Dnes se na pražském výstavišti v rámci veletrhu Svět knihy udělovaly Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu za rok 2012. Přinášíme vám kompletní výsledky.
Kniha roku
Neal Stephenson: Anatém (Talpress)
Connie Willisová: …o psu nemluvě (Triton)
Guy Gavriel Kay: Pod nebesy (Argo)
Nejlepší SF
Connie Willisová: …o psu nemluvě (Triton)
China Miéville: Ambasadov (Laser-books)
Hannu Rajaniemi: Kvantový zloděj (Laser-books)
Alastair Reynolds: Transport ledu (Triton)
Neal Stephenson: Anatém (Talpress)
Nejlepší fantasy a horor
Guy Gavriel Kay: Pod nebesy (Argo)
Steven Erikson: Chromý bůh (Talpress)
Kevin Hearne: Prohnaný (Laser-books)
John Ajvide Lindqvist: Jak zacházet s nemrtvými (Argo)
George R. R Martin.: Tanec s draky (Talpress)
Nejlepší původní česká nebo slovenská kniha
Edita Dufková: Zpráva z Hádu (Laser-books)
Juraj Červenák: Zlato Arkony (Brokilon)
Ondřej Jireš (ed.): Krvavá čest (Triton)
Jiří Pavlovský: Magie pro každého (Epocha)
Vladimír Šlechta: Keltská brána (Brokilon)
Nejlepší povídková kniha
Howard Phillips Lovecraft: Volání Cthulhu 2 (Albatros Media – Plus)
Martin Fajkus (ed.): Temné časy (Fantom Print)
Ondřej Jireš (ed.): Krvavá čest (Triton)
Stephen Jones (ed.): Kniha hrůzy (Laser-books)
Jonathan Strahan (ed.): Nejlepší science fiction a fantasy 2011 (Laser-books)
Nejlepší povídka
Leonard Medek: Příběh zloděje (Mrtvý v parovodu)
Martin D. Antonín: Saladinova lampa (Krvavá čest)
Juraj Červenák: Chřestýš Callahan a brána duchů (Pevnost)
Vilma Kadlečková: Starýma očima, za tisíc let (Krvavá čest)
Pavel Renčín: Hněv boží (Krvavá čest)
Nejlepší překlad
Petr Kotrle (Anatém)
Michael Bronec (Pán světla)
Jan Kantůrek (Šňupec)
Richard Podaný (Pod nebesy)
Milan Žáček (Ambasadov)
Nejlepší dílo (domácího) výtvarníka
Lubomír Kupčík (Amélie a tma)
Jan Doležálek (Krvavá čest)
Michal Ivan (Zlato Arkony)
Tomáš Kučerovský (Pán světla)
Jana Šouflová (Mrtvý v parovodu)
Nejlepší nakladatelství
Laser-books
Argo
Brokilon
Straky na vrbě
Triton
Nejlepší časopis
Pevnost
Interkom
XB-1
Nadějný nováček / počin roku / zvláštní cena
Nakladatelství Epocha za původní českou knižní řadu Kladivo na čaroděje
Jan Czechaczek za bakalářskou práci Vznik fandomu a „realistická fikce“ Jana Hlavičky
Lubomír Kupčík za grafické zpracování knihy Amélie a tma
Michal Jedinák za překlad trilogie Hry o život
Petr Kotrle za překlad knihy Anatém
Cena za dlouholetou práci pro SF
Tomáš Němec
Josef Pecinovský
Richard Podaný
Podivné, že kniha roku nevyhrála vlastní kategorii. 🙂
Vidím, že mám výrazně odlišné preference 🙂
Nejlepší časák Pevnost ?
Jaké překvapení 🙂
Pevnost si to první místo zaslouží, i když za sebe bych přísahal spíš na Crew. 🙂
to KarelC
A za co si ho zaslouží? V XB – 1 vycházejí mnohem lepší povídky. Interkom neznám.
Laser-books opět vítězí ve dvou kategoriích: nejlepší nakladatel a největší dlužník. Jestli ona v tom nakonec nebude nějaká příčinná souvislost! X-)
Náš Bůh
Ať žije Rampas a jeho Akademie.
Sláva prezidentovi, sláva, sláva, sláva.
Hurá, Hurá, Hurá.
Ohraná písnička
Slušně a k věci, přátelé, nebo vám to tu stopnu, a to by vás mrzelo, že? 😛
to Kulagin
No, ono nejde jen o povídky, časopis se musí brát komplexně.
