Jak to asi vypadá na Zemi, když se přestanou rodit děti? Přesně to nám ve svém nejnovějším počinu předvede Mexičan Alfonso Cuarón, který se tak po rodinném Vězni z Azkabanu pouští do pravého nefalšovaného sci-fi thrilleru.
Rok 2027. Lidstvo má problém! A to hodně, opravdu hodně velký problém. Nerodí se totiž děti. Lidé na celé planetě ztratili schopnost rozmnožovat se a poslední dítě spatřilo světlo světa před devatenácti lety. Do budoucna tedy hrozí vyhynutí celé lidské populace, ve světě vládne naprostý chaos a jediná země, která se jakž takž drží nad vodou, je Anglie. Zde také žije Theo Faron (Clive Owen), člověk, jenž ztratil veškerý optimismus a poslední zbytky naděje na lepší život. Člověk, který se i přesto sám stává nadějí pro ostatní. Právě on je totiž jedním z mnoha revolučních hnutí vybrán pro zdaleka ne tak lehký úkol. Jde o to, že byla jako zázrakem objevena těhotná žena, jediná žena na světě čekající dítě. A Theo musí jediné – dopravit ji do bezpečí.
NO CHILDREN.
Od vynikající erotické road-movie (Mexická jízda, 2001) k vizuálně strhující pohádce (Harry Potter a vězeň z Azkabanu, 2004) a poté až k velkolepému sci-fi thrilleru. Taková je dosavadní cesta Alfonsa Cuaróna, jehož Potomci lidí (Children of Men) jsou volnou adaptací stejnojmenné novely slavné spisovatelky P. D. Jamesové. Právě její dílo bylo kritikou obdivováno za působivé ztvárnění nepříliš vzdálené budoucnosti, kde vládne anarchismus, na sex nemá nikdo ani pomyšlení, lidé místo dětí křtí své čtyřnohé miláčky a ve Velké Británii se začíná čím dál více rozvíjet diktátorství, když jistý Správce obnovuje otroctví, hromadné likvidace těžce nemocných lidí a další podobná zvěrstva.
„Ten příběh je velmi aktuální a tím pádem i neuvěřitelně silný. Co když se doopravdy přestanou rodit děti? Co když se celý svět vrátí zpět do středověku? A co budou lidé schopni udělat, když se jednoho dne mezi nimi objeví jediná těhotná žena na celé planetě?“ ptá se prostřednictvím svého filmu Cuarón, který se krom režie ujal i scénáře a o zfilmování Potomků usiloval již v roce 2002.
NO FUTURE.
„Kniha se mi dostala do rukou už při natáčení Mexické jízdy. Krátce po přečtení jsem začal pracovat na scénáři, ale poté mi do toho přišel Harry Potter,“ popisuje režisér, jak kvůli třetímu dílu potterovské ságy uložil projekt k ledu. Naštěstí ale jen dočasně, neboť právě díky celosvětovému úspěchu Vězně z Azkabanu jméno Alfonso Cuarón v Hollywoodu patřičně zesílilo, a tak nebyl žádný problém vrátit se k Potomkům. A to rovnou s rozpočtem 116 mil. dolarů.
„I když rozpočet překročil sto milionů, snímek se rozhodně nedá považovat za nějakou velkolepou sci-fi podívanou. Budu rád, když lidé po jeho zhlédnutí budou říkat, že viděli hodně realistický film, z kterého jim šel aspoň párkrát mráz po zádech,“ prohlašuje se smíchem Cuarón, a vše zatím nasvědčuje tomu, že se tato jeho představa skutečně vyplní. Podle prvních reakcí je film realistický až až, mráz po zádech jde zejména z pochmurné a zatraceně působivé atmosféry a nezapomenutelné jsou prý až dokumentárně natočené scény (Třeba pětiminutovka na jeden záběr – pozn. redakce), v nichž máte před očima „skutečný Londýn roku 2027“. Není se ale čemu divit, když si takovéto výjevy vzal do parády zkušený kameraman Emmanuel Lubezki, jehož schopnosti se osvědčily už na Mexické jízdě a jeho práci si pochvaloval i Tim Burton u Ospalé díry.
NO HOPE.
V hlavní roli společností znechuceného bývalého oxfordského profesora Thea Farona se objeví Clive Owen (Král Artuš, Sin City), v čele světové organizace Human Project bude stát Julianne Moore (detektivka, která málem dopadla Hannibala) a v jedné z vedlejších rolí se ukáže např. i Michael Caine (Alfred v Batman začíná).
O skutečných kvalitách filmu se sami budeme moci přesvědčit 9. listopadu, kdy u nás mají Potomci lidí premiéru. Tak ať žije apokalypsa!
Tradiční oprava
Knižní předloha od P. D. Jamesové se jmenuje The Children of Men se členem, je to román, ne “novela”, a česky vyšla roku 1994 jako Země prázdných domů.
nevidel jsem to, ale po precteni si myslim ze je to film zase o nicem. Nekdo tam napsal, ze taketo filmy maji odvest pozornost a deptat nas psychycky. Asi ma pravdu. Konec koncu, misto aby se svet lepsil, je stale hur. Takze se ani nedivim rozumnym zenam, ze do toho marasmu nechteji privest potomky.
No už sem to konečně viděl a docela slušný, ikdyž zařadit to do sci-fi jde jen se zavřenýma vočima a globální pointou. Spíš to vypadá jak cestopis z války v černej hoře přenesenej do anglie. bych to viděl vzhledem k mému vlekému očekávání na 6/10.
:-/
Rozhodně to není film o ničem, má svou hloubku. Psychické deptání je vcelku na místě, ono to s tím naším světem dvakrát růžově nevypadá. Sci-fi kulisy sice chybí, ale šlo především o vykreslení pochmurné budoucnosti totaliního ražení, společnost je plná strachu, beznaděje a odporu k cizincům – atmosféra se navodit povedla. Děj samotný je ovšem tak nějak zvláštně neučesaný, skoro dokumentární. Z cynika Thea se stává obětavý hrdina… klišé, no budiž. Zarazila mě scéna, kdy Theo se dvěma ženami prchají ze statku – na začátku je tma, celá akce neměla podle všeho zabrat více než 4-5 minut, ale za tu dobu je najednou plné denní světlo. Celkově film poněkud zaostal za mým očekáváním, soukromě hodnotím 7/10.