Jaký je vzájemný vztah literární fantastiky a českých veřejných knihoven? Jestli si myslíte, že ne zrovna přátelský, tak jste to uhodli.
Určitě jste se jako fandové SF-F dostali do situace, kdy jste stáli před regálem s knihou, která vypadala dobře, lákala vás, ale bohužel cena 259,- Kč byla nad vaše možnosti, nebo to bylo prostě hodně za risk, jestli dobře nevypadá jen obálka a uvnitř je jen mlácení slámy. Nebo jste dostali tutový tip na skvělý cyklus, ale v knihkupectvích je jen poslední šestý díl a předešlé už jsou totálně vyprodané. Tak jak se k tomu „tutovému“ seriálu dostat?!
Pro řešení tohoto těžkého problému už lidstvo před stovkami let vymyslelo instituci, která měla schraňovat knihy a uchovávat je pro další generace. Tento institut se u nás nazývá KNIHOVNA.
Jestli jste od roku 1989 navštívili knihovnu, tak jste možná poznali, že v současnosti knihovny tento úkol až tak neplní. Jednak knihy se staly objektem těžkého businessu, stát už nedotuje (nebo jen minimálně) ceny knih, ceny za titul se vyšplhaly na úroveň VHS kazet nebo CD disků (a to jen u běžné beletrie, u naučné literatury to jsou ceny jako za videorekordér anebo CD přehrávač). A řečeno upřímně, stále rostou pěkně rychle.
Knihovny jako každé rozpočtové instituce dostávají méně a méně peněz na jejich nákup. Jeden z žánrů, který na tento stav hodně doplatil je právě literární fantastika. V čem je hlavní problém? Jednak na straně SFaF nakladatelství jsou to dost vysoké ceny, kterými kompenzují nízké náklady. Připravuji nákupní porady pro ostravskou knihovnu a vím, kolik co stojí a kolik toho u nás vychází. Jen pro představu, v roce 2002 zaregistrovala Národní knihovna více než 14 000 titulů vydaných v ČR. To je na 10 milionovou jazykovou obec neuvěřitelné číslo. Ceny knih SFaF patří k těm nejdražším. V průměru to je kolem 230,- Kč. A to není málo. K tomu připočítejte velký nešvar fantastiky, a to je seriálovost. Téměř dvě třetiny knih (ne-li více) jsou nějaké díly nebo části z cyklu, či seriálu. A seriály u nás mají tendenci mít opravdu dost dílů. K tomu přispívají i mnozí čeští nakladatelé, kteří pro zisk ještě jednotlivé originály rozdělí na dvě i tři části. Stačí se podívat např. na brněnský Návrat.
Na straně knihoven je to stále jakási nedůvěra k fantastickým námětům. Ano, ještě tak Harry Potter a Pán prstenů, ale to je světová klasika. Ale kdo to pro pána boha je Gemmell, Conan, Turtledove, Eddings? Knížky s lesklými a barevnými obálkami, které čte jen malá skupina lidí, kterým už nestačí naše realita, nebo snad před ní utíkají. Je to vlastně literatura pro děti, nebo pro dospělé? A kde se o ní více dozvědět? Jak mám poznat, že to je nějaký díl z cyklu? A opravdu to malé specializované SF nakladatelství je schopné vydat zbylých sedm dílů?
Takže k problému fanouška SFaF před regálem v knihkupectví – u nás si, chlapče (děvče), musíš poradit sám. Buď přestaneš být čtenářem fantastiky, nebo musíš investovat kupu peněz do knih a poštovného.
