Před Vánoci vydal Polaris novou sbírku fantasy povídek o svého času velmi oblíbeném čaroději Kedrigernovi a jeho ženě Princezně, hrdinech celé řádky knih dosti různorodé, ale vždy minimálně průměrné úrovně. Sbírka obsahuje celkem deset povídek, z nichž jedna je o irském čaroději Conhoonovi a dvě v mírně odlišné verzi vyšly ve sbírce „Trocha práce vznešeného druhu“.
Přehled povídek
– V povídce „O tvář“ musí Kedrigern sejmout strašlivé prokletí z prince Bonda Nevídaného. Jeho prokletí – příšerný obličej – bylo dílem víly, kterou Bondovi rodiče opomněli pozvat na princovy křtiny. Zbavit prince kletby se ukázalo složité i pro samotného Kedrigerna.
– Povídka „Podkladek“ vypráví o tom, jak Kedrigern s Princeznou léčili neobvyklého královského domácího „mazlíčka“ – gryfa.
– Třetí povídka – „Smrt má bosé nohy“ je ve své podstatě detektivkou, v níž Kedrigern musí odhalit příčinu smrti neoblíbeného výběrčího daní.
– „Přízemní koberec“ popisuje trampoty s jedním z Kedrigernových honorářů – létajícím kobercem, který se bojí létat.
– „Conhoon a elfí tanečník“ je jedním z příběhů irského čaroděje Conhoona. Starý čaroděj zde napravuje škody a kanadské žertíky, napáchané zlomyslnými elfy.
– Kedrigern se vrátil z jedné výpravy a zjistil, že dům je vymrzlý, Princezna a Spot zmizeli, nejspíše uneseni ledovým obrem a magičtí informátoři (ne)fungují podle vzoru telefonních operátorů. Jak to dopadlo a k čemu je dobrý koncentrát Sliny bahenní zmije se dozvíte v povídce „Princezna u ledu“.
– Povídka „Odraz a prozření“ vyšla v poněkud odlišné verzi ve sbírce Trocha práce vznešeného druhu. Pojednává o čaroději, králi, kouzelném zrcadle a královně, která ono zrcadlo dostala k narozeninám.
– V povídce „Na trh, na trh!“ Princezna a Kedrigern zachraňují dceru jednoho sedláka před kouzly Goblinů.
– „Kedrigern coby prodavač deště“ je druhou, v detailech upravenou povídkou, známou ze sbírky Trocha práce… Kedrigern s Princeznou zde zachraňují před suchem jedno nepříliš dobře spravované království. Věc má samozřejmě háček…..
– Poslední povídkou ve sbírce je „Dlouhý, krátký a vysoký“. Kedrigern už je nějakou dobu v čarodějnickém důchodu (o Princezně zde nepadne ani zmínka), když se mu do sklepa jeho vilky prokopou trpaslíci. Trpasličímu králi byl odcizen magický opasek a Kedrigern přijímá zakázku na jeho nalezení.
– Knihu uzavírá velice pěkný autorův doslov, stručně, leč čtivě shrnující jeho práci na cyklu o Kedrigernovi a Princezně.
Celá sbírka je příjemným a osvěžujícím čtením, plným humoru a nevšedního autorova přístupu k žánru fantasy. Kniha se samozřejmě neřadí mezi absolutní špičku, ale rozhodně patří mezi to lepší, co u nás v podžánru humoristické fantasy vyšlo (i mezi to lepší od Johna Morressyho). Překlad Petra Cahy navazuje na předchozí knihy kedrigernovského cyklu stejně jako obálka Zdeňky Bouškové. Kniha samotná svým celkovým provedením i rozměry zapadá do zmíněné řady a věřím, že si najde cestu i ke čtenářům, kteří dosud příběhy o Kedrigernovi a Princezně neznají.
