Gwent: Povedený artbook s přidanou hodnotou

Fantom Print už po několikáté spojil síly s komiksovým vydavatelstvím Crew a ani tentokrát toto sehrané duo nešláplo vedle. Po úspěšné publikaci Zaklínač a jeho svět, která se inspirovala populární videohrou, se tentokrát vrhli na její ještě bohatěji ilustrovanou „sestřičku“.

Obsah této objemné knihy se tentokrát netočí kolem herních artworků a informací o zaklínačském světě, ale jak už její název napovídá, prim na jejích stranách hrají především ilustrace z karetní hry gwent. Takže pokud od tohoto artbooku očekáváte něco jiného než spoustu skvělých kreseb od spousty špičkových umělců, v jejichž přítomnosti hraje text až druhé housle, bude zklamaní. Avšak v opačném případě se může Gwent: Výtvarné umění zaklínačské karetní hry stát jedním z klenotů vaší knihovny.

Ale ještě, než rozebereme knihu samotnou, pojďme se na chvíli zastavit u neméně zajímavé hry gwent. Tu mohli pozorní čtenáři zaznamenat už v knihách o Geraltovi z Rivie od Andrzeje Sapkowského, ale celosvětové popularity se jí dostalo až v roce 2015, kdy polské vývojářské studio CD Project RED vydalo poslední díl videoherní trilogie o tomto zaklínači, v němž hráči dostali možnost si gwent zkusit na vlastní kůži.

Tato minihra se ihned stala hitem a její neutuchající obliba jí časem vysloužila i plnohodnotnou free-to-play verzi, kterou její tvůrci nazvali jednoduše Gwent: The Witcher Card Game.

A protože by byla škoda, kdyby všechny ty úžasné kresby zůstaly jen ve zmenšené digitální podobě, vznikl tento luxusní artbook, v němž dostala spousta z ilustrací použitých na herních kartách zcela nový rozměr. A vy se tak můžete pouhým otočením několika – teda spíše několika set – stran dostat do vlastní soukromé galerie, která vám díky kvalitnímu grafickému zpracování zprostředkuje intenzivní a nezapomenutelnou cestu do hlubin zaklínačského světa.

Na stránkách Gwent: Výtvarné umění zaklínačské karetní hry se můžete setkat nejen s vašimi oblíbenými hrdiny nebo si připomenout kulturu a rozmanitost jednotlivých království, ale i zavzpomínat na všechna ta monstra, se kterými jste se museli během vašich virtuálních výprav utkat. To všechno je navíc přehledně rozděleno do sedmi samostatných kapitol, z nichž každá mapuje jinou část Geraltova světa.

 

Čím víc, tím líp

Po předmluvě od výtvarné vedoucí celého projektu Katarzyny Redesiuk (jež sice zabírá jen necelou jednu stranu, ale i tak se řadí mezi nejdelší texty v knize) se můžete podívat například do Severní a Nilfgaardské říše, Skellige či na členy Scoia’tael, nejrůznější příšery a další neutrální jednotky. To všechno v závěru knihy navíc doplňuje i několik desítek ilustrací ze zvláštních karet, které můžete v Gwent: The Witcher Card Game najít. Zkrátka celou dobu je na co koukat.

A protože karet existuje ve hře opravdu hodně, musel se tomu přizpůsobit i formát jednotlivých ilustrací. V artbooku proto můžete nalézt hned tři různé velikosti kreseb: velké, střední a malé. Ty velké vždy zabírají celou stranu a dávají tak naplno vyniknout tomu, co se na nich nachází. To samé lze říct i o těch středních, které jsou díky velikosti knihy samotné stále dostatečně velké, aby vám neunikl žádný detail.

Avšak pak jsou tady i ty malé. Ty se na jednu stranu vejdou vždy čtyři, kvůli čemuž se velikostně příliš neliší od svých karetních předloh, což je škoda, protože tolik nevyniknou, i když by si to zcela jistě zasloužily. Jejich motivy totiž nejsou o nic horší než ty ostatní.

Velikosti ilustrací pak odpovídají i jejich popisky. Zatímco velké a střední kresby mají delší popisky složené až z několika odstavců, v nichž se tvůrci rozpovídali o všem možném; ty malé si musí vystačit jen s názvem, jménem autora a krátkým, ale úderným, heslem.

 

Síla se skrývá v detailu

Čestné místo v recenzi a velkou pochvalu si zaslouží i český překlad, se kterým si překladatelé opravdu vyhráli. A tak i to málo textu, co je v atrbooku k nalezení, neruší výsledný dojem z grafické stránky, ale právě naopak. Vhodným výběrem slov navozuje tu správnou atmosféru, která ilustracím přidává další dimenzi a zároveň je zasazuje i do kontextu zaklínačského světa. Trpaslíci jsou díky nim trpasličtější, příšery strašidelnější a lidé lidštější, ať už v dobrém nebo špatném smyslu slova.

Zkrátka lze říct, že celá kniha funguje jako dobře namazaný stroj. Nenajdete v ní sice žádné „technické“ popisy jednotlivých karet, jejich statistiky či taktiky, stejně jako sáhodlouhé texty popisující zaklínačský svět, ale to vůbec nevadí. Jde přece o artbook, a tak na něj musíme i pohlížet. A když na to přistoupíte, dostanete za rozumnou cenu jednu z nejlepších knih ve svém žánru.

Gwent: Výtvarné umění zaklínačské karetní hry proto můžu doporučit nejenom fanouškům Zaklínače či hráčům gwentu, ale i všem milovníkům fantasy a umění obecně.

 

Hodnocení: 90%

 

Katarzyna Redesiuk (výtvarná vedoucí): Gwent – Výtvarné umění zaklínačské karetní hry
Vydali: Fantom Print a Crew, 2017
Počet stran: 248
Cena: 599 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď