Ceny Akademie SFFH 2005 – nominace

Česká Akademie SFFH vyhlašuje nominace na ceny za rok 2004. Pro které nominované byste hlasovali vy? Kdo nebo co by si za loňský rok zasloužilo ocenění? Souhlasíte s výsledky prvního kola? (redakce)

Letos se ceny Akademie SFFH vyhlašují v těchto kategoriích:
Nominováni byli:

Nejlepší SF
Asher, Neal: Stahovač (Polaris)
Bear, Greg: Hudba krve (Laser-books)
Miéville, China: Jizva (Laser-books)
Reynolds, Alastair: Kaldera 1 a 2 (Triton)
Vinge, Vernor: Hlubina na nebi (Fantom Print)

Nejlepší fantasy
Barker, Clive: Abarat (BB art)
Miéville, China: Jizva (Laser-books)
Pratchett, Terry: Svobodnej národ (Talpress)
Rowlingová, Joanne K.: Harry Potter a Fénixův řád (Albatros)
Sapkowski, Andrzej: Narrenturm (Leonardo)

Nejlepší horor
Barker, Clive: Utkaný svět (Laser-books)
King, Stephen: Dolanův cadillac (Beta-Dobrovský)
King, Stephen: Vlci z Cally (Beta-Dobrovský)
Lumley, Brian: Nekroskop VIII – Války o krev (Polaris)
Suzuki, Kodži: Kruh (Knižní klub)

Cena za dlouholetou práci pro SF
Herec, Ondrej
Podaný, Richard
Velinský, Jaroslav

Nejlepší neangloamerický překlad
Pilipiuk, Andrzej: Záhada Kuby Rozparovače (Laser-books)
Sapkowski, Andrzej: Narrenturm (Leonardo)
Ziemianski, Andrzej: Achája (Laser-books)

Nejlepší teoretický text
Adamovič, Ivan: Cestami fantastického pohraničí (Ikarie 4)
Šust, Martin: Moderní space opera (Pevnost 12)
Šust, Martin: New Weird (Pevnost 5, 10)

Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha
Medek, Leonard: Dobrodruh (Straky na vrbě)
Mostecký, Jaroslav: Útesy křiku (Klub J. Vernea)
Procházka, Jiří W.: Totální ztráta rozměru (Millenium Publishing)
Žamboch, Miroslav: Líheň 1 – Smrt zrozená v Praze (Wolf Publishing)
Žamboch, Miroslav: Na křídlech tornáda (Klub J. Vernea)

Nejlepší překladová povídková sbírka
Asimov, Isaac: Robohistorie 1 a 2 (Triton)
Pilipiuk, Andrzej: Záhada Kuby Rozparovače (Laser-books)
Sheckley, Robert: Lístek na Tranai (Polaris)
Sturgeon, Theodore: Bůh v zahradě a jiné vize (Epocha)
Tiptree, jr., James: Teplé světy a tak podobně (Triton)

Nejlepší (domácí) výtvarník
Fibiger, Milan
Krásný, Jan Patrik
Kučerovský, Tomáš
Šouflová, Jana
Zhouf, Martin

Nejlepší časopis
Ikarie
Interkom
Pevnost

Nadějný nováček / počin roku / zvláštní cena
Hartmann, David a Němec, Tomáš za vzestup úrovně časopisu Pevnost
Laser-books za vydání antologie Nebezpečné vize
Vrbenská, Františka za seriál článků v Ikarii

Nejlepší editor/redaktor
Holan, Petr „Pagi“
Němec, Tomáš
Šebestová, Helena

Nejlepší překladatel
Kantůrek, Jan
Kotrle, Petr
Oščádalovi, Jana a Jan „Jam“
Weigel, Pavel
Žáček, Milan