No, teda neviem
Moressy mi pripada ako dost podpriemerny autor, ktory donekonecna omiela niekolko napadov. Dost by ma zaujimalo, ci aj v tejto zbierke nezabudne aspon dvakrat za poviedku upozornit, ze Princezna lieta a Kedrigern nenavidi cestovanie. Ale zas nie az tak, aby som si to kupil:-))
Re: No, teda neviem
Morressy podprůměrný ??? to asi žertuješ, není pohodovější kniha než právě knihy pana Morressyho o Kedrigernovi.To že stále připomíná Kedrigernovu nenávis k cestování je naprosto v pořádku, jako kdyby ti vadilo že v Tolkien pořád mele něco o nějakym prstenu…
Honza
Sorry, ale opakovany vtip uz nie je vtip. Morressy ma par napadov, na ktorych rajtuje donekonecna. Uplne uprimne povedane, Kedrigern ma otravuje, Princezna sa mi uz vyslovene zhusila, jediny, kto sa este ako tak da je Conhoon.Imho je to v sucasnosti uz fakt podpriemer, aj ked z remeselneho hladiska zrucne napisany.Mimochodom, vazne skusas porovnavat Tolkiena S Moressym?
Re: Honza
Abych byl upřímný nevidím důvod proč neporovnat Tolkiena vs Morressy, Morressyho fantasy je alespoň vtipná což se o Tolkienovi říci nedá, jestli mi někdo ve fantasy hodně vydí tak právě Tolkien ze kterého všichni serou, to je vidět jaká je (bohužel) ve fantasy komunita.
Myslím, že za vše mluví fakt, že některé Morressyho knihy nevyšly v angličtině, zato v češtině ano. Je laciný, tak tady vychází.Jinak proti němu celkem nic nemám, kdybych chtěla dá nějakou fantasy knížku dítěti ve věku tak 10 let, proč ne. Dospělého člověka jeho písání rozhodně neobohatí a jestli ho pobaví, to je otázka.
Re: Re: Honza
Pozri, nemusi ti sediet patos Tolkienovho pribehu a jednoznacnost jeho postav, to je tvoje pravo. Ale Tolkien dokaze excelentne pracovat s atmosferou, ma kvalitne dialogy /aj ked nie humorne, ono to ani nie je humorna fantazy/ a zmysel pre gradaciu pribehu.A ked uz chces s niekym Moressyho porovnavat, tak si zober inych autorov humornej fantasy, napriklad takeho Pratchetta a rozdiel je hned zjavny. Morressy nevie vykreslit postavy, nevie pracovat s gradaciou pribehu a koniec koncov nie je ani nijako mimoriadne invencny. Nepoviem, ze je to zasadne zle, minimalne ma dobre vypisane pero, ale fakt ziadny zazrak. Dobre ako ctivo do vlaku, aj to je nieco. Ale aby som za neho dal rovnaku cenu ako za vec, ktoru si s potesenim precitam este aj po 5 rokoch, tak to zase nie.Mimochodom, kedysi som od Moressyho cital taku space operku, uz si nepamatam ako sa to volalo, kde hlavny hrdina vyrastol na nejakej strasne konzervativnej planete a potom sa flakal po vesmire a zazival dobrodruzstva presne okopirovane z inych diel a filmov. Spominam si na boj okopceny zo Siedmych statocnych, vtedy som si myslel, ze si Moressy robi srandu, teraz verim, ze ho proste nic nenapadlo, tak tam tu scenku slahol, preco nie.
! S.O.S. !
Prosim, prosim! Nevim, na koho se mam obratit, tak to zkusim i tady. Uz nechci, aby mi posilala Fantasy planet ty jejich kydy na e-mail! Poradis mi? Budu ti MOOC vdecny. Cervenka.t@seznam.cz
Re: Re: Re: Honza
Ano Prachett je další do sbírky, Tolkien, Pratchett, Rowlingová a jim podobní :(, Prachtt který má jednu knihu jako druhou, píše jich 10 do roka a konzumenti to žerou do posledního písmenka, protože je to laciný humor a vlastně to čte každý tak proč ne já že ?! Srovnávat Pratchetta/Morressyho je naprosto zcestné, Morressyho knihy na tebe dýchnou krásnou atmosférou, jsou kvalitně napsané a čtivé, Pratchett dýchne leda tak laciným škvárem, který se prodává na každám rohu.Skus sehnat Kedrigern a hlas pro princesnu TOTÁLNĚ VYPRODANÉ A NIKDO TO NEDÁ Z RUKY. Pratchett/Tolkien je v prvním vydání v každém Antiku!