Diskuze je opět odemčená, ovšem podotýkám, že komentáře, které budou sprosté a/nebo bude jejich účelem pouhá inzultace druhé osoby, s klidným svědomím smažu. Cenzura je svinstvo, ale zase tu nemusíme míti žumpu.
to wiwi
Komplexně… U časopisů typu Pevnost nebo XB – 1 jsou nejdůležitější povídky. Recenze filmů nebo knih si můžu přečíst na internetu.
Kulagin
v tomhle souhlas s Pavlou – časopis se musí posuzovat kompletně a ne jen kvůli povídce. Povídky najdeme i ve sborních, ale opravdu kvalitní publicistiku a recence (a teď nic proti těm na webech) pouze v časopisech jako je kupříkladu Pevnost
to Kulagin
Pevnost není jen o recenzích, upřímně číst recenze všech knih, co vycházejí, jen proto, abych našla skrytou perlu, by se mi nechtělo. Pevnost je pro mě o článcích…a ty bývají jen o těch perlách (jak se taky jedna rubrika jmenovala), takže ji beru jako přehled toho, co stojí za povšimnutí. A taky: mám radši fantasy než sci-fi a od XB-1 mě odrazuje to, že ji beru spíš zaměřenou na sci-fi, ale třeba se mýlím 🙂
Straky opět ostrouhaly
Sice jsem nic nevyhrál, ale letošní výsledky se mi poměrně hodně zamlouvají! 🙂
to Kulagin
Vidíš to, a já zase ty povídky až na výjimky nečtu, pokud nejsou od mých oblíbených autorů, protože na to prostě nemám čas 🙂 Teď jsem si třeba po delší době koupil XB-1 jen kvůli povídce Jana Hlávky a ještě jsem se k ní nedostal :/ Jestli ono to nebude individuální čtenář od čtenáře? 😉
to esed
Nepleteš, vnímám to úplně stejně, že fantasy tahá v XB-1 za kratší část špagátu. Navzdory podtitulu XB-1 beru jako scifistický časopis.
to Schramm
Nevěřím, že by sis nenašel čas na přečtení pár povídek. Vzhledem k tomu, že máš čas pořád psát komentáře na FP… 🙂
Pevnost – pro mne fajn počtení pro celou rodinu. Pokud chci kvalitní povídky, obvykle volím nějaký sborník. A že by XB-1 měla nějaké ultra super povídky, to mi nenamluvíte.
to Kulagin
Opravdu nenašel. Protože raději čtu stále se štosující knížky oblíbených autorů než povídky autorů neznámých.
Časopisy
Pevnosti vítězství přeju, vzhledem k tomu, co během roku dokázali, je opravdu zasloužené, ale navrhla bych, kdybych to právo měla, aby se Akademie zamyslela nad tím, zda opravdu nemáme víc SFaF časopisů než tyhle nominované a zda Interkom není spíš zpravodaj nebo fanzin než časopis. Proč třeba nebyl v nominacích ten Crew?
Crew
Nechci mluvit za vedení Akademie, nicméně mám dojem, že to vysvětlovali už kdysi tak, že Crew tam není proto, že je o komiksech, a s komiks se v Akademii nepočítá. Takže těch časopisů fakt víc není a ten Interkom je tam opravdu jen do počtu.
Časopisy
V prvním kole bylo pro Crew možno hlasovat, takže v prvním kole byly přesně 4 časopisy. Do druhého kola nepostoupila, nominují se pouze 3.
to Schramm, KarelC
Schramm: Tvé oblíbené autory jsi také někdy musel číst poprvé.
KarelC: Nevím, co je podle tebe “ultra super” povídka, ale podle mě jsou v XB – 1 dobré povídky. V každém čísle najdu nejméně jednu, která se mi líbí.
Také jsem s výsledky celkem spokojený, i když z toho teda Krvavá čest mohla vyjít trochu lépe 🙂 Vlastně se mi nelíbí jen kategorie Povídková kniha. Přál bych to fakt čemukoliv jinému, než zrovna několikátému pokračování sebraných spisů, kde jsou jen již dříve vyšlé povídky a k tomu jedno nemilé ediční zvěrstvo (koho, proboha, napadlo rozdělit jednu povídku do dvou svazků sebraných spisů?)
