“No one knows the real story of the great king Arthur of Camelot…” Přesně těmito slovy začíná nový fantasy film Mlhy Avalonu (The Mists of Avalon), který tak trochu zůstává ve stínu svých slavnějších a o dost “vyhypovanějších” bratříčků – Harryho Pottera a Pána Prstenů.
Slavné literární dílo Mlhy Avalonu neméně slavné spisovatelky Marion Zimmer Bradleyové se v žánru fantasy stalo jedním z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších románů, a tak bylo jeho zfilmování po fenomenálním úspěchu výše jmenovaných trháků logickým krokem. Nejedná se ovšem o film, který uvidíte v kinech, stejně jako pravděpodobně Zaklínače. K dispozici je pouze na DVD.
K Mlhám Avalonu jsem přistupoval namlsán PP a HP. Snímek je to ale jasně nízkorozpočtový a na tom, čím se PP velmi chlubí – efektech, je to bohužel znát. I když o ty zde ani tolik nejde. Film pokulhává hlavně na věcech s efekty spjatých: Kostýmy mi přišly velice nevýrazné, po celou dobu mě ničím nedokázaly zaujmout. Čemu jsem se ale často zasmál, byly meče a jiné rekvizity (no, bylo to spíš k pláči:o)). Vypadají tak trochu jako z papíru, hlavně když s nimi herci mávají (mimochodem takhle si šermířské souboje rozhodně nepředstavuji…). Na krajině se moc zkazit nedá, na hradech, nádvořích a jiných exteriérech a interiérech ostatně také ne. Těch několik bitev, které zhlédnete, vás asi neohromí. Zvuky mi přišly adekvátní a hudbu jsem v průběhu filmu, na rozdíl např. od HP, nijak výrazněji nezaznamenal.
Pro neznalé něco málo k příběhu: V době, kdy na Británii soustavně útočí Sasové, je stále patrnější pronikání křesťanství mezi lidi všech vrstev. Staré druidské náboženství je postupně vytlačováno vlivem křesťanských kněží, proto kněžky zahalí ostrov Avalon, centrum druidské víry, mlhou, aby jej ochránily před nezastavitelným pronikáním nové víry. Životním posláním hlavní hrdinky Morgaine, která byla vychována a vycvičena v Avalonu pod dohledem své tety Viviane – Jezerní Paní, se stává za každou cenu zachovat náboženství Matky Bohyně, přestože je postup křesťanství nezastavitelný. Protiváhu tvoří její bratr Artuš, který pod vlivem své ženy Gwenhwyfar (Guinevere) Morgainino náboženství zavrhuje ve prospěch kříže, čímž zrazuje Avalon. Kniha podává legendu o Artušovi velice zajímavě, neboť na vše pohlíží očima žen, které jsou často těmi, kdo události uvádí do chodu. Ať už úmyslně či neúmyslně. Ve filmu to ale bohužel tak patrné není.
Úplně mne dostalo, že padesátiletá Morgaine vypadá do puntíku jako osmnáctiletá a Artuš s Lancelotem jsou ve čtyřiceti snad ještě mladší než ve dvaceti…Že by nějaký alchymistický lektvar?! S představitelkou Morgaine jsem měl vůbec problémy “vypořádat se”. Je to věc názoru, ale nepadla mi do oka. S ostatními herci je to spíše v pořádku. Nejvíce mne zaujaly herecké výkony Viviane, ale Artuš s Lancelotem mi přišli víc jako milující se homosexuálové než jako neohrožení vůdci rytířů Kulatého stolu.
