Září bylo ve světě komiksu nadmíru bohaté, ale předem musím zklamat fanoušky menších vydavatelství, protože veškerou pozornost budu věnovat především DC Comics a jen lehce se otřeme o Marvel.
Nejdříve malá zmínka o Marvelu. Skončil nám slibovaný mega projekt Fear Itself, ale rychle začal druhý s názvem Spider-Island, kde se to jen hemží pavoukovci. Jak název napovídá, jedná se především o spidermanovskou záležitost, ale jiní hrdinové se zde samozřejmě objeví také. Se Spider-manem se přesuneme také k ultimátnímu universu Marvel, kde, jak se ukázalo, nemají slitování s nikým – bez skrupulí nechali zemřít Petera Parkera. Ovšem to neznamená, že by se Spider-manem byl konec! Nový Spider-man už okupuje stránky papírových i digitálních komiksů a z jeho obálky se na nás usmívá mladý černoušek v jeho upraveném kostýmu. Jak tato změna bude přijata fanoušky po světě, bych nechal na později, ale při prvním oznámení této změny se internet hemžil poznámkami ve stylu WTF?!. Nu, uvidíme.
Teď už se ale přesuneme k tomu hlavnímu, a to k DC Comics. Kreativní ředitel vydavatelství a populární spisovatel, který je znám svou oblibou Green Lanterna, Aquamana a Flashe, vymýšlel za poslední léta velice úspěšné projekty, kterým stále kraluje superoslavovaná Blackest Night. Následoval Brightest Day a vzápětí po něm Flashpoint. Tady vytvořil zcela nový svět. Hrdiny poupravil, naprostou většinu velice drasticky. Příklad za všechny: v kostýmu Batmana se neskrývá Bruce Wayne, ten totiž zemřel v uličce zločinu! Místo něj se Batmanem stal jeho otec, který hledá pomstu mnohem drsnější cestou, než má ve zvyku nám známý Batman.
Budu upřímný – Flashpoint byl dobrý projekt, ani náhodou však nedosahoval kvalit Blackest Night. Tedy ne hlavním příběhem, dosáhl toho totiž něčím docela jiným. Kromě hlavních linií vycházely i vedlejší, které představovaly právě změny oproti klasickému universu. Vycházely jednotlivé příběhy Deathstrokea, Abin Sura, Batmana, Green Arrowa a mnoha, mnoha dalších. To bylo to, co udělalo Flashpoint výjimečným počinem, který skončil začátkem září. A pak přišel projekt The New 52.
Nová Dvaapadesátka je největší restart v historii komiksu. Jak napovídá název, jde o celých padesát dva sérií, které budou vycházet od prvního čísla. Týká se to nejen několika málo novinek jako je například Green Lantern New Guardians nebo Red Lantern, který se konečně dočkal vlastní série. Máme tu i některé oživené projekty z minulosti, třeba válečný Men at Arms. Navzdory číslování od jedničky je tu dokonce malé procento komiksů, které navazují tam, kde předchozí skončily, nejlepším příkladem je Green Lantern. Ale hlavně od prvního čísla vychází největší legendy DC světa. Justice League, Detective Comics, všechny batmanovské série, včetně nového a velice povedeného Batwinga, ale v neposlední řadě první číslo doposud nejdéle vydávaného moderního a superhrdinského komiksu. Jistě si vzpomínáte na provařenou slavnou obálku Supermana, který drží nad hlavou obstarožní automobil zelené barvy. Ano. Podruhé v historii se na pult dostává sešit, který má na obálce název Action Comics issue 1!
Proč k této změně došlo? Geoff Johns usoudil, a podle mě správně, že je potřeba oživení a zmodernizování někdy křečovitě držených tradic světa DC. Chce nám znovu převyprávět začátky jejich působení a umožnit podívat se na ně jiným pohledem. Redesignovalo se spousty kostýmů (většinou spěšně), ale nic, opakuji nic neospravedlní to, že vzali Supermanovi slipy a Deadshotovi knír. Rozebírat všechny série by zabralo hodně stránek, ale některé, které mě velmi zaujaly, ač by se nemusely na první pohled všem líbit a nemuseli by si je všichni chtít přečíst, přeci jen zmíním:
All-Star Western se odehrává zcela nečekaně v devatenáctém století v době ustupujícího divokého západu. Děj nás vrhne do ulic mladého Gothamu, kde řádí vrah prostitutek, zastavit se ho vydává i u nás již známý lovec odměn s šerednou jizvou Jonah Hex. Nijak originální příběh, inspirovaný Jackem Rozparovačem, se ovšem několikrát osvědčil a ani zde se netváří nejhůře. Dějem nás jako taková třešnička provádí mladý psychiatr Arkham, který se snaží vyrobit Hexův psychický rozbor a má tedy co dělat.
Batman a Robin – oproti původnímu DC je tu změna v obsazení rolí. Batman je opět jen a jen Bruce Wayne, protože Dick Grayson se vrátil k dráze Nightwinga. Co se nezměnilo, je Robin v podání Bruceova syna Damiana. Jako první číslo Batman a Robin funguje naprosto skvěle. Je tu pěkná akční sekvence a i malá změna oproti klasice, kdy se Bruce rozhodne neužírat se dál smrtí svých rodičů na každé výročí jejich smrti a místo toho spíše na výročí svatby, což ovšem z Temného rytíře Gothamu rozhodně nedělá anděla odvahy a světla.
Suicide Squad je jakási náhrada velice úspěšné série Secret Six, kterou psala výborná spisovatelka Gail Simone, o níž bez nadsázky řeknu, že její komiksy měly koule. Bohužel tento projekt už nepíše a i složení týmu se radikálně změní. Ze secret six tak zůstal v podstatě jen Deadshot, ale na tom, že jde o sebranku hodně střelenejch magorů, kteří dělají jen ty nejtěžší mise, se nic nezmění. První číslo nám představuje ve zkratce postavy a bez zkratky hromadu mučení. Slušný start.
Nová Padesátdvojka však přináší ještě hodně, hodně nového a jako projekt takovýchto rozměrů odstartovala na jedničku. Geoff Johns si ovšem, jak se zdá, nechává jakási zadní vrátka při neúspěchu, v každém čísle se totiž více či méně nápadně objeví tajemná žena, s níž jsme se mohli setkat i na konci Flashpointu. Co to všechno znamená? No, nechejme se překvapit, časem budeme vědět víc a v říjnu vynahradíme deficit ostatním vydavatelům.
Vojtěch Rabyniuk (redaktor)
vojta.rabyniuk@fantasyplanet.cz