Nejlepší nakladatelství
Laser-books
Polaris
Straky na vrbě
Talpress
Triton

Nejlepší antologie
Čas psanců (sest. O. Jireš) (Triton)
Krypty a draci (sest. P. Haining) (Talpress)
Mlok: Sbírka vítězných prací Ceny Karla Čapka za rok 2004 (sest. M. Koutný) (Cena Karla Čapka)
Nebezpečné vize (sest. H. Ellison) (Laser-books)
Punk fiction (sest. A. K. K. Kudláč) (Mladá fronta)

Vyhlášení konečných výsledků Akademie se koná na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy v Praze na Výstavišti, a to v sobotu 7. května 2005 od 13.00 do 14.20.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Stahovač mě fakt dostal,Fénixův řád je jasnej :-o,Utkaný svět protože to jediný mám ;-),asi Podaný,Narrenturm!,jo New Weird byl super článek,Líheň no comment,hmm – Laser Books,dám hlas Fibigerovi,Pevnost,která se fakt vyšvihla: Pevnost,nevim,určitě Žáček – Miéville byl gr8,tak to je těžký – ale TRIFID,Čas Psanců: ať žije Fantasy Planet ;-)!!!

  2. Nominace
    Tenhle komentář jsem psal už včera na Sarden, nicméně si myslím, že čtenářská obec obou webů se zcela neshoduje, tak jsem se rozhodl dát to i sem…Budu se vyjadřovat k tomu, kde jsem, myslím si, v obraze. 1. sci-fi: souhlas, škoda, že neprošel Egan – Úzkost, Miéville mi tentokrát přišel víc jako fantasy než sci-fi. 2. fantasy: jediná kategorie, kde jsem opravdu hodně nespokojený… nominace za zásluhy a možná trochu z tradice u Pratchetta, Sapkowského a Rowlingové, všechno je hluboko za jejich nejlepšími knihami, je vidět, že u většiny hlasujících rozhodovala spíš jména než kvalita knihy (bez urážky)… Barkera neznám, budu muset přečíst, opravdu VELMI a snad ještě víc než velmi mi tu chybí Sabriel a Gormenghast, taky Erikson je myslím výrazně lepší než minimálně tři mnou jmenované knihy ve výběru. Ale ono je to asi jedno, stejně by měl vyhrát Miéville. 3. horor – v podstatě kompletní výběr hororových knih, které loni vyšly… o))) Lumley je roztahaný, Vlci z Cally jsou horor jen proto, že je napsal King (i když, uznávám, dal jsem je taky), Suzukiho budu muset načíst – ale i tak si myslím, že můj jasný favorit je Barker. 4. cena za dlouholetou práci – 100% souhlas. 5. teoretický text – hrozně to přeju Martinovi, protože to, jak se mu ještě s dalšími lidmi podařilo vytáhnout nahoru Pevnost, je v porovnání s úhorem, nudou, šedí a neodborností jménem Ikarie malý zázrak. 6. překladová povídková sbírka – 100% souhlas, vytýkám před závorku Sturgeona a Tiptree, ti jsou fakt skvělí… 7. časopis – pořadí Pevnost, Interkom a pak už raději nic. 8. editor a nováček – totéž jako u teoretického textu – hrozně to přeju Tomášovi… 9. překladatel – 100% souhlas. 10. nakladatelství – chybí mi Návrat – i za ty přiznané chyby u Gibsona a jeho znovuvydávání – přebývají Straky, které to mají jenom a pouze za zásluhy. Tož to je z mého pohledu vše. Můžeme polemizovat. o)))

  3. jojo fantasy kategorie je na hovno, ten erikson tam chybi urcite, misto Pratchetta – tahle kniha nebyla nejak prevratna

  4. FP
    Osobně mi chybí v nominacích FantasyPlanet, ať už se do nějaké škatulky hodí, či nehodí. Důvody jsou zřejmé:Zvyšující se úroveň článků, zvyšující se počet čtenářů (víc než tisíc čtenářů na článek), rozsáhlé diskuze, které napomáhají zvyšovat tolerantnost, přehled a nadhled fanoušků. V celkové sumaci FP napomáhá udržování, obnování a zušlechťování fandomu – prostě lidí, co si rádi čtou scifi a fantasy.