Co jsem překousnout nedokázal, byly změny děje oproti knize. Tvůrci potřebovali snímek trochu “zakčnit”, aby sloužil pro širší vrstvy diváků. V rámci rozproudění děje byly zbytečně přidány obsahově nijak nezapadající potyčky se Sasy a další scény. Mám takový pocit, že lidé, kteří Mlhy Avalonu nečetli, budou z filmu dost zmateni – postav bylo sice drasticky ubráno, přesto zde jiné vystupují jen na několik minut a divák tak nemá šanci se orientovat, proč zrovna toto učinily a jaká byla jejich motivace. Naopak některé postavy, které sehrály v knize klíčovou úlohu – za všechny mohu jmenovat Balina a Balana, byly vypuštěny úplně a děj tak musel být tvrdě modifikován. Z toho důvodu zde například najdete hlavní zápornou hrdinku (držte se) Morgause. Z filmů jako Excalibur a znalcům legendy o Artušovi je znám Mordred, který nakonec zabije Artuše. Zde jsem však měl i já problémy se orientovat, a to znám Mlhy Avalonu velmi dobře. Proč vůbec dělá to, co dělá? Poprvé se pořádně objeví jako přibližně dvacetiletý mladík a neustále vykládá o tom, že z nějakého důvodu musí zabít svého otce a z jiného že nenávidí svou matku. Trochu mi to připomnělo jeden díl Simpsonových, kde robot zabiják “z nějakého důvodu” cestuje časem a učí v autoškole:)). Gwenhwyfar zde nevyznívá jako fanatická křesťanka, která manipuluje Artušem, ale jako manželka, která je nevěrná a klidně vleze do postele se dvěma muži najednou.
Zato musím tvůrce pochválit za nápadité zpracování tradičního rituálu Velkého Sňatku – Beltanských ohňů.
Rozpitvávat dál rozdíly mezi filmem a knihou nemá smysl, každopádně jsem po této stránce zklamaný. Jak jsem již napsal, bitvy, kostýmy a celkové vzezření ve vás nadšení neprobudí a spíš než uvěříte, že jste opravdu v raném středověku, budete si tvrdě uvědomovat neznámé herce a slabší rozpočet.
Těžko říci, komu je snímek určen – “obyčejné” lidi zmate množství postav a jejich nevyjasněnost, děj je přeci jen krapet komplikovaný a od toho, aby se jej snažili pochopit, je asi odradí nepříliš vábné prostředí, v němž se odehrává. Milovníky knihy dějové změny naštvou a fanouškům fantasy, kteří knihu nečetli (to je ostuda!), bych doporučil spíše starší Excalibur nebo pohádkového Merlina. Z tohoto filmu by mohli o díle M.Z.Bradleyové získat špatný dojem.
Sečteno a podtrženo, mám smíšené pocity. Fanoušek fantasy musí být za každou vlaštovku vděčný, ale v tomto případě příliš nadšený nejsem. Přesto jsem ve filmu našel několik hezkých momentů. Zklamal mě, ale výsledné hodnocení si zaslouží. Podívejte se na Mlhy Avalonu už jen proto, abyste si udělali vlastní názor.
PS: Určitě si pořádně prohlédněte závěrečné titulky, spousta českých jmen vás jistě překvapí.
(redakčně upraveno)
tesim se na film
Hmm no na film sem se docela tesil… uvidime, ale urcite na nej pudu 🙂 btw pekna recenze…
Hudba
Nevim, jaka je hudba ve filmu, a uprimne receno me to vubec nezajima. Ale na soundtracku je skvela, a rekl bych, ze zdaleka nejlepsi z cely soundtrackovy tvorby roku 2001. Prinejmensim se mi nic jinyho tak moc nelibilo.
Jak už jsem psal v komentáři ke knížce, tak legenda o Artušovi je příběh velice tvárný a to se potrvzuje i ve filmu. 800 stránková knížka se nedá přepsat do tříhodinového tv zpracování bez podstatných škrtů na ději a postavách. Tak se také stalo. K tomu bylo připsáno pár bitevních scén (Morgaine zabije mečem asi 5 Sasů kteří jsou v přesile 30 na 1. uff). Co mě ale nejvíce vadilo bylo, že se změnil i charakter některých hlavních postav. Film je více černo-bílý. Některé hlavní postavy umírají jinak než v knížce (Uriens,Viviane,Morgeuse,Lancelot), jiné neumírají vůbec (Accolon, Igraine)atd. Pobavila mě Klára Issová v roli Raven. Vůbec casting ženských rolí(kromě Morgaine, i když ta měla být vlastně podle knihy ošklivá) mi neseděl. Klasická otázka pro koho film je? Pro ty co předlohu četli a líbila se jim(jako mě) zklamání, pro ostatní zmatek v postavách a ztráta času.
