Evoluce trvala člověku miliony let. Android by ji bez omezujících zákonů zvládl v rámci několika dnů. Zákonů, které údajně nelze odstranit. Avšak evoluce už si cestu najde.
Vykrádání děl jiných autorů je bohužel jevem až příliš častým a neunikla mu ani letošní Autómata, již napsal a zrežíroval Gabe Ibáñez. Nepokrytě čerpá od Philipa K. Dicka a Asimova a nijak se tím netají. Naopak se záběry na želvu jako prvek života odkazuje přímo na Blade Runnera.
Do roku 2044 se většina zemského povrchu změnila díky erupcím na Slunci v radioaktivní poušť a její podmínky zahubily 99% lidské populace. Lidé stvořili v odpověď robotické Poutníky, jejichž primárním úkolem bylo opevnění měst. Po splnění větší části poslání byli degradováni na domácí sluhy, které si v jejich přebytku může pořídit kdekdo.
Androidi jsou omezeni zákony, které jim nedovolují ublížit živé bytosti a jakkoli se modifikovat. Přesto se Jacq Vaucan (Antonio Banderas), jež je jedním z pojišťovacích agentů jejich mateřské firmy Robotics Corporation (ROC), setká se sebedestrukcí jednoho z robotů. Přichází honba za fantomem, jemuž by bylo možno připsat zodpovědnost za odstranění zákonů a tím pádem umožnění evoluce. Oproti ní je stavěno stvoření prvního inteligentního kvantového mozku v laboratoři s náboženským podtextem.
Jacq Vaucan se vzhledem k nejistému postavení ve společnosti a těhotné manželce rozhoduje příliš riskantně a nelogicky. Často nedomýšlí důsledky a je doslova schopen vlézt vědomě odstřelovači do rány. V Banderasově podání je Vaucan poměrně příjemný a psychologicky nenáročný avšak místy až příliš nevýrazný.
Obdobně je na tom vizuální stránka snímku, která je sice oku příjemná, ale nenabízí téměř nic nového. Hmatatelně chybí napětí a další postavy. Politika ROC je nedotažená a tvůrci ignorují většinu příležitostí pro intriky či další dějové linie.
Méně náročné už to zkrátka být nemohlo. Pokud jste zatím neviděli filmové adaptace dvou výše zmíněných autorů, Autómata ještě chvíli počká.
70 % |
|
Mám to doma od vánoc stažené.Ještě jsem nenašel odvahu shlédnout.
Viděl jsem a přestože má první polovina dobrou atmosféru (připomínajcí Blade Runner) a celkově má ten svět potenciál, nakonec je to dost velká nuda, která nepřináší nic nového. Roboti vypadají směšně – ačkoli to bych zkousknul s ohledem na rozpočet. Scénář je rozplizlý a plný vaty. Tento druh nízkorozpočtových sf snímků může fungovat jen za předpokladu, že mají kvalitní příběh a Automata má bohužel jen průměrný. Nemrzí mě, že jsem to viděl, ale opakované shlédnutí bych si už nedal.
Za mě: 65%
Supr pláštěnky
Pláštěnky mě natolik pobavily, že se na to snad mrknu 😀
Hodně autorů čerpá od Asimova a ani mě to nepřekvapuje, na toto téma se něco úplně odlišného snad ani nedá vymyslet. Ale roboti se mi docela líbí, nemám ráda typy, které vypadají jako dokonalá napodobenina člověka. Možná skouknu.