Další z filmů, odehrávajících se v blízké budoucnosti, pokračuje v trendu Minority Report, AI, Výplaty a v neposlední řadě saje inspiraci z Blade Runnera a Metropolis. Will Smith se po roli boxera ve filmu Ali rozhodl ukázat svaly v akčním bijáku a pod vedením legendárního Alexe Proyase vyráží jakožto technofobní detektiv za Velkým případem…
Scénáristé filmu berou za hlavní inspiraci Asimovovu sbírku z roku 1950. Sám Proyas je velkým fandou této SF legendy, a tak se zdálo, že film půjde v přesných stopách Robo Universa. Vzhledem k Proyasově minulosti (Vrána, Smrtihlav) by se zdálo, že spolupráce přinese černý noirový příběh, viděný jakoby myslí šílence.
Naneštěstí se tak nestalo a Chicago v letech 2035 je tak jen další světlou vizí budoucí Ameriky plné spokojených Američanů s americkými výrobky a fast foodem, kterých jsme v poslední době viděli v kinech hromadu. Trend nastolený Spider-Manem (druhá polovina filmu musela být kvůli 11.09.2001 nově sestříhána, což snímku zrovna nepomohlo) se projevuje i tady. Připomíná zásady hollywoodské kinematografie poválečného období a je stejně tak nesmyslný.
Proamerické zaměření filmu jde naštěstí brzy stranou zápletce, ve které jde o plán společnosti USR (United States Robotics) vypustit na trh novou verzi domácího robota NS-5. Ten má zvýšit poměr lidí a robotů na ulicích na 5:1.
Detektivu Delu Spoonerovi (Smith), chovajícímu silný odpor vůči novým technologiím, se není proč divit, že roboty nemá rád: Představte si bytost, která má podle psychologů přesně odpovídat naší vizi důvěryhodnosti a bezpečí, abychom se k ní například neostýchali pustit děti. Poloprůhlední a uhlazení roboti ale zároveň disponují otravnou formalitou 3-CPO, silou kalifornského guvernéra, obratností a bojovým potenciálem Bruce Leeho a mentalitou HALa.
Samotné prostředí ničím nenastiňuje, co se ve filmu začne dít později. Plasmové obrazovky, holopromítačky, informační tabule na vzducholodích, sférická kola vozidel, roztomilí robůtci chodící po ulicích mezi lidmi… V tomto světlém a nadějném světě, pod kterým se skrývá hrozivé tajemství, se začne odvíjet vratký a klišovitý příběh nedůvěřivého hrdiny obklopeného lidmi, co nechtějí vidět pravdu za pozlátkem výhod a luxusu robotických sluhů.
Vše začne zdánlivou sebevraždou doktora Alfreda Lanninga. Skončí to divokou honičkou městem, všemožným střílením a rychlou snahou zahrabat v chaotické akci příběhové nedostatky.
Film se chová jako katapult Smithovy kariéry a propagační trailer nejnovějších vynálezů v počítačové animaci. CGI efektů je zde tak ohromné množství (samozřejmě společně se zpomalováním záběrů, skoky z motorek a divokou střelbou z automatických zbraní), že začínají nudit.
Ukazuje se, že akčním filmům pomalu dochází dech, a že to nejlepší po obrazové stránce jsme už viděli v MATRIXech. Nic dalšího už na nás asi efektoví mágové nevymyslí. Triková stránka tedy ničím nepřekvapí, snad kromě dvou scén (demoliční robot probíhající domem a přepadení dvěma transportéry v tunelu). Ty však celkový dojem nijak nepovyšují.
Akční filmy potřebují novou dávku originality, a Já, robot je důkazem, že přístup z konce devadesátých let začíná pomalu zahnívat. Už pár let se nic nového neobjevilo – snažte se filmaři, snažte!
