Jak je zasvěceným známo, na letošním Festivalu fantazie v Chotěboři proběhla i výstava modelů. Vedle klasické sci-fi produkce bylo k vidění i značné množství projektů a prototypů, povětšinou poddruhu „Luftwaffe 1946“. Modely shodou okolností korespondovaly s obsahem některých přednášek (nejen) Jatkonu a tak jsem od jednoho z účastníků/přednášejících obdržel tuto knihu. Ještě jednou díky!
Srovnání skutečné historie letů do vesmíru a „virtuální reality“ sdělovacích prostředků probíhá na bázi historického a technického vývoje, neopomíjí roli filmů a literatury, ani různé stimuly konstrukčních týmů v „závodu o vesmír“. Exaktně je zde rozebrán vzestup a pád zájmu oficiálních míst obou hlavních vesmírných mocností o lety do vesmíru a na Měsíc. Autor neopomíjí ani možnosti dalšího technického i politického vývoje a do jisté míry spekuluje o budoucnosti vesmírných letů jako soukromé iniciativy.
Z hlediska sci-fi je ale nejzajímavější pátá ze sedmi částí knihy, nazvaná „Konspirace“. Sedmdesát stran textu, porovnávajících různé konspirační teorie a reálné možnosti kosmonautiky v dané době, obsahuje náměty na slušné množství sci-fi románů – od drsného thrilleru přes politfiction po klasickou space operu (některé už byly zpracovány). Teorii, že proběhla utajená válka o Měsíc, střídá vyvrácení mýtu o galaxii ovládané nacisty, část textu je věnována popíračům vesmírných letů a nejrůznějším záhadologům. Mimo jiné je zde i vysvětlení, proč německá V-2 byla sice dobrým základem, ale nikoliv použitelným strojem pro lety do vesmíru, a proč se německé projekty „létajících talířů“ nemohou brát v souvislosti s vesmírem vážně.
Čtenář tedy dostává ve Ztraceném Měsíci do ruky velice kvalitní a hutný dokument, který vedle historie dobývání vesmíru mapuje i historii manipulace veřejným míněním a navrch přináší řadu námětů nejen k zamyšlení, ale i k literárnímu zpracování. Není to spekulativní záhadologická publikace – vše v této knize se opírá o ověřené dohledatelné informační zdroje (kniha má nejen úctyhodný rejstřík, ale i solidní seznam pramenů a literatury), což nebývá běžné ani u některých vědeckých prací. Proto lze knihu doporučit nejen zájemcům o vesmír a skutečným čtenářům, ale i autorům sci-fi jako zdroj inspirace.
Petr Tomek: Ztracený měsíc
Vydal: Beletris, Praha 2008
Počet stran: 319
Cena: 330,- Kč
ISBN 978-80-8710-508-5