Vydavatelství Triton vydá v edici Trifid sborník povídek českých autorů,
který jsem sestavil ke čtvrtému výročí založení Fantasy Planet. Co bude
kniha obsahovat, kolik bude stát a jak bude vypadat, to všechno se dozvíte
v tomto preview.
Při vybírání povídek nebylo na povídky kladeno žádné kritérium, pouze kvalitativní. Osloveni byli naši nejlepší čeští a slovenští spisovatelé (text je však kompletně v češtině!). Obsah se nakonec vyrýsoval tak, že v knize převažuje fantasy na ostatními žánry. Sešlo se celkem jedenáct povídek od deseti spisovatelů. Tři z těchto povídek byly publikovány na Fantasy Planet, pro jejich kvality jsem je však do tištěného sborníku zařadil. Ivana Kuglerová však svou povídku natolik přepsala, že jde de facto o novou věc.
***
Přehled povídek:
Alexandra Pavelková: Povídka Desítka je drsný příběh žánru „meče a magie“. Odehrává se ve slovanském prostředí, stejně jako příběhy o vědmě Vimce. Pro jejího hrdinu se pomsta stala smyslem života. Chce dál bojovat nebo je to jeho povinnost? Pomsta je tradiční motiv zvláště akčních příběhů – je silný a často skrývá tajemství. Jako v povídce Desítka. 46 stran!
Miroslav Žamboch: Před napsáním povídky Divoké zásnuby stála výzva, zda bude Žamboch schopen napsat romantický příběh. Autor sázku sice vyhrál, ale jak sami můžete nahlédnout, příběh sice postrádá obvyklé „žambochovské“ hrdiny, ale je stejně tak dobrodružný a nechybí ani překvapení v závěru. Povídka vyšla na Fantasy Planet, ale rozhodl jsem se zařadit jí kvůli jejím kvalitám do sborníku i přesto, že se zde autor prezentuje i novou povídkou Poslední templář. 20 stran! Čtěte zde!
Františka Vrbenská: Oheň v kostech, popel v očích obohacuje tento sborník o další zajímavá témata. Hlavním motivem je spolupráce hrdinů, kteří musí kvůli vyššímu cíli zapomenout na předchozí neshody. Ale to rozhodně není vše, co vám tento čtivý příběh nabízí. 58 stran!
Ďuro Červenák: Novela Černé srdce je klasickou ukázkou slovanské fantasy. Na historických základech se odehrává smyšlený příběh v prostředí Rusi. Černé srdce je akční, krvavá novela, stejně jako většina prací tohoto autora. V krvi se však nemohou utopit skvělé nápady, kterými Červenák disponuje. 76 stran!
Miroslav Žamboch podruhé: Na rozdíl od Divokých zásnub je Poslední templář povídka doposud nepublikovaná. Obsahuje zatím ze všech Žambochových děl největší míru skutečných historických reálií a událostí, proto si bez výhrady zaslouží označení „historická fantasy.“ Děj není vyprávěn tradiční formou, přesto (anebo právě proto?) je velmi čtivý a zajímavý. 46 stran!
Lucie Lukačovičová a Lukáš Chalupníček: O těch, kteří se vracejí patří mezi nejdelší práce, jaké dosud Lucie Lukačovičová publikovala. I tentokrát při psaní textu spolupracovala s dalším začínajícím autorem – Lukášem Chalupníčkem. V napínavém příběhu ve stylu tradiční školy “meče a magie” se prolíná naše současnost s fantasy (resp. pohádkovou) říší. 72 stran!
Richard Šusta: ALG Alg alg je dojemný příběh, inspirovaný populární knihou Daniela Keyese Růže pro Algernon. Na internetu se povídka stala natolik oblíbenou (a jistě ne jenom kvůli tématům počítačů a chatu), že byla vybrána i do tohoto sborníku. Romantika se pochmurně mísí s novými trendy naší společnosti, vycházejícími z rozvoje počítačové kultury. 26 stran! Čtěte zde!
