Bilancovaní uplynulého roku se samozřejmě neobejde bez komiksů. Do závěrečného hodnocení se dostaly především mainstreamové tituly, které za velkou louží vycházely před několika lety, ale máme zde i čerstvé a dokonce i ne-tak-úplně mainstreamové kousky. Krátké resumé si neodpustíme ani v oblasti zahraničních komiksů. Vzhledem k odlišnosti vybraných titulů jednotlivým dílům nebudou přirazena pořadová čísla.
Gaza: Poznámky pod čarou dějin
Tohle dílko, které předchází jeho pověst, jsme již avizovali ve Vidíme jen výjevy IX. (/…ocni-special). Tvůrce Joe Sacco povyšuje komiks na médium, které obstojí i v konkurenci televize i rádia. Investigativní a dokumentární žurnalistika, kterou se Sacco prezentoval i na stránkách komiksů Palestina a Bezpečná zóna Goražde, neztratila v Gaze ani gram ze svého půvabu. Dějiny se začínají psát na nové médium a Sacco ví, jak své pátrání podat sugestivním formou prostřednictví interakce kresby a slov.
Info o komiksu: http://www.bbart.cz/katalog.asp?…
Hellboy 7: Pražský upír a jiné povídky
Jedna z mála sérií, jež si drží svůj kvalitativní standard. Nakladatelství Comics Centrum ví, proč ji vydává. V popředí zůstává jak typická hellboyovská poetika, kterou se Mignolla proslavil, tak i jeho expresionistická kresba.
Info o komiksu: /…-povidky-vaz
Recenze: /…alsi-povidky
Kick-Ass: Nářez vs. Scott Pilgrim 1: Vypečený život flákače
Jednu příčku spolu sdílejí podobně laděné komiksy, jejichž filmové adaptace jsme taktéž měli tu čest spatřit v roce 2010. Mark Millar nezůstal své cynické a násilné pověsti nic dlužen, ale Kick-Ass není žádný tuctový superhrdinský komiks. Pokračuje v dekonstrukci započaté Alanem Moorem a reviduje superhrdinský mýtus pro kybernetickou epochu. Bryan Lee O´Malley si zase zvolil jiný námět, známý z filmového média, který proslavil Kevin Smith a Richard Linklater – mýtus o flákačích. Navíc je vše korunováno minimalistickou kresbou inspirovanou mangou.
Info o komiksu Kick-Ass: /…ck-ass-narez
Recenze Kick-Ass: /…-jako-komiks
Info o komiksu Scott Pilgrim: /…vot-fl-kaate
Pán prstenů komiksového média. I tak bývají často označována dobrodružství tří kostěných bratranců z pera Jeffa Smithse. Zdánlivě pohádkové čtení má v podtextu zakodifikována i temnější témata, proto je Kůstek vhodný pro všechny věkové kategorie. Organická směsice fantasy, mystery,pohádky a legendy v minimalistické kresbě patří do knihovny každého komiksového fanouška.
Info o komiksu: /…k-z-kustkova
Recenze: /clanek/kustek
Do třetice stálice komiksové popkultury a pýcha Gartha Ennise, neortodoxní kazatel, který putuje napříč Amerikou jenom proto, aby mohl nakopat Boha do sedacího svalu. Bizarní, absurdní a vždy zábavné čtení, obzvlášť s postavami jako je rocková superstar Prdelman a Herr Starr, pseudonacistický fetišista trpící mesiášským komplexem.
Info o komiksu Preacher 6: /…ka-na-slunci
Recenze Preacher 6: /…ka-na-slunci
Možná subjektivní výběr, ale Thomas Ott je jeden z mála ne-mainstreamových představitelů, kterému se v našich zeměpisných šířkách podařilo prosadit. Švýcarský tvůrce je u nás známý díky ,,němému“ komiksu Cinema Panopticum a Číslo 73304–23–4153–6–96–8. Není třeba být hororovým fanouškem, aby člověk ocenil jeho scénáristické a kreslířské kvality. R.I.P. je pomníkem tesaným do papíru a připomíná čtvrtstoletí Ottovy práce, které by nemělo zůstat zapomenuto.
Info o komiksu: http://www.comicsdb.cz/comics.php?…
Při ročním bilancování nesmíme samozřejmě opomenout ani samotného vládce snů, velkého Morfea. Ztroskotání uprostřed sněžné bouře v hospodě, kde se setkají různé entity, není ten nejhorší způsob trávení volných chvil. Gaimanova posedlost a fetišizmus vyprávěním se naplno projevuje právě v téhle sbírce komiksových povídek, příběhů o příbězích. Jediná nevýhoda je, že se tímto dílem finále celé série zase o kousek přiblížilo.
