Novinky z Magic Boxu – listopad 2011 (část první)

V měsíci listopadu vydal Magic Box hned šest zajímavých fantastických dvd titulů, takže jsme jejich recenze museli rozdělit do dvou článků. V prvním se nechte potěšit texty o filmech The Box, Captain America: First Avenger a Harry Potter a Relikvie smrti 2. Vánoce se rychle blíží, pokud tedy přemýšlíte nad dárky, nechte se inspirovat.

The Box

The Box

Na stole před vámi stojí malá krabička s průsvitným poklopem, kryjícím zdánlivě obyčejné červené tlačítko. Krabička, kterou vám dal muž s popálenou tváří. Tlačítko v ní představuje (ovšem jak pro koho) životní rozhodnutí – když je zmáčknete, můžete se těšit na rovný milion dolarů. Avšak musíte k tomu mít patřičně špinavou duši – jeho stisknutím totiž přijde někdo o život. Někdo, koho osobně neznáte. Jste testováni, součást zvráceného sociologického pokusu. Stiskli jste? Krabička teď přejde do rukou dalšího zkoušeného, někoho, jehož osobně neznáte.

Premisa nejnovějšího filmu scénáristy a režiséra Richarda Kellyho, který udělal díru do světa a hlav fanouškům sci-fi svou geniální prvotinou Donnie Darko, zní navýsost zajímavě. Vznikla podle povídky Richarda Mathesona, autora, jehož povídky a romány jsou pro Hollywood jakousi živnou půdou pro sklizeň námětů – Jak přicházejí sny, Já, legenda či nejnověji Ocelová pěst budiž jasným důkazem. Všechny z těchto filmů se pohybují v té vyšší kvalitativní sféře.

Také The Box se zpočátku vyvíjí na výbornou. Atmosféru Kelly vyvedl v hustotě rtuti a ještě ji navrch zabalil do slušivého retro hávu – šaty, vytapetování stěn, účesy, automobily. Zápletka je originální a hutná, zprvu spíše v mysteriózním ladění. Teprve po čase se začínají objevovat fantastické prvky – a bohužel v téže chvíli kvalita i zábavnost filmu prudce klesají.

Kellymu byla často vytýkána autorská onanie, ten omamný pocit vlastní nadřazenosti ve významu: „já vím a vy ne, pochopení vás mine“. Celý příběh se postupně zamotává, přidávají se další a další prvky, z nichž většina je zajímavá, v celku se však utloukají, až je ze zápletky zacuchaný kus špagátu, který nemá konce – Kelly snímek silně překombinoval svými fantasmagoriemi.

O neherectví Cameron Diaz byly popsány stohy papíru, v The Box se o něm můžete znovu na vlastní oči přesvědčit. Její dva herečtí kolegové – James Marsden (Kyklop z X-menů) a Frank Langella – ji jednoznačně a s přehledem trumfují. U mistra Langelly se s tím samozřejmě počítalo, Marsden však příjemně překvapil.

The Box není jednoduchý film, takové ani Richard Kelly nedělá. Není to ani film na jedno podívání (pokud bude mít někdo sílu jej zhlédnout víckrát), ani film pro relax klidných večerů. Rozhodně je však zajímavý, ač svou překombinovaností působí občas spíše nechtěný úsměv. Stejně jako skutečnost, že disk neobsahuje žádný bonus.

Kapitán Amerika: První Avenger

„Kdo je ten odvážný silák,
kdo brání americký sen…
odhodlaný muž hvězd a pruhů.“

Filmy postavené na komiksových postavách a příbězích zažívají neskutečné žně. Vzniká jich hned několik ročně a stejně se každý z nich zaplatí (většinou) levou zadní. Silným hráčem na trhu se v tomto žánru postupem času stalo jedno z nejsilnějších komiksových vydavatelství – Marvel. Ten si ve filmovém světě kráčí kuriózní cestou – svým postavám jedné po druhé dává celovečerní biják se vším všudy. Iron Mana čeká třetí, Thora druhý, a tentokrát došlo na Kapitána Ameriku.

Ve filmu se seznámíme s příběhem jeho zrodu, přeměnou z malého a nedomrlého, ale zarputilého mladíka v hrdinu, jehož v době druhé světové války následuje celý národ. Za touto proměnou je sérum, které ze Steva Rogerse udělá bednu (lepší než dnešní steroidy – rychlejší a nenabyla mu prostata). Hned zkraje snímku se seznámíme s kápovou Nemesis – všehoschopným náckem Johannem Schmidtem, hlavou okultní skopčácké organizace Hydra, mužem, který je upravený podobně jako Steve. Dva silní muži v pozici kdo s koho.

K hrdinství však vede trnitá cesta. Pro Kapitána Ameriku přes divadla, jež obráží s představením za účelem získání prostředků pro válečné účely, přes propagandistické filmy a nedůvěru ostatních vojáků. A na jejím konci – nic. Pravý hrdina nikdy nemá poznat štěstí.

Film je natočený v klasicky „komiksovém“ střihu – svižný, akční, vtipný, vytvořený s nadhledem – ten je u Kapitána obzvláště patrný. Jistou dávku nadhledu však vyžaduje i od svých diváků, bez něho se totiž těžko přenesou přes všechna ta klišovitá a patetická prohlášení, jimiž je (a musí být, vždyť je to Kapitán AMERIKA) protkán. Studio Marvel se o své hrdiny stará dobře a jejich snímky si udržují svůj kvalitativní standard pomocí dostatečného tvůrčího zázemí (o Prvního Avengera se postaral zkušený Joe Johnston) i rozpočtu.