Lady Candar: Povídka Lovkyně dokazuje, jaký má lady Candar cit pro psychologii postav a emocionální podtext dobrodružného příběhu. Autorka klade důraz hlavně na postavy – nechává je jednat vlastním rozumem. Kromě toho hýří nápady – upíři a chiméry, tak jak je podává v Lovkyni, se vám zajisté zalíbí. 60 stran!
Leonard Medek: Leonard Medek se nebojí ani bizarních nápadů, které často jeho povídky posunují do pozice výjimečných. I taková je povídka Smeťonoš. Jednoduché čtivé dobrodružství je totiž založené na zajímavém nápadu a navíc skvěle podané. Pokud jste četli jenom Stín modrého býka, asi budete velmi překvapeni, co také tento zkušený autor umí napsat. 42 stran!
Vladimír Šlechta: Legendární zbraň je zásadně přepracovaná stejnojmenná povídka, která vyšla již v roce 1993 v časopise Ikarie. Hlavními hrdiny jsou Oggerd Orlosup a Pěnkava Govery, které známe z románu Projekt Berserkr a dalších románů a povídek ze stejného prostředí. Legendární zbraň není dobrodružný příběh, vymyká se tudíž obvyklé tvorbě Vladimíra Šlechty. Zato si zde pohrává s netradičním nápadem, který se vryl do paměti čtenářů Ikarie. 15 stran!
Ivana Kuglerová: Na Fantasy Planet publikovala mj. povídku Tvář naděje, která byla vybrána pro tento sborník. Autorka se ji však rozhodla „trochu“ přepsat, až nakonec vznikla zcela nová povídka na stejné téma. Postkatastrofické prostředí je „jako“ stvořené pro takto emotivní akční příběh, jakým je Ze západu na východ. 36 stran!
***
Protože dvě z povídek naleznete ve shodné podobě v našem internetovém magazínu, nebudeme již přidávat žádnou další ukázku z textu. Povídky, které byly napsány přímo pro účely sborníku Čas psanců se nikde jinde neobjeví. Naleznete je jen a pouze v této knize! Nakladatelství Triton vychází všem fanouškům českých spisovatelů vstříc a tuto více než 520 stran tlustou knihu nabídne za pouhých 199 korun. Dříve by to byly za knihu nekřesťanské peníze, ale dnes je to cena v porovnání s konkurencí spíše směšná. Členové klubu Trifid pořídí knihu samozřejmě za ještě nižší částku.
Čas psanců vyjde v polovině června. Na tyto dny se chystá křest, jehož přesné datum a umístění ještě včas oznámíme. Jste všichni srdečně zvaní! Těšit se můžete na většinu ze zúčastněných autorů, kteří vám nejen rádi knihu podepíší, ale jistě s vámi i ochotně promluví (pokud překonáte vrozený ostych :)).
Čas psanců je zároveň první v řadě českých sborníků, které nakladatelství Triton chystá. Ještě letos by se měl objevit sborník čistě sci-fi povídek, sestavený Tomášem Němcem (nyní např. zástupce šéfredaktora Pevnosti) a na příští rok chystám knihu historické fantasy, kterou naši autoři opravdu umějí!
Na závěr ještě obálka. Autorem malby je známý český malíř Milan Fibiger (letos znovu obdržel za svou vynikající práci pro SFFH Cenu Akademie). Obraz zachycuje výjev z povídky Poslední templář Miroslava Žambocha.
Super!Triton je proste uzasne nakladatelstvi a v rukou pana Jahunaka bude urcite stale lepsi a lepsi 🙂
pravda, tohle sice asi nekoupim, ale Trton je super:)
neni to Staso Juhanak? 🙂
ech jenom patnáct stran Šlechty, to je škoda.
Je to mozne a tim se omlouvam panu Jahanakovi za zkomoleninu jmena 🙂
Šlechta
Šlechty víc není, protože neměl nic dalšího vhodného k dispozici. Tak už to při skládání sbroníku chodí. Legendární zbraň je ale natolik příjemná hříčka, že jistě zaujme všechny jeho fanoušky. Na dlouhatánské texty jsou v tomto sborníku jiní autoři. 🙂
Triton
Taky fandím Tritonu a Stasovi Juhaňákovi!!!Pěkné knížky, pěkné přebaly a dobrá kvalitka vůbec.Lee