Chceš se stát služebníkem boha Akkütlixe? Chceš stanout v Jeho stínu? Pak zavítej do chrámu naší Církve a daruj svou krev na oltáři! Na světě není nic nádhernějšího než smrt ve jménu víry. Spóry posvátných hub se uchytí v tvém těle, mycelium se rozroste v tvých žilách; a pak pochopíš, co je smyslem lidského bytí. Staneš se larhdökawöarem. Naplníš svůj osud. S Vesmírným kruhem Dokonalého Bytí budeš splývat na věčné časy!
Ještě pořád váháš, malověrný Pozemšťane? Zatím se ti nechce zemřít? Že jsi moc mladý a tak? No dobrá. Nevadí. Uznáváme, že některé lidi vyhlídka na smrt na oltáři neláká a možná by si ji tak pěkně neužili, kdyby se na ně spěchalo, takže jsme ochotni počkat, až si na to pomyšlení zvykneš. Respektujeme tvoji osobnost. Církev Akkütlixova v každém případě zůstane s tebou, aby ti poskytla duchovní vedení a morální podporu. V podzemí našich chrámů ti dojde, co je tvou svatou povinností a nejniternějším přáním. Máme donucovací prostředky, které prudce zvyšují inteligenci a stimulují chápavost. Ujmeme se tě a dáme ti přesný návod, jak žít – a čemu se vyhnout.
A čemu se tedy vyhnout?
Tak především: pokud nechceš sejít z duchovní cesty k pravé víře, tak nikdy, nikdy, NIKDY nesmíš otevřít knihu Mycelium. Zlovolné nakladatelství Argo i přes četné protesty naší Církve připravuje tento heretický spisek k vydání. Zvažovali jsme sérii sebevražedných útoků, abychom svým názorům dodali větší průraznosti, ale to se bohužel neslučuje s doktrínou maximálního utajení, kterou se zatím při našich akcích na Zemi snažíme dodržovat. Koneckonců – naše civilizace má s Pozemšťany navázat kontakt až na začátku 26. století. Do té doby jako bychom tady ani nebyli.
V čem přesně je spis Mycelium tak škodlivý?
Za prvé – tato románová sága šíří xenofobii. Zpochybňuje právo Církve Akkütlixovy na životy věřících a profesionální přístup kněží líčí v takovém světle, že to pro ně vyznívá skoro nelichotivě. (To je samozřejmě nesmysl. Ano, tito služebníci Akkütlixovi sice provádějí výslechy a připravují larhdökawöary na smrt na oltáři, ale to je běžná součást jejich pracovní náplně. Nejsou zlí, jen poctivě vykonávají své zaměstnání!). Dále čtenářům podsouvá myšlenku, že přítomnost občanů planety Össe na Zemi by mohla být nežádoucí a dokonce i nebezpečná – což je názor, který nás hluboce uráží. Za druhé – kniha Mycelium šíří herezi. Obsahuje neortodoxní názory na boha Akkütlixe, což nemůžeme strpět.
Za třetí – tato kniha parazituje. Název Mycelium (Podhoubí) odkazuje k tzv. Pětici posvátných drog – což jsou geneticky upravené nitrožilní organismy (nu, řekněme si to na rovinu: jsou to houby), které naše Církev využívá k rituálním účelům. Kniha Mycelium parazituje na dobrém jménu těchto nitrožilních parazitů!
Za čtvrté – hrdinové příběhu jsou nepřátelé naší víry. Vesměs se jedná o osoby, které Církev Akkütlixova eviduje jako bezvěrce a podvratné živly. A naopak ti, kteří statečně a s velkým osobním nasazením prosazují zájmy Církve, jsou tam líčeni jako záporné postavy. Tato nespravedlnost nás silně rozlítostňuje a hněte. A konečně za páté – tato kniha odhaluje některá naše nejpřísněji střežená tajemství. Neprozradíme která, abychom na ně nedopatřením neupozorňovali ještě víc. Ale jsou tam!
