Batman začíná

Po originálním Mementu a mrazivé Insomnii je legenda o Temném rytíři teprve třetím celovečerním filmem Christophera Nolana. Rozhodl se nenavazovat na sérii zpackanou Joelem Schumacherem, ale vzal to všechno pěkně od začátku, neoficiální předlohou mu byly mimojiné komiksové knihy Batman: Year One a Dark Victory.

Celá série začala v roce 1989. Režie se zhostil Tim Burton, který ušil Gotham i jeho obyvatele Batmanovi přímo na tělo, do hlavní role obsadil fanoušky nenáviděného (kvůli kulaté bradě) Michaela Keatona, se kterým spolupracoval na svém předešlém filmu Beetlejuice a kterého schválil i duchovní otec Batmana Bob Kane, maniakálního Jokera ztvárnil neuvěřitelný Jack Nicholson, který skrz svá rozšklebená ústa cedil nejednu památnou hlášku („Kde jenom bere ty nádherné hračky?“). Přesto že se Jackovi do Batmana moc nechtělo, díky honoráři 11 milionů dolarů a následným procentům z tržeb (v USA film vydělal 251 milionů $) si nakonec přišel na vymazlených 60 milionů dolarů. A abych nezapomněl, celé to produkoval holič. Dnes má film kultovní statut a společně s druhým, temnějším dílem se řadí k nejlepším komiksovým adaptacím vůbec.

Alfred PennyworthBohužel, s odchodem hlavního představitele a režiséra začala série pod novým vedením Joela Schumachera a díky jeho bradavkám upadat do největšího bláta, ve kterém by se nerochnil ani Bažináč. Třetí díl byl díky Jimu Carreymu a T. L. Jonesovi ještě jakžtakž akceptovatelný, ale obsadit do role Mr. Freeze Arnolda Schwarzeneggera může snad jen psychopat sedící v jedné z cel arkhamské léčebny. Nemluvě o rozjuchanosti barev a dalších stupiditách z hlavy režiséra.

Teď, v roce 2005, stojíme s Christopherem Nolanem a hvězdným hereckým obsazením opět na počátku celé legendy o temném mstiteli Gothamu.

Nový začátek

Když se malý Bruce jednoho dne propadne do tajemné jeskyně, netuší, že strach, který poznal, se v budoucnu stane jeho největším spojencem proti zločinu. Po zkušenosti z jeskyně trpí skličující fóbií z netopýrů. Dokonce i operní představení mu díky hercům, kteří mají masky těchto okřídlených hlodavců, nahání hrůzu, a proto poprosí svého otce, aby i s matkou odešli. Na cestě domů jsou však přepadeni lupičem a po dvou osudových výstřelech je Bruce posledním z  rodu Waynů a jediným dědicem Wayne Enterprises…

Od té doby mu v hlavě zůstala dvě slova – strach a pomsta. Jako dospělého ho jeho cesta zavede daleko za hranice města Gotham (bohužel nevidíme moment, kdy by mohl říct: „Ještě jeden krok a budu nejdále od domova, co jsem kdy byl“:)) až ke skupině ninjů vedené tajemným Ra’s Al Ghulem (Ken Watanabe), která si říká Legie stínů. Tam se Bruce za pomoci svého učitele a mentora Ducarda učí bojovým uměním a taktice tichého boje. I přes béčkový název se ze skupiny vyklube banda prvotřídních psychopatů, toužících zničit celý svět pro jeho spásu (to je snad logické, ne?). První na řadě je Brucův zločinem a korupcí prohnilý domov Gotham, a tak již dospělému Waynovi nezbývá nic jiného než se po sedmi letech vrátit domů a pokusit se město vyčistit od zločinu dřív, než to udělá kompletně za příplatek Legie stínů.

První polovina filmu je čistě psychologickým tahem režiséra, po netopýřích uších ani stopy. A je to dobře. Film tak jede na stejné koleji, jakou vybral i Sam Raimi pro prvního Spider-Mana. Tedy dokonalé vykreslení psychiky a motivace všech postav, hrdinů i záporáků. Nolan si připomněl své Memento a stopáž nedávkuje chronologicky. Různými flashbacky se postupně vrací do minulosti, musí přece vykreslit vztah Bruce a „sluhy“ Alfreda a ukázat nějaký předmět, který se bude prolínat celým snímkem (tady balancuje na hranici klišé).

