Hmm to je teda něco, recenzentské závody mezi weby přičemž všichni budou jezdit na koních ze stáje Laserbooks.Možná, že opráším klávesnici, když skončila Škola recenzentů bylo mi to líto, ale teď by to zase šlo
Spíš mi řekněte, jestli nás čeká další -čtvrtý- masivní a rozmáchlý román od Miévillea, nebo jen další jednohubka. Těch 336 stran, to je tak jako že mezi, tak jako že taky nevím.
Ano, pár měsíců tu bude přelaserováno. 🙂 Ale na ostatní knížky nebudeme zapomínat, nebojte se. 🙂
Tohle mi neskutečně hnulo žlučí. Mohu zopakovat jenom to, co už jsem napsal na Sarden: Nevím nevím, ale copak může nakladatel nezaujatě zhodnotit kritiku románu, který sám vydal, a má tedy zájem na jeho komerčním úspěchu?! A copak nehrozí, že se potenciální “kritikové” v tomto případě nebudou snažit nakladateli zavděčit, a získat tak pozitivní hodnocení?!Připadá mi, že tento projekt nepovede k výchově kvalitních recenzentů, ale spíš úplatných pisálků (ať už to Laser má anebo nemá v úmyslu). Je mi líto, ale se seriózní publicistikou nemá tohle zadání opravdu vůbec nic společného.Takže, noví potenciální recenzenti: tudy cesta vážně nevede.
město a město má jako vždy nádhernou obálku, těším se jako malej jarda
kernel32: To bys nejprve musel přijít s průzkumem, který by ukázal, jak kritiky ovlivňují prodej knih. Kupř. ve filmech to na výjimky neplatí.
Sartori – Tady jde o princip… Když recenzent píše kritiku de facto na objednávku nakladatele (a navíc za to dostane od nakladatele odměnu), jedná se o jasný střet zájmů. Že si to redakce FP a Sardenu okamžitě neuvědomila a nedala od tohohle projektu ruce pryč, jenom dokazuje, že obecné povědomí o žurnalistické etice je zoufale malé.Čím dál víc mi připadá, že se nejedná o nic jiného než o snahu Laseru zahltit české SF/F weby recenzemi své produkce a zajistit si pozitivní referování o svých titulech. A nejhorší na tom je, že mu to ty weby žerou…
A kolik knížek do konce roku vlastně Laser vydá?
“Plnou poličku”? Na http://www.laser-books.cz se nemůžu dostat, asi jim zájem chtivých účastníků strhl server.Na neviditelnypes.lidovky.cz/soutez-i-ty-se-stan-redaktorem-a-vyhraj-skvele-ceny-f8x-/p_scifi.asp?c=A090617_000012_p_scifi_hpe je text poměrně odlišný, i s rozvedením bodování (1-2 body pro texty nesplňující vyhlášené formální podmínky 🙂 ale není jasné, co je od Laseru a co od Pechance, který je tam podepsaný – tady nic o minimálním rozsahu nevidím.Sartori: Přinejmenším vyhlašovatelé si to myslí, “recenze v mnoha případech rozhodují o tom, zda knížku koupit”.kernel32: Náhodou, při situaci v české SF publicistice to naopak připraví nováčky na praxi nejlepším možným způsobem. A stejně z toho bude jen plácnutí do vody; pamatuje si snad někdo, kdo vyhrál Školu recenzentů a co se s ním stalo?