Plusy: – film je v půjčovnách v původním znění s titulky
– některé scény nejsou zas tak špatné
– Morgaine (můj čistě subjektivní názor;))
Minusy: viz. výše. Hodnotím 4/10. V světle tohoto filmu díky za scénář k Pánu prstenů.
hezke!
pravdepodobne jeden z mala, ktery se v tomto tematu oprostil klisovytych pout ostatnich. malorozpoctovost jest zde spise vysadou, ze i s malo penezi lze…
moc pekny film, a kdo zna pohanskou problematiku, najde v tomto snimku realne obrazy…
kostymy jsou zde realisticke. jestlize pripadaji nevyrazne, pak pohledni do historie. lepsi nez poutace ala startrek, ne?
bye
Re: Hudba
Loreena McKennitt – “the mask and mirror”…
Kde se Avalon natacel.
Film jsem videl, muzu ho doporucit.
Pro zajimavost: vetsina scen byla natocena v Cesku!
V Prachovskych skalach a okoli a ten anglicky hrad je cesky hrad Tocnik!
Film bezel uz take v rakouske televizy.
Kde se Avalon natacel.
Film jsem videl, muzu ho doporucit.
Pro zajimavost: vetsina scen byla natocena v Cesku!
V Prachovskych skalach a okoli a ten anglicky hrad je cesky hrad Tocnik!
Film bezel uz take v rakouske televizy.
nic moc recenze na nic moc film, pane Kličko!
😉
No, ja jsem film videla skoro pred rokem v USA v televizi, bezelo na to hodne upoutavek, tak sem se n to podivala. Knizku jsem necetla (doufam, ze to budu moci brzo napravit), ale film se mi celkem libil a docela jsem koukala, kdyz jsem tam videla Klaru Issovou, a v zaverecnych titulcich spoustu dalsich Cechu. Jinak se na film nedivam tak skepticky jako autor recenze, ale to mozna bude tim, ze jsem ncetla tu knihu.
Tak knihu som necitala ani ja , ale film bol jednoznacne genialny, davali ho asi pred polrokom vo freeTV na Pro7 alebo ORF s nemeckym dabingom a fakt nechapem preco u nas vobec nebol v kinach. a ze je to Klara Issova v roli raven sa so sestrou hadam uz pekne dlho,tak dik za dokazovy material.
mrzi ma ze ma taku zlu kritiku, lebo ja som kostymami nadsena- nemozu predsa prekricat dej, hudba, herecke vykonyaj vyber hercov je vyborny a proti scenaru niet co namietat, ja som teda knihu necetla ale v postavach, ich konani a motivoch sa orientujem bezchybne. mam pocit ze autor kritiky to zbytocne prehana a je zaujaty pretoze film nenaplna jeho predstavu vytvorenu knihou. ale taky film snad ani nieje, okrem Pana prstenov, ktory knihu po kazdej stranke predci, v podstate nechapem co vsetci na Tolkienovi vidia, lebo 1. a 3. diel trilogie bol vyslovene nudny a dejove zvraty trapne,dufam ze film to napravi
add. kritika
mrzi ma ze ma taku zlu kritiku, lebo ja som kostymami nadsena- nemozu predsa prekricat dej, hudba, herecke vykonyaj vyber hercov je vyborny a proti scenaru niet co namietat, ja som teda knihu necetla ale v postavach, ich konani a motivoch sa orientujem bezchybne. mam pocit ze autor kritiky to zbytocne prehana a je zaujaty pretoze film nenaplna jeho predstavu vytvorenu knihou. ale taky film snad ani nieje, okrem Pana prstenov, ktory knihu po kazdej stranke predci, v podstate nechapem co vsetci na Tolkienovi vidia, lebo 1. a 3. diel trilogie bol vyslovene nudny a dejove zvraty trapne,dufam ze film to napravi
Tento film je nejpoveděnější verzí legendy o Avalonu