V několika málo bonusech, jimiž je DVD opatřeno, se seznámíte s prvními návnadami na jeden z jednoznačných hitů příštího roku – Avengers – a jednoho dokumentu o výrobě Kápova vybavení – charakteristického obleku a štítu z vibrania.

Harry Potter a Relikvie smrti, část druhá

Toto je konec jedné velké cesty. Harry Potter se stal fenoménem, knihy s ním patřily mezi ty nejprodávanějším a dnešní autoři fantastiky musí být mladému čaroději s lenonnkami vděční, poněvadž k jejich žánru (a tedy i dílům) přivedl ohromné množství nových čtenářů/zákazníků.

Harry vs. Voldemort. Jistě všichni víte, jak tento příběh končí, není tedy třeba jej popisovat. Hodnocení druhé části filmových Relikvií smrti je také ryze subjektivní záležitostí, jednoznačně však v rámci své série patří mezi ty nejpovedenější. Tentokrát však nebudeme recenzovat film (který již byl recenzovaný tisíckrát, samozřejmě i na FP), nýbrž druhý disk, nacházející se v obalu DVD speciální edice posledního Harryho Pottera. Ten disk, který je věnovaný bonusům, tedy přesně té přidané hodnotě, díky níž si fanoušci nemohou nechat placku se svým filmem ujít.

Za jejich množství a obsáhlost si toto DVD zaslouží vztyčený palec – z fleku by mohlo jít velkým příkladem všem ostatním.

První kapitolou bonusů jsou takzvané Bonusové informace – všechny z nich jsou však plnohodnotnými bonusy. Aberforthu Brumbálovi, resp. jeho herci, Ciaránu Hindsovi, a přípravě jeho masky tak, aby byla co nejpodobnější Albusovi Michaela Gambonova, je věnovaný první z nich. V dalším se seznámíme s Harryho návratem do Bradavic, které prošly úchvatnou proměnou z kouzelného místa na ponurné vězení. Následují kratší dokumenty o tvorbě digitálních efektů ve výrobě a zničení Bradavického ochranného štítu a stavbě a shoření Komnaty nejvyšší potřeby (jistě zaujme, kolik rekvizit bylo zapojeno). Ve videu s názvem Nevilleův vzdor uvidíme vývoj charakteru této postavy a herecké „odvázání“ Ralpha Fiennese ve scéně na nádvoří. Poslední bonusovou informací je pozadí jednoho z nejlepších soubojů v knihách i filmech o Harrym Potterovi – Molly Weasleyová kontra Bellatrix. Jistě musela být ohromná zábava tyto scény točit.

Šťavnatý je dokument s názvem Jak Harry opustil Bradavice. Na stopáži 43 minut (!) ukazuje spoustu informací o natáčení posledního dílu, od čtených zkoušek, přes práci maskérů, kaskadérů a dalších až po postupné loučení se všemi zainteresovanými. Dokument se nese v nostalgickém duchu, herci často vzpomínají na svou (spolu)práci, přemýšlí se, jakým způsobem se budou herecky vyvíjet představitelé hlavního tria. Zastáváte názor, že budou navždy jen „těmi dětmi z Pottera“?

Ve Skřetech od Gringotta se dozvíte o liliputích hercích, jimiž jsou obsazovány veškeré role skřetů, a jejich náročné vizuální úpravě v maskérně. Celým videem provází Warwick Davis, představitel profesora Kratiknota a skřeta Griphooka.

Následují Ženy Harryho světa, rozhovor s J. K. Rowlingovou, autorkou knih. Popisuje v něm své silné charaktery „slabšího“ pohlaví, jimiž se všechny příběhy jen hemží. Největší důraz je kladen samozřejmě na Hermionu, zmíněných je však mnohem víc.

Oblíbeným bonusem jsou vynechané a prodloužené scény, dočkáte se hned osmi.

Poslední bonusy jsou jen pro reklamní efekt a do počtu – informací o projektu „Pottermore“ je plný internet, video s názvem Prohlídka studia je pouhou reklamou na expozici rekvizit, kulis a prostor, kde byly filmy o Harrym natáčeny. Ta bude otevřena na jaře roku 2012, samozřejmě v Anglii.

Zkrátka ohromné množství bonusů, jejichž celková stopáž se blíží dvěma hodinám času. Toto je správná cesta, jak udělat DVD zajímavějším.

Box

Režie: Richard Kelly
Scénář: Richard Kelly
Hrají: Cameron Diaz, James Marsden, Frank Langella ad.
Cena: 199,–

Captain America: První Avenger

Režie: Joe Johnston
Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
Hrají: Chris Evans, Hugo Weaving, Stanley Tucci, Tommy Lee Jones ad.
Cena: 399,–

Harry Potter a Relikvie smrti, část druhá

Režie: David Yates
Scénář: Steve Kloves
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman ad.
Cena: 399,–

Josef Horký (zástupce šéfredaktorky)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Žánrová DVD recenzujeme pravidelně, přečtěte si i články o starších titulech.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Box byl podle mě totální shit, recenzent byl moc mírný. Zato Potterovy bonusy zněj fajn.

Zveřejnit odpověď