Vítejte u nové měsíční rubriky Fantasy Planet věnované především americkému komiksu – novinkám z největších nakladatelství a projektech známých i nových autorů. Pojďme se tedy společně podívat na to, co se ve světě superhrdinů, démonů i obyčejných lidí stalo za minulý měsíc.
Únor 2011 nepřinesl v americkém komiksu ani tak velké události, jako spíše očekávání. Spousta projektů se chýlí ke konci a mnoho jich naopak začíná. Pojďme se na ně podívat blíže, především pak na největší vydavatelství komiksů v Americe – Marvel a DC.
Hlavní sekce Marvel Comics nás už nějakou dobu napíná, že připravuje pod názvem Fear Itself obří projekt, který by měl dokonce předčít brilantní Občanskou válku (Civil War). Půjde o opravdu rozsáhlý počin, kdy hlavní příběh bude vycházet po sešitech jednou měsíčně jako samostatná série; dotkne se takřka všech sérií, které vycházejí, od Captain America přes Iron Mana až k X-menům. Již proběhla tisková konference, viděli jsme obálku prvního čísla a spoustu dalších náznaků. Známe i datum vydání prvního čísla s názvem Fear Itself: Book of the Skull od Eda Brubakera – 16. 3. 2011. Konečně také začaly vycházet s projektem související články a rozhovory. Jsou tematicky řazeny vždy k jednotlivým hrdinům; zatím vyšel Speedball, Loki a Ironman, a my se tak pomalu dozvídáme, s kým vším se v této sérii setkáme.
Dalším počinem, který si pro nás Marvel připravil, je Marvel Point One, v němž se v právě běžících sériích vydávají čísla, která by mohla sloužit jako dobrý vstup pro nové fanoušky do těchto již nějakou dobu běžících řad, což je vzhledem k délce některých sérií celkem pochopitelný tah. Například Invincible Iron Man vyšel pod číslem 500.1. Můžeme se tak těšit na nové příběhy známých hrdinů, které začínají právě čísly s označením .1. Mezi autory, kteří tyto nové příběhy budou psát, zazní opravdu zvučná jména jako například Brian Michael Bendis, Matt Fraction a Bryan Hitch.
Posledním velkým probíhajícím projektem je Age of X. Jde o sérii, která se odehrává v alternativní realitě, v níž nikdy neexistovali X-meni a válka mezi lidmi a mutanty se tak bez jejich dohledu rozrostla do nejostřejších úrovní konfliktů.
V DC Comics minulý rok skončil mega projekt Blackest Night, na který okamžitě navázal Brightest Day, který právě spěje k vrcholu. A tak se DC v únoru pomalu, ale jistě připravovalo na Válku Green Lanternů (War of the Green Lanterns), novou a velice očekávanou událost, která začátkem března odstartuje a bude vycházet v rámci všech tří Lanternovských sérií (Green Lantern, Green Lantern Corps a Emerald Warriors). Kreativní ředitel Geoff Johns, který za tím vším stojí, navíc v komiksu Flash uvádí další projekt, který se tentokrát týká pouze série s tímto hrdinou, s názvem Flashpoint, ve kterém nejrychlejšímu muži planety hrozí ztráta jeho titulu. Minulý rok a začátek letošního byl tedy pro DC zajímavější, ale Marvelovský Fear Itself je velká konkurence.
Kde ale Marvel zatím příliš nekonkuruje, jsou „dospělejší“ divize obou nakladatelství. DC Vertigo pokračuje ve své spanilé jízdě již zaběhlými sériemi i novinkami z loňského roku. Nová čísla i sebrané knihy sérií Fables (Mýty), Hellblazer, Sweet Tooth nebo American Vampire nepotřebují komentáře, protože jsou to hvězdy, které se jednou rozsvítily a jen tak nezhasnou. Vyšlo také první číslo nové šestidílné minisérie Popelky z i u nás vycházejících Fables, která je „Jamesem Bondem“ říše Mýtů a nese název Cinderella: Fables are Forever.
Ve vydavatelství Avatar Press nám Waren Ellis naservíroval poslední sešit pětidílné série Supergod, která posouvá komiks ze superhrdinského na božský. Je to parádní sociální kritika snad všech společností, které znáte, s nevybíravostí, která je Ellisovi vlastní (Transmetropolitan je celkem slabý odvar).
Garth Ennis opět ukazuje, že je irským pokladem, který nakladatelství Dynamite Comics jen tak nepustí. Po brilantních a stále běžících The Boys přichází s novým komiksem Jennifer Blood, který se tváří jako „Punisher v sukních“. Po prvním čísle si netroufnu hodnotit, ale mou pozornost Jennifer rozhodně získala.
IDW Comics nejvíce zaujali novou třídílnou sérií Iron Siege, kde se dle anotace setkává Úsvit mrtvých s Přepadením okrsku 13, což slibuje hororovou akci zasazenou do oblíbeného a atmosféricky stylového prostředí 2. světové války.
Suma sumárum se za poslední měsíc z amerického komiksu na trh vyvalila velice pěkná řádka knih a sešitů, které stojí za přidání do sbírky. Seznam toho, co všechno vyšlo, by byl příliš dlouhý, takže pokud někoho zajímá nějaký konkrétní hrdina nebo scénárista, rád mu poskytnu další informace.
Vojtěch Rabyniuk (redaktor)
vojta.rabyniuk@fantasyplanet.cz
Waw díky za aktuální komiksové novinky…jen tak dál 🙂
Pěkný článěk. Ještě kdyby byly takové články i pro evropský komiks, který je, troufám si, říct přitažlivější pro na fanoušky fantasy/scifi.
to morlum
Vojta to určitě vezme v potaz a kdo ví, třeba se už příště s nějakými evropskými novinkami setkáme. 🙂
velmi dobré zhrnutie
Pěkně, pěkně… jen tak dál! 😉
To Morlum
Omlouám se za zpožděnou reakci, měl sme ” dovolenou” 😉
Je tu možnost, že se setkáme i s komiksem z našeho kontinentu, ale faktem je, že nejznámější evropští autoři a zároveň nejoblíbenější se přemístili právě do US vydavatelství a stejně tak nejznámější a nejoblíbenější hrdinové jsou právě z nich. Ale jak říkám já i naše Šéfredaktorka, o Evropě sem uvažoval už od začátku a ta myšlenka rozhodně neskončila v koši;)
Jinak všem děkuju za reakce:)