Nevzdáváme se!
Snažili jsme se udělat všechno, abychom vydání Mycelia zabránili. Do nakladatelství jsme zaslali otevřený protest (jeho plné znění je k vidění na naší facebookové stránce). V celé této geografické oblasti jsme zrušili jaro. A co nám z redakce Arga odpověděli? Toto: „Vážení, v žádném případě se od vás nenecháme vydírat. Naše redakce je na zimu připravená. Všichni máme zimníky, šály, rukavice i sluneční brýle. Pokud bude nejhůř, sáhneme i po své tajné zbrani – grogu, medovině a právním oddělení.“ Naše Církev tuto odpověď vyhodnotila jako zlovolnou zpupnost a vychýlila počasí přesně opačným směrem. Cha! Jejich zimníky jim budou platné jako mrtvému! A všem ostatním taky! Čili pokud ti čistě náhodou nevyhovuje počasí, kterému jste v Čechách v tomto roce vystavováni, víš, komu za to poděkovat! Zatím se nám dařilo vydání knihy zdržovat. V onom zlořečeném nakladatelství se několikrát se ztratily korektury, výtvarník, dva sloupce Excelu, uklízečka i šéfova dýmka. Povedlo se nám zařídit, že kniha nevyšla na květnový knižní veletrh, jak se původně plánovalo. Dům autorky jsme infikovali agresivním myceliem, takže se v něm propadla podlaha v koupelně. A přesto máme obavy, že ani to nebude stačit. Román Jantarové oči – první díl románové ságy Mycelium – se objeví v nejbližších dnech.
Jenom ty to ještě můžeš zachránit!
Pokus se nám pomoct. Nečti tu knihu – a všem řekni, ať ji taky nečtou a naplánují nějaké teroristické útoky, při kterých bude spálena ještě v knihkupectvích. Rádi se ti odvděčíme protekční a mimořádně dlouhou smrtí na oltáři, která ti zaručí věčnou slávu a přízeň Hmyzího boha Akkütlixe.
Vždy s tebou a v Jeho stínu
Tvoje Církev Akkütlixova
TRAILER:
Tak nie
Tak si ju teda nekúpim.
Fuck off
S Kadlečkovou běžte do prdele…
Vidím, že vyvolávám prudké emoce a silná slova. Co víc si může autor přát? 🙂 V.K.
to Apoštol
Není nad schopnost vznést a řetězit argumenty, že? 🙂
Proč?
Proč mi to připomíná ty zkurvené Jehovisty?
Církev Akkütlixova
Karel: Protože tahle mimozemská Církev je fakt odporná. Vlezlejší než Jehovisti! Upřímně před ní varuju. Je smutné, že jí tady na FB dali prostor. Ale možná neměli na vybranou.
Mycelium
Vidno jest, že zaprodankyně Kadlečková vzbuzuje emoce. Což je jedině dobře. Stejně tak je dobře, že má ambice. Osobně sice spoustu jejích věcí nemusím a ještě větší spoustu jsem nečetl, ale Mycelium má zatím šmrnc a odvahu, což se o moc dílech české fantastiky říct nedá. Takže na FP se mu určitě budeme ještě věnovat. A ne jednou.
to Boris Hokr
HOWGH 🙂
mycelium
Zamlouvá se mi atmosféra traileru, takže asi budu ochotna snést trochu nepohodlí a špatného počasí… (a doufám, že mě pohůnci Církve nezaříznou dřív, než si to dočtu ;))
@Apoštol – šmarjá, co provedla tak strašného, že jest posílána tam, kam nesvítí slunce a chodí proktolog?
To si asi děláte prdel, ne?
Nabádat k terorismu je trestný čin! Okamžitě to smažte!!!
dvě vady
Má to dvě hlavní vady:
1) Je to sága, možná bude problém dožít se vydání posledního dílu
2) Kadlečková si vlastnoručně vybudovala pověst nestravitelnosti a je nepopiratelným faktem, že její texty mají díky tomu z komerčního hlediska minimální využitelnost. Dost jí uškodilo, že ji jako etalon dokonalosti neomaleně protlačovali jistí velmi neoblíbení papaláši z fandomu. Literární hodnota je někde jinde, ale obávám se, že si to vychutná jen pár fajnšmekrů a možná to začne číst i několik inťoušů – je ale otázkou, jestli se prokoušou na konec.
2 Střelec
Přiznám se, že jsem osoba fandomovými tahanicemi, zvlášť těmi z daleké minulosti, nezasažená, takže znám knihy Vilmy Kadlečkové výhradně z četby – a nenaočkována tím, jestli ji kdo kdy kde považoval či naopak nepovažoval za “etalon dokonalosti” suše konstatuji, že mě její příběhy baví. A k fajnšmekrovi a intelektuálovi mám sakra daleko.
Aramon
Vyzerá to pomerne zaujímavo. Len dúfam, že text nebude zasa plný apostrofov a tíld (~). V každom prípade prvej časti dám šancu…
to Střelec
Tady bych souhlasil s Elinor. Mám za to, že ty vaše fandomové půtky a štěkanice už nikoho nezajímají a vlastně o nic ani nevědí, že jde o generačně o bitvu minulou. Takže bych to asi moc nepřeceňoval. Sám jsem na jméno autorky narazil až díky antologii Hvězdy české sci-fi, zatím jediná věc, co jsem od ní četl, je pak z antologie Krvavá čest, kde mě naopak velice zaujala a pokládám její povídku za jednu z nejlepších. Pravda, není asi pro každého. A k tomu, že jde o ságu? Zas má autorka za zády Argo, takže pokud to nebude vyslovený propadák, myslím, že je tu mnohem větší šance na vydání v celku než u menšího nakladatelství. Ale o tomhle je zbytečné spekulovat, to mají vždycky v rukou čtenáři. Autorka a nakladatel dělají v propagaci imho dost, o Myceliu je slyšet až nebývale.
to Střelec
Jak už napsali nade mnou, myslím, že pověst nestravitelnosti a etalonu inťošských papalášů je dávnou minulosti, byla-li kdy opravdu realitou. VK měla dlouhou tvůrčí pauzu, z poslední doby si lze přečíst její povídky z Krvavé cti, Hvězd české sci-fi nebo třeba v Imperium Bohemorum a každý tak může posoudit, jek moc nestravitelná je to četba. Mě to přišlo nejen stravitelné, ale dokonce nadmíru chutné, vlastně to byl vždy vysloveně požitek a Myeclia se nemůžu dočkat!
Vilmu Kadlečkovou pokládám za jednu z nejzajímavějších autorek české fantastiky. Nejenže nabízí zajímavé příběhy, ale umí výborně zacházet s jazykem, takže její texty jsou doslova požitkem. A obsahují atmosféru a Myšlenku (což se zřejmě neodpouští), takže čtenář je nezapomene v minutě, kdy zavře knihu, ale rád se k nim vrací. Na Mycelium se moc těším. Je jen dobře, že je to sága, protože VK má na rozdíl od mnoha jiných co říct. A je aspoň malá záruka, že se na dalších deset let neodmlčí.
Přesně. Jak se to s tou intelektuálností a nestravitelností by mohl povídat třeba takový Laser ve vztahu k Miévillovi. Opravdu si nemyslím, že by ho četli lidi ve větším počtu jen proto, že je to “in” a “cool”. Jinak mám taky tendenci si myslet, že tohle byl uměle živený spor, nejspíš na základě osobních animozit několika lidí – už jen když se podívám na účast Rampasovci (neb nebojme se ono “zlo” pojmenovat) nepochybně uznávaného Františka Novotného ve sbornících Rigor Mortis a pokud se nepletu, tak v budoucnu třeba i v Kladivu na čaroděje.