Samozřejmě, že se zde nesetkáme s filosofickým rozborem společnosti založené na novodobém otrokářství, nebo metafyzickými bláboly o podstatě duše AI. Za jediné hlubší myšlenky se dají považovat úvahy o otroctví, o „duchu ve stroji“ a právu AI existovat jako plnohodnotná bytost…
Hloubku snímku je třeba hledat jinde – v postavách. Trojúhelník SONNY – SPOONER – CALVINOVÁ je středobodem filmu, ačkoliv pokud na plátně není robot Sonny, ztrácí zbylá dvojice dech.
Obecně herecké výkony mohu považovat za slušné. Mile mne překvapuje stylizace postav do rolí, které si skutečně drží do poslední chvíle, a některé momenty jsou na akční snímek velmi silné. Smith se zhostil role agenta s tajemnou minulostí a hodně naposilovanou levačkou s chutí. Pokračuje v přerodu z Prince do herce, jenž se směle může alespoň slávou postavit po bok svaté černošské trojici WASHINGTON, FREEMAN, JACKSON. Jeho herectví je dospělejší a trapné humorné hlášky troušené jeho postavou jsou spíše bolestným komentářem dění nežli čímkoliv jiným. On sám pak překrásně graduje zlobu ukrytou v agentu Spoonerovi, aby pak mohl vybuchnout v závěrečné scéně se superpočítačem VIKI a stovkami robotů kolem…
Ostatní herci se drží spíše doplňkových rolí, kromě vědkyně Calvinové a šéfa USR dosti nevýrazných. Spoonerova babička nebo šéf jsou dokonalým příkladem zbytečných charakterů, bez kterých by ale film neměl osobní rozměr, jenž z něj dělá biják pro masy.
Že se film zaplatil, je teď téměř jasné. Zda se ale vyplatilo jej vidět, mi stále vrtá v hlavě. Neviděl jsem ho kvůli hercům, ani kvůli trikům nebo hudbě. Viděl jsem ho kvůli celku – dospělý Smith, zlověstní roboti, zajímavý svět, dobré SF nápady, slušná akce, co nepřekvapí. Jestli vám některá z těchto ingrediencí nesedí, nebude vám výsledek vůbec chutnat. Pro ostatní se rozhodně jedná o zajímavou volbu na víkend.
Film se mi líbil, možná proto, že jsem očekával další otřesnost na způsob Wild Wild West
Ale notak…
Teda vykecat zaver filmu, to se v recenzich nedela. Vymluvy typu “to bylo od zacatku jasne” neberu. Pro me to bylo vcelku prekvapeni. A co se tyce akce – v tomto roce na prednich prickach, spolecne s Troyou (RoTK se podle me moc nepovedl, v bitvach, DVD bude lepsi).
Robota jsem viděla a musím uznat, že ačkoli scifounům moc nefandím, tak tenhle film se mi fakt líbil, postavy se mi zdály vcelku věrohodné a film měl takový spád, že klišé ( ale rozodně jich nebylo tolik, jak se píše v recenzi, byla spíš ojedinělá)člověk dokázal překousnout, navíc se mi líbila i závěrečná pointa, která mě mile překvapila… Takže film můžu s klidným svědomím doporučit, byla to fajn zábava. 2 cece: Jdi se vycpat! RotK byly snad společně s helmovým žlebem a bitvou u Gettysburgu v návratu do Cold Mountain, ty nej bitevní scény, co byly( nejen letos) k vidění! A mimochodem, troy byla ta největší kravina co jsem kdy viděla…
To Altáriel…
hm… hezke, to pak ale znamena, ze si tech filmu zase tak moc nevidela. Helmuv zleb byl super, to nepopiram, ale Rotr byl kapanek horsi. Chybela tam krev (DVD to u HL nastesti vylepsilo, ale jenom trochu).Kazdopadne si stojim za svym, ze by sla bitva u Minas Thirit vylepsit (uvazuji jak, ale proste sem mel lepsi pocit u Troy)