od jiného nakladatele
Kernelovi32: Promiňte, ale z mého úhlu pohledu nakladatele píšete nesmysly a troubíte na poplach tam, kde vůbec není co řešit.Každý solidní nakladatel (a Tomáš Jirkovský jakožto šéf Laseru dělá knihy dobře) stráví s knihou, kterou vydává, kus času, několikrát ji pročte. A pokud se zabývá vydáváním tolik let, co Laser, dovede z ní ledacos zajímavého vyhmátnout. Takže je dobrým posuzovatelem recenzí, určitě by je na dotyčné dílo i mohl psát, kdyby to mělo smysl.Dobře napsaná recenze přece (proboha!) neznamená odsudek nebo nezřízenou chválu, ale vyzdvihnutí kvalit díla i probrání nedostatků. Stejně jako hledání inspiračních zdrojů, oblíbených témat autora, tabu témat, stylových zvláštností, zkrátka spousty věcí, které s mírou prodejnosti nemají naprosto nic společného.Z toho hlediska je určitě dobře, že to vyhlásilo známé SF nakladatelství a bude nad tím držet patronát. Vytknout mu, že nadržuje někomu, kdo bezhlavě chválí, lze přece až poté, co se něco takového stane!!
Už naskočil – a http://www.laser-books.cz/soutez.html celken Sardenu odpovídá: “Maximum pěti bodů získá pouze jediná recenze, která nejlépe zachytí ducha knihy a bude nejvíce nápomocna případným dalším čtenářům.” :-))) A “recenzovat můžete pouze knihu ne starší než 14 dnů” znamená, že recenze do té doby musí vyjít, nebo jen že se recenzent prostřednictvím webzinu musí přihlásit o výtisk?Mimochodem, chválím FP, Sarden i Fantasyi, že na rozdíl od nejmenovaného “projektu” nechtějí po žadatelích, aby posílali na adresu “HR” strukturovaný životopis.
Michael Bronec – Samozřejmě, z hlediska nakladatele je to úplně OK, není důvod, proč by neměl svou produkci propagovat. Mně jde o recenzenty, kteří na tuhle hru přistoupí.Psaní recenzí za těchto podmínek je podle mého názoru v rozporu s Etickým kodexem novináře, bod 2b) a 2c), de facto i 2d) (kdo má zájem, ať si to vyguglí, jsem moc líný na to, abych to sem teď vypisoval). Pokud má někdo etickou hranici nastavenou níže, je to jeho problém. Ale seriózní novinář či publicista takového pisálka potom nemůže brát vážně.
Michael Bronec – Samozřejmě, z hlediska nakladatele je to úplně OK, není důvod, proč by neměl svou produkci propagovat. Mně jde o recenzenty, kteří na tuhle hru přistoupí.Psaní recenzí za těchto podmínek je podle mého názoru v rozporu s Etickým kodexem novináře, bod 2b) a 2c), de facto i 2d) (kdo má zájem, ať si to vyguglí, jsem moc líný na to, abych to sem teď vypisoval). Pokud má někdo etickou hranici nastavenou níže, je to jeho problém. Ale seriózní novinář či publicista takového pisálka potom nemůže brát vážně.
relacia o cyberpunku
je to sice off-topic ale skoda to sem nedat, diskusia o cyberpunku na Slovenskom rozhlase v programe Filozofická knižnica: http://www.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?lang=1&stationID=2&page=showNews&id=69285
Hmmm osobne se vic ridim diskuzi pod recenzi, nez samotnou recenzi. Navic nebyva vetsinou problemem si tech recenzi precist vicero na ruznych webech a to nemluvim o Legii (i kdyz tam u novinek chvili trva nez se objevi nejake nazory). Takze pokud nekdo poleze Laseru do zadnice, tak se to snad pozna. Navic nikde nebylo receno jestli recenzenti dostanou za recenze i neco jineho nez knihu, ale tipuju ze bud nic, nebo velmi malo, takze pochybuju ze si nekdo kvuli par kniham bude kazit jmeno ritolezectvim….Jen by pak na konci mohl Laser sepsat nejakou statistiku kolik se zapojilo opovazlivcu celkem. A vy byste mohli i uvest pro kolik lidi to plati, nebo snad laser bude rozdavat 200 knih zdarma od kazdeho vydani, kdyz se zrovna nahodou par lidi rozhodne ze na tom vydela?