Čistě za sebe – knihy VK, kterými si měla “zasloužit” reputaci zde zmíněnou neznám, nemohu tedy soudit. Z jejích povídek jsem přečetl minimum, příliš mě nezaujaly, ale nebyly ani špatné. Vydání neblaze proslulého článku v F&SF Magazínu pokládám už spíš za omyl vzniklý souhrou okolností a špatného úsudku. Z Mycelia jsem naproti tomu četl obě ukázky a velmi se mi líbily. Je to “přemýšlivé,” ale ne ukecané, stylisticky výborné a obsahově hodně zajímavé. Po 10ti dílech Eriksona je to z hlediska filozofie čajíček pro batolata. Navíc jsem už přežraný produkty řezníka z Bruntálu i jeho kolegy Rolanda z Bavoří a chtěl bych konečně vidět nějakou “nestupidní” emzáckou invazi. Takže rozhodně se těším a nemůžu dočkat.
P.S.: A tu “Akkutlixovskou” kampaň na FB pokládám za VELMI vtipnou a nápaditou, nemající u nás prakticky obdoby.
spor
Interní spory přetékající hranice fandomu byly jedním z důvodů, proč jsem s tím spolkem vyjma pochybného členství v jednom sci-fi klubu neměl nic společného. Dalším bylo, že mi stačilo podvakráte spatřit pana Rampase v akci (jednou naživo na conu, podruhé v televizi) a vidět pár jeho písemných výlevů, které lze rekapitulovat stylem “Vivat Kadlečková+ nějaká výjimka, všechno ostatní české je sračka”.
Nikde netvrdím, že Kadlečková píše špatně, či nezajímavě. Její styl je ale natolik specifický, že nadšených čtenářů bude mít minimum. Ano – hraje si s jazykem. Občas tak, že se v tom hraní utopí příběh. Styl stravitelný pro pár desítek lidí, vyžadující nejen solidní vzdělání, ale i jisté nadání a schopnost kvalitně vyhodnocovat psané informace.
Co se týká Novotného, píše lepší námořně-historické publikace, než sci-fi (byť námořní).
A inťouši? Za inťouše bude díky programovému úpadku školství za pár let považován každý, kdo nejen dokáže přečíst větu bez zakoktání, ale i pochopit její význam.
Myslím, že VK píše ještě poměrně stravitelně – jak říkám, kdo přežvýkal Eriksona, dá ji levou zadní. 🙂 Jestli se Rampas (nebo kdokoliv jiný) rozhodl stát její Annie Wilkesovou, doufejme jenom, že to nebude stát nikoho nohu. Ať radši pojmenuje prase. S Novotným souhlas (četl jsem Křižník Thor a jeho nejslabší části jsou ty, kde se pokouší o sci-fi), poslední věta pak smutně pravdivá.
Apoštolovi
Váš příspěvek měl být co – vtipný? Cool? Jděte si prosím léčit své komplexy někam jinam, tady se diskutuje o knihách.
to Střelec
Ad hraní si a topení se v jazyce atd – pořád nevím, jestli píšeš o, řekněme, rané tvorbě z devadesátých let (kdy asi také probíhaly ty prezidentské tlaky, o kterých píšeš, ne?), nebo i o tvorbě z posledních let (povídky v antologiích zmíněných výše).
Z rané tvorby VK si vzpomínám na Na pomezí Eternaalu, což rozhodně čitelné je, Meče Lorgan mě nebavily a Stavitele věží jsem nečetl, stejně tak Pána všech krůpějí. Povídky z té doby jsou na tom různě – některé jsou čtivé i pro běžného čtenáře, některé jsou, poměrně “husté”.
Tvrdím ale, že co se týče povídek z posledních let, jsou všechny stravitelné bez větších problémů, jsou nápadité, mají příběh, jsou jazykově bohaté a prostě jsou bezva!