Přes můj zprvu skeptický přístup k tomuto filmu zapříčiněný předevšímpřečtením této recenze, mě snímek nakonec nesmírně překvapil.Podotýkám, že knihu jsem dosud nečetl, ale silně mě pohltil důmyslněa neotřele vystavěný děj, což je hádám zásluha zejména paníZimmer-Bradleyové. Ano,rozpočet byl malý a místy je to znát(triky a technické věci kolem),ale viděl-li někdo seriálovou Dunu(skutečná ohavnost po všech stránkách!), tak v porovnání s ní působí Mists jako 100milionovývelkofilm! Co se mi však nelíbilo je volbaněkterých exteriérů, hlavně pro Avalon. Česká krajina je sice krásná, ale kouzlo a mystyčno, to v ní bohužel není. Alespoň se tak z filmu nezdá. Trochuzvláštně působilo to stárnutí(nestárnutí) charakterů, zejména u Morgaine. Pak snad ještě kamera se jevila poněkud strnulá a lenivá,ale dál už musím jenom chválit. Překvapil mě velkorysý smysl pro detaila dekorativnost scén. Opravdu skvělé jsou kostýmy. Především žensképředstavitelky mají nádherné ,,dobové” šaty a potěšili mě také použitékožené vycpávané zbroje, tedy žádné plnoplátové plechárny jako zExcaliburu, které do 1.tisíciletí n.l. prostě nepatří. Historická věrohodnost budiž zachována a v tomto směru se tedy rozhodně nešetřilo.(odpusťte tuto malou profesní deformaci studentahistorie) Casting a herecké výkony jsou myslím uspokojivé a nikdo vysloveně nepřehrává, ani neztrácí dech a těch pár drobností nestojí za řeč. Co je skutečně nádhera je hudba. LeeHoldridge možná není maestro JohnWilliams, ale zato je hodně nedoceněný a přehlížený skladatel filmové hudby. Jak mohl autor recenze nepostřehnout např. sborový zpěv při scéně úmrtí Viviane je mi záhadou. Právě Holdridgeho hudba dodává filmu nadpozemsky krásnou až religiózní atmosféru a hojně zachranůje některá slabší místa. Prosím tento můj výlev nemíním jako obhajobu filmu, který prostě má své slabiny, uznávám, ale dojmy člověka, který jednoduše miluje fantasy, a kterého ke konci film donutil utřít slzu, což kupříkladu LOTR nedokázal.
Přes můj zprvu skeptický přístup k tomuto filmu zapříčiněný předevšímpřečtením této recenze, mě snímek nakonec nesmírně překvapil.Podotýkám, že knihu jsem dosud nečetl, ale silně mě pohltil důmyslněa neotřele vystavěný děj, což je hádám zásluha zejména paníZimmer-Bradleyové. Ano,rozpočet byl malý a místy je to znát(triky a technické věci kolem),ale viděl-li někdo seriálovou Dunu(skutečná ohavnost po všech stránkách!), tak v porovnání s ní působí Mists jako 100milionovývelkofilm! Co se mi však nelíbilo je volbaněkterých exteriérů, hlavně pro Avalon. Česká krajina je sice krásná, ale kouzlo a mystyčno, to v ní bohužel není. Alespoň se tak z filmu nezdá. Trochuzvláštně působilo to stárnutí(nestárnutí) charakterů, zejména u Morgaine. Pak snad ještě kamera se jevila poněkud strnulá a lenivá,ale dál už musím jenom chválit. Překvapil mě velkorysý smysl pro detaila dekorativnost scén. Opravdu skvělé jsou kostýmy. Především žensképředstavitelky mají nádherné ,,dobové” šaty a potěšili mě také použitékožené vycpávané zbroje, tedy žádné plnoplátové plechárny jako zExcaliburu, které do 1.tisíciletí n.l. prostě nepatří. Historická věrohodnost budiž zachována a v tomto směru se tedy rozhodně nešetřilo.(odpusťte tuto malou profesní deformaci studentahistorie) Casting a herecké výkony jsou myslím uspokojivé a nikdo vysloveně nepřehrává, ani neztrácí dech a těch pár drobností nestojí za řeč. Co je skutečně nádhera je hudba. LeeHoldridge možná není maestro JohnWilliams, ale zato je hodně nedoceněný a přehlížený skladatel filmové hudby. Jak mohl autor recenze nepostřehnout např. sborový zpěv při scéně úmrtí Viviane je mi záhadou. Právě Holdridgeho hudba dodává filmu nadpozemsky krásnou až religiózní atmosféru a hojně zachranůje některá slabší místa. Prosím tento můj výlev nemíním jako obhajobu filmu, který prostě má své slabiny, uznávám, ale dojmy člověka, který jednoduše miluje fantasy, a kterého ke konci film donutil utřít slzu, což kupříkladu LOTR nedokázal.