Honza
No, ja si to urcite zhanat nebudem, ked som vsetky svoje Moressyovky, vratane Hlasu pre princeznu predal do antiku uz pred styrmi rokmi:-)))Moressyho pribehy na mna dychnu akurat tak extrahovanou nudou, jeho postavy su ploche, vobec sa nevyvijaju, dopredu mozes povedat, co v danej situacii urobia, dej sa vlecie, stipku napatia nenajdes, keby si zlatom platil, dialogy su na jedno brdo a celkovo to po case zacne byt akurat tak otrava. Zaciatkom 90-tych to bolo dost osviezujuce citanie, ale odvtedy som uz stihol ziskat aspon aky-taky prehlad. Ale kazdemu podla jeho chuti, ked ti nesedi Tolkien, Pratchett ani Rowlingova /mimochodom, prve diely Harryho Pottera sa daju kludne pouzivat ako UCEBNICA pisania, ta praca so zapletkou a dejovou liniou je excelentna/, mas na to plne pravo a talisto mas plne pravo obdivovat miesto toho Moressyho. Sice si podla mna pomerne v mensine /ako sam pises *to je vidět jaká je (bohužel) ve fantasy komunita*/, ale aj to je tvoje pravo.Mimochodom, Pana Prstenov som si kupil niekedy v 91-om a Harryho Pottera hned ako vysiel, takze moja obluba Tolkiena a Rowlingovej vobec nesuvisi s masovou kampanou poslednych rokov. Jednoducho to je kvalitna literatura. To iste plati u Pratchetta, aj ked tam si viac vyberam. Ale ta jeho najnovsia vec bola kvalitka.
Re: Honza
Jojo Máš pravdu ať si každý čte co mu je po chuti…otvírám Cestu Krve a jdu se odreagovat :), BTW: Jsem rád že jsem v menšině, nerad jdu s davem.
Honza:
No, on bude možná Hlas pro princeznu nesehnatelný proto (a Tolkiena plné antikvariáty, ale nějak jsem si ho v Praze moc nevšiml), že Hlas měl náklad tak 2.000 ks a Tolkien má úhrný náklad několik set tisíc, Pratchett pak několik desítek tisíc.Jinak já budu asi šťastný člověk, protože mně se líbí jak Tolkien, tak Pratchet, tak Morressy, samozřejmě každý ve své váhové kategorii, kterou i já vnímam sestupně od prvního do posledního. Morressy je pro mě prostě milá a vlídná pohádka na odreagování a jako taková pro mě plní dobře tuto funkci.Samozřejmě Tolkien byl už tolikrát vykraden a tolikrát inspiroval, že člověk s menším citem pro literaturu a její historii může jeho texty považovat za odvozené…
Ještě Honzovi:
Nechci Tě zbytečně dráždit, ale konstatování,že nechceš jít s davem, mi přijde poněkud naivní, poněvadž Morressy byl svého času (a není to tak dávno) chvíli skoro tak slavný a čtený jako Pratchett, přestože se mu nepovedlo prorazit z fantasy komunity i mezi “normální” čtenáře. Já ho taky hodně četl a pro mě osobně byl velkým zlomem a zklamáním “Mladý Kedrigern”, který mi ve srovnání s prvními díly přišel tak slabý, že jsem dalšího čtení zanechal…
Michalu Broncovi: Na to, že jste sám vydavatel, máte o výši nákladů velmi zkreslené představy. Řekněme řádově zkreslené. Rovněž se mýlíte v ohledu, že Kedrigern nepronikl mimo fantasy komunitu – opak je pravdě blíž. A nesrovnávejte nesrovnatelné: kromě váhových kategorií jsou také různé cílové skupiny.
Ke všem
To jsem tedy opravdu nečekal, že zrovna Morressy může vyvolat takhle záporné emoce. Po případu Jeskov je to pro mě další důkaz toho, jak jsou i fanoušci těchhle žánrů netolerantní a v podstatě xenofobní (v přenesením slova smyslu). Jinak souhlasím s MB v tom, že se mi líbí jak Morressy, tak Tolkien, tak Rowlingová. Každý trochu jinak, každý z jiného důvodu, ale ke všem se vracím dodnes (pravda, ke každému v trochu jiné náladě).
Doplnění
Líbí se mi pochopitelně i Pratchett…
Honzovi
No, S Kulhankom nebudes asi prave v mensine, pretoze jeho oblubenost vo fandome je vysoka. A Cestu krvi mam z jeho veci najradsej:-)))BTW: MNe je uplne ukradnute, ci knihu, ktora sa mi paci, cita milion ludi alebo sto. Dolezite je, ze sa paci mne, nenecham sa masou ovplyvnovat pre ani proti.
