Další měsíc za námi a nová Pevnost před námi. Neuvěřitelné, jak rychle ten čas letí! Květen – nejen, že je úrodným měsícem v oblasti knižní produkce, ale také nabízí zajímavé akce: Svět knihy 2019 a samozřejmě Pevnostcon! O obojím – a nejen o tom – se dozvíte více v novém čísle. Pojďme se tedy společně podívat, na co se v květnové Pevnosti těšit.
Komiksy jedou
V květnovém čísle Pevnosti si na své tentokrát přijdou především milovníci komiksů, jelikož v něm naleznou povídání o jednom z nejzajímavějších komiksových tvůrců – Alejandrovi Jodorowskym. Krom nejdůležitějších informací o tomto autorovi a jeho díle obsahuje textík také ukázku epesních ilustrací z některých jeho komiksů. A pokud náhodou není komiks vaší doménou, tak po přečtení pětistránkového článku Martina Kužela možná přehodnotíte svůj názor, protože tohle vážně stojí za to!
Chrochtat si budete také u článku Martina Fajkuse o souborném vydání příběhů s barbarem z Cimerie v hlavní roli. Žádný fanoušek barbara Conana by si totiž neměl nechat ujít recenzi nabušeného komiksového špalku s názvem Kolosální Conan z Cimerie, který přichystalo nakladatelství Comics Centrum.
A nakonec tady máme komiksovou přílohu. A rovnou dokonce ve dvojím provedení, jelikož se členové pevnostního týmu rozhodli k Pevnosti plus přibalit příběhy Doctora Who s tváří Petera Capaldiho (Terorformace) a Davida Tennanta (Revoluce hrůzy) v poměru půl na půl.
Godzilla opět ožívá
A když už jsme u těch obrázků, tak rovnou můžeme přejít k těm pohyblivým. Jestliže se rádi bojíte, ale nejste si jisti, jestli utrácet peníze za horor v kině, pak vám přijde vhod recenze filmu My (Vendula Kreplová) a Řbitov zvířátek (Michal Tesáček).
Samozřejmě nesmí chybět zasvěcené články o nadcházejících filmových novinkách. Tou první jest oživení radioaktivního monstra známého jako Godzilla. Krotitel monster Antonín Tesař poskytne čtenářům všechny potřebné informace, které by mohly zajímat každého potenciálního návštěvníka kina – kde se vzala, jaké byly její počátky, filmová zpracování, o čem by měl nový snímek být a podobně. Vzhledem k tomu, že současná doba přeje superhrdinům, dostal se do hledáčku Jiřího Pavlovského Shazam! Jirka se vrhl jak na pozadí (ne, opravdu nemám na mysli fyzickou část těla!) této postavy, tak rovnou i na zhodnocení tohoto nového filmu od DC.
Co nového v knižním světě
Wojta Běhounek se odvážně pustil do nového románu Dana Simmonse Pustá duše. Pokud jste si vždycky mysleli, že mít telepatické schopnosti je strašně cool a suprová schopnost, tak vás tento román patrně vyvede z omylu.
Odbornice na Young Adult literaturu Kateřina Stupková tento měsíc zavítala do Sirotčince slečny Peregrinové, aby poreferovala o tom, jak se podivným dětem z tohoto institutu daří v Mapě dní. Krom toho se tato nebojácná korzárka vydala do převráceného světa Patricka Nesse s názvem A oceán byl naší oblohou.
Nejen knihami pro mladé dospělé je člověk živ, a proto se třeba Wojta Běhounek vrhl na Krále Wyldu (Nicholas Eames) a Ocelovou šlechtu (Adrian Tchaikovsky), Jiří Popiolek se vydal zhodnotit nový opulentní román o sedmi stech stranách od Neala Stephensona a Nicole Gallandové Vzestup a pád agentury DODO. Scifista Jan Nohovec odhalí, jak se to má s Autonomií (Annalee Newitzová), v níž se jedna mladá hackerka a pašeračka dostane do problémů, když okopčí lék, kvůli němuž končí lidi pod drnem.
K tomu všemu si Monča Dvořáková připravila článek o Cizince a novém románu grafomanky Diany Gabaldonové s názvem Ledový dech. Všichni, kteří tak dlouho čekali na šestý díl Cizinky, se konečně dočkali! Podobně hezké čtení si připravil Martin Bečvář o sérii Dragon Lance: Taladas a Michal Tesáček o cyklu Shannara z pera Terrence D. Brookse, která začala menším obšlehnutím J. R. R. Tolkiena, aby se postupně stala zcela svébytným dílem.
A třeba sám velký šéfredaktor Martin Fajkus si vzal na starost nový román Tada Williamse ze světa Východního Ardu (známý z cyklu Jasný osten, žal a trn) Srdce ztraceného. A když už má člověk knihu od takového autora, tak by byl hřích nevyužit příležitosti a rovnou si s Tadem Williamsem nepotlachat! Dozvíte se, jakou metodou Williams pracuje na svých světech a románech, proč se vrátil do Východního Ardu a proč je mu blízká epická fantasy.
A protože rozhovorů není nikdy dost, vyrazil si Tomáš Dostál za Pavlem Korněvem, aby si s ním pokecal především o sérii Příhraničí. A – do třetice všeho dobrého! – protože je Tomáš kluk šikovný a povídavý, tak si k tomu ještě popovídal s hercem Danielem Portmanem ze Hry o trůny o tom, jak se dostal k roli, jaké bylo natáčení téhle seriálové pecky a co plánuje do budoucna.
Kolem světa
Zapomenuto nebylo samozřejmě ani na hráče a hráčky deskových a počítačových her. Jakub Kovář si zahopsal v plošinovce Yoshi´s Crafted World, nindža Karel Kališ si zase vyzkoušel Sekiro: Shadows Die Twice a odborník na deskovky Filip Gotfrid si zahrál novou verzi Carcassonne, která je tentokrát situovaná do Afriky.
A úplně na konec je tady Míla Linc a jeho historické okénko. Tentokrát se společně s ním můžete vydat na objevitelské plavby, protože tenhle chlápek má za ušima, a prozradí vám všechno podstatné, co potřebuje o zámořských objevech vědět. Navíc si chlapec k recenzi vybral tematicky laděnou knihu – Erebus: Příběh ztracené lodi (Michael Palin).
PS: Ve čtenářském koutku na vás čekají dvě sci-fi povídky – Gondoliér od Petry Slovákové a Já, experiment od Moniky „Slívy“ Dvořákové.