Pro ilustraci jsem vybral namátkou osm veřejných městských knihoven v různých krajích ČR a projel jsem jejich on-line katalogy. Abych měl nějaké objektivní vodítko volby titulů, zvolil jsem si prostě deset knih z fantastiky, které v letošním březnu u nás vyšly v prvním vydání. Nevybral jsem Prahu, protože – ať si říká kdo chce co chce – Praha je vlastně speciální stát ve státě s množstvím privilegií. Vybral jsem knihovny v Přerově, Plzni, Karlových Varech, Vsetíně, Jindřichově Hradci, Olomouci, Brně a Hradci Králové. Opravdu žádný princip, prostě náhodná volba u nástěnné mapy. Z knih to jsou : Polská ruleta, Léčitelka (E. Scarborough), Krev a čest (S. Green), Koralina (N. Gaiman), Kniha prokletých (J. Rečková), Taktika chyby (G. Dickson), Příběhy ze Zeměmoří (U. Le Guin), Hvězdná dvojčata (R. Heinlein), Hrdinou (M. Stackpole) a Král Nesmírna (F. Kres).
Výsledky vyhledávání:
Knihovna Přerov http://www.knihovnaprerov.cz
Z vybraného seznamu nemá vůbec nic!Knihovna Plzeň http://www.kmp.plzen-city.cz
Z vybraného seznamu nemá vůbec nic!Knihovna J. Mahena Brno http://www.kjm.cz
Vlastní: Krev a čest, Koralina, Kniha prokletých, Hvězdná dvojčata, Hrdinou a Král Nesmírna.Knihovna Karlovy Vary http://www.knihovna.kvary.cz
Vlastní: Polská ruleta a Hvězdná dvojčata.Knihovna Vsetín http://www.mvk.cz
Z vybraného seznamu nemá vůbec nic!Knihovna Olomouc http://www.ok-olomouc.cz
Vlastní: Polská ruleta, Léčitelka, Příběhy ze Zeměmoří, Hrdinou a Král Nesmírna.Knihovna Hradec Králové http://www.knihovnahk.cz
Vlastní: Polská ruleta, Léčitelka, Koralina, Kniha prokletých, Taktika chyby, Příběhy ze Zeměmoří, Hrdinou a Král Nesmírna.Knihovna Jindřichův Hradec http://www.knih-jh.cz
Z vybraného seznamu nemá vůbec nic!
Výsledky nejsou moc potěšující. Čtyři knihovny z vybraných titulů nevlastní ani jeden. Hvězdná knihovna je v Hradci Králové, tam musí mít fanoušci fantastiky svoji knihovnu moc rádi. Co mne moc zajímá, je budoucí vývoj v této problematice. Bude více nabírat směr ke knihovně v Hradci Králové, nebo k plzeňské či vsetínské? To nedokáže předpovědět ani Nostradamus. Jako pesimista od přírody si ale říkám – a bude hůř! Ještě že máme tolik pirátských přepisů na internetu, to bude pro mnohé čtenáře hlavní a levný zdroj četby.
Zdraví BoboKing, neomezený vládce SFaF klubu Knihovny města Ostravy.
Začarovaný kruh
Nojo, ale když bude více lidí číst knihy stažené z internetu, bude si míň lidí knížky kupovat. Vydavatelé zmenší náklady a samozřejmě zvýší ceny. A lidé budou více číst z netu a méně kupovat …… a tak pořád dokola. No a pak nastane zlom, kdy už se to nejen nevyplatí, ale dokonce se ani nevrátí peníze do toho investované, vydavatelé přestanou vydávat a nikdo si nepřečte nic. A budeme si zpívat : Teď už máme co jsme chtěli …
Myslím, že to není jen v cenách, ale spíš v tom, že před stejnou otázku, jako ten čtenář před knihkupectvím, musí řešit i knihovník – totiž má tu jednu konkrétní knihu vůbec cenu kupovat nebo je to brak? Jak to pozná? Asi nijak, pokud to není zrovna expert… Ale řeknu jednu možná ošklivou a nerealizovatelnou myšlenku. Třeba by stálo za to podpořit nějak institucionálně alespoň nákup knih českých autorů.
