Zahraniční a domácí hosté jsou kořením FESTIVALU FANTAZIE. Každým rokem se snažíme zvát zajímavé hosty nejen přímo z oblasti fantastiky. Letos se linii SoundtraCon podařilo pozvat hned dva skvělé zahraniční hosty. Hudebního skladatele světového formátu Trevora Jonese a hudebního producenta Jamese Fitzpatricka. Ale to není vše.
Program festivalů běží až v 20 programových liniích zároveň, od 8 ráno do 4 ráno. V bohatém jedenáctidenním programu najdete projekce filmů, seriálů a televizních dokumentů, hraní her všeho druhu včetně konzolových her na Playstation, Xbox a Wii. Dále besedy se spisovateli, herci a výtvarníky, odborné i humorné přednášky odborníků, redaktorů a fanů. Rovněž panelové diskuse, soutěže, ceremoniály s vyhlášením výsledků literárních soutěží, autogramiády a řadu speciálních pořadů.
www.festivalfantazie.cz/ff
Zahraniční hosté:
Trevor Jones (na FF 4. – 5. 7.)
Jeden z nejvýznamnějších skladatelů filmové hudby. V roce 1967 dostudoval The Royal Academy of Music a pokračoval i v dalších studiích. Komponoval hudbu pro více než 90 filmů a televizních projektů, pro hudební festivaly, balet. Nahrával s řadou světoznámých orchestrů, například s Londýnským symfonickým orchestrem, ale spolupracoval i se známými osobnostmi populární scény (David Bowie, Sting, U2, Sinead OConnor, Britney Spears, Elvis Costello, …). Je členem poroty BAFTA (British Academy of Film and Television Awards), přednáší o hudbě a účastní se řadu hudebních festivalů. Je ověnčen velkou řadou cen. Složil hudbu k filmům jako je například Excalibur, Dark Crystal, Gulliverovy cesty, Merlin, Okolo světa za 80 dní, Liga Výjimečných, … Je opravdu zázrakem, že se SoundtraConu podařilo jej získat jako hosta a věříme, že jeho pořady (4.-5.7.) navštívíte v hojném počtu. Na FF přijede i s manželkou.
James Fitzpatrick (na FF 4. – 5. 7.)
Jeden z nejvýznamějších britských producentů nahrávek filmové hudby. Produkoval přes 300 soundtracků a výběrů filmové hudby. Dlouhá léta pracuje jako producent a částečně i jako dirigent pro britské hudební vydavatelství Silva Screen Records. V roce 2001 založil vlastní společnost Tadlow Music, která zajišťuje kompletní servis nahrávání filmové hudby v Praze, Londýně, Berlíně a Bratislavě. Velkou většinu alb James Fitzpatrick nahrává v Praze s Filharmonií města Prahy ve svém oblíbeném studiu Smečky, včetně soundtracků jako Stopařův průvodce galaxií, Cesta do středu Země nebo Star Wars: The Clone Wars. Financuje a realizuje kompletní nahrávky soundtracků z dob Zlaté éry Hollywoodu. Nahrál například Oscarem oceněný Exodus.
Domácí speciální hosté:
Pavel Brndiar (na FF 10. 7. ve 20h)
Mistr 1. Československého chrámu Církve Satanovy. Česká skupina čerpá z filozofie amerického hnutí s centrálou v San Franciscu, které tam na konci 60. let založil původem maďarský okultista Anton Szandor LaVey. Časem si vyvinula vlastní specifika, jakými je například zájem o hoodoo (esoterní větev voodoo, kultů dovezených černými otroky do USA). Pavel Brndiar se také inspiruje moderním systémem zvaným mýtus Cthulhu , založeným na horrorových povídkách slavného spisovatele Howarda P. Lovecrafta. O této sérii Mýtu Cthulhu se již několik dozvídáte v linii Studna.
Kateřina Lojdová (na FF 11. 7. ve 14h)
Po střední škole vystudovala hudebně dramatický obor na Pražské konzervatoři. Vidět ji můžete na divadelních prknech divadla ABC či v Divadle Na Jezerce, kde vystupuje v komediích W. Allena. Svůj hlas propůjčila spoustě seriálových i filmových postav, nejznámější je patrně její dabing Valy Mal Doran ze seriálu Hvězdná brána (Stargate). Dále ji bylo možné slyšet v českém znění jako Gretchen v Útěku z vězení, Dr. Allison Cameron v Dr. House nebo Lane Kim v Gilmorových děvčatech. Často se objevuje v roli vychovatelky z dětského domova v seriálu Ulice na TV Nova.
