Úvod

Předtím, než se pustím do dalšího vypravování o Erstanovi a Elion z povídky Falešný mág, musím se i já zamyslet nad světem, ve kterém žijí. Zde se ho pokusím popsat a snad zodpovím všechny nezodpovězené otázky.

Prolog

Pevnina Aleon (nebo spíše větší ostrov) je tvaru přesýpacích hodin. Otázka minulosti je zamlžená. Z knih je zřejmé, že předkové se přistěhovali asi před dvěma tisíci lety odněkud z východu. Musela se stát obrovská katastrofa, protože dle různých deníků vyplulo na deset milionů obyvatel a přistál pouze jeden milion. Krajina se jim okamžitě zalíbila a jakoby přímo uprostřed přesýpacích hodin postavili své hlavní město Kleonyr. Budovali ho mnoho desetiletí a asi čtyřicet procent všech přistěhovalců zůstalo ve městě, zbytek, hlavně dobrodruhové a lidé hledající svou vlastní půdu, odešli hledat své štěstí po celém ostrově. Kolem Kleonyru vznikla říše Oryn, což znamená Kruh, na počest hlavního města, které obestírá. Oryn spravoval zvolený král Ranyr I. Na jižní části poloostrova je od západu království Renolf, Merys a Istrion. Na severní části opět od západu království Adamyn, Leondan, Kanyr a nad nimi je, nejrozsáhlejší z celého Aleonu, Garat. Říše vznikaly postupně, jak se osidlovaly čím dál větší části pevniny. V každé části žila charismatická postava, která se dosadila mírumilovnou cestou na trůn. Ranyr I. si vymohl právo absolutního vládce, tudíž každý král musel dávat desátky do hlavního města ostrova. Protože vládl spravedlivě a snažil se pozvednout morálku těžce postiženého národa, nikdo neprotestoval.

Jižní země jsou povětšinou zčásti pokryté džunglí a pískem, Oryn, současně s hlavním městem, je největším pěstitelem různých plodin, které dodávají skoro všem ostatním zemím. Severní země jsou spíše hornaté a žijí z pastevectví. Nejsevernější Garat je nejméně dostupný, protože ho chrání ze všech vnitrozemských stran hory. Ovšem krajina je to bohatá a lidé zde žijící jsou zcela samostatní. Obchodování s Garatem  probíhá hlavně po moři.

Po pět set let prosperovala celá komunita lidí v nově nalezené zemi, když nastala katastrofa. Jeden z nejvyšších mágů, Daroban, se zbláznil a vyvraždil královský rod. Tímto skutkem byla porušena všeobecná rovnováha a začaly menší potyčky. Lidé přestávali věřit mágům a sami se snažili získat moc. V tomto okamžiku ze západu připlulo několik neznámých lodí a dožadovali se vládce, který má pravomoc s nimi vyjednávat. Protože se však nikdo takový přes věčné hádky nenašel, odpluli zpět. Toto byla největší chyba v historii. Gastrijci, jak se jim začalo říkat, se vrátili za dva roky a měli na palubě mnoho falešných mágů, kteří začali stále ještě demoralizované obyvatele přivádět na jejich stranu a snažili se je přesvědčit, že mágové nemají žádné právo prozatímně vládnout. Z toho nakonec vznikla Velká bitva u hlavního města, datovaná na rok 513 p. p. (po přistěhování), ve které byla pobita většina mágů i obyvatel. Sice se slavilo vítězství, ale za cenu zničení úrodné země a vyhlazení mnoha občanů – hlavně vojáků. Od té doby vládne rod Dagoberů, který se snaží již od počátku ovládat všechna království a mít tak absolutní moc jako Ranyr I. Nevýhodou nové vlády je nedostatek vojáků, protože v roce 841 p. p. je stále málo lidí “na volné noze”. Tudíž většinu ochrany a případných útoků provádí mágové. Z toho také vyplývá vrozená ostražitost vůči všem potetovaným lidem a začíná se objevovat čím dál tím více osob, které je přestávají uznávat a zabíjejí ve svůj vlastní temný prospěch.

