Bratři Wachowští se vracejí na scénu s projektem, který si vysnili dlouho před Matrixem. Chopili se rolí scénáristů a producentů a na režijní stoličku dosadili svého pomocného režiséra Jamese McTeiguea. Dokáže ale V jako Vendeta splnit očekávání fanoušků Matrixu a zároveň důstojně zpracovat látku Alana Moora?
Alan Moore a Hollywood. Neradostná to kapitola v životě extravagantního, neobyčejného a zároveň nejslavnějšího komiksového gentlemana. Jak bratři Hughesové (Z pekla, 2001), tak režisér prvního Bladea Stephen Norrington (Liga výjimečných, 2003) se dopustili velkého šlápnutí vedle. V prvním případě byl Moorův atmosférický (a důkladně propracovaný) rozparovačský opus rozmělněn ve 122 minut dlouhé nic. Liga se změnila v popcornovou záležitost, u které musí spínač na mozku bezpodmínečně hlásit rudě zbarvené „off“, oproti Moorovým komiksům tedy naprosto opačnou polohu.
Potom se nemůžeme divit, že se Moore od obou snímků (a vlastně i Constantina s Keanu Reevesem) veřejně distancoval a honorář nechal rozdělit mezi výtvarníky. Jak ale najít ten správný recept, který by dokázal spojit komiksovou a filmovou řeč v dokonalý (nebo alespoň důstojný) celek?
Remember, remember…
První úspěšně zfilmovanou „moorovkou“ by tak mohla být až V jako Vendeta (předlohu si připomeňte zde), kterou v Americe doprovází vlna nadšení, na jejímž hřbetě surfují producent Joel Silver, spoluproducenti a scénáristé Andy a Larry Wachowští a režisér James McTeigue.
Bratři Wachowští, naprosto okouzleni předlohou, napsali scénář k Vendetě již na počátku devadesátých let. Moore první verze viděl a označil je za „imbecilní“, zmínil se také o tom, že tam jsou tak velké dějové boty, že by si je nemohl dovolit ani jeden anglický komiks ze šedesátých let, jehož název Whizzer And Chips vám zřejmě nic neřekne. A Vendeta přibyla na seznam filmů, se kterými nechce mít nic společného. Jenže od té doby protekla londýnskou Temží spousta vody… Natáčet se začalo až v březnu roku 2005.
Města Berlín a Londýn nabídla vhodné kulisy pro vyobrazení jemně futuristického světa (film je zasazen do roku 2020, komiks 1997) i možnost pro kameramanské umění bezmála legendárního Adriana Biddla (Vetřelci, Thelma a Louise, Willow, 1492: Dobytí ráje, Mumie, Jeden svět nestačí), který bohužel 7. prosince zemřel a finální verzi svého posledního filmu nikdy neuvidí. Z trailerů se zdá, že má snímek image velmi podobnou Matrixu a to nejen z vizuální stránky, ale i hudební (Dario Marianelli).
Podobnost s Matrixem lze nalézt i v hlavním hrdinovi, který se vzepře společnosti a bojuje za svobodu. Tajemného V si vystřihl Hugo Weaving, jenž se tak po rolích agenta Smithe a Elronda úspěšně brání zaškatulkování. Podle slov režiséra si Weaving ihned padl do noty s maskou, která hraje významnou roli v charismatu a symbolice (anti)hrdiny. Všechno ale mohlo být úplně jinak, kdyby si s maskou Guye Fawkese* porozuměl prvně obsazený James Purefoy (Příběh rytíře, Řím). Přesto se Purefoy ve snímku objeví, protože byl celý první natáčecí měsíc přítomen na place.
Své jisté měla naopak představitelka Evi Natalie Portman, která si tak po Leonovi zopakovala roli učedníka. McTeigue ji poznal při natáčení Star Wars: Klony útočí a dal ji přednost před Scarlett Johanssonovou či Bryce Dallas Howardovou. Možná si pamatujete, jak Natalie všechny šokovala, když se poprvé objevila na veřejnosti v trestaneckém sestřihu. Mimochodem, prý se strašně těšila, protože chtěla vlasy shodit už dlouho.
Chybět nemohly ani scény vybuchujících architektonických ikon Anglie. Specialisté na vizuální efekty si nevědomky ztížili situaci, když se pro tyto účely rozhodli postavit makety Big Benu o výšce 30 stop a budovy parlamentu s rozměry 150 stop na délku a 25 na výšku. Vše šlo dobře až do chvíle samotné exploze. Pyrotechnici dali do makety Big Benu větší množství třaskavin a záběr musel být opakován kvůli obrovské kouli plamenů, která ze stavby vyšlehla. McTeigue to později komentoval slovy: „It was wild“.
Divokých věcí bylo na place zřejmě mnohem víc, protože 132 minut dlouhý snímek, označovaný za politický thriller, si vysloužil rating R pro důraznou mluvu a násilí.
Z Ameriky se zatím ozývají velmi kladné ohlasy (imdb – 7.7/10), kritici se viditelně předhání ve snaze mít svůj výrok na obalu dvd a pokud Vendeta vydělá dobrý peníz, McTeigue si může chystat nádobíčko na Strážce, o které projevil enormní zájem.
Za film se postavil i spolutvůrce a malíř grafického románu David Lloyd, podle kterého se snímek drží předlohy z 80%. Dokonce se snažil přemluvit Moora, aby se k Vendetě hlásil, protože stojí za to. My se o jeho slovech budeme moci přesvědčit až 20. dubna. Tohle datum si remember, remember…
* Poznámka: Guy Fawkes se v roce 1605 se pokusil zavraždit krále Jakuba I. a další významné představitele státu tím, že vyhodí do vzduchu parlament. Byl ovšem odhalen a následně popraven, přesto byl zařazen mezi 100 největších Britů a 5. listopad, den útoku, dodnes připomínají série ohňostrojů. Odtud pochází rým „Remember, remember the fifth of November“.
no potěš…
Parada u nas to vypukne 20. 4. – uz sa na to tesim…