David Prachař (na FF 11. 7. ve 14h)
Narodil se v rodině slavného herce Ilji Prachaře. Vystudoval DAMU a od té doby se věnuje především divadelnictví. Hraje v Divadle Komedie, v Národním divadle, Činoherním klubu a dalších. Svůj hlas propůjčuje jako dabér spoustě filmových a seriálových postav. Známý je jako hlas českého Daniela Jacksona ze seriálu Hvězdná brána (Stargate), daboval též Shreka, Johna z Garfielda či Bořka Stavitele. V televizi ho bylo možné vidět v první sérii seriálu Ordinace v růžové zahradě.
Jan Šubert (na FF 6. 7. ve 14h)
Mluvčí Bezpečnostní informační služby od roku 1998. Předtím pracoval dlouhá léta ve stejné pozici na Ministerstvu vnitra ČR. Takže již více než jeden a půl desetiletí jej pravidelně vídáme na televizní obrazovce, jeho vyjádření čteme v tisku a nyní i na chatu.
Vlastislav Toman (na FF 3. – 4. 7.)
Redaktor – publicista. V letech 56–92 pracoval v redakci (i jako šéfredaktor) známého časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Zajímá se o historii palných zbraní, SF četl už jako kluk. Práce v ABC jeho vztah umocnila, vynalezl novou formu čtenářských klubů „Raketové posádky 1960“. Věnoval se pronikání lidstva do vesmíru. Psal pro mládež – povídky, romány, ale zejména scénáře kreslených seriálů Strážci, Za tajemstvím hlubin, Pán vlků, Výprava do ztraceného světa, Příhody malého boha, Příchod bohů, Kruanova dobrodružství, Kruanova cesta, Kruan a bohyně, Paprsky zářícího a další. Na FF bude besedovat mj. i o připravovaném filmu o Kruanovi.
Po delší době se na FF vracejí:
Vladimír Šlechta (na FF 2. – 5. 7.)
Narodil se v roce 1960 v Liberci a žije v Českých Budějovicích. Prošel několika zaměstnáními a nyní projektuje vodovody a kanalizace včetně inženýrských služeb. Je ženatý a má dva syny. Psát začal v roce 1991, první povídka mu vyšla v roce 1993 v Ikarii. Účastní se soutěží, v nichž leckdy vítězí. Známý je jeho cyklus Krvavé pohraničí – fantasy příběhy odehrávající se v hraničním území mezi teritorii lidí, elfů a skřetů, o které se vede neustálý boj. Píše i postkatastrofický cyklus a řadu děl mimo cykly. Je jedním z nejplodnějších a nejúspěšnějších autorů.
Martin Zhouf (na FF 3. 7.)
*1962 Martin Zhouf je jedním z našich nejznámějších malířů a grafiků. Jeho tvorba je známá především z obalů SF&F knížek po roce 1989 a později z CD. Pracuje ale i pro firmy jako Škoda Auto a další. Martin mj. vydal CD, na kterém představil více než stovku svých prací včetně obrazů, které nejsou příliš známé. Obrazy jsou doplněny hudbou a komentáři Ondřeje Müllera a mikropovídkami Ondřeje Neffa. Martin Zhouf je autorem plakátu letošního FF, GameFestu a FF Speciálu – trojice pyramid jistě potěší sběratele plakátů z conů. Na FF bude vystavovat nejen své obrazy, ale i modely ze SF filmu Nexus.
A přijedou i další milí hosté:
Ondrej Herec, Jan Kantůrek, Jaroslav Mostecký, Tomáš Němec, Petra Alraune Neomillnerová, Jiří W. Procházka, Pavel Renčín, Vlado Ríša, Františka Vrbenská a další.
Kruci…Sterling zasa nic…
Hlásil, že má nějaký problém s pasem a že by musel do USA to vyřešit. Což je divné. Nicméně to bylo už poměrně pozdě a tak jsme se domluvili, že ho pozveme na podzim nebo za rok.
No, v formátování mi trošku ulétlo, ale jinak co říkáte na barvičky podnadpisů? Mnohem pěknější, než dřív, že? 🙂