Během první poloviny příštího roku by měla vyjít kromě druhého vydání Písní temných věků ještě jedna antologie, tentokrát zbrusu nová. Žádné předělávání starších titulů už se konat nebude. A pokud si říkáte, že dělám jen samé fantasy knihy, měli byste zbystřit. Tenhle titul totiž pravému scifistovi určitě udělá radost.
Hvězdy české sci-fi
Ano, je to tak. Legendy české fantasy už tady máme a řada dojde i na autory sci-fi cyklů. Stejně jako antologie oceněná jako kniha roku 2006 Akademií SFFH budou i Hvězdy české sci-fi (název “Legendy české sci-fi” se mi prostě nelíbil a nejspíš by byl kvůli absenci Čapka, Nesvadby, Součka a dalších také zavádějící). Klíč k sestavení sborníku bude naprosto stejný. Pět delších novel bude souviset s konkrétními českými sci-fi cykly a napíšou je velké osobnosti naší současné scény. Poslední dobou se mnohem více píše fantasy, proto není divné, že zde nalezneme dvě jména autorů Legend české fantasy. Jiří W. Procházka vymění Kena Wooda za kyberpunk Rox´n´Roll a Vladimír Šlechta zase Krvavé pohraničí za postkatastrofický cyklus o Oggerdu Orlosupovi.
Procházkova série čítá zatím pouze šest povídek a novel (pět z nich najdete v knize Totální ztráta rozměru), ale patří mezi nejzajímavější scifistické události posledních tří desetiletí. Sedmou novelu jsem od něho již obdržel a nese pracovní název Rox´n´Roll v červeném. Je trochu poetičtější a depresivnější než předchozí díly cyklu, což je způsobené tím, že se odehrává na sklonku problematické, ale relativně šťastné kyberpunkové éry a ilustruje přechod do jakéhosi melancholického postkyberpunku.
Šlechtův cyklus o postkatastrofické Evropě zatím čítá tři romány (Projekt Berserkr, Ostří ozvěny a Kyborgovo jméno) a různě roztroušené povídky, které vydají zhruba na dvě sbírky. Přestože je populárnější jeho Krvavé pohraničí, podle mého názoru se také jedná o kvalitní a zajímavé čtení, které patří k tomu nejlepšímu, co se mezi sci-fi cykly poslední desetiletí děje. Autor se naštěstí uvolil najít si čas mezi psaním Gordonovy země pro Straky na vrbě (kterým tímto děkuji za trpělivost), aby dokončil již rozepsanou novelu z postkatastrofického cyklu.
Uvedenou dvojici dále doplní asi největší žijící hvězda, jakou tady na poli sci-fi máme. Je jí Ondřej Neff, který se opět rád vrátí ke svému „lunárnímu“ cyklu, kam spadají romány Měsíc mého života, Rock mého života, Reparátor a několik povídek, které by vystačily na jednu sbírku.
Neméně slavný a oblíbený spisovatel je detektivkář, písničkář, ale také autor kvalitní science fiction Jaroslav Velinský. Pro Hvězdy české sci-fi jsem vybral jeho cyklus Christy Bigs, který čítá čtyři novely. První tři vyšly v knize Kontinent neomezených možností, čtvrtá a nejdelší potom samostatně jako Fialky pro královnu. Novela napsaná pro antologii Hvězdy české sci-fi by neměla navazovat přímo na chronologii již vydaných příběhů, ale měla by stát bokem.
Posledním autorem je jediná žena v mém výběru, Vilma Kadlečková. Svými texty překvapila čtenáře už jako mladá dívka na konci osmdesátých let a nyní se vrací ke psaní (za svou nejnovější práci dostala Cenu Akademie SFFH). Její cyklus o Argenitu čítá několik románů a povídek, navíc má již k vydání připravenou celou novou pentalogii, jež do tohoto cyklu také spadá.
Tím je výčet uzavřen. Hlavu jsem si lámal dlouho, ale na lepší sci-fi cykly, než jsou tyto, jsem prostě nepřišel. Vím, jsou tu i nové tváře jako třeba Robert Fabian, Richard Šusta nebo také starý dobrý Josef Pecinovský. Ale já se rozhodl pro výběr právě těchto cyklů proto, že si myslím, že dohromady dají opravdu velmi reprezentativní titul složený z prací, které se budou výborně doplňovat. Domnívám se, že právě tohle je v tuto chvíli naše nejsilnější pětice autorů sci-fi a sám jsem velmi zvědav, jak nakonec kniha dopadne. Nemám ale důvod nevěřit, že by svůj úkol tito zkušení a nadaní autoři nenaplnili.
Kniha bude samozřejmě vázaná, naši nejlepší výtvarníci ve sci-fi si rozdělí novely a nakreslí vnitřní ilustrace… však víte, stačí se podívat na Legendy české fantasy. Ty, mimochodem, vyjdou v malém dotisku, protože náklad je již rozebraný a v knihkupectvích se už hledají obtížně. S touhle sérií článků o chystaných antologiích se prozatím rozloučím. Dalšího úniku informací z mé editorské kuchyně se dočkáte možná až za rok, v době, kdy už minimálně tři ze čtyř představených projektů nebudou budoucností, ale minulostí. Už teď mám ovšem v hlavě kromě prvního dílu cyklu Fantastická historie Evropy (věnovaného fantasy v prostředí antiky) také další tři projekty a uvidíme, zda se k nim jednou dostanu. Vše totiž záleží na příliš mnoha okolnostech, které nelze tak dopředu předvídat. Zůstaňte českým spisovatelům nakloněni, jejich práce za to přeci rozhodně stojí.
toš ať je ten šlechta a Prochá
Hlavně Šlechta! Oggerd je nejl
Chvilka pro reklamu – v příští
A pak že reklama nefunguje. Ko
Příští číslo je Léto 2008, ted