Na konci minulého roku u nás vyšel opravdu výjimečný komiks. Nejenže odstartoval masové vydávání komiksových děl „pro dospělé“, ale také odstranil vnímání komiksu jako četby pro děti základní školy (částečně také díky způsobu, jakým se vydavatelství BB-art rozhodlo dílo vydat – ne jako soubor komiksových sešitů, ale jako regulérní knihu). Bylo jasné, že filmové zpracování na sebe nenechá dlouho čekat. No a tady ho máme. Tak se na něj pojďme podívat zblízka.
Na konci 19. století je dána dohromady skupina hrdinů s úkolem zachránit britské impérium. To by nebylo tak neobvyklé, kdyby autor Allan Moore nepodnikl ten nejodvážnější (a snad nejzdařilejší) crossover, jaký kdy komiksový svět spatřil. Dal dohromady pět literárních hrdinů z děl 2. poloviny 19. století – lovce a dobrodruha Allana Quatermaina, stoického kapitána Nema, schizofrenního doktora Jekylla (a jeho alter ego – pana Hyda), Drákulovu oběť Minu Harkerovou a neviditelného Hawleyho Griffina. Ale u toho neskončil. Z literatury té doby vytvořil celý svět. A na těchto základech buduje svůj neobvyklý, pochmurný, zábavný a dynamický příběh.
Bohužel, s filmem je to poněkud horší. Ten totiž trpí snad všemi nedostatky, které ho mohly postihnout. Základní problém patrně tkví ve způsobu, jakým režisér Stephen Norrington pojal předlohu. Norrington se nedokázal oprostit od stylu, v jakém je natočena další jeho komiksová adaptace Blade. Tady předloha dovolovala čistě akční pojetí. “Naneštěstí” má Liga v sobě daleko větší potenciál. Přesto skončila jako průměrný akční film. Pro srovnání. Zkuste si představit, jak by dopadl Pán Prstenů, kdyby Peter Jackson zůstal věrný stylu, s nímž natočil své předchozí filmy (Bad Taste, Braindeads, Meet the Feebles) a Tolkienovo veledílo zfilmoval jako sled absurdních hlášek, záchodového humoru a potoků krve.
Další velký problém je scénář. Abychom pochopili jeho slabiny, pojďme po jeho nedostatcích postupně. Tak zaprvé, je o něčem úplně jiném než předloha. James Dale Robinson si při psaní scénáře patrně jen mlhavě uvědomoval, o čem že to ten komiks vlastně je, a zasekl se na faktu o sjednocování literárních postav. Ano, to jediné tam zůstalo. I když i k tomu mám výhrady. Celkem chápu zařazení Doriana Graye (který se má údajně připojit k Lize ve druhé komiksové sérii), protože do kontextu dobře zapadá a pro příběh je nepostradatelný.
Naopak mi zcela uniká smysl (z dějového hlediska) přítomnosti druhé přidané postavy – Toma Sawyera (zde pracujícího pro americkou tajnou službu), který do filmu a jeho atmosféry sedne jako pěst na oko a navíc se cpe kam může i kam nemůže. Ve skutečnosti jediným důvodem jeho přítomnosti je fakt, že film produkují Američané a ti chtěli mít v příběhu také svého koně. A navíc si mysleli, že by „banda Britů“ do kin mnoho lidí nepřitáhla.
Jinak si charakterovými změnami prošli úplně všichni. Částečně je to dáno tím, že tady Ligu vede Quatermain a ne Harkerová (záměr producentů – přece Sean Connery nebude hrát druhé housle, no ne?). To také znamená, že Allan kvůli záchraně Impéria nebude vytažen z opiového rauše, ale od krbu anglického klubu. Harkerová zaznamenala obrat o 180 stupňů a z Drákulova kousnutí si místo pořádné deprese odnáší vampýří schopnosti. A navíc nikoho nebuzeruje. A to je zlé. Kapitán Nemo se z technokratického megalomana proměnil v kung-fující obdobu kapitána Picarda. Pan Hyde je se svou umírněností pouze jakousi nedokonalou kopií Hulka. Nejlépe dopadl Neviditelný. Tomu jenom změnili jméno. Celkem působí tahle parta dojmem viktoriánské verze X-Menů místo toho, aby se všichni (podobně jako v knize) navzájem nesnášeli. Jen si vzpomeňte na model „Nemo nesnáší Harkerovou, Harkerová nesnáší Hyda, Hyde nesnáší Quatermaina, Quatermain nesnáší Griffina a Griffin je nesnáší všechny.“
Tím ovšem scénáristova impotence nekončí. Samotný příběh je totiž neuvěřitelně stupidní, kouzelně zmatený a úžasně předvídatelný. Celý by se dal shrnout do jedné věty: tajemný Fantom chce vyvolat světovou válkou a Liga mu v tom má zabránit. K tomu si připočtěte dementní a vykonstruované dialogy (vrchol toho všeho nastává v okamžiku, kdy Mina Harkerová pronese: „Nemo uctívá bohyni smrti, můžeme mu věřit?“ – záchvat smíchu zaručen), logická faux pas (Nautilus v benátských kanálech atd.) a máte obraz o tomhle počinu.
