Nadělejte si dost velkou zásobu dřevěných kolíků. Nakupte patřičnou zásobu česneku. Dobře střežte rodinné stříbro. Všechno by se mohlo v dohledné době zúročit. Do kin se vrací ve svém třetím pokračování jedna upíří legenda nového věku, aby si to rozdala s upírem na slovo vzatým – samotným hrabětem Drákulou…
Na úvod bychom si mohli shrnout stará známá fakta. Blade svého času rozvířil poklidné vody hollywoodských špičatých zubů. Druhý díl se ho pokusil znovu pohřbít a nyní jsme se dočkali i pokračování třetího. Upadne kult jednoho hrdiny nadobro, nebo jej navrátí zpět na své místo u špice? Tuto otázku se nám snaží zodpovědět v poněkud nesystematizovaném vizuálním pojetí režisér David S. Goyer.
Již na počátku nám začne být zcela jasné, že se nový Blade snaží opětovně svézt na rytmické akční řezbě s mnoha mrtvými (nemrtvými). Naštěstí se však do příběhu namíchalo několik zajímavých vedlejších postav, které dávají prostor patřičnému ději, který bych sice moc nevelebil, ale dalo by se říct, že oproti druhému dílu se na něho alespoň úplně nezapomnělo. Vydatně k tomu pomohl také hlavní záporný charakter, symbol všeho vampyrismu – Drákula. No, on je to ve skutečnosti nějaký Drake z dávné Mezopotámie, ale pochopte, že doba slavného Bély už je dávno pasé a multiplexy dychtí po mladé, moderní krvi.
Dobrá, tentokrát máme před sebou prostší zábavu, a tak mi snad odpustíte malé shrnutí děje, kterým nejspíš prozradím kompletní příběh, i když je pravda, že na to postačí hravě pár vět distributora. Jak už jsem se výše zmínil, v novém Bladovi není nouze o nové charaktery, na jejich úkor se s jedním ovšem budeme muset, trošku nedobrovolně, rozloučit. Starej Whistler už to měl podle všech okolností sice za pár, ale na onen svět to vzal dobrovolně zkratkou. Stalo se tak při policejním zásahu proti Bladovi, který se, díky intrikářské vůdkyni místních upírů Danice Talos, stal úhlavním nepřítelem číslo jedna. Ani to však „Dennímu chodci“ nepomůže a ocitá se ve spárech zkorumpované (no vlastně vysáté) policie, aby byl zachráněn skupinkou, která si říká Noční hlídka. Zdá se vám její název uhozený a jako vystřižený z nějaký pohádky? Máte smůlu. Jak jeden její vtipný člen oponuje – Gumídci už jsou obsazení…
Daleko zajímavější informací se však jeví totožnost sexy upíří vražedkyně Abigail…Whistlerové! Jak se říká, jablko nepadá daleko od stromu a osvědčený scénáristický zákon zase říká, že každá adrenalinová jízda by měla mít něco, co potěší i oko mužovo (vlastně jde o jiný orgán – ale jeho majitelé to jistě chápou). Jessica Biel splnila svůj úkol nadmíru dobře – s tím lukem vypadá dostatečně svůdně, i když se vyhneme kýčovité postelové scéně. Avšak pochybuji, že se bez ní případná pokračování obejdou…
Jasnou výhrou castingu se stal Ryan Reynolds coby Hannibal King. Ten ve filmu nejen zdatně sekunduje jasné star Wesleymu Snipsovi, ale v mnoha okamžicích ho předhání a ve svých scénách přebírá otěže. (Pokud vám jako mně bude vrtat hlavou, odkud toho chlápka znáte, tak vězte – je to Van Wilder).
Sestavu zabijáků tedy máme sestavenou a můžeme se vřítit do možná finálního boje… Čistý prazáklad upírů, čímž Drake bezesporu je, se může stát i jejich záhubou. Biologické zbraně nemusí být jen výsadou teroristů a na vyhlazení nechtěné nadrasy se hodí náramně… K tomu všemu se však musíme pořádně prostřílet, prosekat, ba i prokecat… prostě jak je komu libo. Tenhle aspekt filmu samozřejmě ležel na jeho zásadním tvůrci, a to režisérovi. Seč je mi to líto, musím říct, že dle mého neuspěl. Jsem toho názoru, že když chcete uspět s již třetím dílem jedné legendy, nestačí splnit starý standard – a kdo ví, jestli tohle vůbec dokázal. David S. Goyer sice místy experimentuje s různými prostřihy, či matoucí ptačí perspektivou, ale stejně rychle od těchto pokusů utíká a na vás v tu chvíli dýchne pořádná „béčkovitost“.
Nyní je rozhodnutí na vás, pokud jste připraveni na typickou multiplexovou jízdu, která vyplní čas než dopijete colu a dojíte popcorn, tak směle do kina. Patříte-li ještě k tomu k Blade-maniakům, nemusíte ani váhat a Blade je pro vás dobrá volba. Já osobně nehodnotím toto, dle mého, ne poslední pokračování negativně, avšak s potenciálem, jaký měli tvůrci v rukou, se dalo hospodařit lépe…
No a
Stejne na to pudu, protoze druhej dil mi v kine utekl tak rychle, ze sem mel pocit jako bych pulku prospal :-).