M. Kocian
No, Michal Bronec hovoril o suhrnnom vydani Tolkiena a pokial si pamatam, tak prvy diel PP prstenov vydali v 91-om, ked este boli 50 000 naklady pomerne bezne. A boli asi 4 reedicie. Takze to tie statisice byt mozu.
J. Popiolek
😉 Jo. Sme xenofobni a netolerantni. Hlavne k paskvilom:-) Asi na toho Jeskova napisem podrobnu recenziu, inak bude este roky kolovat fama, ze Jeskova ludia nemaju radi pretoze znectil velkeho Tolkiena, a nie preto, ze nedokaze udrzat konzistentnost deja a postav, ma toporne dialogy a pribeh v neunosnom rozsahu explixitne aj implicitne ideologizuje. To mi na nom vadi a vadilo by mi to, nech by boli kulisy akekolvek.
Re: J. Popiolek
Tu recenzi určitě napište, protože zatím jsem se na téma Jeskov od jeho kritiků (s výjimkou Galadwen) dočkal jenom nenávistných a zcela irelevantních výkřiků nenávisti bez jakékoli snahy o argumentaci, o konkrétních důkazech podobných tvrzení ani nemluvě.
2 ALL: V menšině jsem myslel, že nečtu každý komerčně úspěšný Titul (cokliov od Pratchetta) co se objeví na trhu. Já sem to psal v deseti příspěvcích Michal Bronec to řekl sqele v jedné větě “Morressy je pro mě prostě milá a vlídná pohádka na odreagování a jako taková pro mě plní dobře tuto funkci.”…svatá pravda 🙂
Miroslavu Kociánovi
Máte samozřejmě pravdu. Zapomněl jsem, že první Kedrigern je už poměrně stará záležitost, takže náklady se tehdy ještě dělaly větší. I Altar v té době ještě vydával 5, 6 tisíc kusů od knihy. Kdybych si to uvědomil, tipl bych ten Hlas tak na deset.Ale přiznám se, že nechápu, proč se vyjadřujete tak krypticky a prostě nenapíšete, kolik ten náklad tehdy byl. Taky mě napadá: nebyl tenhle román náhodou i v té vázané edici, co se ale vůbec neprodávala?Každopádně mám dojem, že dnes už JE náklad normálního titulu kolem 2.000 ks, což se samozřejmě netýká prodejnějších titulů…
Re: Miroslavu Kociánovi
Jj, byl i Vázaný a je taktéž vyprodaný :), škoda že nevyšlo komplet Vázané. A věčná škoda dalších dílů “Syna Hvězd”, jedna z nejlepších Space-Oper co jsem četl.Nevíte někdo jestli někdy vyjdou další díly série “Del Whitby” nebo něco ze “Iron Angel” série?
Jasne!
Syn hvezd sa volala to somarinka, kde Morresy bez stipky hanby nacppal zapletky z asi 4 alebo 5 mainstreamovych knih a filmov, konkretne si spominam uz len na Sedem statocnych. Dakujem za pripomenutie, to bol skutocne ulet, v porovnani s tym je este aj Vanceho dielko 5 zlatych kruhov tazka intelektualstina.
Re: Jasne!
Tak napiš pár (podle tebe) kvalitních knih, případně space-oper když je Syn Hvězd “somárinka”. Ať se pokochám co za kvalitní literaturu čtu naši východní bratři !
já Morressyho taky rád :o)
Kedrigern je kouzelná pohádka, kterou můžou číst i dospělý… možná nemá takovou atmosféru, jako Tolkienův Pán prstenů, není tak ztřeštěnej, jako Pratchettova Zeměplocha, ale poetiky je v tom daleko víc, než ve všech Tolkienových a Pratchettových knížkách dohromady… a že se opakuje s tím, že Keddie nerad cestuje? samozřejmě, protože jsou to prakticky samostatný povídky – když v jedný cestuje nerad, nebude se do toho přece v jiný povídce hrnout… je to psaný tak, aby si člověk moh přečíst kteroukoliv bez nutnosti znalosti už předtím vydaných dílů… já mám náhodou ten jemnej Motrressyho humor docela rád… :o)