Sice tahle diskuse není o Tróji, ale musím říct, že mě ten film příjemně překvapil… Po vcelku negativních recenzích jsem jej odmítl navštívit v kině a shlédl teprve včera na DVD… Možná můj názor ovlivnila lahev Moëtu, kterou jsem při koukání vyprázdnil, ale nebylo to vážně špatné…
2 Cece: V Troyi sice krev byla, ale bitevní scény byly hrozně nepřehledný, nijak zvlášť nápaditý a hlavně pořád stejný. Chápu sice, že to bylo pořád obléhání jednoho města, ale choreografie všech bitev mi přišla zoufale nudná… Jinak Pelennor by samozřejmě vylepšit šel, nic není dokonalý, ale měla aspoň nápad a chvíle s nepřehlednou řeží byly vyvážený s momentama s hlavníma postavama např. Denethorovo bláznovství nebo Theodénova smrt a útok Rohirrů bylo fakt žrádlo, takže se mi líbila daleko víc, než vcelku nezajímavá bitva u Troje… Ale je fakt, že Helmův žleb byl možná i lepší
Bitvy
V Troy mi bitvy přišly také nudné, možná jako celý film, který nepostrádá velkolepost, ale srdce! Jeho postavy jsou ploché, postrádají smysl a film mě tedy do děje nevtáhnul ani náhodou!Pelennorská pole jsou dle mne dobrá podívanál, ale Helmův Žleb byl mnohem lepší – měl tu správnou atmosféru: Tma…déšť…Skuruti jdoucí jako jeden muž…krutost války zobrazena malými chlapci nucenými k boji, jdouc na jistou smrt…plačící ženy v jeskyních…atd. v hlavní roli emoce!Pelennor byl taky zábava – Éowyn zabíjející Pána Nazgúlů je super scéna, umírající Theodén je taky dobrý a mrtvolná armáda, ale už to nebylo tak emocionální, jen předvádění se s efekty a k dovršení všeho Legolas – Superman VS Olifant – mám Prince z Temného Hvozdu ráda, ale co je moc, to je moc!!!Jinak I, Robot je dobrá Sci-fi, né tak dojemná, jako A.I., ale věruhodná. Sonny je podle mě lepší, než celý Will Smith:o)
Souhlasim, ale
Ok Rotk, byl narez, to je pravda, ale Troya se mi libila taky. Je zvlastni, jak jednomu prijdou charaktery ploche a bitky nudne, a jinemu zase opak – este ze mame tu svobodu slova :).Co se tyce meho prvni ho pripevku, me slo hlavne o to, aby se v recenzi NEVYKECAL KONEC!!!
troy byla dost dobrá, bitevní choreografie úžasné, achiles je fakt borec, takhle nějak si představuji hrdinu, bylo to mnohem lepší než vystříhaný král artuš.bitvy v pp mě dost zklamaly, je to dělaný pro děcka.jinak absolutně nejlepší ztvárnění bitevních scén je ve statečném srdci
BITVY
Co se týče bitev, můj žebříček teď vypadá takto: Zachraňte vojína Ryana, Návrat do Cold Mountain a Statečné srdce. Artuš rozhodně nebyl co se týče bitev špatný, ale chybělo více pohledů z ptačí perspektivy.PP má bitvy na úrovni animací v počítačových hrách. Bez krve, sterilní, utahané a málo dynamické. Nejlépe shrnuto: pro děcka.
RECENZE, RE:Cece
Ať se snažím sebevíc, nevidím v případě Já, robot nic špatného na tom, jak jsem nastínil konec filmu. Základní zvraty jsem a zajímavé scény ke konci jsem vůbec nezmínil, a přitom právě ty film zvedají z průměru. To, že jde o vzpouru VIKI, není dle mého názoru nic, co bych nutně musel tajit.
v ryanovi jsou samozřejmě úžasné bojové scény, ale já měl na mysli bitvy, kde se bojuje chladnými zbraněmi.ty mě berou tak nějak nejvíc.v artušovi se prý hodně stříhaly brutální a krvavé záběry kvůli přístupnosti a to mě vyloženě nasralo.jsem zvědav, zda se ke mě dostane režisérský sestřih, který v zahraničí vychází na dvd.