Druhá polovina filmu pak ukazuje samotný přerod člověka v netopýra. Tady se naplno zúročí první polovinu filmu, a tak vám chlápek, který pobíhá po střeše v obleku netopýra, nepřijde ani trochu směšný, naopak z něj chvílemi, poprvé v celé sérii, jde strach. Na tom má obrovský podíl i Christian Bale (Americké psycho, Eqilibrium). Ten si roli doslova vybojoval a po Wesley Snipesovi a Tobeym Maguireovi je dalším hercem, který se pro svou komiksovou roli přímo narodil.

Nolan a spol. vyprávějí fantastický příběh tak reálně, jak je to jen možné. Každá „serepetička“ na Batmanově obleku je ve skutečnosti pouze předělanou nebo upgradovanou verzí nějakého vojenského vybavení a je nejen efektní, ale také efektivní. Například maska má funkci helmy a je v ní zabudovaná vysílačka, znak na opasku je funkční batarang, plášť se pod účinky elektrického napětí mění v pevný útvar, který Batmanovi umožňuje krátké přelety. Samozřejmě nesmí chybět ani tradiční batmobil. Ten byl původně navržen jako vojenské vozidlo pro stavění mostů. (Vozidlo přeskočí na druhý břeh a vystřelí lana. Tím umožní stavbu provizorního mostu.) U Bruce je to láska na první pohled, a tak ihned po hlášce, jestli ho dělají i v černé, nic nebrání tomu, aby si ho odvezl do své jeskyně. Fanoušci budou možná zklamáni, že se nepyšní tak sexy křivkami jako Burtonův nebo Schumachurův vůz. Při automobilové honičce, kdy si batmobil razí cestu po střechách a bezmocní policisté ho sledují z vozovky, si to naopak budou navýsost užívat. („Popište mi vozidlo!“ „…nooo je to černý…tank.“)

Lucius FoxBatman začíná je nejdelším snímkem řady se svými 140 minutami, během nichž si připomenete většinu ikonických okamžiků Batmanova života, zjistíte, jak vznikl reflektor s notoricky známým znakem, poprvé vstoupíte do jeskyně i Arkhamské léčebny, budete svědky Gordonova povýšení a na konci vás čeká začátek jedné vysmáté kariéry…

To vše je podáváno z daleko větší střídmostí a porcí „obyčejnosti“, než jsme byli zvyklí u předešlých (následujících) dílů. Gotham je naprosto uvěřitelné město (skutečným předobrazem byl New York) a jediná zvláštní věc je hustá vlaková síť, jakási „nadzemka“, na jejíž stavbě se podílel i Thomas Wayne.

Scarecrow v civiluBatman především

Záporáci bohužel nedostali tolik prostoru, kolik by komiksová adaptace zasloužila, přitom mladý Cillian Murphy v roli psychiatra Jonatha Cranea aka Scarecrowa vykazuje velký talent a potenciál. Liam Neeson jako Ducard nemá větší obtíže diváka přesvědčit. Popravdě nedokážu rozlišit, jestli jsem si na jeho mentorskou polohu zvykl nebo je opravdu dobrý. Kdo mě mile překvapil, je Gary Oldman ve své až „dušínovské“ roli poručíka Gordona. V pohodě si vystřihl jednoho z Batmanových spojenců, neúplatného policistu s touhou po lepším městě a prostředí pro svou rodinu. Dalšími pomocníky Batmana jsou zaměstnanec Wayne Enterprises a dodavatel Batmanových hraček Lucius Fox  v podání Morgana Freemana a sluha Alfred (Michael Caine), který je po smrti Brucových rodičů jeho nejbližším přítelem a náhradním otcem. Alfred funguje jako odlehčující postava, která pro hlášku nechodí daleko („Doufám, že nejste členem hasičského sboru.“), ale zároveň se s Batmanem stará o emocionálně nejvypjatější scény. Kdo ovšem vyloženě paběrkuje, je Katie Holmes v roli Brucovy celoživotní kamarádky a platonické lásky Rachel. Zaprvé nemá příležitost se ukázat a zadruhé mezi zkušenými herci vyloženě zapadá. Je mnohem méně výrazná než pavoučí Kirsten Dunst, na druhou stranu je o dost lepší než Jessica „Prkenná Roštěnka“ Alba v Sin City. Jak máte možnost vidět, postav v novém netopýřím filmu není málo, přesto si dovoluji tvrdit, že každá z nich má své místo a není neopodstatněná.

