Britský režisér Danny Boyle se po kultovním Trainspottingu a zombie hororu 28 dní poté pouští do katastrofické sci-fi, v níž lidstvo čelí potížím s vyhasínajícím sluncem. Že by další béčko ve stylu Jádra? Kdepak! Připravte se na hutnou dávku velkolepých obrázků z vesmíru a možná i na trochu filozofování.
Planeta Země, blízká budoucnost. Slunce každým dnem ztrácí energii, sluneční svit je čím dál slabší, a pokud dojde k jeho úplnému kolapsu, lidstvo do několika minut zahyne. Jedinou nadějí na záchranu je posádka speciální vesmírné lodi Icarus, která má pomocí jaderné nálože vrátit umírající hvězdě šťávu. Na palubě lodi ale dojde k nehodě a Icarus přestane komunikovat se Zemí. Na řadu tak přichází plán B – vyslání Icara 2. Nová skupina odvážlivců je na tom od začátku mnohem lépe, věc se však komplikuje ve chvíli, kdy loď narazí na zmizelého předchůdce a posádka se ho rozhodne prozkoumat na vlastní pěst…
Režisér Danny Boyle se po Trainspottingu, adaptaci bestselleru Pláž a netradičním hororu 28 dní poté opět spojil se spisovatelem a scénáristou Alexem Garlandem, aby dle vlastních slov stvořili „velkolepou sci-fi s jednoduchým dějem, ale spoustou myšlenek.“ Zkrátka nefalšovanou scifárnu okořeněnou trochou té psychologie á la 2001: Vesmírná odysea či Solaris.
Což o to, nápad je to dobrý, na druhou stranu také dost riskantní. Armageddon, Drtivý dopad, Jádro, to jsou katastrofické filmy poslední doby, plné klasického amerického patosu, křečovitých prezidentských proslovů a srdcervoucích konců, kdy hrdinové umírají pro záchranu ostatních. Sunshine zásadně odlišují tři věci. Číslem jedna je fakt, že snímek nepadl do zajetí Hollywoodu, ale zůstal v britské výrobě. Druhým podstatným aspektem je režisér Danny Boyle, který dosud nenatočil vyloženě špatný film, no a tím třetím je jméno již zmiňovaného scénáristy Alexe Garlanda, jenž pro změnu nerad vymýšlí špatné příběhy.
Třešničkou na dortíku se pak dá považovat to, že hlavním „záporákem“ ve filmu je tentokrát samotné slunce, což je oproti obřím asteroidům a kometám docela příjemná a vítaná změna. Sympatický je ostatně i rozpočet činící „pouhých“ 40 milionů dolarů, který při post-produkci vedl režiséra k minimálnímu užívání digitálních efektů. (A právě ty jsou dle prvních recenzí vskutku znamenité). Krom toho se Boyle rozhodl vsadit na silný hudební doprovod, načež si na jeho tvorbu přizval rovnou tři skladatele – Karla Hydea, Ricka Smithe a Johna Murphyho (Miami Vice).
Co se týče hereckého ansáblu, Sunshine okupují vycházející herecké hvězdy i ostřílení profesionálové. Ústřední roli mladého astrofyzika si střihl čím dál zajímavější Cillian Murphy (Scarecrow z Batman začíná a hlavní padouch z Cravenova Nočního letu), letového inženýra zase Chris Evans (Human Torch z Fantastické čtyřky) a ve filmu se mj. objeví i Michelle Yeoh (Tygr a drak) či Rose Byrne (Trója).
Sluneční svit prozáří naše kina 19. dubna a dle prvních dojmů našich i zahraničích filmových kritiků se máme opravdu na co těšit. Dle jejich slov nás čeká výborná space opera s nezapomenutelnými scénami a velmi silným hudebním doprovodem. Není důvod jim nevěřit, neboť při pohledu na dosavadní upoutávky nezbývá nic jiného, než zírat s pusou dokořán. Snad to tak dopadne i v kině.
Preview? V době, kdy se všude možně objevujou recenze…
Recenze bude taky a za nedlouho. 🙂 Tady v tom clanku je par zajimavosti, kterymi chce Ondra na film upozornit. V ceskych kinech jeste Sunshine neni, proto preview. Nevidim na tom nic divneho.BTW, filmove distribuce se snazi omezit rychlost internetovych magazinu v recenzovani novych titulu. Proste se jim moc nelibi, kdyz na novinarskou projekci urcenou primarne pro tistene mesicniky a ktera je klidne mesic pred premierou prijde redaktor internetoveho magazinu a druhy den je recenze na netu. Jenze s tim asi moc nic nenadelaji. Nektere magaziny jim vychazeji vstric a vydavaji sve recenze az v tydnu, kdy je premiera. Ty, ktere je publikuji hned, sice ziskaji oblibu ctenaru, ale zas vejdou v nemilost u distributoru. Clovek si nevybere. 🙂
Prave som sa vratil z kina a musim sa priznat, ze s velmi zmiesanymi dojmami. Co som to vlastne videl? Hard sci-fi hrubeho zrna? Pokus o horor? Neviem. A scenar? Pravdepodobne mi par veci uniklo, ale to iste mozem povedat aj o scenaristovi. Priliz vela logickych skokov na moj vkus, az som sa nestihal divit. Hudba stala rozhodne za to, pri zvuku signalu prveho Ikara mi behali po chrbte zimomriavky. Aj efekty boli kvalitne. Vyslednny efekt rozpacity…
řek bych že se těším, spaceoper je málo
tak z těšení zůstalo je u těšení, škoda
Tento film jsem viděla a zírala jsem s pusou dokořán. Jak už padlo v tomto článku-žádné holywoodské klišé,také žádnýélásky až za hrob a pod, žádná přehršel vedlejších příběhů…jenom parta lidí kteří se naží splnit svůj úkol. Posádku lodi zastihujeme v době když už je nějakou dobu na cestě…a za chvíli se jim všechno začíná s*át.Co se týká efektů a hudby -podle mě nádherné. Film byl celkově dost přesvědčivý a klidně bych na něj šla do kina i vícekrát,mít tu možnost.Takže pokud Sunshine ještě někdo neviděl tak doporučuju!
Vynikajuci film a jeden z mala novych a dobrych sci-fi. Az ma heglo, ked som videl, co sa da natocit za 40 milionov.