Ad článekv FaSF – jestli narážíš na to,. že byl nominován na cenu Akademie, tak souhlasím, to bylo úplně mimo. Článek samotný je ale OK, v rámci toho, že do FaSF psali různí autoři, jak vznikaly jejich knížky…
Jehovistický blábol.
To, co tu někteří “diskutující” předvádí, je nechutné. Fakt asi přišel čas, zavést registrace…
Vy jste legrační:)
Je krásné, jak lidi, kteří ten román nečetli, mají naprosto jasno v tom, že to je sračka, protože Zdeněk Rampas. Dovolím si pár subjektivních dojmů.
Do diskuzí moc nepíšu, ale proč v tomhle případě nerozdmýchat hype ještě trochu víc, že. Jako autor obálky (doufám, že to moc nepohřbí), jsem četl první čtyři díly cyklu.
Nechápal jsem, kde se stal ten skok, jak to, že tohle napsala TA Vilma Kadlečková, o které přece vím, jak píše a jejíž Eternaal se mi líbil tehdy v 15 letech, ale jeho reedice v Albatrosu spolu s povídkami mě moc nebavila. Mycelium mě chytilo tak, že jsem zhltnul čtyři díly a chci další, jsem sakra napnutý, jak to dopadne. Upřímně nerozumím, že by někomu mohl připadat “obtížný na čtení”, naopak, dlouho jsem nečetl nic, co by mě takhle vtáhlo, je to knížka, kterou jsem dal skoro na jeden zátah. Nesleduju moc českou fantastiku takže nemám srovnání, ale po přečtení Mycelia si říkám, že bych asi měl začít. Hádky mezi Rampasovci a Nerampasovci jiným jsou mi fuk (se Zdeňkem Rampasem jsem mluvil jednou, asi před půl rokem), a stejně tak bych se ozval, kdyby se někdo navážel třeba do Michaela Bronce, se kterým spolupracuju dlouhodobě.
Jak jsem napsal na začátku: napřed si tu knížku přečtěte, pak pište, jak je to nečitelné/náročné/nesmyslné.
předchoyí příspěvek je můj, pardon…:)
whut?
Se Zdeňkem Rampasem jsem mluvila párkrát a přišel mi úplně normální. A jak říká Tomáš Kučerovský – co přesně má mít Rampas co do činění s čtivostí Mycelia? Nerozumím tomu prohlášení, nechápu souvislosti. (Nejsem dost intoš? ;))
Kdo je to proboha ten Rampas!?
Rampas je ředitel této zeměkoule. Představitel mocné kliky, která rozhoduje o bytí a nebytí sci-fi autorů v Československu. Bojte se ho! Bez něj si neškrtnete… Budete nuly, vy ubozí mizerní pisálkové…
Vilma je královna. Teda, až po Editě 🙂
to Hejhulák
Rampas je taková Střelcova Nemesis 🙂
Zpět k článku. Už dlouho jsem se tak pěkně nepobavila. Kéž by každé PR na knihu bylo tak nápadité a vtipné. Vilma Kadlečková si u mě získala hodně bodů už jen za to, že dokáže takhle zajímavě svou knížku propagovat, to se vidí jen málokdy. Myceliu rozhodně šanci dám.
zvláštní, kolik se kolem některých knih nahromadí trapností.
myslí si snad kamarádi autorky, že se proto bude lépe prodávat?
BorgDog
O to tady nejde. Lidem vadí pachuť elitářství. Kolem Mycelia a potažmo celého díla VK se vytvořila jakási aureola výjimečnosti, kterou přece musí každý dospělý, inteligentní a vzdělaný čtenář kvalitní literatury nadšeně ocenit a zatleskat – a když nezatleská, asi není dospělý, vzdělaný a inteligentní. Takže elitní klub se zavírá, “ti lepší” jsou uvnitř a čtenářská lůza ať za dveřmi čte Meyerovou. Tohle, co vidíš v této diskuzi, je výsledek. Je to smutné a v mnoha směrech poučné… 🙁
2 Kyborg
Sorry, to výše byla odpověď Kyborgvi a psal jsem ji já, ale přehodil jsem kolonky Předmět a Jméno.
