Zdá se to neuvěřitelné, ale Fantasy Planet zahájila druhou etapu své existence již před čtyřmi lety. Vzpomínáte na první úvodník Druhý úsvit Fantasy Planet? Jako poděkování za vaši přízeň jsem si pro vás připravili spoustu dárečků (i netradičních), z nichž ten nevýraznější bude příběh na pokračování od Jiřího Mazurka (autor několika knih od Strak na vrbě a z Edice Pevnost), který začne vycházet na našich stránkách od listopadu.
Příběhy na pokračování nejsou na FP žádnou novinkou. I dnes si můžete přečíst román Šimona Šediváka Et in Arcadia Ego, který u nás vycházel v letech 2010–2011. Jeho téma je právě teď žhavě aktuální – 21. 12. 2012. Projekt měl dobrou čtenost, a proto nás potěšilo, že nás oslovil Jiří Mazurek s nabídkou publikace knihy Proudy Želesa. Jak název napovídá, jedná se o pokračování dobrodružného fantasy/scifi příběhu Želes, který vydaly Straky na vrbě v roce 2007. Přičemž ale zdůrazňujeme, že se jedná o pokračování volné (navíc autor hned na začátku děj prvního dílu stručně shrnuje), takže si ho užije opravdu každý.
O čem Želes byl? Přečtěte si recenzi Míly Lince z roku 2008, který knihu ohodnotil velmi příznivými 75%:
Příběh je ve své podstatě jednoduchý – skupinka dětí se ztratí v nebezpečném lese a skrze mnohé peripetie se snaží najít cestu ven. Nakonec ji najdou, vše očekávané se splní a dvě stě stránek je za námi. To nezní příliš povzbudivě, že? Možná to je tím, že kniha má dvě roviny a příběh je jenom jednou z nich. Musím podotknout, že je psaný živě a nápaditě a řítí se kupředu jako namydlený blesk. Rozhodně je na daný rozsah a styl dobře zvolený, což není vždy tak snadné snadné skloubit dohromady.
Co této knize dodává to správné kouzlo, je prostředí. Želes – železný les. Nejsem v biologii nijak zběhlý, takže neposoudím, nakolik je co možné, ale jako humanistický laik jsem se kochal krásou přírody a užíval si nezvyklých krajin a míst. Želes vznikl během první česko-rakouské válce (samozřejmě kvůli Temelínu – že by ohlas z doby, kdy byla kniha psaná – anebo z doby, která se tak nepříjemně rýsuje před námi?). Raketa s biologickou náloží nepřistála ve Vídni, jak původně měla, ale kdesi ve Slezsku. A mutací všeho možného vznikl Želes. Železo, které žije. Kromě nových druhů stromů a rostlin zmutovala některá zvířata, jiná se novému prostředí přizpůsobila. A nebyli by to lidé, kdyby se tohle zajímavé prostředí nepokusili zpeněžit: turismus kvete vždy a všude.
Tři hlavní hrdinové se prodírají lesem stále kupředu a hledají cestu domů. Musí překonat řadu překážek, které na ně železný les chystá, a nic není samozřejmě jednoduché. Ani klacek na obranu si nemůžete urvat ze stromu – všechno je totiž z ocele – buď nic neurvete anebo se k tomu ještě i pořežete. A tetanus, to je mrcha. Nakonec spolu s hrdiny proniknete do srdce hvozdu, objevíte rodinné tajemství jedné blonďaté slečny a poodhalíme samozřejmě i tajemství celého lesa. A nebyli by to lidé…
Protože každá mince má dvě strany, tak nebudu chrlit pouze superlativy. Trochu mi vadil otevřený konec, pro mě, hloupého čtenáře, možná až příliš otevřený (dobrou zprávou je, že nezůstane otevřený nadlouho, neboť se chystá další díl). Stejně tak je kniha vyprávěna v ich-formě a svět je viděn patnáctiletým klukem, který ve škole nikdy nebyl žádný kabrňák. Jenže až na pár sexualit, kterými žije snad každý patnáctiletý kluk, by úplně to samé mohl vyprávět třicetiletý vzdělaný chlap. A pak obálka, zde je však autor i vydavatel nevinně, protože i mistr tiskař se občas utne.
Závěrečný verdikt je více než příznivý. Přečetl jsem Želes jedním dechem a i když bych našel těch chybiček víc, žádná z nich nebyla natolik výrazná, aby převážila ručičku pomyslných vah kvality. Myslím, že každý, kdo má rád dobrodružné knihy a zajímavé prostředí, najde v Želese příjemné čtení.
Jen doplníme, že Jiří Mazurek samozřejmě nenapsal jen jednu knihu. V Edici Pevnost mu vyšly další tři romány (Legenda o Garonně, Legenda o Rennardovi a Město čarodějů; přičemž s prvním z těchto příběhů autor zvítězil v nejdelší kategorii soutěže Cena Karla Čapka za rok 2005), kromě toho vydal v časopisech Pevnost a Ikarie, resp. XB-1 řadu povídek. Jedná se tedy o zkušeného a vypsaného autora, který svůj talent podtrhl i nominacemi v několika prestižních soutěžích – Cena Ikaros, O nejlepší fantasy a O železnou rukavici lorda Trollslayera.
Proudy Želesa – od listopadu sedmkrát
Proudy Želesa vyjdou rozdělené na sedm částí, na první z nich se můžete těšit 4. 11. Aby mezi jednotlivými kapitolami nebyla příliš velká pauza, budou vycházet po týdnu, vždy v neděli.
A o čem v příběhu půjde? O nic menšího než je záchrana světa! Želes sevřel svět do své železné náruče, zbytky lidstva přežívají v podmořských stanicích a ve vesmíru. Na Adamovi, hlavním hrdinovi prvního dílu, je, aby jeho vládce, zákeřného Železného pána, porazil a vrátil lidem svobodu. Podaří se mu to i bez v čase ztracené Jolany a s pamětí, která kvůli mnoha nechtěným časovým skokům obsahuje až příliš mnoho bílých míst?
Přečtěte si ukázku:
Omlouváme se za “useknutou” obálku v ukázce, stala se neznámá chybka, pokusíme se ji nahradit plnohodnotnou tak rychle, jak to jen půjde.
Druhý úsvit Fantasy Planet?
to už sú fakt štyri roky?
to bloy
K nevíře co? Minimálně na šéfredaktorce ten zub času není vůbec poznat 🙂
to bloy
Jojo, jsou. 🙂 FP jsem převzala tedy už v září, ale 9. vyšel oficiální zahajovací úvodník. To, že 9. května byl založen web jako takový, je pěkná shoda náhod. Vzpomínám si, že ten den jsem nešla kvůli tomu úvodníku do stepu – byla jsem rozepsaná a nešlo nedokončit. 😀
Kolik přežilo?
Kolik lidí v redakci přežilo z původní FP? Starou sestavu jsem si neuložil a tudíž nemám šanci to porovnat…
to Střelec
Aktuálně jste dva, ty a Honza Michálek. S námi začal psát jinak ještě Martin Kudláč. Doufám, že jsem na někoho nezapomněla. 🙂