Království mají své vlastní nové krále, kteří pod pohrůžkou síly odevzdávají desátky. Každopádně se zdá, že tato mírně diktátorská vláda stabilizovala skoro tři sta let trvající krizi a začíná se opět rozrůstat obchod, díky čemuž výrazně roste populace. Hranice jsou vesměs nehlídané, protože je málo vojáků a každé město či vesnice si drží svou vlastní domobranu u sebe. Jedině hlavní města mají pravidelnou armádu, která pětkrát za rok objíždí celou zemi a kontroluje, zda je vše v pořádku. V mnoha zemích najdete zříceniny po Velké válce, kdy bylo potřeba bránit každý kout země a mnoho jich bylo vybudováno i Gastrijci. Není radno tyto zbytky věží zkoumat, mnoho vrahů a lupičů v nich nachází svůj domov.

V současné době se populace odhaduje na jeden a půl milionu. Velice těžko to lze spočítat, protože velké množství usedlostí je hluboko v lese a nikdo o nich neví. V poslední době je zvláštním úkazem nárůst magicky obdařených lidí. V roce přistěhování žilo asi deset tisíc mágů, ovšem v současnosti, z důvodu Velké bitvy, jen kolem tří tisíc. I když je více lidí. Dříve byla magie potlačena do pozadí a prioritou bylo zemědělství a obchod. Nyní mnoho mladých mužů začíná cítit neklid a hodně potyček v hospodách končí krví. Nově narození mágové se poznají podle malého kolečka na zádech, kde začíná růst tetování. Jsou většinou vyhoštěni ze své rodné vesnice do Kleonyru, kde se dávají do služby Arianovi, nejvyššímu mágovi, který vytvořil školu pro všechny takto odvržené. Tyto děti ve čtrnácti letech obyčejně školu opouští a mají již potetovanou polovinu zad a hrudi. Od té doby jsou schopni se o sebe postarat a buď si najdou vlastního mistra, nebo se protloukají na vlastní pěst. Je známo, že jednou za rok je vídán nespočet mágů, kteří míří na neznámé místo směrem do Orynu a po pár týdnech se vrací stejnou cestou zpět.

Magie. To je pojem sám o sobě. V minulosti byli mágové ctění a vážení. Dokázali ohromné věci a mnoho staveb je stále nezničitelných. Důkazem je královský palác v Kleonyru, který jako jediná budova přestál Velkou bitvu. Každý, kdo na něj pohlédne, musí zůstat stát dlouhou chvíli v údivu a když předstoupí před krále, jeho požadavky se mu zdají příliš troufalé. I proto současný král Darin Dagober II. vládne bez větších problémů.

Od Velké bitvy se neobjevil žádný mistr, který by měl tetování po celém těle. Arian, nejvyšší mág, má potetovanou celou postavu kromě obličeje. Zkoušel už všechny způsoby jak zvýšit svou moc, ale po celých třicet let mu nepřibyl ani centimetr panteřího obličeje. Ovšem i jeho ruce dokáží člověka dostatečně poděsit. Jak v této době narůstá počet mágů, vypadá to, že se naproti tomu snižuje jejich moc. Jakoby sama magie musela volit, zda bude mít více slabších mágů nebo méně silnějších. Kvůli tomu vznikají roztržky v hierarchii, protože mnoho stejně nadaných si dělá nárok na postup.

