Můj dnešní tip na prožití fantastického víkendu asi osloví především milovníky obrázků a textových bublinek, ale doporučoval bych i ostatním, aby se nedali odradit zbytečně dopředu. Nic špatného bychom vám na Fantasy Planet přece nedoporučovali, ne? 🙂 (Což platí i o druhém tipu, v němž vás lákáme na Starcon…)
Josef Šrámek doporučuje dva velké komiksové zážitky
Nedávno jste si tu mohli přečíst malé zamyšlení nad marvelovským Ultimátním komiksovým kompletem. Sám jsem při jeho psaní netušil, jak brzy se na své otázky dočkám odpovědi. Uvažoval jsem tam mimo jiné nad tím, jaký potenciál zaujmout mají postavy, které v České republice v podstatě neznáme. A protiargument Marvel vynesl tento týden, kdy vyšla kniha Tiché výkřiky ze série The Incredible Hulk. Občas se stává, že pokud nemáte velká očekávání, ba cítíte určitou skepsi, výsledkem je velmi příjemné překvapení. A přesně to mne díky Tichým výkřikům potkalo. Hulkovské filmy mne příliš nezaujaly, a tak jsem přistupoval i ke komiksu. Jenže chyba lávky! Tiché výkřiky představují skvělý, silný příběh doprovázený nádhernou pečlivou kresbou. Pokud jste dosud koukali jako já na Hulka skrz prsty, Tiché výkřiky vás, myslím, přesvědčí, že Hulkova popularita v marvelovském univerzu je zasloužení a že to není jen o tom, že Bruce Banner vyroste, zezelená vzteky a následně udělá ze svého okolí kůlničku na dříví. A z toho dříví pak i polotovar pro výrobu zápalek…
Pokud přese všechnu svou kvalitu má Hulkův příběh potenciál oslovit především komiksové nadšence, a to hlavně ty, kteří mají k superhrdinům výrazně vstřícnější vztah než třeba takový Garth Ennis, druhý komiks, který bych vám, milí čtenáři, chtěl doporučit, je totálně jiná liga. Mluvím tu o společném díle scénáristů Scotta Snydera a Stephena Kinga (ano, TOHO Stephena Kinga), k nimž je nutno více než kdy jindy připojit i jméno kreslíře Rafaela Albuquerquea. Nebudu chodit kolem horké kaše. Americký upír je velebomba a naprostý majstrštyk. Po stránce příběhu, jeho gradace a dynamiky, kresby i celkové atmosféry. Jak v úvodu trefně říká Mistr King: Upíři jsou zabijáci, vážení. A hlavní postava této knihy Skinner Sweet, v jehož osobním příběhu se zrcadlí dějiny Ameriky na přelomu 19. a 20. století, je jím bezezbytku. Byl jím už za svého života – a je jím i po smrti jako první americký upír. Přitom úvodní kniha série nepřínáší jen a pouze bohapustou rubačku. Proto Amerického upíra, který u nás vyšel v obzvláště vydařené výpravě, směle doporučuji všem, kteří mají v oblibě poutavé dechberoucí příběhy (znovu opakuju zaklínadlo King) – a těm, kteří se komiksům dosud z nějakých důvodů vyhýbali, těm tohle dílo doporučuji obzvláště. Závěrem jen malé varování pro ctitele ságy Stmívání: Americký upír vám podobně jako romantické upíří příběhy mohou způsobit „mokré sny“, nelze ale vyloučit, že půjde o úplně jinou tělesnou tekutinu než v případě výše zmíněných titulů…
Je pravdou, že tyhle dva tipy vám nezajistí celý fantastický víkend, ale dva, tři fantastické víkendové večery zcela určitě.
Pavla Lžičařová dodává – navštivte Starcon!
A pokud máte chuť strávit víkend akčně, zamiřte na pražský Starcon, který začíná už dnes! Čekají vás dvě divadla, soutěže, přednášky, workshopy, deskovky, hudební hry, kostýmovaný pochod Prahou… zkrátka tři dny plné zábavy!
Nechte se inspirovat i našimi předchozími, většinou univerzálními tipy.
A jak plánujete strávit tento víkend vy? 🙂
???
Plánuji dívat se v sobotu na nejnovější epizodu Doctora Who, v neděli plánuji nejnovější epizodu Village (to sice není fantasy, ale hraje tam fantastický John Simm). A v pondělí si dám prozměnu nejnovější epizodu Broadchurch, což také není fantasy, ale hraje tam fantastický David Tennant 😉