Jo a jak mám rád Laser-books, tak si myslím, že tady jsou i jiná skvělá nakladatelství a někdy by se na ně také mohlo usmát štěstí. 🙂
To věčné srovnávání Pevnosti a XB-1 je jen pokusem o víření vody. Jde o zcela rozdílně cílená periodika, jedno se věnuje širokému spektru kolem žánrového dění a sází mimo jiné i na atraktivní vzhled, jenž přiláká nejen čtenáře, ale i inzerenty. A v tomto sráží “konkurenci” přirozeně “na kolena”. Ovšem ta jde přitom zcela jiným směrem. Cílí na čtenáře povídkových prací a v tomto zase bezesporu sráží “na kolena” svého “soupeře”. Čtenář si buď vybere nebo vesele pořizuje oboje, protože se vzájemně dobře doplňují (můj případ). A kupříkladu zájemci o zahraniční SF/F povídky už si u nás mohou koupit jen jednu další antologii ročně a sbírek tu také moc nevychází, takže zmiňovaná alternativa ve formě sborníků v podstatě takřka neexistuje…
Udílet ceny v takto úzce vymezené kategorii mi dnes přijde už spíše humorné. Jsou tu dva časopisy (Crew je věnována komiksu a Interkom je fanzin). Oba zcela rozdílné, takže je to jen o prioritách. Až jeden z nich přestane vycházet (jedno který, ovšem poslední události ukazují, že to patrně nebude dlouho trvat), pak tato kategorie ztratí smysl úplně. Už teď je to na pováženou, v tomto směru je u Akademie časopis Pevnost zcela bezkonkurenční a cenu už vyhrává takřka automaticky už jen proto, že se nebojí věci měnit a vyvíjet se (poslední číslo to opět dokazuje).
Blahopřání vítězce
Blahopřeji Editě Dufkové k vítězství v kategorii Nejlepší původní česká kniha.
Zpráva z Hádu mě nadchla a doufám, že již píšete další tak skvělou knížku. Vnesla jste čerstvý vítr do naší české fantastiky.
PS: Malé upozornění pro čtenáře, neváhejte a kupte si tuto knihu, stojí to za to…
Martin Šust: To máš tak, lidi se prostě potřebují hádat. Stejně jako chlapi v hospodě, když probírají, jestli jsou hezčí blondýny nebo brunety. Mně se tedy osobně víc líbí brunety, ale i za hezkou blondýnou se otočím. Takže – Pevnost je pro mne čtenářsky zajímavější, ale čtu i XB-1. A byl bych strašně rád, kdyby na trhu zůstala obě periodika. A že se lidi hádají, jestli Losna nebo Mažňák? Ať se hádají, když je to baví. 🙂
to Robert Pilch
Tohle tady není hádka, ale výměna názorů.
to Kulagin: Zatím. A přispělo k tomu i dočasné uzavření této diskuse. Jde o to, že my se s Martinem vyjadřujeme k debatám o obou časopisech spíše v obecné rovině, jiné diskuse a debaty jsou mnohem, mnohem ostřejší. Snad to nevypukne i tady. 🙂
to Robert Pilch
No, nevím… Uzavření diskuze přispělo leda k tomu, že jsem si připadal jak v časech ne tak dávno minulých…
Crew je o komiksech a co jako?? Většina komiksů je tam stejně SF, nebo F ne? To mi nějak hlava nebere, zvláště když je časáků tak málo. Alespoň zmínka na čtvrtém místě být mohla. Byť osobně si myslím, že hravě stračí do kapsy jak Interkom tak XB-1.
Ikárie byla svého času legenda a mám někde i první číslo. Ale skončila. XB-1 vypadá úplně stejně, ale už to není Ikárie. Podle mne tento styl časáků se prostě přežil. Pevnost má šmrnc, je dynamická, dá se v ní jen tak zalistovat u snídaně. Na povídky to chce klid, čas a ten se ne vždy najde.
Listovat u snídaně můžeš čímkoliv 🙂
Jezevec: nene… povídkovým sborníkem si moc nezalistuješ. Na povídky se člověk musí soustředit, vychutnat si je. Na ty je potřeba najít si klid, stejně jako na knihu. Když musím odložit rozečtenou povídku, tak z ní nic nemám.
Tak si ten čas a klid najdi. Co ti brání?
Potřeba jít do zaměstnání? Péče o rodinu? Od určitého věku to začíná být ohne sranda 🙂 Svojí rodinu miluju nade vše, ale volný čas je pojem neznámý…natož pak čas na čtení u snídaně.
Nikdo nepracuje 24 hodin denně.
