Většina tzv. „druhých dílů“ vzniká především rozšířením dílu prvního. Přidá se pár nových skutečností, ty se poté zakomponují do dílu prvního, a tradá, vzniká nový film, těžící především z prvního dílu. Výjimkou není ani snímek Mumie se vrací. Vlastně zcela vystihuje průběh děje, protože oblíbená „Mumča“ Imothep se opravdu vrátí.
Film začíná v Egyptě před 3000 lety. Král Škorpión se svou armádou útočí na město. Bohužel prohraje, a musí odtáhnout i se svou armádou do pouště. Sám a na pokraji vysílení se upíše bohu Anubisovi. Anubis vyslyší jeho prosby a uprostřed pouště díky němu najednou vznikne oáza Am šer. Od Anubise dostane Král Škorpión armádu nemrtvých bojovníků. S jejich pomocí dobude část Egypta, ale Anubis si povolá jeho duši k sobě. Zůstane po něm pouze jeho náramek, a příběh konečně může začít.
Rick O´Connel (ano, je to ten okouzlující chlapík s puškou vždy připravenou), archeoložka Evelyn O´Connelová (ano, vzala si toho okouzlujícího chlapíka) a jejich syn Alex O´Connel jsou v chrámu, kam je zavedl Evelynin sen. Rodiče pátrají po něčem závratném, zatímco jejich devítiletý synek zdokonaluje pasti na myši. Zatímco Rick používá své metody přístupu do hrobky ( páčidlo + svaly ) a Evelyn luští hieroglyfy, vřítí se do chrámu nad nimi tři zlodějíčkové. Ti se pokusí ukrást to, co Rick a Evy tak pracně hledají-náramek Krále Škorpióna. – Pokud si ho někdo nasadí, náramek ho dovede do pyramidy Am
Šer, kde následně probudí Krále Škorpióna. Jestli někdo porazí toto monstrum, může poté velet jeho psím vojákům. A třeba i podrobit si svět.) – Po nevydařeném pokuse, přijíždí tito tři na vykopávky do Hamunaptry, kde se někdo snaží najít a opět oživit kněze Imothepa. Tím někým je ředitel Britského národního muzea a půvabná Meela, velmi podobná Ank-su-Namon, Imothepovy milenky.
Příběh se přesouvá do Londýna, kam přijíždí spokojená O´Connelovic rodinka. V jejich domě na ně čeká překvapení v podobě červeně oděných přisluhovačů Meely. Mezitím je z mrtvých povolán Imothep, který má za úkol porazit Krále Štíra. K tomu potřebuje onen náramek. Bohužel, ten se nalézá na ruce devítiletého Alexe O´Connela. Imothep ho unese a donutí , aby ho dovedl do oázy Am Šer, kde bude za sedm dní od nasazení náramku probuzen Král Štír. Začíná závod s časem………
K vytvoření tohoto filmu se autoři rozhodli použít podobnost prvního dílu. A dokonce to dávají divákovi plně najevo. Například něco jako:
„ Já vím. Mumie chce ovládnout svět, a já jí v tom mám zase zabránit.“ . Nebo:
(směrem k mumii) „Před devíti lety jsi vypadala víc mile“.
A takto se některé dialogy vlečou celým filmem.
Taky ztvárnění příběhu je podobné, jako u dílu prvního. Jenom je mírně obměněné. Třeba místo letadla je tu vzducholoď. Imothep zopakuje svůj oblíbený kousek se zobrazením tváře, avšak ne v písku, ale ve vodě, která se žene proti našim hrdinům ve stylu vlny tsunami.
Opět je zde zopakován oblíbený vtip s padající knihovnou a lá domino, ale ta je zaměněna za staré sloupy v chrámu. Vůbec celé první dvě třetiny filmu jsou založeny na humoru. Objevují se také malé zákeřné a velice legrační příšerky, pigmejové, které „bydlí“ poblíž Am Šer.
Poslední třetina filmu je založena na akčnějším žánru. Po chvíli však akčnost omrzí na tolik, že už pomalu usínáte v řevu mečů, narážejících na sebe, a různých skřeků, které vyluzují psí vojáci.
Celkově vzato, vznikl o trochu méně povedený bratříček Mumie..
Pokud se chcete podívat na domovskou stránku Mumie, naleznete ji zde.