  5. Za spravnost udaju ruci Akademie, zapomnel jsem to tam dopsat 🙂

  6. Taky sem hodím komentář ze Sardenu, ať se nám ta polemika pěkně rozjede:S nominacemi se dá souhlasit, ale přece jen:1) co je to za blbost nominovat jednu knihu ve dvou kategoriích (Jizva)? K čemu pak vůbec víc kategorií existuje?2) ROZHODNĚ bych neudílel cenu za nejlepšího výtvarníka a nejlepšího překladatele. Není náhodou daleko rozumnější ocenit nejlepší konkrétní výtvarný počin a nejlepší konkrétní překlad? Copak se někde udílejí ceny za nejlepšího spisovatele/režiséra/skladatele/střihače atd. roku? Ne – oceňují se konkrétní díla.3) S tím souvisí i další návrh – cena za nejlepší neangloamerický překlad. Asi rozumím důvodům, proč se uděluje, ale přesto bych ji raději zrušil a zavedl jednu cenu za nejlépe přeloženou SFFH knížku roku a basta.4) Že cena za nejlepší časopis je u nás nesmyslná, to si myslím už dávno. Daleko větší smysl by IMO dávala cena za nejlepší SFFH web, co vy na to akademici?MOc rád bych slyšel, jaký mají lidi názor na bod 2. Tohle už mi vrtá hlavou pěkně dlouho, fakt si myslím, že dávat cenu překladateli a výtvarníkovi místo konkrétnímu překladu a konkrétnímu výtvarnému počinu je, jemně řečeno, nerozum.

  7. s tou dvojí nominací Jizvy je to fakt blbost… minule bylo Nádraží Perdido dokonce tříkrát pokud se nemýlím… jizva se mi líbila, ale jestli to má dopadnout jako minule, tak to bude síla… dal bych Jizvu do fantasy a do sci-fi přidal nějakého Egana (jak už tady někdo psal) – ten by si to určitě zasloužil víc…s tím bodem 2. s Aiaxem naprosto souhlasím co se překladu týče, u těch výtvarníků se nejsem tak úplně jistý (může to být dost problém, vezmeme-li v potaz i ilustrace v časopisech atd.)…

  8. Ad Aiaxova čtyřka: Pravda, ten nejlepší časopis je lehce mimo mísu, ale myslím, že SFFH webů taky není tolik, aby to vydalo na samostatnou kategorii. A nedokážu si dost dobře představit, jak realizovat kombinovanou kategorii tištěných časopisů a internetových serverů.

  9. ad Ajaxův bod 4
    Co takhle název “sci-fi a fantasy média”? Myslím, že minimálně zajímavé by to bylo, protože by se to stejně na konci dostalo do souboje Pevnost – Ikarie – Interkom – Sarden – FP. A možná nějaký fanzin…

  10. Re: ad Ajaxův bod 4
    “sci-fi a fantasy média” – to by možná bylo ještě lepší. Je totiž fakt, že málo je u nás nejen časopisů, ale i těch webů (upřímně řečeno, mezi weby nemá Fantasyplanet v podstatě konkurenci).Ještě k argumentaci ohledně překladatelů – podle čeho se překladatelé nominují? Podle toho, kolik toho přeložili? V nominaci totiž chybí Viktor Janiš i Richard Podaný (kteří toho minulý rok přeložili méně než nominovaní). Je to správné?