2 Borgdog
Trochu přeháníš, ne? 🙂
Jinak to vypadá, že s Rampasem a spol. to je jeden velký zajímavý příběh, když to i po letech vzbuzuje v pamětnících tolik emocí.
Co je to proboha ten fandom?
Úplně zbytečný spolek, který nezajímá nikoho, kromě jich samotných. Když ho budeš ignorovat, o nic nepřijdeš
to Svářeč
Budiž, ale nadávat tady kvůli tomu někomu do kokotů jako Politicky korektní přispěvatel atd.? Kde to jsme? Nepsalo se tu onehdá, že sprosté příspěvky budou mazány?
A já tu snad někomu nadávám? 🙂 Slušně jsem napsal svůj názor na fandom. Že tady obchází nějaký troll, kterým p. k. přispěvatel evidentně je, za to já nemůžu.
to Svářeč
Jasně, ty nenadáváš. Jen mě udivuje, že se proti těm vulgaritám nikdo neohradí… Měl jsem spíš napsat: to všichni.
To Kulagin
Protože nejjednodušší řešení je hrubosti ve stylu kokot ignorovat, jako by už byly smazány. Jinak jen přiléváš olej do ohně.
Koukám jako blázen, vůbec jsem netušil, že klasické vulgární výlevy pologramotných anonymních ubožáků objevím i na scifistickém serveru. To jste mě opravdu nemile překvapili, přátelé. Na rozdíl od většiny z vás jsem první díl Mycelia už četl a není co řešit: Ať se to někomu líbí nebo ne, je to výjimečná kniha. Nemusí se vám líbit, ale to snad ještě neznamená, že tomu musím sprostě nadávat? To je fakt ubohé. Buďme rádi, že takové knihy máme. Nebo tady chcete raději hodnotit další “odstín šedi”?
to Radomil
Svatá pravda!
Nejsou některé výlevy tady už za hranicí slušnosti? To je výzva hlavně k redakci, tohle nemá s diskusí o knize nic společného.
to Petra Neomi
Takhle to dopadá, když se jde mládeži špatným příkladem!
Písně větru
To je ale příspěvků! 🙂
Vypadá to podle těch počtů, že kniha bude nejmíň stejně slavná a prodejná jako mé ***Písně větru.***
Alespoň Kulagin zde odvádí stejně kvalitní práci a snaží se ze všech sil rozpumpovat diskusi… :))
M.Bronec
Kolik kusů Písně větru se prodalo?
Písně větru
Celkem se prodalo zatím 318 ks, což je zhruba třetina nákladu.
Prodělek činí ještě 22.540 Kč.
Přiznám se, že jsem se obával daleko většího maléru, když jsem to vydával.
Původně jsem byl dohodnutý s autorkou, že by vydání případně zafinacovala (přeci jen je to americká farmářka), ale nakonec jsem to utáhl z vlastního a pevně doufám, že ten zbytek se prodeji ještě doplatí.
Stejně jako díla VK si to získalo malou, avšak velmi nadšenou skupinu čtenářů, z nichž někteří to četli už několkrát a stále tam nacházejí nové věci.
Nakonec se tedy mohou na trhu (uměřeně) chytnout i díla, u nichž to ani nakladatel nečeká! 🙂
Re: Písně větru
Zajímavé, díky. A nebylo by tedy bývalo lepší snížit náklad na nějakých 600 kusů?