Van Wilder
Van Wilder – to mi nic neříká, pomozte mi někdo, co to je zač ?
Van Wilder
Jde to takovou teeneger komedii… Ten herec, co hral hannibala, tam měl hlavní roli… Celkem dobrá sranda…
Jmenovalo se to Sexy party a jestli mas HBO tak tam to bezi skoro porad 🙂
dvojku sem videl. byla to bomba. zvlast na mistech vip v thermalu ve varech:)
takže Blade porazil i Vlada narážeče, je prostě dobrej.Jinak jsem měl pocit, že se Blade půlku filmu svlíká a oblíká, ale je pravda, že se kluk umí slušně voháknout to zas jo.A propo všimli jste si, jak nám Wesley Snips nezadržitelné stárne?
A kdo mladne?
no, že poprazil vlada tepese, žádnej zázrak. vlastně, kdo ho ještě neporazil? a von furt upíří a upíří …
Ten film stal za hovno!Bylo to asi tak:BladeI-upiři bojte se,BladeII-Akce akce akce,BladeIII-divaci bojte se(ale jen o sve vyozene prachy)
Recenze, kterou jste právě přečetli ani z poloviny nevystihuje to, co Blade 3 skutečně je. Humus. Plejáda stupidních kvazi-vtipných keců, mdlá akce, všeobecná úchylnost a hlavní postavy, které se neustále vzájemně ujišťují o své sexuální orientaci. Tak by se dal film shrnout. Neznalý divák se nudí. Fanoušek nelidsky trpí.Pokud jde o Drákulu jeho skin vypadá přesně jako kombinace Mutanta, Vetřelce a Predátora. V lidské podobě pak vzhledem jako buzerant, ovšem ještě se samurajskými komplexy a oddanosti k meči. Díky čemuž působí jeho vykreslování všemi ostatními jako Démona krve, který byl znechucen světem a odešel k odpočinku do temnot, nebetyčně směšně. Pokud jde o zbylé záporné charaktery, představí se nám klasická Dysneyovská sestava padouchů – vapatlaná gorila, subtilní blbeček a příšerně vypadající slepice.Pokud jde o Bladea, je jasně vidět, že Wesleyho role nebaví (v některých momentech je to vidět fest) a osobně jsem nepřišel na to, proč ji bral. Taky řekne za film cca 8 vět…Jeho společnost – R. Reynolds a J. Biel – se dá shrnout jednoduše; prvního budete nenávidět, druhé si nebudete všímat. Navíc je do filmu hezounky voperovaná reklama na mp3 přehrávače (nevzpomenu si na tu firmu) a to dost detailní.Verdikt: Úděsná slátanina, pokus režírovat někoho, kdo zcela režírovat neumí a nastaví si laťku tak vysoko, že si o ní sám rozbije hubu. Fanouškům doporučuji zakázat. Pro ně totiž série o Bladeovi, “denním tvoru”, skončila oficiálně 2. dílem.
To Vilg
Mě nikdo nepřesvědčí o tom, že dvojka byla lepší… Trojka jse aspoň koukatelná na jedno použití, což se mi u dvojky nezdálo…
jednička byla hustá, dvojka byla ještě lepší, ale tim drákulou to fakt podělali (američani se nezapřou)
No jo no, u vsech filmu plati do tretici vseho spatneho..nekdy i do dvojice…vemte si napriklad matrix..
To gladness
Já bych se přimluvil za pár třetích dílů: Indiana Jones a poslední křížová výprava, Star Wars VI – Návrat jediho (pův. třetí díl), Pán prstenů – Návrat krále, Vřískot III. Jinak mně se líbilo i Zpátky do budoucnosti III nebo docela komorní Vetřelec III (který ovšem v kinech nic moc neutržil). To jen tak, na doplnění… Jinak s tebou souhlasím, ale těchhle pár “třetích” bijáků mi nějak přirostlo ke krevní pumpě.
JWP
No ten vřískot bych možná vynechal.. Ale ono jde většinou o pokračování, které se docela dobře očekávali nebo alespoň nechali prostor pro ono pokračování… U Lotra a Hvězdných válek v podstatě nejde ani tak o pokračování, ale dokončení příběhu, což jiná pokračování nedělají a Návrat do budoucnosti 3 je vlastně jen rozděleným pokračováním druhého dílu – více peněz od diváků – větší stopáž 🙂
to JWP
Pan prstenu byl supr, ale to nepocitam, protoze to beru jako 1 film rozdělěnej na tři-malo kdo by vydrzel 9 hodin koukat na platno…:-)
pan prstenu neni spatnej film, je jen trochu zdlouhavej
No já teda v tohle moc nevěřím, ale nebylo to až příliš kruté:-(