Literární dílna v knihovně Smíchov

Další z aktivit, které se ve Smíchovské pobočce Městské knihovny v Praze dějí v rámci profilace na žánr science fiction a fantasy, je literární dílna „Mistři písmen, učni slov“. Co může nabídnout? V čem je tak výjimečná, že má cenu na to plýtvat celým článkem? Čtěte dál!

Proč zrovna název „Mistři písmen, učni slov“? Slova z písmen dokáže složit téměř každý, ale složit slova ve věty, které zaujmou čtenáře, to už je složitější. Proto jsme se v rámci hesla „Více kvalitních knih do knihovny“ rozhodli trochu této situaci napomoci a autorům nabídnout možnost, jak získat nové zkušenosti.
Plánů je mnoho, i když celý projekt je zatím v plenkách. Chystáme internetové stránky, kde by mohla literární dílna fungovat v elektronické formě, a několik dalších překvapení.
S čím jsme už začali, jsou literární workshopy naživo.

Naše „filosofie“

Jsou různé přístupy k tvůrčímu psaní – možná jich je dokonce tolik, kolik je učitelů i „učitelů“. Náš přístup je založen na teorii „talentu a řemesla“ – talentem je míněno to, že se vám v hlavě zrodí příběh, atmosféra a charaktery. To samo o sobě je vynikající; avšak převést tuto dokonalost na papír je už těžší. K tomu je potřeba řemeslo. A právě tuto stránku se u našich oveček snažíme zlepšovat.
Pokud uvedu příklad, tak jde o různé vychytávky, které pomohou text oživit nebo jej dokonce učinit čitelným – gramatikou, interpunkcí a odstavci počínaje přes způsoby, jakými se píše přímá řeč, až po drobné rady typu: „popisujete-li něco, nazvěte to jménem. Nepište, že u cesty stály vysoké stromy, ale napište, že cestu lemovaly topoly.“
Jasně že tohle nestačí k tomu, aby se někdo stal slavným spisovatelem, ale pomůže to tomu, aby zajímavé myšlenky též zajímavě vystoupily na povrch. A aby autor dokázal sdělit to, oč mu šlo – a hlavně tak, aby to čtenář pochopil tak, jak měl.

Jak to probíhá?

Stali jsme se další z možností, kde pravidelně získávat nové zkušenosti. „Mistři písmen“ totiž nabízejí pět navazujících setkání: autoři tak mají k dispozici 15 hodin čistého času. Navíc během necelého půlroku, kdy workshop probíhá, máte možnost si nově vstřebané informace rovnou vyzkoušet a jste-li stydlivější, tak se v novém prostředí i aklimatizovat.
Velké možnosti má i prostor knihovny – je zde k dispozici řada knih o psaní, učebnic tvůrčího psaní a knih o literární teorii, ale i dostatek příběhů, které jsou použity jako příklad. A co si budeme povídat – samotný prostor naplněný příběhy je sám o sobě inspirativní.
Téměř na všech setkáních byl zástupce SF a F Workshopu – jmenovitě zkušená Jiřina Vorlová. Snažíme se totiž o co největší provázanost s okolním „workshopáckým“ děním a využití zkušeností, kteří již jiní nasbírali. Jiřina mladým a začínajícím autorům pomáhá dlouho, je organizátorkou literárních víkendů a administrátorkou soutěže O cenu Karla Čapka a její zkušenosti se rozhodně nedají brát na lehkou váhu. Během několika let, kdy se této činnosti věnuje, získala přehled, kterého dosáhne jenom málokdo.

Nejsme na to sami

Posledním velkým plusem, který stojí za zmínku, jsou hosté. Jde o ty, kdo mají krušné začátky již za sebou a mohou nabídnout pohled z „druhé strany“ – spisovatelé, redaktoři či vydavatelé. Setkání tak fungují nejenom jako dílny tvůrčího psaní, ale pomáhají i k získávání důležitých kontaktů, bez nichž se žádný autor dnes neobejde.
Hostem prvního setkání byl Michael Bronec z vydavatelství Straky na vrbě, které se specializuje zejména na české autory (a na jejich objevování). Pod jeho taktovkou už deset let vzkvétá literární soutěž O železnou rukavici lorda Trollsalyera. Sborník vítězných prací „Drakobijci“ je výbornou možností pro začínající spisovatele, jak se prosadit a spatřit své jméno v knize. Michael poradil, jak by text měl vypadat, aby si ho reaktor přečetl, a co zaručeně takového čtenáře odradí a čeho se tedy vyvarovat.

Rada nad zlato č.1: Zjistěte si, jak kdo text přijímá. Někdo to chce tištěné, někomu to stačí emailem, někdo nové a neznámé autory nepřijímá vůbec. Správným postupem si ušetříte pár problémů a ukážete, že se s vámi dá pracovat.