Info o komiksu: /…-konec-svetu
Recenze: /…-konec-svetu
Transmetropolitan 3: Rok parchanta vs. Y: Poslední z mužů 3: Malý krok pro lidstvo
Tentokrát se o stejnou příčku poprali dva komiksoví giganti americké popkultury. Své cynické názory na život a jeho součásti nám podsouvá Warren Ellis prostřednictvím gonzo žurnalisty Spidera Jerusalema. Pranýřování pokrytectví a podobných atrakcí ve veřejné správě je jenom smítko ve Spiderově žurnalistické agendě. Temné, místy absurdní, ale vždy zábavné a trefné vyprávění o životě v novodobém Babyloně.
O dobrodužný život má postaráno i Yorick, protože po kataklyzmatické události zůstal na světě jako poslední muž. Všechny erotické fantazie stranou, neboť jeho život (a také život jeho malého opičáka, který může být klíček zastavení genderového moru), je v ohrožení.. Vaughn přesně věděl, jak na svou sérii, nestyděl se funkcionalisticky využít i techniky známé pro seriálové scénáristy. Proto jeho příběhy o putování posledního muže neztrácejí na půvabu a v každém dílu dokáže příjít s novou optikou nahlížení na život posledního muže.
Info o komiksu Transmetropolitan 3:/…ok-parchanta
Info o komiksu Y: Poslední z mužů 3: /…-pro-lidstvo
Své místo má v bilancování i dlouhodobě oblíbený hrdina, ninja králík Usagi. Když se čtenáři přenesou přes prvními předsudky, které můžou vyvstat při prvním pohledu na obálku, otevře se jim barevný svět Stana Sakaie, plný nejen antropomorfních zvířat a japonského folkloru, ale i spletitých příběhů o cti. Šedé stíny nezůstávají výjimkou, tvůrce připravil příběhy plné záhad i zrad.
Info o komiksu: /…2-ostri-trav
Nemrtvý komiks nás do svých osidel dostal již prvním svazkem. Překvapivé vzkříšení zombie žánru na půdě komiksu, a návykovým způsobem. Robert Kirkman se korunoval na Romera komiksového média a rozepsal epickou ságu o souboji nejen s nemrtvými, ale i sami se sebou. Důmyslné dějové linky a psychologická drobnokresba jsou jen některé z pozitiv nepřehlédnutelného komiksového díla. Americká televize dokonce vysílá 45-minutové reklamy, které byly producentsky zastřešeny Frankem Darabontem.
Info o komiksu: /…le-a-mile-pr
Čestné uznání
Aby se nezapomnělo ani na jiné zajímavé tituly, tak jim věnujeme alespoň čestné uznání: Starší a méně známe dobrodružství barona von Műnchausena, Výprava za ptákem času, Volemanovy příhody, Dilbert 1: Jak vydrhnout velrybě stoličku (/…ybe-stolicku), Red Meat 3, Generace Nula: Český komiks 2000–2010 (/…pek-tomas-ed).
Zahraniční komiksy
Nyní vykročíme za hranice a podíváme se na deset zajímavých loňských titulů. Vzhledem k velikosti zahraniční produkce považujte výčet jenom za orientační.
V roce 2010 vyšly dva svazky opěvovaného komiksu Jeffe Lemireho o hybridu člověka a jelena, naivním klukovi Gusovi, který se narodil po bizarním kataklyzmatu způsobeném člověkem. Postapokalyptický survivalistický fantasy příběh sleduje protagonistu a jeho vyrovnávaní se se životem po smrti přísného otce ve svazku s názvem Out of the Woods. Ve druhém díle nazvaném In Captivity se Gus spolu s nově získaným přítelem, nájemným žoldákem Jepperdem, vydává hledat bájné útočiště pro hybridy. Komiksová série byla charakterizována jako kombinace McCarthyho Cesty, Bambiho a Šíleného Maxe.
Dekonstrukce superhrdinského mýtu ve své nejpůsobivější podobě od vydání Strážců. Libretista John Arcudi a kreslíř Peter Snejbjerg pátrají po odpovědi na otázku, co by se stalo s člověkem, když by se stal téměř omnipotentním. Nálada příběhu se pohybuje od senzacionalizmu až po superhrdinskou tragédii. Obyčejný člověk z lidu Eric při mysteriózní explozi získá superhrdinské schopnosti, ale nic není také růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ericova proměna ze supermana na psychotického masového vraha je dramatická a autoři se zaměřují jak na protagonistu samotného, tak i na jeho okolí a blízké.