Po technické stránce je film zručně odvedenou řemeslnou prací (což ladí k reálnému pojetí celého filmu, ale nějakou tu vychytávku nebo umělečtější záběr bych ocenil), tónovanou do ušmudlaných tmavých odstínů hnědé, šedé a samozřejmě černé. Ani panoramatické záběry na osluněné město nehýří nadbytečnou barevností. Když přijde čas na bitku, ultrarychlý a zmatený střih všechno zbytečně skryje. Tvůrci se sice netají, že to byl jejich záměr, chtěli prostě docílit zážitku, jaký by divák měl ve skutečné bitce. Tam taky neví, kdo koho sestřelil nebo z jaké strany má čekat pěsťovku. Ale sedět v kině, sledovat na plátně šmouhance čehosi a jen poslouchat, ač skvěle ozvučené, scény, které vám ukáží minimum, je trochu kontraproduktivní.

Žák a učitelBatman začíná doufejme nastartoval další úspěšnou sérii jako je Spider-Man nebo X-Meni. Nebojte se záporů, které jsem zmiňoval, jsou to jen drobnosti, které z nového Batmana nedělají dokonalý, ale pouze výborný film zasluhující slabší devítku a jenž byste měli vidět, i když neholdujete komiksům a o postavě Batmana jste v životě neslyšeli (Proboha!). Snímek není jen komiksovou adaptací, je to plnokrevné a skvěle zahrané drama, které divákovi něco sděluje, mysteriózní thriller podpořený jen naznačenou drásavou hudbou a samozřejmě nefalšovaná, relativně originální akce. U nádherně komiksového konce pak musí bypass každého fanouška zajódlovat radostí…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

11 komentářů

  1. Je to naprostá bomba!!!Nej Nej NEJ!!! (lepší než Sin City!)

  2. Musím souhlasit, zatím je to pro mne nejlepší film tohoto roku.Sincity se mi líbilo velmi, ale na netopejrka nemá

  3. Souhlasím, senzační film. Jenom nevím proč si všichni stěžují na akci a soubouje, mě přišla v pohodě, navíc skvělým nápadem bylo, že různé šarvátky byly vyřešeny stylem Vetřelec. Čili, že jsme akci vyděli z pohledu obětí, které Batman jednu po druhé lišácky odkrágloval. Rozhodně je na místě vynést herecký výkon Christiana Balea, jemu “zamračené role” vyloženě sedí.

  4. Byl jsem spokojeným divákem. Akce mi vyhovovala – není to žádný balet, ale brutální realita.

  5. souhlas
    Výborný film. Mám moc rád Batmana od Tima Burtona, ale po Nolanovi už nemám moc chuť si ho pustit 🙂 Tomu říkám zásah.

  6. Když už mluvíme o Burtonovi, viděl jste někdo “Karlík a továrna na čokoládu”?Jestli ne, tak na to musíte jít. Zdaleka to totiž není jen ubohá… dětská pohádka. Je to naprosto dokonalý příběh. Už jen kvůli tomu, že její autor, Roald Dahl, je brilantní spisovatel.Ale tak výtečný film jsem neviděl už nevím kolik let…

  7. to Finrod: Burton patří k mým oblíbeným režisérům a Depp k oblíbeným hercům, Karlíka jsem měl dlouho v “Top 5 natěšenosti”, ale je jen jeden důvod, proč na něj nepůjdu do kina- DABING!!!

  8. to LR: Tak to sme na tom skoro stejně, já četl knížku v originále a byl jsem z ní unešenej. Dabing mě dost zklamal, protože ohromná spousta věcí se nedá přeložit a tak to v češtině bylo nahrazeno např. “O tom bych raději pomlčel” (scéna, kdy ovcím střéhají vlnu, aby z ní udělali cukrovou vatu; angl. je cukr. vata candy cotton :-)nicméně tak jako tak byl ten film báječnej. Ale určitě si koupim DVD, co na 100% bude v originálním znění.Stejně byl ale filmu dal 10/10

  9. ukrutna kravina plna americkych nelogickych dejovych linii, zivacka, promarnenej cas….

  10. Batman Begins patří mezi nejlepší filmy série vůbec. Po předchozích, neonově nereálných filmech, v nichž jsem se ale musel přece jenom usmát při prohlášení Dvou Tváří: “My z toho zešílíme!”, je to příjemná změna. Není to sice Burtonovsky temné, ale byl bych tomu schopen doopravdy věřit, že se to mohlo stát.

Zveřejnit odpověď