  11. to se nam ta Akademie pěkně sekla:Žamboch, Miroslav: Líheň 1 – Smrt zrozená v Praze (Klub J. Vernea):o)))I když teď koukám na ten seznam co mi dal Zdenek Rampas a tam je to spravně – Tedy Wolf Publishing 🙂

  12. Podle čeho se překladatelé nominují
    Huh? Podle toho, kolik v prvním kole dostanou hlasů. (S formulářem 1. kola jde nezávazný nevyčerpávající seznam sestavený podle toho, na který konkrétní překlad si kdo vzpomene.)A ano, Akademie zjevně pokládá za správné hodnotit tak nějak celou roční produkci daného překladatele najednou, asi jako u nakladatelství, časopisu, redaktora etc.

  13. no jediná kategorie, kterou mám z uvedených titulů pročtenou je nejlepší česká kniha. Tam by si to podle mě hodně zasloužil ProcházkaJinak fandím Jizvě, Stahovači, Kruhu, Adamičovi, Vandrovcovi, Šoufalové, Strakám a Jirešovi, tož doufám, že se aspoň dvakrát trefím do černýho

  14. Re: Podle čeho se překladatelé nominují
    J. Vaněk – jistě, ale PROČ to považuje za správné a kde k tak výstřední myšlence přišla, to jsem chtěl vědět.

  15. Bod 2
    Snad se jako jeden z nominovaných můžu vyjádřit :-))Těžko říct, co je spravedlivější. Asi posuzování jednotlivého díla, ať už překladu nebo kresby/obrazu, jenže by se to určitě hůř hodnotilo, protože každý akademik není s to přečíst a posoudit (shlédnout) všechno.Na druhou stranu to není zas tak přitažené za vlasy. Ceny pro nejlepšího režiséra či střihače za celoroční prodikci se sice neudělují, ale za zpěváka/skupinu ano. Tak je asi třeba brát celoroční produkci překladatele/výtvarníka jako takové album 🙂

  16. Jiřímu Popiolkovi
    Za zásluhy to snad mají všichni, ne…? 🙂

  17. Ale to s těmi “informačními médii” vůbec není špatný nápad. V té chvíli už by tam Interkom, který rozhodně není časopis, tak trapně netrčel. (jakkoli si myslím, že by neměl být vůbec nominován, když ho vydává hlavní organizátor Akademie a dotazníky Akademie se rozesílaly přímo s ním…)

  18. Proč Akademie neuděluje cenu za Nejlepší film a Nejlepší komiks?

  19. Kategorie
    No, kdyby mělo u těch kategorií záležet čistě na mně, zrušil bych neangloamerický překlad, uvažoval bych, jestli by nebylo vhodné spojit dohromady povídkovou sbírku a antologii, popřemýšlel bych, co s hororem, protože hororových knih vychází málo, často se dají považovat za sci-fi, často za fantasy… a nanejvýš to vytváří v kategoriích ještě větší zmatek, než je… a časopis bych přetranformoval na už zmiňovaná média. Povídky bych nepřidával, filmy taky ne. U komiksů těžko říct, ale nejsem si ani zdaleka jist, kolik z akademiků se v tomto žánru orientuje – já bych určitě v téhle kategorii nehlasoval. Co se týče výtvarníků – tam bych to nechal z důvodů uvedených v jednom z předchozích příspěvků, jak je, u překladů bych taky váhal, jestli by nebylo lepší zavést “nejlepší překlad”, ale upřímně řečeno, tady mi současná podoba ani trochu nevadí.A zavedl bych podmínku, že pro každou knihu je možno hlasovat pouze jednou – viz případ Miéville, případně bych – i přes riziko, že mi budou lidi nadávat – jasně stanovil, jestli se pro knihu má hlasovat jako pro sci-fi, nebo jako pro fantasy. Je to škatulkování, ale když se zrušila kategorie nejlepší kniha, zabrání se tak aspoň u některých titulů rozmělnění hlasů do dvou kategorií (nepostihlo mimochodem tohle právě Sabriel – fantasy x horor…?).

  20. každopádně vím, co by měl být počin roku 2005 – nové vydání Nekroskopu, pogratulujme za to Polarisu, že se s konkurencí nějak domluvil.

Zveřejnit odpověď