Myslím, že autor článku udělal chybu, když vybíral poměrně nové knihy. Z vlastní zkušenosti: knihovna v Klatovech má poměrně slušné zásoby SF titulů a také nakupuje nové, jenže trvá asi tak půl roku, než je vůbec zařadí do fondu. Nevím, kde ty knihy celou dobu leží, ale je to fakt.Velkým problémem knihovny v KT (nevím, zda i v jiných městech) je to, co trápí i většinu fandů. Jak proboha poznat, který díl série např. Goodkinda a dalších patří k sobě, co má víc dílů a tak. Tak si v Klatovech můžete přečíst Stín se šíří, 1., 2. i 3. knihu – a chybí vám zbývajících XX. dílů předchozích a následujích. Kdo není skutečně zběhlý (a to místní knihovnice zřejmě nejsou, i když se snaží) nemá šanci se v tom zmatku vyznat, když často klamou i nakladatelé. Pamatuji si, že v knize Na bledém oři je už dopředu daná objednávka na 7 dílů série, která má všehovšudy jen 5 dílů.Na druhou stranu, kde bych bez knihovny byl? Kdybych si musel koupit každou knihu, tak zbankrotuju. Číst knihy z počítače je nepříjemné, tisknout (hlavně velkoságy)drahé. A koneckonců kniha je kniha, krásně voní, je hladká a úhledná.
Chodím si pravidelně půjčovat každé úterý knižní novinky do pražské Městské knihovny a pravidelně sleduji co nového se objevilo mezi tituly sci-fi a fantasy a musím konstatovat, že všechny sledované tituly se v knihovně objevily až v červnu (druhá polovina) a v červenci. Mám stejnou zkušenost jako Mira s prodlevou mezi objevením knihy na trhu a s jejím zavedením do výpůjčního systému (a to se tyhle objevily ještě značně rychle, vysledoval jsem už i roční a delší zpoždění).
Privilegovaný stát ve státě
Nicméně jinak musím říct, že pražská knihovna je zásobená dost dobře; akorát některá díla jsou špatně zařazená do žánrů a obrázkové přelepky s jejich symboly jsou prostě odporné 🙂 A problémy s díly se taky najdou – z antologií Hugo Story má jen některé a pře časem jsem jim dokonce písemně doporučoval, že když mají první polovinu Luciferova kladiva, mohli by dokoupit i druhou, ale vykašlali se na to 🙁
Tak jsem zkusila vyhledávat v katalogo mojí milované zlínské knihovny a dopadlo to podle mého očekávání bídně. Krále nesmírna mají a Hrdinou mi to taky našlo, ale nějak divně, nebyl tam uvedený žádný autor, takže to asi bylo měco úplně jiného… A když už něco mají tak je to stejně vypůjčený…
Má recht !
Já sem z Plzně. V knihovně maj třeba 1. a 2.knihu krve od Cliva Barkera, ale třetí ne… Už dlouho (tak pět let) nebrali nic novýho…snad ani Stephena Kinga, kerýho maj ináč až pětkrát…(ty starší)…
yabbadabbadooo! jsem z Hradce!
Tak to jsem na tom dobře! Aby ze mě nakonec byl hradecký patriot… Naší knihovnu znám a miluji a navštěvuji každý týden, jsem čtenář nesmírný a kdybych si měla všechny knížky kupovat při rychlosti kniha/jeden až tři dny… Dost velký bonus je úžasná knihovnice, která mě zaregistrovala a řídí se mými radami, co se fantastiky týče, obrovský problém jsou ságy a zpoždění… dle knihovnice to není jenom zařazování, ale taky jiná věc: jak říkala, knihu jí musí někdo nabídnout, a protože knihovny nejsou zrovna obří trh, nikdo s tím nespěchá, kupříladu teď čekám už dost dlouho na druhý díl Písně ledu a ohně…
ale on to zas hradec nemá tak úžasné
mimochodem, zásobené knihovny jsou jednou sranou mince, jinak být scifistou a fantasistou v Hradci je na prd – ŽÁDNÝ con v přijatelné blízkosti (pro nezletilou osůbku), JEDINÝ scifi klub, a to ještě takový ten pivařský, minimun fantastického podhoubí…A ještě jeden odporný rys, který ničí fantasy v knihovnách: zloději. Neříká se to lehce, ale ŽÁDNÝ jiný žánr není tak kradený v porovnání s množstvím čtenářů. Styďte se.