Ani po technické stránce film nevyniká. Speciální efekty jsou na dnešní dobu spíše podprůměrné, u některých budete mít dojem, že jsou okopírované z nějakého filmu Karla Zemana. Hudba je nevýrazná, takže ani nemá cenu se o ní rozepisovat. Snad jen na několika místech ukáže svůj potenciál.
Herecké výkony jsou rozporuplné. To je dáno z velké části stupiditou scénáře, takže většinu svého talentu upírali na boj s ním. Často na nich vidíme rozpaky, jakoby nevěděli, co si se svým partem počít. Nejlíp to zvládl Stuart Townsed, který přehrává, kde se dá, a jeho Dorian Gray tudíž nepůsobí tak křečovitě. Ostatní předvádějí lehký nadprůměr. Samotný Connery se chce mermomocí přiblížit době své největší slávy, kdy zářil jako James Bond. Bohužel se mu to moc často nedaří. Nicméně jeho výkon patří do té lepší poloviny spektra.
Takže suma sumárum: Pokud jste Ligu výjimečných nečetli, možná by se vám film líbil jako taková akční oddechovka. Důrazně ale varuji fanoušky komiksové předlohy a Allana Moora vůbec. Pokud můžete, vyhněte se téhle adaptaci. Ten film je totiž o něčem úplně jiném. Nečekejte černý humor, geniální příběh nebo spoustu narážek na různá literární díla. Naopak se obrňte proti tuně vysvětlovacích dialogů. Tam, kde Moore pouze naznačoval, budete svědky obšírného vysvětlování. A takhle je to zde se vším. Tenhle film je jasným důkazem toho, jak Hollywood prasí dobré nápady.
P.S.: Jenom doufám, že se filmaři (a obzvlášť duo Norrington – Robinson) vyhnou dalším adaptacím Moorových geniálních příběhů.
děs
Přesto že jsem “literární” předlohu jen zběžně prozkoumal na pultě, jsem nucen potvrdiz výše uvedené hodnocení. Je to zoufalá podívaná a jediný skutečný zdroj zábavy jsou úlety scénáristy a režie.
Nuda nuda nuda a stale len preamerikanizovana koncentrovana nuda. Comics je oproti tomuto paskvilu genialne literarne dielo.
Ja bych tomu dal tak 7 z 10-docela se mi to libilo.Je pravda ze s Ligou Vyjmecnych od Moora to nema VUBEC nic spolecnyho,ale kdyz se od toho odprostis tak je z toho docela dobrej bezduchej atmosferickej akcni film
Film
Komiks som zatial nečítal a film sa mi (možno preto) páčil :-))Už som si kúpil ale aj komiks a sa naň teším.
film je v pohodě. Rozhodně nestojí za tři body. Zkus bejt při tý recenzi mín zaujatej
Víš, problém tohoto filmu je v tom, že by neobstál ani jako samostatný celek. Dobrý film si pohrává s atmosférou, chystá divákovi překvapení a má jakous takous logickou výstavbu. To všechno se v lize vyskytuje minimálně, nebo vůbec. Když tedy ÚPLNĚ odhlédnu od komiksu, dal bych mu nanejvýš tak 5/10.
Film se mi docela líbyl,ale komiks jsem zatím nečetla.
Tenhle film teda “v pohodě” rozhodně není. Plně souhlasím s recenzentem, je to bída, bída a ještě jednou bída. A to jsem se tak těšil 🙁
3 z 10 je málo. Objevují se mnohem horší filmy, které dopadli v hodnocení mnohem lépe. Dneska jsem to viděl a zvracení ve mě film nevyvolal, takže tak špatný to není.Mně osobně vadili divoké přechody do akčních scén a rychlý střih, který akci jenom ublížil.
Film je náhodou super.Já jsem tedy komiks nečetla, ale hodně vím o comv tom filmu šlo!
Hm….tak tohle mě fakt dostalo reklama udělaná dokonale ,ale ten film ….hodte ho do hnoje!!!!!!!!!!!!!!!!no prostě svatý komiks
Vím že je pozdě, ale přece… Nejsem člověk kterej viděl jeden film jednou za pět let. Patřím k DVDfilům a tak jsem toho viděl více než dost. A tenhle film jsem viděl nejmíň pětkrát. Vždycky mě povzbudil a nadchl. prostě takové to klasické dobrodružství a klukovské snění v něm je. To si nenechám vzít! A že to není jako v komixu? Mě to nevadí – film je film a to se nedá srovnávat. Komix jsem četl taky několikrát a ani k němu nemám výhrady. Naopak jsem rád, že se v tom filmu otrocky nedrželi komixu a šlo tedy o trochu něco jiného. prostě já tento film žeru!