PRAVDA A LEZ
Podle meho je vetsina z tohoto filmu pravd…
??
Autor recenze asi videl jiny film nez ja. Vice komentare si jeho “recenze” nezaslouzi…. Pro ostatni, kteri si to prectou.. neverte mu a sami si udelejte nazor!
MORGAINE
film na knihu rozhodne nema!!!!ale chvalim za svátek Beltanských ohnu!!!!!!!Líbila se mi Julianna Margulies v roli Morgaine le Fay.Kniha mě uchvátila!!!!!
+
Film miluji, výběr hereček se mi líbil, nestárnutí je ve filmech celekm běžné. Absolutně nesouhlasím s tvrzením o hudbě, u HP téměř nevím, že tam něco takového bylo, ale hudba k tomuto filmu mě okouzlila. Kostými možná nebyly zvlášť nápadité, ale za to byly překrásné, stejně jako prostředí. Naopak jediné, co se mi příliš nelíbilo je stašně vychvalovaná oslava svátku Baltane… Ano, jistě je to určitě inovativní a vizuálně přitažlivé, ale vychází to z křesťanských názorů a přispívá to k obecné (hodně pitomé) představě pohanství=sexuální orgie.I přes toto pro mě dost velké minus je to ale podle mého názoru nejlepší zpracování Artušovské legendy. P.S. Z knih na toto téma doporučuji klasiku Artušovu smrt od Sira Thomase Maloryho, nečte se to snadno, ale úžasný jazyk této knihy dodává obsahu kouzlo.
Já rovněž nesouhlasím s autorem článku, naopak thegreenman mi mluví z duše. Recenze místy vyzněla způsobem, jako by úchvatné efekty a dechberoucí bitvy byly tím jediným, co se od filmu čeká, a já osobně mám pocit, že komerční PP a HP se Mlhám Avalonu nemůžou rovnat ani s celým digitálním studiem za zády. Kostýmy i atmosféra mě uchvátily a hudba v podání úžasné Loreeny McKennitt vyprávěla mnohem více než celý orchestr v HP.
Možná, že..
.. na něco přeje jen konečně došlo.. Co když nejde vlastně ani tak o souboj křesťanství a keltství, ale o souboj římského ortodoxního křesťanství vyzdvihující víru a odpuštění a mezi keltskou círví, pravým esoterním gnostickým křesťnstvím, vyznávající především tajná mystéria a poznání které společně s druidy v 2.pol. 1. stol. založila Máří Magdaléna (a Josef z Arimatie). Proto také ten důraz na Bohyni Matku a na ženy kněžky (a také legendy o sv. Grálu). Pro mě byla kniha i film naopak zadostiučiněním zato, že díky Římu již dnes prakticky ani v J Francii ani na Britských ostrovech keltskou církev nenajdeme (a to je dnes již historicky a vědecky doložený fakt!). Ale jak jsme slyšeli v závěru, dočasně na sebe může vzít jinou podobu, aby v pravý čas ukázala svou skutečnou tvář. A nato se teda těším.