Nejlepší je, když knihu typu Američtí bohové strčí do dětského oddělení a pak na vás koukají jak na blázna, cože to tam vlastně dělám. Ono to má barevnou obálku, tak šup s tím k dětem. Proč číst děj a nadpisy…
Kohoutovice…..
jupí jupí, bydlím v Brně, v Kohoutovicích a musím s radostí říct, není tu sice všechno, ale je tu naštěstí SF v knihovně dost….vybírat je z čeho…výhodu vidím v tom, že se tak dostanu i ke knihám, které si rád přečtu, ale normálně bych si je nekoupil..inu vychází toho přeci jen dost a nelze kupovat vše 🙂 a navíc razím ideu, že knihy, na kterých mi záleží si stejně chi koupit domů….vlastnit je….. :-)))
Nesouhlasím
Chodím do sítě pražských knihoven, a například u nás v pobočce Letná mají celého Jordana, Goodkinda, Straky na Vrbě…Holt v P¨raze jsou knihovny docela bohaté a zrovna scifi a fantasy tam mají samostatný regál, ovšem bývají tvrdě vypučované, na sehnání konkrétního dílu to chce rezervovat..mimochodem, zpracování jedné knihy od koupě do regálu jim trvá půl roku /?!?/
Predevsim zdravim BoboKinga, nevedel jsem, ze ostravskemu klubu SFaF vladne on, jen chci vyjadrit veliky dik a obdiv, protoze tenhle klub je naprosto super a nedostizny, a prazaci na nej proste nemaji, muahaahahaha!!!Tak to byl vylev detinskosti a ten konstruktivne, odvadis (nebo odvadite?) super praci, pucuju si u SFaF pravidelne, doufam, ze to tak pujde dal, drzte se. Vyzijete vubec z toho desetiprocentniho poplatku? Jestli ne, vubec bych se ho nebal zvysit, klidne i na 15 nebo 20 procent, takovou sumu rad zaplatim. Porad lepsi, nez kupovat cely treba i desetidilny serial. Hold on!!
čus bus
Tak velký zájem o článek jsem nečekal. Ale je to fajn. S tím , jak dlouho trvá zpracovat knihovnám nové tituly: vybral jsem tak starší termín, protože třeba v Ostravské m. knihovně to trvá 2-3 měsíce, než se dostane do regálu. Ale půl roku???? Jako knihovník a katalogizátor a nákupčí, to fakt nevím? Jinak s těmi zasra… ZLODĚJI, to opravdu problém. Jen v Ostravské ústřední k. to jsou stovky knih ročně. Všeho druhu. Velký problém ceny. Třeba proč nový šestý díl od Bujoldové stojí těch 290,-??? Nevím. Jinak k neznámému čtenáři SF klubu. Ty ceny zatím stačí, ale jakékoliv “dary” beru. Jinak klidně knihovníkům doporučujte, ale myslím, že to stejně nic nezmění. Oni lidi za pultem knihoven nemají většinou vliv na to, co se má a nemá koupit. Větší knihovny na to mají lidi, kteří ale nejsou v provozu a kontaktu se čtenáři. Je tu možnost buď kupovat všechno, ale kde na to vzít, nebo .. nevím. Zatím boboking
Táborská knihovna RULEZ
Taky bych se rád pochlubil s naší knihovnou, kde se vyskytují všechny knihy uvedené v článku a to díky jedné knihovnici, která sama fantastiku čte… Ať ještě dlouho žije šťastný a spokojený život !!!
Slovensko
Vy mate v knizniciach Pribehy ze Zememori ci Americkych bohov a stazujete sa? Na Slovensku v ziadnej kniznici nezozeniete Nikdykde, ak sa mylim, nech ma niekto opravi co najskor. Situacia u nas silne pripomina Plzen, no tu su v hlavnom meste mnohe kniznice, ktore pat rokov nekupili okrem Pottera a LOTRa ziadnu SF. A to sa blizi 19-percentna DPH na vsetko, aj na knihy.
Re: Začarovaný kruh
Tak tohle se myslim nestane, a když tak za hooooodně dlouho…pár bláznů co to budou kupovat se najde dycky ( jako já ) a krom toho jak už někdo zmínil, číst z monitoru je nnepříjemné, tisknout doma je na ho… a kniha je prostě kniha, krásně voní atd 🙂
přijde na to
Tak tohle je skutečně různé od knihovny ke knihovně. Jendak je tu problém, že knihy často vybírají lidé, kteří netuší, o čem je řeč (Doporučoval bych aspoň se dívat na hvězdičkové hodnocení v ikárii, aby nekupovali Virtuální smrti apod.), jednak mají knihovny různé prostředky.****************Z vlastní zkušennosti můžu říct, že knihovna v ČESKÉM KRUMLOVĚ má slušnou zásobu superkusů (a pár pěkných sraček).****************
Nevím jak vy, mě by možná některé fantasy knihy na internetu (kdyby byly ke stažení) uchvátily. Ale pořád si nemůžu nějak zvyknout na fakt, že bych musel číst nějakou knížku z monitoru /pořád, elektriku to žere, oči z vás toho bolí a počítač furt jede/ kdežto knížka má hlavní výhodu v tom, že když se vám nechce tak ji prostě zavřete dáte záložku a je to …Tím však nechci říct že elektronické knihy jsou špatné – zkrátka jen, asi to není muj styl.Fistandantilus
To Mira: inkarnace nesmrtelnosti ma 7 dilu, ale u nas vyslo jen tech 5. Jinak u Goodkinda je to fakt otres, clovek fakt nevi co je jakej dil.ad ebooks, tech uz je spousta i v ceskem podloubi, staci jen hledat, a anglicky tituly se daj sehnat skoro vsechno co clovek chce a existuje takovy zarizeni, kteremu se rika PDA, abyste to nemuseli cist z monitoru 😉
prosba
Kdokoli(třeba ty BOBOKingu)byste věděli o stránkách, kde jsou přepsány knihy(obvzláště horory),tak mi to prosím pošlete mejlem, moc mi tím pomůžete.
Re: prosba
Se stránkami s přepisy Ti moc neporadím, ale pokud jsi z Plzně, jak jsem si někde výše, tuším, všimla, zkus ne městskou, ale vědeckou knihovnu (SVK), to je o něco lepšejší a je to hned za rohem centrální pobočky té městské. 😉 Ovšem počítej s tím, že budeš čekat třeba taky rok v pořadí, pokud chceš něco “profláknutějšího”…
TO Zombík
Přiznám, s knihami na webu moc zkušeností nemám, nelákají mne. Lepší jsou klasické knížky. Ale velký úspěch má stránka http://www.robov.knihy.szm.sk . Klikni tam na literatura a objeví se seznam autorů. Hlavní úspěch tam je díky kompletnímu Kulhánkovi. Jinak zkus http://www.stephenking.kbx.cz , nebo se tam zeptej v dikusi, a to stejné na http://www.lopuch.cz v dikusi literatura, např. King-koontz, nebo knihy (všechno co jsi), napiš tam dotazek . je tam dost chytrých a sečtělých lidí, co toho hodně ví.
Nejhorší je, že třeba aj celou tu xx dílovou ságu maj, ale prostě se to nedá půjčit. Na čtení ve stylu 3V, 2II, 2III prostě nemám nervy. Měly by si v té knihovně udělat pořádek a půjčovat to v celku, jinak to nemá smysl. Co se týče Brna, jsem spokojen. Dlouhý fantasy ságy mě už stejnak nebavjěj a naopak jednotlivých románů se dá půjčit celkem dost. Nakonec knihovny kupujou skoro všechny výběry povídek ( protože jsou nejlevnější ) a podle mě právě povídkou sci-fi a fantasy žije a navíc se to dobře čte v tramvaji. A abych pravdu řekl, takový hazárdér, abych si kupoval výběry povídek zahraničních autorů, opravdu nejsem. Ono totiž často nejde o výběry a o výpěry povídek. Takhle je stačí vrátit do knihovny a říci sbohem braku.Každopádně si myslím, že dát do knihoven aspoň všechny Czech made knihy by byl záslužný čin.
sicco nevim jak u vas ale normalne existuje funkce Rezervovat, takze si ty dily postupne rezervuj a nemusis to cist na preskacku :]]
LenkaH,BOBOKing: Díky.Jdu to prověřit.