Chris Ware je veteránem komiksového média, proto nepřekvapí, že se mezi nejzajímavějšími tituly roku 2010 objevuje i dvacátý svazek Acme Novelty Library s podtitulem Lint. Celý svazek představuje fiktivní biografii Jordana Wellingtona Linta. Jak je u Wareho zvykem, i Lint se zabývá existenciálním tématem. Další tvůrcův odkaz lidstvu, opus s nezaměnitelnou estetikou.
Nesmíme zapomenout ani na mistra psychedelických komiksů a vládce metafikce Granta Morrisona, který se rozhodl vytvořit komiksový památník žánru fantasy. Příběh chlapce, který se díky hypoglykemii propadne do fantasy světa, kde se ocitá v souboji s temným vládcem. Morrison vytvořil moderní mix Pána prstenů, Alenky v říši divů, Čaroděje ze země Oz a Sám doma. Děj se odehrává simultánně ve fiktivním a reálném světe – zatímco Joe bojuje se silami temnot, v reálném světě se snaží dostat na druhou stranu domu, aby si vyrovnal hladinu glukózy. I tento počin oplývá Morrisonovými nesmazatelnými trademarkami, jež známe již z The Filth The Invisibles, kde se také prolíná vícero realit.
Kreslíř Jim Woodring není v našich zeměpisných šířkách příliš známý, ale svým dílem Weathercraft vyrazil mnoha čtenářům dech. Svébytným kreslířským retro stylem odkazujícím na rok 1930 oživil na 100 stránkách alegorii, jenž v sobě kříží Farmu zvířat a Knihu Jób. Bizarní příběh beze slov v hlavní roli s hybridním prasočlověkem, jenž prochází sérií mučení podivným zloduchem Whinem. Po dosáhnutí určitého druhu osvícení musí prasočlověk zachránit Franka, který je dominantní postavou Woodringova surreálného univerza. Absence slov zvyšuje čtenářský zážitek zprostředkovaný Woodringou podmanivou kresbou a ponechává otevřeno mnoho dveří pro interpretaci.
Pokračování úspěšného nezávislého komiksu vystavěného na zajímavém námětu – hudba jako magie. Hlavními postavami jsou phonomanceři, mágové, jež vyvolávají kouzla za pomoci hudby. Svazek obsahuje sedm komiksových povídek, které, i když jsou autonomní, jsou vzájemně intertextuálně propojeny. Jedna noc v klubu, sedm začínajících phonomancerů, spousta hudby, magie a skvěle napsaných příběhů. Phonogram má již po druhém svazku zaděláno na kultovou záležitost.
Return of the Dapper MenAlenka v říší divů + Peter Pan + spousta robotů = Return of the Dapper Men. Příběh odehrávající se v krajině obývané pouze dětmi a roboty kombinuje dětskou imaginativní sci-fi fantasy (resp. steampunk) kresbu a vyzrálou scénáristickou zručnost. Potěšení pro všechny věkové kategorie.
Vítejte ve světě, kde zvířata rozumějí a mluví lidským jazykem. Adam Hines, člověk bez specifičtějšího vzdělání na poli psaní/kreslení, vyprodukoval své 400stranové debutové dílo.Trvalo mu to sedm let, a to přitom ještě prohlásil, že se jedná o první svazek 7-dílné série. Tím pádem oznámil, co míní dělat po zbytek života. Masivní příběh prolínajících se světů, světa lidí a zvířat, se realizuje experimentálním nelineárním narativním způsobem, přičemž autor využívá jak mýty, alegorie a metafory, tak i formu deníků, příběhu v příběhu apod. Místy zábavný, místy děsivý, zato komplexní komiks, který zaručeně není pamfletem vydaným spolkem pro ochranu zvířat.
Anotace: Hlavní hrdina Joe zaměstná kouzelnou kočku, Earthlinga J. J. Cattingwortha Třetího, aby se pro něho pral, vylamoval zámky a dělal různou špionážní práci (pozn. autora: kočka se po podání patřičné drogy může změnit na příslušný nástroj, v jednom momentě ji hrdina využívá jako periskop, když jí kouká do zadku). Joe a jeho přítel Pete dělají prácičku pro různé stínové osoby do doby, než se Pete zamiluje do podvodního mimozemšťana, kterého měl doručit do klubu na pochybné účely. Joe zatím sleduje mafiánského bosse, který pojídá kanibalské suši. Joe a jeho kočka se setkají se sněžným mužem Lukashevem, který strávil své mládí v super-nautském programu spolu s chupacabrou a dinosaurem z budoucnosti. Není třeba přidávat jakýkoliv komentář, jen snad, že autorem tohohle komiksového úletu je Brandon Scott Graham.
