Třetí antologií, kterou nyní chystám, je opět reedice již vydané knihy, tentokrát Písní temných věků. Kniha se dočká značeného překopání tak, aby ladila do nově založeného cyklu Fantastická historie Evropy. Jaké změny knihu čekají?
Písně temných věků – Druhé, přepracované vydání
Stejně jako u reedice Času psanců, ani tentokrát neděláme změny proto, abychom si naštvali čtenáře, že si kvůli pár novým povídkám musí koupit stejnou knihu znovu. Tentokrát ale bude situace řešena jinak, protože pro nové povídky není kam sáhnout a je potřeba nechat je napsat. Jsem však domluvený s šéfredaktorem Pevnosti Tomášem Němcem na tom, že všechny nové povídky z druhého vydání Písní temných věků budou zařazeny zároveň také do magazínu. Pokud jste tedy vlastníky prvního vydání, můžete se sami rozhodnout, zda si koupit knihu znovu ve vázané podobě, nebo si jenom k vašemu výtisku přikoupit za 50 korun Pevnost (nebo za stovku dvě čísla, to se teprve uvidí, jak nakonec realizace tohoto plánu konkrétně dopadne. Ostatně se může stát, že o stejnou věc projeví zájem také Ikarie, takže by něco vyšlo v jednom časopise a něco v druhém).
Písně temných věků vyšly v nákladu 1200 kusů a jsou vyprodané. Místo obyčejného dotisku však využijeme povídky pro zcela přepracované vydání. Kniha vyjde vázaná s přebalem upraveným Janem Doležálkem tak, aby se sjednotila podoba celého cyklu Fantastická historie Evropy. Jana Šouflová dokonce z vlastního rozhodnutí vytvořila novou verzi obrázku na obálku. Její vnitřní ilustrace samozřejmě zůstanou zachovány a k novým povídkám budou nakresleny nové. Historické vsuvky budou vynechány. Cyklus bude sice věnován historii, ale důraz zůstane pouze na fantastické beletrii.
Kniha se bude soustředit na středověk, takže první povídku z období caesarovského Říma (L. Lukačovičová – Dvě hlavy) přeřadím do antologie, která bude prvním dílem cyklu Fantastická historie Evropy a vyjde někdy v budoucnu. Nově tak bude knihu otvírat příběh Leonarda Medka Země lvů (zvážíme ještě změnu názvu na Hic sunt leones, jenž nás napadl až po vydání knihy, ale obávám se, že tím už bychom bibliografům příliš zamotali hlavy). Nedlouho po této povídce o dobrodružné výpravě vandalské lodi se odehrává báje Františky Vrbenské Než dozraje smrt. Ukotvena je v dějinách Slovanů působících na našem území v šestém století po Kristu.
Za úvodní dvojicí povídek ovšem zeje díra 300 let, o kterých sice z historických pramenů tak mnoho nevíme, ale zajímavého podkladu pro fantasy povídky zde najdeme spoustu. Sem by proto měly být zařazeny jedna až dvě povídky, které budou pro druhé vydání napsané novými autory. Texty ještě nejsou objednané, takže se teprve uvidí, jací autoři budou mít zájem vybrat si něco z těchto dějin a přispět tak do cyklu fantastické historie Evropy.
V desátém století se odehrávají dobrodružné povídky Ďura Červenáka (Strážce hvozdu) a Jaroslava Mosteckého (Žabí věž) shodně zasazené do prostředí Kyjevské Rusi. Oba autoři výborně vystihli slovanské prostředí. Červenák navíc akčně a vtipně, Mostecký zase epicky a rozmáchle. Do jedenáctého století mezi Vikingy zasadila svůj drsný, depresivní příběh Píseň o Hálfdanovi Ivana Kuglerová. Ve stejném století se odehrává také humorná groteska Jany Šouflové Přátelé se neopouštějí – tentokrát jsme však v Irském opatství.
Dvanácté století, slibující třeba rytířský příběh nebo řadu dalších motivů, je zatím neobsazené. A byla by škoda ho v novém vydání nezaplnit. Závěr knihy pak zůstane ukotven v druhé polovině 13. století povídkou Řeka – jemnou, poetickou tečkou od Alexandry Pavelkové.
Vše podstatné bylo řečeno. Vím, že spoustě majitelů prvního vydání bude vrtat hlavou, zda si pořídit i to nové. Ale výsledný cyklus, který se pomalu rýsuje, je pro mě příliš lákavou představou, než abych se ji jen tak vzdal. Navíc první vydání trpělo nedostatečnými korekturami, takže by se kniha stejně musela pro nové vydání předělat. A když předělat, říkám si, tak pořádně. První vydání bude mít stále svou hodnotu, ale na trhu už by nemělo své místo. Nová podoba antologie však jistě udělá novým čtenářům radost. Naši autoři mají totiž dost talentu a zkušeností na to, aby potěšili každého příznivce fantasy, nejen té historické.