Romisone, jak to zařízení pda funguje?
spojis s pocitacem, nahrajes text a ctes, pda je proste pocitac do ruky, to se podivej po netu, vsechny palmy a takovy sracicky
Díky Romisone.
no jo chlape, ale to bych na ten díl mohl cekat třeba půl roku viz třeba nekroskop, kterej sem dal pomoci knihovny tak za 3 roky, být 7 ve čekací frontě je celkem dost frustrující
no lepsi nez nic nebo to zrovna kupovat, jeste to muzes zkusit v anglictine, coz sem u Jordana udelal ja :))
no, zarezervovat se snad něco da, ale to by to museli mít. Víte´třeba někdo, jestli maji v Praze na Mariánským Jordana 2/I,II…? Já jsem ji ještě neviděla za těch pět let, nebo jak dlouho tam chodim. Ve školské ji taky neměli a u nás v malé knihovníčce mají některé díly v dětské, některé v dospělé, ale dvojku ne! Taky nemají ságy často výrazně označené díly a třeba takoví Vládci stínů, schválně tušíte co to je? Jo Devět princů Amberu od Zelazneho ve starším vydání bez udání, že to má nějaké pokračování…….
Re: víte, jestli…?
Tak od toho tam pro změnu mají katalogy 🙂
LOL ano presne tak, katalogy :))
jo, katalogy maji, papírové jen do 1995(asi) a počítačové, ke kterým musíte vystát frontu. Já to chápu, jenže už takhle strávim v knihovně o hodně víc jak hodinu jen tim, že zjištuji, která z knih je první díl první svazek a ještě čekat na počítač….no, to prostě nestíhám.Já vim, mám smůlu, když nemám čas:(
Re: katalogy v MKP
Jednak se vyplatí podívat do vedlejších hal, dětského oddělení atd., kde bývá lidí míň anebo úplně volno, a za druhé je katalog přístupný i z webu.
NIC
Mě by zajímalo, jestli existuje statistika výpůjček jednotlivých dílů několika svazkových ság, jestli i v tom není ukryt problém, proč knihovny nechtějí sci-fi & fantasy kupovat. Z vlastní zkušenosti znám, že si půjčím a přečtu prvních pár dílů, ale čekání na další, nutné rezervace a podobně, mě dokonale otráví.Ješte add Sicco, jeden čas měly na Mariánským náměstí 1.,2.,3. a 5. díl Nekroskopu, čtvrtej z mě neznámých důvodů vůbec nebyl k dispozici.
Díky za radu, katalog přes internet teď řešim z knihovnou, protože se mi často u odkazu otevírá Go!Zilla. To ovšem bude asi chyby Go!Zilly, protože se mi to stává na více stránkách:o(
Problém s pořadníky je všude, ale je to bohužel asi jediný možný způsob, jak se knize dostat. Problém je spíše v multiplikátech. Jaký to má význam, když novou knihu knihy kupují po jednom kusu, když třeba je tam 200 čtenářů-fandů SFaF. dostat se k ní je pak zázrak. K tomu připočítejte kvalitu našich tiskáren, které vydávají tak děsivé knihařské výtvory (knihy se tisknou na strašně tvrdém papíru, vazby se musí prostě prolomit, aby ses dostal k poslednímu slovu na řádku, Většina paperbacků se po třetím přečtení rozsype na salát, je naivní si myslet, že pevné vazby vydrží déle). Tiskárny berou knihy jako spotřební zboží, po přečtení vyhodit, nebo zasunout do temné knihovny. Kdo by četl knihu víckrát, když ví pointu??? A aby knihovny mhly koupit více kusů od titulu, musí mít zase co – VÍCE PENĚZ!!!!!! A jsem na začátku.
