Komiks versus (?) film

Komiks a film jsou bráchové. To je víceméně známý fakt – kreslené seriály například používají filmové úhly kamery a naopak film využívá třeba komiksový střih akce. Tak proč si proklatě tak často nevycházejí vstříc v případech, kdy se je někdo snaží dát dohromady?

Batman a RobinProč například geniální komiks Jamese O´Barra „Vrána“ fungoval mnohem lépe černobílý na papíře, než posléze barevný na plátně? A to se neštěstím provázený snímek Alexe Proyase z roku 1994 se řadí k těm lepším pokusům převést kreslený seriál do filmové podoby. Mnohem hůř dopadly naivní pokusy Joela Schumachera navázat na temnou sérii Burtonových filmů o Batmanovi.

V poslední době se též dostal do našich kin horror Alberta Hughese s příznačným názvem „Z pekla“. Ten opět vychází ze slavného komiksového románu „From Hell“. V ponuré knižní předloze si autoři Alan Moore a Eddie Campbell mohli dovolit podpořit atmosféru příběhu množstvím násilných scén a celkovou poetiku zvýraznit jak lehce nejistou kresbou tak především magickým černobílým kontrastem. Vždyť je to příběh masového vraha Jacka Rozparovače, tak pryč s nějakými ohledy na to, kolik toho čtenář vydrží. Když má pevné nervy, dočká se poslední strany, pokud je na srdce sláb, měl by si vybrat jinou literaturu. Kdežto právě film (hollywoodský) musí na tyto skutečnosti brát zřetel. Aby sypal penízky, musí být přístupnost co nejnižší. To neznamená nic jiného, než drastická redukce krve a děsu. Tak se z kultovního, hrůzou naskrz prosáklého díla stane film pro děti. Ble!

Jedna z potíží převádění komiksů do filmu je jasná. Komerce. Pak ještě také režisérský cit pro komiks a film. Režisér by měl být znalec jak komiksů, tak i filmů a pak postupně je nějakou vhodnou cestou propojit. To se povedlo Bryanu Singerovi, který slušně odvyprávěl komiks „X-Men“ skvělou filmovou formou. A to navíc, paradoxně, před natáčením o X-Menech skoro vůbec nic nevěděl. Jedním ze zajímavých pokusů byl také snímek režiséra Stephena Norringtona „Blade“, kam zkoušel protlačit i videoklipový styl, který však odboural onen temný nádech příběhu. A dalším podobným experimentátorem byl v roce 1995 i Danny Cannon. Jeho „Soudce Dredd“ však porušil jednu základní tradici stejnojmenného komiksu. Divák zde totiž zjistí, že Dreddova přilba tak dlouho a snaživě ukrývala pod svými kónickými čelistmi Sylvestra Stalloneho, který byl asi příliš drahý na to, aby po celou délku filmu vystupoval jen se svou bradou. Ovšem nic si z toho nedělejte, výše zmínění páni režiséři, vaše díla jsou ve srovnání s takovým „Pavoučím mužem“ z roku 1977 či „Flashem Gordonem“ (1980) mistrovskými opusy.

Rád bych zde při této příležitosti ještě vzpomněl na český film „Kdo chce zabít Jessii?“, který vznikl na motivy komiksů Káji Saudka: není divu, že Američani připravovali jeho remake.

X-Men

A jak se převádí film do obrázkové podoby? Ve většině případech asi hůř, než v opačné situaci, o čemž ostatně svědčí množství laciných sešitů, které vznikají jako ubohé přívěšky svých velikých celuloidových předloh jen proto, aby producentům vydělaly ještě nějakou tu minci navíc. U nás vyšel před lety třeba seriál na motivy Spielbergovy fantastické podívané „Jurský park“. Nic moc a to ještě nedopadl nejhůř. Zrovna hned druhé pokračování filmu (mimochodem velmi smutné pokračování, co se úrovně týče) „Ztracený svět“ přineslo též komiksovou verzi: ještě větší svinstvo, než předchozí kus. Kresba naprosto odporná, překlad obludný a zbytek fujtajbl. Naše luhy a háje se však dočkaly i komiksových družic filmů „Batman a Robin“, „Terminátor 2: Den zúčtování“ či dokonce „Star Wars, epizoda IV: Nová naděje“. Ovšem Hvězdné války jako komiksový pojem patří ve světě k těm nejúspěšnějším sériím, což je zase důkaz toho, že podle dobrého a vhodného filmu může vzniknout dobrý kreslený seriál. Nutno poznamenat, že komiksová vydavatelství se některých filmových postav zhostila nadmíru bezchybně, což je nejen případ Hvězdných válek, ale také kupříkladu „Starship Troopers“, „Terminator“ a především (a to bych rád uvedl s vykřičníkem) „Aliens versus Predator“ – kultovní sci-fi dvojice stejně nerozdělitelná jako Lauer a Hardy. Podobný úkaz dokonce můžeme najít i na našem písečku. Slavný Kája Saudek dokonale převedl část televizního seriálu „30 případů majora Zemana“ do slušivého komiksového kabátu.

Storyboard k filmu Blade

Ale samozřejmě samotný komiks vypráví svůj příběh jinak, než jeho bratr film. Má něco, co do průhledného celuloidového okénka zkrátka nenarvete. Proč by jinak Art Spiegelman odmítal nabídky ke zfilmování své knihy „Maus“? A proč by jinak sakra vůbec lidi komiks ještě četli?

Zdroj: Komiks.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. a toto je kristaboha co?
    nerozumiem clanku, co tym chcel autor povedat, okrem toho, ze existuje coxics, film a ze su oba super a aha kolko ich poznam. nerozumiem. “Režisér by měl být znalec jak komiksů, tak i filmů a pak postupně je nějakou vhodnou cestou propojit” – za vety takehoto typu posielame betonoveho mastodonta a gratulujeme!

    a vobec: x-meni ssu jedna z najhorsich adaptacii, ale o faktickej stranke clanku- radsej pomlcim uplne

  2. Asi nic pro tebe, Paldi
    Velkohuby Paldi opet v akci. Skoda ze nemate na tom Vasem “Hlubokem Hrobe” (ktery uz mj. dlouho mlci jako hrob) moznost pridavat komentare. Zatimco ty kritizujes (lepe receno pomlouvas), nad Tvymi clanky se da jen tise lkat.

  3. It´s time to run away?
    Zajímalo by mě, jestli je poslední komentář v duchu hesla moudřejší ustoupí nebo je to jen prostý útěk z boje? Upřímně Paldi, tvé komentáře jsou (čistě podle mého názoru) o ničem, již je se zájmem jistou dobu sleduji, dalo by se říci i vyhledávám a nestačím se divit. Kritizuješ naprosté hlouposti, někdy se mi zdá, jako bys z článku přečetl jen pár odstavců a tvé výtky jsou absolutně nevhodné a svým způsobem i urážejí ostatní. Nic proti tvé osobě, jen se mi nelíbí co a jak píšeš. Na druhou stranu nechápu Ondru Jireše proč hned tak vyjel, první komentář nebyl zdaleka tak útočný a nezasloužil si tak ostrou reakci.

Zveřejnit odpověď