To dozajista ne, milý Jezevče, jenže je také čas na spánek, čas na jídlo, osobní hygienu, potřebné nákupy…nevím jestli máš rodinu a zaměstnání, nebo jsi single a student, ale já mám čas na čtení v podstatě jen cestou do práce/z práce v mhd. No a samozřejmě na wc :-)) Jo, to když mi bylo nějakých osmnáct, to jsem to také viděl úplně jinak a podivoval jsem se nad tím, jak může mít někdo v knihovně nepřečtené knihy 🙂
Und abych jenom neplkal off topic a také se vyjádřil k cenám – Kayovi a Pod nebesy to přeju, jeho knihy miluju, ale nejlepší fantasy měl dostat Erikson – kdyby jen za to, že byl celá ta léta přehlížen jak širé lány jen proto, že je to série. Navíc Chromý bůh je kniha opravdu výtečná.
Musíš si to zorganizovat. A k cenám – Sebrané spisy H.P.L. jsou moc pěkně udělané, zvlášť ilustrace jsou výtečné.
To Fenris 13
S Eriksonem souhlas. Popravdě mám dojem, že Akademie opět postupuje stylem “přece nedáme cenu někomu, koho ta lůza tolik čte. To musí být něco UMĚLECKÉHO pro dvacet lidí.” Protože se stačí podívat na Legii: Kay vyšel na konci minulého srpna, doteď má 83% hodnocení od pouhých 9 čtenářů, a komentářů nula. Chromý bůh vyšel začátkem prosince, má 97% hodnocení od 57 čtenářů a 10 komentářů. Názor si udělejte sami.
Kay vs Erikson
jen ke Kayovi a tomu udělání si názoru. oosbně jsem za Kaye velice rád, je to opravdu asi nejlepší kniha, jaká loni vyšla – a to napříč žánry i za jejich hranice. A ano, skoro nikdo jí – a Kaye – obecně – nečte. přitom to rozhodně není proto, že by to bylo nečitelné, intelektuální a bůhvíco. Kay měl u nás ve spoustě věcí pech – třeba když skončil v Akademii druhý za posledním dílem Sapkowského husitské trilogie (s kterou si jeho Lvi z Al-Rassan vytřeli s grácií zadek – ale víte co? Sapkowského všichni, lůza i akademici, abych použil vaše slova, četli, navíc to bylo skoro domácí, no né, tak mu to dáme, i když je to za zásluhy…). A i když ej Erikson bůh, tak upřímně: že nedostane cenu, to jeho vydávání u nás nijak neohrozí. Když dostane cenu Kay, můžeme doufat, že se u nás ještě někdy objeví…
Ad Kay
Já sice četl od G. G. Kaye jen dvě věci – Tiganu a Píseň pro Arbonne (jo a ještě Silmarillion :)) – ale byl jsem moc spokojenej. Časem bych rád doplnil sbírku alespoň o Lvi z Al-Rassanu. Osobně si myslím, že ta Legie není úplně vypovídající a sám bych nechtěl soudit, kdo je lepší autor a která kniha je lepší, jestli Kay nebo Erikson (už proto že jsem Eriksona nečetl :)), ale přijde mi, že je to trochu zkresleno tím, že kolem Eriksona prostě vznikl hype, že je “in” ho číst, zatímco Kay tak nějak tohle štěstí neměl. Imho však ne proto, že by byl horší spisovatel,souhlasím v tomhle s Borisem, ba si myslím (co jsem slyšel z doslechu, že ten Erikson je složitější četba na začtení se neý Kay). Prostě i knihy mají své osudy 🙂
Co se týče cen, zdá se mi, že rozporovat by šlo s ohledem na osobní preference snad každou kategorii (viz ta Connie Willisová – je to moc pěkná a chytrá knížka, ale Anatém je prostě jinde), ale má to cenu? Vidím tam snad jen jediný přešlap a to je ten Hearne, jakkoliv ho čtu rád, ale prostě je tam vyjímá jak pěst na oku 🙂
Rozhodně bych nechtěl navozovat dojem, že Kay je horší spisovatel než Erikson…jen si myslím, že za Malaz jako celek to alespoň jednou dostat měl. Ale jak píše Boris, prodávat se bude i tak a zařazení husitů od Sapka před Lvi z Al-Rassanu byl mnohem větší fail 🙂
Erikson
Fenris: i proto si myslím, že byla chyba rušit (případně neobnovit) kategorii Série roku.
Erickson
Erickson mě ještě nikdy nezklamal!
Dufková
Zpráva z Hádu od Dufkové mi moc nesedla, byť to opravdu není špatné. Co se týká časopisů, asi by některým jedincům vyhovoval již dávno “zesnulý” Ramax, specializovaný na recenze.
Zpráva z Hádu
Zpráva z Hádu je teď jako e-book, už celých pět minut ;-))
http://www.palmknihy.cz/web/kniha/zprava-z-hadu-5135.htm