jo to mas recht, ted mam z knihovny puceny tri vcelku novy knizky, myslim, ze jsou cteny podruhy nebo potreti a rozpadaj se mi po rukama :((
boboking, romison: přesně! Vraždit tiskárny! Kdy vyšla Polská ruleta? Já si jí půjčila na začátku prázdnin, napůl zničenou. Ale oproti vydáním StarTReku byla ve výborném stavu, stalo se mi jednou, že jsem uzmula knížku epizod StarTreku jako první a doslova se mi rozpadla v ruce, když jsem otáčela list, zůstal mi přilepený na prstě (!), podotýkám, že ruce jsem měla čisté. To je další strašná vlastnost knížek v knihovnách: bývají zadělané, že málem nejdou přečíst…
U nás (Kladno) to ještě jde, ale zase je problém z díly. Od Sapkowského máme třeba všechny Zaklínače, ale pak už jen Čas opovržení a Věž vlaštovky.A já asi nikdy nedovím všechno:-( Zbytek nikde. A z cyklu Farseer od Hobba máme z osmi dílů všechny až na šestý, který byl záhadně “zapomenut”!Nikdo holt není dokonalý……….
Jo a k těm stavům knížek s knihoven……..jednou se mi dostala do rukou napínavá detektivka, přečetla jsem jí jedním dechem……jen abych zjistila, že chybí pět posledních stránek….
něco podobnýho se mi stalo u Asimovi nadace, myslel jesem že zešílím. Jinak knihy nevím jak u vás, ale u nás v Brně v Mahence se provazujou, takže to drží pokupě vždycky.
se mi stalo u Endymionu, najednou chybelo 30 stranek zrovna kdyz se neco zacalo dit a nabehl tam Stir a dotedka jsem to nikde nedocetl
Mě se stalo u nějakého M.Y.T.H.u (nebo snad i jinde) že začátek knížky byl na konci, prostředek byl sice v prostřed ale hlavou dolu, no a konec na začátku. A ještě chybělo poslední 3 stránky. A to byl v originál vazbě a nevypadal slepovaně.
Teď jsem zjistila, že kdybych si chtěla půjčit některé knihy od Heinleina, tak musim projezdit celou Prahu. A neni to proto, že má Ústředví zavřino:o(
Pro představu:
V článku je uvedeno, že v tomto roce vyšlo v ČR 14000 titulů,jejichž průměrná cena je 230,-kč. Počítejme, že abychom byli s knihovnami spokojeni, musí, alespoň jedna knihovna v okrese mít, alespoň většinu těchto knih. Nevím kolik má ČR okresů, ani orientačně, ale řekněme 100. 14000 x 230 x 100 = 322000000. Ukažte mi stát s 10 milióny obyvatel, který si může dovolit, dát tolik peněz jen na to, aby čtenáři fantastiky byli spokojeni? Jestli takový je, ČR jím rozhodně není.
Tak zaprvé, u nás vyšlo 14000 knih všeobecně, ne fantastiky, to je nemožné. A z toho je asi jen polovina jsou klasické knihy z knihkupectví. A za druhé, žádné knihovny u nás i ve světě nemají možnost mít všechno, to nebylo nikdy a asi nikdy nebude. Naše knihovnice např. byly v městské knihovně v BOSTONU v USA a byly naprosto zděšeni, jak děsně jejich centrála vypadá, jak to tam smrdí, na lavicích spí homelessáci a knihy jsou v dezolátním stavu. A to je USA.