Ta garaz byla FUTUR nejhrubsiho zrna!!!!!!!!!!!! :)))))))))))
Re: Bitvy
S tím zásadně nesouhlasím. V LotR jsou bitvy podívaná a krev je tam taky, akorát se u filmu nesmí spát:-)Ve Vojínu Ryanovi byla pro změnu samá krev + usekané nohy, ruce a kdoví co všechno, jen pro diváky s opravdu silným žaludkem. Žádnou zábavnou choreografii boje za tím ovšem nespatřuji. Je to výtečné ztvárnění bitvy z druhé světové, ale na PP nemá.Návrat do Cold Mountain je dobrý film, ale bojuje se tam jen chvilku. Zato má ale divák přehled o svých hrdinech a boj muže proti muži je zobrazen s veškerou krutostí. Na LotR stále nemá.Statečné srdce jsem zatím neshlédla na varování mého příbuzného, že mi to může způsobit těžkou újmu na zdraví:o)))Já bych řekla, že dobrou bitvu má ještě Gladiator!
No, je to sice OT, ale sorry, na**al jsem se – je jasné, že když má někdo nick Eówyn, tak na LoTRech ani super dementně pro jedenáctiletý děcka udělaný bitvy z Pána prstenů nevaděj co? :)) IMAO mě osobně daleko víc vadil Helmův žleb, než Pellenor. Nějak jsem si myslel, že když jsou národy, který X generací válčej (Gondor, Rohan), tak že maj aspoň nenulový vědomí o tom co je taktika, o strategi nemluvě. Banda trotlů na hradbách, který čekaj, jestli k nim někdo náhodou nevyleze jsou fakt k smíchu. Je super, že maj koňáci geniální nedobytnou pevnost s vyvýšenou sqěle bránitelnou rampou a jak je vidět v “poslední jízdě Rohirů” i za branou uzavřitelnej “lapací” prostor, ale bráněj ho, respektive nebráněj z debilitou hraničící se sebevražednou mánií :))1. Na tu rampu nestřílej (taky nemaj čím, dokud se nevylodí elfské komando tak o luk nezavadíš)2. I když jsou jasně vidět rampy pro katapulty, tak nějaé takovéhle stroje tam chybí – přičemž MUSELI něco takovýho mít (na co to taky jinak maj), tech level na to maj3. vařící smůla dtto.4. Taktika “Hrrr na ně” – jediná viditelná ve filmech :))))5. Těžká jízda bez kopí je jízda na ***** a to, že maj štíty při útoku na sedlech pověšený je fakt hustý :)))7. Nepřátelskej útok na chráněnej břeh se nejlíp odráží tak, že je nejdřív necháte z těch lodí vystoupit a rozvinout sestavu a pak na ně jako by z léčky vyskočíte i když nepřítel ví, že ten břeh bráníte :)))Tolkien taky nebyl zrovna military historik, ale aspoň nerozváděl věci který neví…Škoda, že to nejde, mám pocit, že ve Středozemi bych si jako vojenskej expert docela vydělal na obou stranách konfliktu. :))))Prostě šarvátky jsou skvělé (Boromir, Rohirové u Fangornu, worgové), ale ty natočí každej ale na celoplánovou bitvu už IMAO musí štáb chtít si o středověkých bitvách něco nejdřív zjistit. Ale proč taky? Když stačí Legolas na koníka hop, děvčata ách, Gimli žuch, diváci haha, k tomu superlepidlo na boty a kasovní rekord je na světě :)))Jo, Brave Heart, tam to je dobře, o WW2 Ryan nemluvě, jinak z WW2 doporučuju Thin Red Line, tam je to ještě líp – úplně bombově…Jo a I Robot jsem neviděl :)))))