2 Michael Bronec
Já si občas říkám, jak je možné, že se tím uživíte 🙂
No, kdyby byla větší vstřícnost v otázce e-booků, bylo by těch prodaných kusů už 319. Nejméně. Já sám o té knize uvažoval, zajímala by mě, ale zkrátka už nemám místo shromažďovat “experimenty” a o tom, že by tohle měli u nás v knihovně si mohu nechat jenom zdát. Takže “pravá a jediná literatura” opět zvítězila nad ohavnými elektronickými výmysly – a zůstala nepřečtena.
Tiskárny Havlíčkův Brod mají 1.000 ks jako takovou finanční podlahu, menší náklad už účtují téměř za stejnou výrobní cenu. Jinak jsou solidní partner, který knihy dělá kvalitně, takže je pro malé náklady nechci měnit. A jsem chorobný optimista, člověk vždycky doufám, že se kniha chytne…
Jó, taky si občas říkám, jak je to možné; letos není finanční situace ideální.
Když si vzpomenu, jak strašlivá byla práce tu dvojjazyčnou knihu vůbec vysázet, nevím a netuším, jak by se z ní dělal ebook, ale nedělám si iluze, že lusknutím prstu. Takže náklady by asi nemálo narostly a bylo by potřeba je nějak pokrýt. Kromě toho mě zajímají čistě papírové knihy. Ebooky nevydávám.
Písně větru
Taky se hlásím, že jsem si Písně větru koupila – ale přiznávám, že hlavně proto, že jsem se kdysi v Brně se Sierrou seznámila; to je holt to hnusné kamarádíčkování ve sci-fi 🙂
2 Bronec
Náklady navíc by byly nulové – jsou lidé, co by ti převod takové “specialitky” udělali rádi zadarmo, protože jsou prostě taky zvědaví, a na kvalitu by sis nestěžoval. Také myslím, že to dobře víš. Ale nemám chuť to zase řešit – ty jsi nevydal, já jsem nekoupil, ty jsi prodělal, já nejsem spokojený, ty ano a můžeš dál nadávat na piráty. Budiž ti přáno, já se s tím smířím. Howgh.
Nehledě k hrdinnému příběhu Písní větru si myslím, že v Argu by se šli při prodeji tři sta kusů oběsit 🙂
to Michael Bronec
318 věru není mnoho… Inu, není každý den posvícení 🙂
2 BorgDog
V pořádku, až budu potřebovat kontakt na Dědu Mráze, který zadarmo vyřeší všechny mé problémy a nejspíš mě navrch ještě spasí, dám Vám vědět.
Prozatím preferuji spolupráci s lidmi, které znám, věřím jim a za práci jim platím.
Takže po krátké vsuvce o obskurních Písních větru a e-knihách, které Michael Bronec prostě vydávat nebude a nebude, což už snad všichni kromě BorgDoga pochopili, zpět k tématu. I když se dětinská reklama a trailer hodně snažili, přesto si Mycelium přečtu. Ale budu obezřetný, stále mám na paměti drtivý úder Kladiva Nudy, který jsem inkasoval při čtení Mečů Lorgan.
Dočteno
Tak, mám dočteno, komentář zde – nechci kopírovat: http://www.legie.info/kniha/14628-vilma-kadleckova-jantarove-oci/komentare#zalozky
Celkově extrémní spokojenost. Rozhodně nejlepší česká věc a jedna z nejlepších obecně za hodně dlouhou dobu – a chci další díl. Nejlépe HNED! 🙂
to BorgDog
Safraporte! Přirovnáváš to k práci Stevena Eriksona. To pro mne není dobré doporučení!
Možná pro tebe. 🙂 Eriksona mi to připomínalo “hozením doprostřed děje” a pak určitým vrstvením zápletky, kdy sledujeme dění jedné postavy, které ale dostane nový nebo úplně jiný smysl až později při pohledu postavy jiné (Pinky, Kämäle a zápletka s dopisem, Fiona a “Prastará”…). Kadlečková v tom nejde až tak daleko jako Erikson, přece jen místo dost vysvětluje, ale tu podobnost jsem tam viděl.