Informace, získané od již dávno mrtvého učence, říkají následující. Všechny mágy charakterizuje jejich instinktivní výběr zvířete. Každé znamená specifickou sílu. Často i podobnou. Ptáci například většinou ovládají vzduch a dokáží sesílat účinnou obranou magii. Pozemní tvorové dokáží se vším, s čím v jejich zvířecím životě přijdou do styku, opravdové divy. Lidé takto obdaření dokáží sesílat účinná útočná kouzla a ve svém přirozeném prostředí jsou málokým překonatelní. Patří sem prakticky všechna zvěr, která se pohybuje ve volné přírodě po nohách. Vodní tvorové mohou vysávat vlhkost kolem sebe a používat ji jak na obranu, tak na útok. Útoky už ovšem nejsou tak razantní jako u pozemní zvěře. Někdy se objeví i domácí zvířata, což dříve nebývalo. Tito mágové jsou velice cennými spojenci ve městech a na vesnicích. Pomáhají v ekonomickém růstu a většinou každé město, které nějakého má, se stane centrem dané oblasti. Co dokáží podzemní tvorové je málo známé, předpokládá se však, že prakticky všude, kde je běžná půda, jsou nevysledovatelní a jejich jediná slabost je ve městech a budovách. Jedna z nejstarších knih říká, že úplně první mág byl drak nebo bazilišek. Z toho vyplývá, že existují asi i ohniví mágové, co ovšem dokáží, to nikdy nebylo zjištěno. Mnoho lidí si myslí, že v současné době je nejsilnější ptačí mág, protože pokud dosáhne velké moci, dokáže skoro vše. Vždyť vzduch je všude kolem nás. Procentuelně žije asi dvacet pět procent mágů domácích zvířat, dvacet pět procent vodních, patnáct procent pozemních, patnáct procent podzemních , dvanáct procent ptačích a zbytek neznámý.

Z dob Velké bitvy jsou sepsány i zápisky, které vypovídají o síle falešných mágů. Tito vyvrhelové byli dříve obyčejnými lidmi, kteří zatoužili po moci, a proto zavraždili mnoho osob, které svou moc hromadily celý život. Jejich kůži si potom přiložili na svou a ta během několika minut nahradila jejich vlastní. Čím silnějšího mága zabili, tím větší moc z něj získali. Nikdy nemohli dosáhnout ani desetiny síly původního majitele, ovšem pokud  zkombinovali různá zvířata, mohla vzniknout velice nebezpečná kombinace. Takový člověk mohl využívat energii z různých zdrojů, což pravý mág nedokáže. Dalším ohrožujícím faktorem je skutečnost, že i když mají již novou kůži, mohou místo ní vložit opět další a tím změnit své schopnosti. Jejich jedinou nevýhodou je fakt, že kouzla jimi seslaná jsou vždy slabší a na jedné končetině mohou mít tetování pouze od jednoho zvířete. Nelze mít na jedné paži např. kočku a káně. Proto je maximální počet takových ukradených tetování šest – dvě paže, dvě nohy, hrudník se zády a hlava. Nejvíce moci získají z kůže, kterou si vloží na  trup – největší plochu na lidském těle. Ústně dokonce kolují legendy, že existovala i magická zvířata, která někdo obdaroval lidskou pokožkou. Tato operace vyžaduje někoho velice zkušeného v používání magie, i když tím porušuje samotnou její podstatu.

K síle mágů. Jen tetování neznamená obrovskou moc. To samo o sobě vyjadřuje pouze to, jakou mocí vlastník může vládnout a co se od něj může čekat. Ovšem ne každý dokáže využít svou magii až k hranici svých možností. Existuje několik případů, kdy mág nedokázal ovládnout celý svůj potenciál. Aby měl každý dostatek času na zjišťování své síly a mohl se postupně zlepšovat, roste tetování jen velice pomalu. Pokud dojde k neočekávaně rychlému rozšíření, musí mág často léta studovat, než bude moci využívat celou svou magickou kapacitu. Je to individuální a záleží na okolnostech. Není také bohužel zcela jasné, zda si sama magie určuje, kdo kolik bude mít moci, nebo je vše čistě na osobnosti a jejím umu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Just for fun
    Jsem rád, že další člověk plodí nové povídky. Doufám, že ve svém psaní budeš pokračovat, ale budoucnost je daleko. Proto: Nač tento úvod? Nebývá zvykem psát o historii země, jejich lidech a zvycích. Jedna z krás fantasy podle mne tkví v pomalém skládání informací o krajině z povídek samotných. Všechny tyto informace, které v úvodu píšeš, by se měly uvést v tvých povídkách, které budou jistojistě následovat. Tu a tam, mezi řečí, vypovedět nějaký příběh z historie krajiny, počet obyvatel atd. chápeš? Až budeš mít příběhů napsáno dvacet nebo více, tak všechny informace již budou řečeny. Alespoň by měly být. Proto je takový úvod ( zvláště teď, když máš na FP jen jednu povídku) více než zbytečný.