Další perla bizarního komiksu z pera autora Černé díry Charlese Burnse. Tvůrce nezůstává nic dlužný Davidu Lynchovi ve svém bizarním příběhu, jenž se pohybuje na pomezí reality a fantazmagorie. Hlavní hrdina Doug se probouzí po zranění hlavy, přičemž si vzpomíná na sen, ve kterém pronásledoval mrtvou kočku do bizarního světa obydleného ještěrkovitými lidmi a jinými podivnými stvůrami. Anebo to nebyl sen? Odpovědi se možná čtenáři dopátrají v podivínsky enigmatickém dílku, které představuje úvod (56 stran) k dalším bizarním pokračováním.
Nejnovější sbírka sesbíraných surreálných autobiografických příběhů kreslených Bretonem adaptovanou technikou proudu vědomí z dílny světoznámého francouzského kreslíře Jean Girauda Moebiuse.
Nejnovější počin stálice komiksového nebe a mistra podivností Daniela Clowese. Sbírka vypointovaných jednostranných ,,gagů“ ze života rozvedeného a osamělého pesimistického člověka se sociopatickými sklony. Opojná mizantropie ve své nejryzejší formě.
Čestné uznání:
Artichoke Tales (Megan Kelso), The Abominable Charles Christopher (Karl Kerschl), Nurse Nurse (Katie Skelly), Orc Stain (James Stokoe), Lemon Styles (David King), Werewolves of Montpellier (Jason), Psychiatric Tales (Darryl Cunnigham), Sleepyheads (Randall C), Make Me a Woman (Vanessa Davis).
Martin Kudláč (redaktor)
martin.kudlac@fantasyplanet.cz
hm, docela mi tu chybí Smečka z Bagdádu…
Mi hlavně chybí Výprava za ptákem času.
Mark není Miller, ale Millar, souhlas s Dexem, Smečka by si zmínku zasloužila a kde je sakra Lips Tullian? 🙂
Chyba v titulku, to se jen tak nevidí
A nemohli byste se naučit linkovat normálně, s využíváním kotevního textu?
no
Dexi, Vlcacka – pokud by jí do topu nedal autor pak by možná mohla být zmíněna stejěn jako Výprava za ptákem času (morlume) v četném uznání, ale tam yb mohlo být naprsoto vše co u nás loni vyšlo u CC, Crwe BB artu a dalších.
Co je těžkýho na tom přečíst si subjektivní názor Jistě napříkald já se s Martinem shodnu v zahraničních Pouze ve Sweettoothovi, ale proto si to nepřečetu? Je možná škoda že tu nemáme forum kde by se dalo dále diskutovat, ale uznávám, že každý máme právo vyjádřit odsobní názor.
sry sem jenom vykolejenej z nenapsání testu tak si musim vybít:D
Docela špatný výběr, volil bych naprosto odlišné knihy. Miluji top 10, sestavený jedním člověkem, protože to pak má velikou vypovídací hodnotu. Naprostá amatéřina!!!
To Vaněk: Jenom u nás, že? 🙂 Co je to linkování s využitím kotevního textu?
To Doophy: No jasně, že je to subjektivka, když to dělá jeden autor. Proto je tam taky řádně podepsán on a ne “redakce” či něco podobného. A je to víc než co jiného pobídka k pořádné diskuzi, jestli s výběrem souhlasíte, či byste tam dali něco úplně jiného.
Tak dnes byla v knižním světě zmínka o Výpravou za ptákem času
re: sicco
A ta zmínka bylo to nejlepší z celého knižního světa za poslední dobu. Ten výběr titulů co tam je, je poplatný ČT2. Chápu že je to “tak trochu jiná televize” ale z dobrého pořadu o knižních novinkách atd…jako by to zklouzlo do neustálého omílání druhé světové, knihách o utrpění židů za války a když slyším Milada Horáková tak to vypínám. Nic proti historii, ale čeho je moc toho je příliš, jako kdyby nevycházelo nic jiného.
Upoutávka na komix tam příjemně překvapila, byť komix neumím vstřebat.
Sorry za Offtopic, potřeboval sem si pobrečet mezi čtenáři 🙂
to Herne
Já na Knižní svět nekoukám, ale co vím, tak tam byly jednou i Hvězdy české sci-fi a Literatura přes palubu. A reportáž z křtu sborníku (myslím) JFK. Takže jen houšť a větší kapky. 🙂
ad usum redakce
Kotevní text je tohle.
akorát máte stupidní linkožravý systém
“*Tohle* je kotevní text”:http://en.wikipedia.org/wiki/Anchor_text
Wonder Dog
Autor Duncan the Wonder Dog dal komiks zdarma ke stazeni na net!:
http://www.komiksarium.cz/?p=8556
oprava
pardon, ne ke stazeni, ale precteni na jeho blogu…
Vycházet tu více evropský komiks, tak si amerika ani neškrtla.
🙁