Okresu
Okresu bylo 81. :o) Vis, ono neni protreba do toho vrazit tech 322 milionu. Zaprve neni potreba mit v kazde knihivne vsechno, vzdyt by se to tam ani neveslo. Tech 400 knih rocne z fantastiky tam preci take nemusi byt komplet. Obrovska cast z tech 14000 jsou urcite odborne knihy v nekolika kusech urcene ciste pro lidi, kteri je potrebuji ke sve praci nebo konickum (napriklad proc mit v mestske knihovne klic na urcovani nejake podceledi strevlikovitych apod.) Jde o to, aby byl v knihovnach slusny reprezentativni vyber toho, co si muzes koupit v normalnim knihkupectvi (+ teda tituly ze specialek :o)).
jj
V tom máte pravdu, ale…1) Co by asi řekl botanik tomu, kdyby nenašelv knihovně knihu, kterou chtěl (VIZ. tvoje zařazování do těch čeledí či co) a uviděl by, že je vedle plný stůl brakových fantasy…2)Já s půjčováním problém nemám – ano je to tím, že jsem pražák a v Městské knhovně na to dbají.3) Fantastika je stále oproti jiným žánrům málo čtená a v takové knhovně v desetitisícové vesnici se jim prostě nevyplatí kupovat tolik knih za tolik peněz pro 10-15 lidí co si to půjčí a potom tam budou desetiletí ležet ladem.
nn
1) Knihovnice by mu vysvetlila, ze pro brakovou fantasy sem chodi pet lidi denne, ale nikdo zatim nemel zajem o ten klic, co chtel ten entomolog (ne botanik). Jde o to, kolik lidi se o danou vec zajima. Vylozene odbornou literaturu, jak jsem uvedl na prikladu, si kazdy, kdo ji potrebuje kupuje, protoze se bez ni NEOBEJDE, tudiz si ji nebude na mesic pujcovat z knihovny, kdyz ji potrebuje na cely zivot. zatim co brakovou literaturu tam budou chodit cist lidi furt.3) Ja ti dam desetitisicovou vesnici :o)))) Nase okresni mesto ma 16000 :o)
hm
No v tom máš asi pravdu, ale když to vezmem obecnějš, určitě uznáš, že v Českym státě se zrovna nekoupem v penězích a je spousta důležitějších věcí. (Ehm. třeba nákup tryskových stíhaček:o)) Neobhajuju ty , co se o knihovny starají, to ne, vím, že jsou mnohdy v dezolátním stavu a to jak knihovní prostředí, tak knihy. Jednou jsem navštívil knihovnu v okrajové čtvrti Prahy a jestli tam 15 let nenakupovali knhy je to málo.Ti kteří knihy vybírají, takoví ti knihofilové, rádoby, jsou pořád ještě, nebojím se říct, ze staré školy. Samá KArolína Světlá, Božena Němcová..etc U nich je fantastika, ať už dobrá nebo špatná prostě brak za který není nutný utrácet 300,-kč
Re: Okresu
Ne, okresů bylo 77; pleteš si to se senátory.
doubleRe: Okresu
A jo, mas pravdu. :o)
Já myslím, že “brakovou” fantastiku čte plno lidí.Většina těch co znám a čte( těch je ale přece jen menšina).Podle mě je o hodně lepší si večer sednou a snít o daleké zemi plné hrdinů a ničemů něž o babičce, která byla”šťastná to žena”.Je to sice literatura, která vám možná něco dá, ale v dnešní době dám přednost něčemu lehčímu a krvelačnějšímu. Tak nějak se to hodí k životu a týhle době:-(Ale u nás v knihovně najdeš Babiček pět a jednoho Harryho Pottera. A to zamrzí…
Pokud vím, dost z vydaných titulů jsou učebnice a skripta, třeba jen nakladatelství Karlovy University vydá ročně několik set titulů. Ty samozřejmě nemají co dělat v normálních knihovnách, jsou jen pro specializované. Krom toho by knihovny při vyšším odběru kusů mohly mít i nějaký rabat. Městské knihovně třeba nějaká ta procenta dávám, když odebere víc kusů…
Souhlasimse Skyffe.Ale já si přece jenom nemůžu moc stěžovat u nás v knihovně v Chomutově jsou fantasy plný regály i když v hodně ságách chybí díly.