  2. Odpověď
    Víš, jak jsem už napsal u Falešného mága, začalo mě to hodně bavit a vše jsem začal brát jako jeden příběh. Tudíž to začíná vypadat jako kniha. Ovšem vše se ještě může změnit. Nechtěl jsem ale, až a pokud budou číst moje dílko lidé předtím, neskáčou do nového příběhu poslepu. Tento úvod je pouze uvedení do světa, kde se vše odehrává. Každopádně ti můžu slíbit, že o nové myšlenky a nápady nepřijdeš. Prolog je pouze hrubý nástin, ne komplexní popis…


  3. Ja to take vidim spise jako Zaver ci Dodatek 🙂 Ted hlavne doufam, ze se budou objevovat dalsi povidky…

  4. Jedna z mála povídek, kterou jsem si přečetl dvakrát, byl Falešný mág, fakt dobrá, i když trochu přímočará, ale to už někdo uvedl u samotné povídky. Úvod se mi zdá jako dobrý nápad, ale opravdu až v pozdějších fázích vývoje tvého světa, spíše jako bonbónek za nějakým zakončeným dobrodružstvím typu: Akdyž opustily pláně X, na dalekých pouštích Y se jejich nepřítel hotovil k útoku na Z, ležící u W a V. Atd. atd. atd.
    Jinak povídka je fakt hodně pěkná, chválím vývoj hrdiny, těším se na další povídky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!a na nich určitě trvá i více lidí, BRAVO!! Já chci víc!!
    Popiš co umí Dračí mág!! a co asi zvládne ten medvědí?????? Tohle začíná být mánie!!!!!!!!!!!!!

  5. Svet
    No jasne, to je typicke. Ked si clovek vymysli pribeh, zacne si vymyslat svet, komplexnejsie a komplexnejsie pravidla v nom, mozno aj jazyky a potom ked chce pisat dalsie poviedku, zisti, ze je tym prilis obmedzeny a bud moze menej popustit uzdu svojej fantezii alebo sa dopusti nejakej chyby voci svojim pravidlam. Svet, ktory si si vymyslel, je pekny, ale profik, aj ked ho ma kompletne premysleny, ho otvorene asi neprezradi, skor to postupne ukaze citatelom (vid Sapkowski).
    Zopar pripomienok: 1. V juznych zemiach, kde je dzunga a piesok, by malo byt aj nieco ine – pust len tak neprejde do dzungle. 2. Myslim, ze magov mas vo svojom svete dost malo, nie som si isty, ci mozu predstavovat nejaku serioznu cast vojenskej sily (su dobri bojovnici, ale proti stovkam nepriatelov do armady sa nehodia) 3. Vies presne percenta magov, ktori sa pred ludmi musia aj skryvat, teda su tazsie spocitatelni, ale nevies, kolko je obyvatelstva. 4.Magov su medzi milionmi tisice a zvierat su len desiatky – teda objavovanie svojich schopnosti nie je az take prekvapive, ked existuju stovky carodejov rovnakeho druhu.
    5. Ked sa dieta narodi a na chrbte ma kruh tetovania, znamena to, ze ma predurcene zviera ?
    Ale inac mas skvele odhodlanie a nesklzas do prilis detailnych opisov, bravo !!!

  6. Re: Svet
    Jo, vím. Svět popsaný v knize nebude. Bude se vše zjišťovat v průběhu. Viz. písek, je to ve světě, kde tento ostrov je umístěn na určité lokaci, nebudu říkat kde a jak, bude to hrát velkou roli, a z jihu neustále přichází teplý proud, která jižní část vysušuje a částečně se rozlézá na sever do džungle. A pravidla, která jsem vytvořil, jsou pevná a neměnná, nemám rád knihy, kde si spisovatel určí pravdidla a pak je nedodrží. Mě osobně pomáhají, drží na uzdě, takže je případně jen rozšiřuji.

Zveřejnit odpověď