Jako další zavítal spisovatel Martin D. Antonín, s nímž jsme si povídali o tvorbě postav a charakterů. Rady zkušeného spisovatele – dle vyjádření účastníků – měly pro mnohé váhu zlata. Zvlášť když Martin patří v současnosti mezi lepší autory, ale jeho začátky nejsou tak dávné, aby se nedokázal vžít do situace začátečníků.

Rada nad zlato č.2: Autor by nikdy neměl čtenáři lhát. Ať lže hrdina, ale vy jako autor nesmíte nikdy.

Třetím hostem se stal Jan Kovanic, který se podělil o zkušenosti při vymýšlení světa. Na předposledním setkání jsme autory seznámili s Františkou Vrbenskou a Mirkem Žambochem, tedy spisovateli, kteří patří k naší špičce. Takže opět další úhel pohledu a další nahlédnutí do světa, jenž může autory čekat. Možná i studená sprcha – protože dosáhnout úrovně obou hostů znamená spoustu hodin tvrdé a usilovné práce.

Rada nad zlato č.3: V okamžiku, kdy si myslíte, že text je hotový, nechte jej nejméně čtrnáct dní odležet. Potom jej vezměte znovu do ruky a přibližně o deset procent text zkraťte. Zmizí tak opakování, zbytečnosti a příběh jako takový se pročistí.

Na posledním setkání měl být hostem Tomáš Němec, ale bohužel nestihl dorazit, takže se na něj můžete těšit někdy příště – to prý i kdyby měl vstát z hrobu! Jako kapacita opět zapůsobil Michael Bronec, neboť v této chvíli začala být otázka „publikování“ pro některé z autorů již ožehavým tématem.
Další hosté na své začínající autory teprve čekají v září – a je víceméně i na samotných účastnících, o koho případně poprosí.
Účastníci workshopu jsou tedy seznámeni se zajímavými knihami a rady o psaní nedostávají pouze od lektora, ale zejména od hostů. Více názorů nabízí možnost nahlédnout pod pokličku různými způsoby a vybrat si z nich ten, který je zájemcům nejvíce sympatický.

Co bude dál?

Samozřejmě budeme pokračovat! Jste-li psavci a rádi byste se něčemu přiučili, tak neváhejte. Od září začne další kolo workshopů na živo – první setkání nového cyklu bude ve čtvrtek 10.9.2009 od 16.00, takže jestli máte zájem, nezapomeňte se přihlásit!
Ačkoliv nedostanete žádný certifikát, že teď „už jste spisovatelé“, zkušenost ukazuje, že zlepšení je možné. V několika případech i docela výrazné – dvě nominace v letošní CKČ jsou toho jasným důkazem. Výhodou též je, že můžete zaujmout některého z hostů a doporučení někoho, kdo už psát umí, občas pomůže otevřít zamčené dveře. Nehledě na to, když zaujmete přímo některého z vydavatelů či redaktorů…
Přihlášky a veškeré potřebné informace dostanete na emailu lincm@mlp.cz. Pokud vás psaní baví a chcete se dozvědět něco víc, nebojte se ozvat. Nepokoušeme vás – maximálně jenom trošičku.

Nestíháte? Je tu i jiná možnost!

Je nám jasné, že termín ve čtvrtek odpoledne vyhovuje pouze někomu a zvláště mimopražští s tím mají různě velké problémy. Proto bychom v dohledné době chtěli spustit internetové stránky – o tom se jistě včas dozvíte.
Využít ale můžete i on-line literární dílnu na adrese www.knihovna4u.cz/literarni-workshop. Zde je možnost nechat si dílo zhodnotit jak některými lektory, tak i dalšími autory. Kromě toho samotný web nabízí možnost proniknout do knihovny hlouběji a přitom trochu jinak. Určitě se tam budou objevovat i novinky ohledně „Mistrů písmen…“, takže se vyplatí na adresu úplně nezapomenout.

Nechválíme se jen sami

Slova, která možná lépe než celý předchozí článek charakterizují to, oč se snažíme, vyřkla spisovatelka Františka Vrbenská:
„Tohle je přidaná hodnota knihoven, které nemůžou konkurovat žádné informační systémy. Není pro masy, jenže o to hlouběji (v pozitivním smyslu) zasáhne ty, kteří mají zájem.“

Třeba tato slova nalákají právě vás.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Omluva šéfredaktorky
    Šéfredaktorka se omlouvá, je na dovolené, takže si problémů s fontem nemohla všimnout a opravit to hned v zárodku. Teď už je vše v pořádku.

  2. Fialová
    Za fialovou se omlouvám, byl to překlep v html značce.

Zveřejnit odpověď