V dohledné době vyjde u Brokilonu nová kniha Vladimíra Šlechty, sbírka povídek Nejlepší den pro umírání. Bude prvním dílem Likarijské trilogie, o níž vám víc prozradí sám autor. Povídání bude v upravené verzi sloužit této knize i jako doslov.
Jak už napovídá název, spojovacím prvkem všech tří knížek bude gobliní město Likario. A proč jí říkám „malá“ trilogie? Nebude nijak výrazně tenčí než „velká“ trilogie (tedy Gordonova země), ale na rozdíl od ní se bude zabývat pouze osudy jednotlivců. V „malé“ trilogii nenajdete nějaká osudová nebezpečí, ohrožující celý region, rozsálá válečná tažení nebo monumentální bitvy. Pokud v Likarijské trilogii dojde k boji (a ono k němu opravdu často dojde), budou ztráty na životech pokaždé poměrně malé, nanejvýš 20-30 mrtvých lidí (elfů, skřetů apod.).
Jednoduše řečeno: náplní „malé“ trilogie bude především dobrodružství a sex.
Ústředním, ale nikoliv jediným hlavním hrdinou „malé“ trilogie je půlelf Thompson – lhář, egoista a zábavný chlapík, jehož zábavnost vám může později i jít na nervy. Kdysi býval jiný: čestný, ochotný, přátelský. Tehdy žil v Thonnierice, provozoval doktorskou praxi a přednášel na Vysokém učení. Tohle však skončilo při pogromu na ne-lidské rasy. Pak se stal z Thompsona žoldák. Jak sám řekl: “Víte, dříve jsem býval doktor a léčil jsem lidi. Teď je zabíjím. A věřil byste, že všechno co jsem se naučil jako lékař, je mi teď k užitku?”
Thompson nikdy není sám, vždycky má kolem sebe rodinu. Zpočátku ho doprovází zatrpklá Richarda, syn Čolek (samotný Čolek tuhle přezdívku nenávidí) a šílený dědeček Skjúwink (to je ten sympaťák na obálce Nejlepšího dne pro umírání). Později se “rodina” rozrůstá o další členy, například o půlelfku Ariettu, prokletého goblina jménem Stín ve tváři a o jednu nepříliš hezkou, ale přespříliš chytrou princeznu. “Rodina” je Thompsonovi vším a pro její přežití udělá cokoliv. Dokáže podvádět i členy vlastního komanda, vždy to však činí v jejich vlastním zájmu.
První díl „malé“ trilogie, Nejlepší den pro umírání vyjde takový, jaký jsem ho chtěl mít v roce 2005, tedy s nezkráceným názvem a v nezkráceném rozsahu. Jedná se o nové vydání Nejlepšího dne s předřazenou povídkou Zimní zakázka, která vyšla samostatně v Drakobijcích. Původní vydání Nejlepšího dne se rychle vyprodalo a ze strany čtenářů byl zájem o dotisk, takže tohle je odpověď. Kniha tedy bude obsahovat tyto povídky: Zimní zakázka, Největší záhada Orcigardu, Zkáza Thonnieriky, Čolkova výchova: Lekce z logiky, Prastarý nepřítel, Nejlepší den pro umírání (píseň), Stříbrný roh. Kromě nich najdete v textu také několik zmínek o historii a místopisu Pohraničí.
Jako druhý v řadě (možná ještě letos) bude následovat román Likario. Zdůrazňuji: Likario je román – na rozdíl od Nejlepšího dne pro umírání a Orcigardu, které jsou složené z dílčích epizod. Pracovní název Likaria byl „Nejhorší den“, což měl být takový vtípek (Nejlepší den/Nejhorší den). Po tom, co jsme se s nakladatelem vrátili k původnímu názvu prvního dílu, však vtípek ztratil smysl. Po jistotu zopakuji ještě jednou: Likario je konečný název původně ohlašovaného „Nejhoršího dne“.
Likario jsem začal psát souběžně s druhým dílem Gordonovy země a do Plotů kostí mi z něj přeběhl potrhlý pes Reigias. Původně to měla být, jak jsem tomu říkal, „autoparodie“, postupem času se však vyloupl regulérní příběh s překvapivým a nečekaným hlavním hrdinou.
A nakonec k Orcigardu: možná vyjde ve stejném rozsahu jako v povodňovém roce 2002, ale spíš si myslím, že k němu připíšu nějaký nový, cca 50-ti stránkový text.
Hurá, zas bude co číst =)
dědeček vypadá fakt skvěle 🙂
Obálka je sice pěkná, ale kvůli ní a jedné další povídce si knihu znovu kupovat nebudu. A ta povídka mě mrzí. A pokud bude rozšířený i Orcigard, tak už budu pěkně naštvaný.
Mě se Nejlepší den poněkud rozpadl (respektive může za to můj táta:D ), takže si ho rád znovu koupím, navíc Zimní zakázka je bezva povídka. Orcigard si ještě rozmyslím, mám též původní vydání, asi do něj znova nepůjdu.
Radime: tak si kup ty drakobijce, kde je zimní zakázka. Je tam i hafec jiných povídek (třeba moc dobré Křižovatky od Ivany Kuglerové) nebo povídka od jakéhosi Roggyho… 😉
Mě osobně by dost zajímalo, proč nejlepší den vyšel tak jak vyšel a ne tak jak chtěl autor. Zvědavost je mrcha.
Možná máte pocit, že tady byla delší diskuse a vůbec se nepletete. Původně jsem tady napsal dvě historky, z nichž jednu jsem pokládal za totálně profláknutou a druhou zase za srandovní a neškodnou. Spletl jsem se, narazil jsem, jak se říká, na tvrdou vodu. Moje chyba. Diskuze se nějak vyvíjela a nakonec jsem požádal Pavlu L., aby to tady promazala. Mazání příspěvků je samozřejmě špatné. Je to poprvé a naposled, co jsem něco takového chtěl. Pavle děkuji za laskavost.
Smazání diskuze
Na přímou žádost Vladimíra Šlechty byla část diskuze týkající se dialogu mezi ním a Michaelem Broncem smazána.
Udělejte to jako na Čítárnách. Tam jsem se dřív chodil bavit při čtení diskuzí hlavně o dětských knihách. Jenže se asi ty diskuze někoho dotkly, všechny byly zrušeny a dnes je z Čítáren propagační web pro Argo a Knižní klub. Pěkná vymývárna hlav. TAkže jsem ten web zrušil z oblíbených. FP ještě ne. Snad to tady taky nedojde tak daleko.
to Pavel
Žádný strach. 🙂
jj, uprimne, nebyl duvod proc mazat. Aspon si navstevnici mohli udelat obrazek o tom, jak to funguje mezi spisovatelem a jeho byvalym vydavatelem :)VS: subjektivni nazory a mysleni je zakladem kazdeho z nas 🙂
Super. Jelikož patřím mezi pár zbloudilců co vyráží na lov knih až když jsou pomalu vyprodané, tak nad novým vydáním jásám.