to sicco
tak to sme dvaja, minimálne 😉
od jiného nakladatele
Kernelovi32: Víte, jestli nebude problém v tom, že kodex pro novináře je pro NOVINÁŘE. Tedy pro školené profesionály.Tady mají prostě fanoušci možnost se něco přiučit a třeba se najde někdo talentovaný, kdo pak začne psát zajímavé recenze na všechno možné.Navíc je to celé naprosto veřejná záležitost…
to bloy
díky bloy, doktor Herec má v hlavě, můžu číst kyperpunk do zblbnutí, ale tolik myšlenek by jsem v něm nenašel 🙂
kernel32: Nechci tě zklamat ale pro úplatného pisálka je to děsivě nerentabilní, protože odměněni budou jenom 2 lidi, celkový vítěz a skokan a ostatní dostanou jenom recenzní výtisky, což ale normální praxe.A je jasné že Laser to nedělá jenom z dobroty srdce, ale ani samotné nakladatelství by si nepomohlo pokud by hondotilo nekriticky. Samozřejmě jde o reklamu, protože čím víc se o knihách mluví tím lépe, přitom je v podstatě jedno jestli v kladném nebo záporném duchu.
Já bych se pak hlavně bál, že mi k recenzi pošlou Trůn z dračích kostí…:D
Kolik výtisků
Maximum od každé knihy jsou čtyři, nicméně to v žádném případě neznamená, že u každé nové laserovky se tu objeví všechny čtyři…
Michael má pravdu, s kernel32 taktez nesouhlasím. Hlavně bych hýbal žlučí, až to bude skutečně potřeba, teď mne to přije jako fajn počin pro recenzenty, jejichž práce si váží málokdo. Možná to není úplně dokonalý a leccos je diskutabilní, ale sám každý takový projekt vítám.
Porotou soutěže je Laser. Proto je podle mě nevyhnutelné, že recenzenti, kteří budou chtít soutěž vyhrát, se budou snažit napsat své recenze tak, aby se líbily Laseru (tedy nikoli tak, aby byly co nejobjektivnější).Kdyby měla porota jiné složení (např. kdyby ji tvořili již osvědčení a uznávaní recenzenti místo zástupců nakladatelství zainteresovaného na komerčním úspěchu daných titulů), samozřejmě by to bylo něco úplně jiného.Takhle se ale nejedná o soutěž v psaní recenzí, nýbrž de facto jakýchsi PR textů.
recenze
Jestli se jako nakladatel něčeho bojím, tak je to špatně napsaná pochvalná óda. Většinou totiž čtenáře spíš jen podráždí a vnukne mu dojem, že je tady něco špatně.Je to samozřejmě čistě osobní úhel pohledu…
Soutěže Laser-books
Tak mě napadlo, ví někdo, jak to dopadlo s tou o startrekové povídky?
STK
Star Trek kusy jsou připraveny tak z 80 %, ale bohužel z důvodu dlouhodobějšího pracovního vytížení jsem neměl čas se jim naplno věnovat. Pokud všechno dobře půjde, letos by měl sborník vyjít.
ad recenze
Pro mne mají recenze význam především k osobě recenzenta. Když postupem času vysleduji, že se můj vkus s jeho víceméně shoduje, má na mne vliv velký. Ale to pak nemusí být recenzent, to stačí i jen názor na diskusi. Každopádně si myslím, že se nám zde trochu prolínají požadavky na recenzenta coby autora kratšího sdělení se stručným hodnocením, od něhož je slušnost nespoilerovat, s požadavky na literárního kritika. Je-li totiž jedním z bodů hodnocení takového recenzenta schopnost věcně argumentovat a podložit a dokladovat své názory, pak to je velmi obtížné, týkají-li se třeba finálního odhalení knihy ;-). Kritik má tu výhodu, že prozrazovat může. Recenzent by se měl bát byť jen naznačovat. U tištěných médií pak samozřejmě vstupuje do hry ještě taková drobnost, jakou je “maximální rozsah recenze”, což u elektronických médií zas takovou prioritu samozřejmě nemá.