2 Borgdog
Je ti jasné, že tvým komentářem se v mých očích stává z Jantarových očích hype roku a šance, že bude aspoň tak dobré, jak očekávám, začínají prudce klesat (protože zmínky o vysvětlování)? xD
No nic, jsem zvědavá, kdy se k tomu dostanu, momentálně dělám na likvidaci restů a nechci si rozečíst něco, nad čím mi lítají emoce a nerealistická očekávání.
Hype je přehnané. Netvrdím, že to je vůbec nejlepší kniha pod Sluncem – jistě existují lepší – ani, že se musí každému líbit – třeba akce je dost málo, spíš to připomíná partii šachu s mnoha flashbacky, což určitě každému nesedne. I já sám čekal trochu něco jiného. Přesto mě kniha dokázala chytit a nepustit až do konce – nebo spíš do prvního přerušení, konec to ani náhodou není. A podotýkám, že v tomhle nemám zábrany, pokud by šlo o nějaký feministicko-filozofický traktát vysokého umění literárního, praštím s tím už na straně sto. Kdybych měl přirovnat k něčemu, co jsem už četl, nejpodobnější mi přišel cyklus Atevi od Cherryhové, ovšem Mycelium se mi líbilo víc. O dost víc.
Pardon – to nahoře jsem samozřejmě zase já. Kdy už se naučím to pitomé jméno vyplňovat… 🙁
2 Borgdog
Mno, “nejlepší kniha pod Sluncem” hodně závisí na vkusu a nezapomínej, že jsem schopná texty a doporučení interpretovat z hlediska toho, co se mi líbí a co mě baví (ehm, ano, toho je taky několik literárních škatulek).
Z toho, co jsem pochopila, by měly být Jantarové oči
1. šálek jednoho z mých oblíbených čajů (mám ráda témata, která zpracovává, a žánr, který pro to byl zvolen)
2. styl “partie šachu”, pokud je dobře napsaný, mě baví víc než “kulhánkoviny”
Navíc…
3. líbí se mi, když má autor koule rýpat do věcí, co prostě bolí – a člověk na ně naráží a musí se s nimi vypořádávat
4. mě knížka donutí myslet trochu jinak, dívat se na vlastní pohledy na svět a případně přehodnocovat. Pokud vzbudí emoce a metainterpretační řetězce.
A tvůj komentář podporuje dojem, že série Mycelium by mohlo být “do háje, závidím Kadlečkové, že to napsala!” xD xD xD – A asi chápeš, že začít číst knížku za těchto okolností nastavuje očekávání krajně nezdravým způsobem.
2 Elinor
Pokud jde o rýpání, určitě v tom jde vidět lehkou kritiku bezhlavého multikulturalismu, toho co se může stát, když se včas nenakreslí čára a neřekne “dost.” Ti Össeané si na Zemi dělají vlastně co chtějí, strkají prsty do všeho – a lidé jim to tolerují. Nechali to zajít tak daleko, že už si ani neuvědomují, kam to může vést. Plus, myslím, že tobě se bude zvlášť líbit ta “emzácká mystika,” úryvky ze svatých textů, citáty, apod. 🙂
Tato diskuze je opravdu nejlepší reklama. Toužím si tu knihu přečíst!
???
tak rekne mi tu nekdo uz doprdele jaka ta kniha je, nebo se tu resi naky sr@cky ohledne vydavatelu a prekladatelu??? kulva !
2 gabor
Link na můj komentář na Legii máš o deset příspěvků výše. Jinak nevím, co bych ještě napsal bez spoilerů. Mně se to líbilo – ale já mám rád složité, konspirativní knihy i s minimem akce.
A druhá recenze
http://www.casopisxb1.cz/aktuality/seznamte-se-s-osse-site-intrik-lidske-obeti-a-lety-do-vesmiru/
???
diky borgdog. konecne normalni clovek..