Podzimní večery jsou jako dělané pro to, abyste je trávili s knihou v ruce. A pokud nemáte, co do ruky (i když pochybuji, že v knihovničce nebo na nočním stolku nemáte nějaké ty kousky s nálepkou „To si přečtu až…“) a váháte, co nového si pořídit do své knihovní sbírky, tak vsaďte na redaktory Pevnosti. Ti vám vždy kryjí záda a mají v rukávu kupu tipů, mezi nimiž si každý najde to svoje – a listopadové číslo není výjimkou.
Listopad ve znamení českých románů
Zdá se, že listopad přeje především českým spisovatelům. Nevěříte? Tak se pojďte podívat a já vás přesvědčím o opaku. Martin Bečvář zavítal do světa Drsného spasitele Miroslava Žambocha v podobě akčního románu Samarkand. Krom toho se Martin ponořil do dalšího akčního kousku Jako sama smrt od Jakuba Honzy, který je určen především otrlým čtenářům. V českém literárním rybníčku lovila i Kateřina Hajžmanová a přináší hrdinskou fantasy s názvem Zpěv straky od Dany Beranové.
V listopadovém čísle nechybí ani nějaký ten zástupce české science fiction. Reprezentantem této kategorie jest volné pokračování pentalogie Poslední velkoměsto od Vladimíra Šlechty s názvem Ostrov, jemuž svou pozornost věnoval Pavel Suchý. Dalším zástupcem českého sci-fi je Operace Armagedon, pátý díl série Pán modrého meče od Ondřeje Neffa, již představuje Jiří Popiolek. Pokud vám tahle série nic neříká, nestrachujte se, jelikož se od Jiřího dozvíte všechno potřebné, abyste byli v obraze. Dále je tady ještě Františka Antalová s článkem o sérii Město a jeho třetímu dílu s názvem Svět v bouři od Kristýny Sněgoňové. Výčet české sci-fi by nebyl kompletní bez opomenutí dvou listopadových povídek – Kdysi tu byla města (Magdaléna Radimská) a Z nebes pod zemi (Radovan Kolbaba).
Pokud byste ale rádi nějakou tu zahraniční tvorbu, tak je tady například u nás opomenutá klasická sci-fi Zmenšující se muž od Richarda Mathesona, kterou vám představí Michaela Merglová. Krom toho si tato redaktorka též připravila román pro milovníky exotických fantasy příběhů s názvem Železná vdova od Xiran Jay Zhao. Pokud hledáte něco, co byste mohli číst svým ratolestem před spaním, pak vsaďte na Moniku Dvořákovou a román Řeka tajemství od Erin Hunterové. A co takhle nějaké dobrodružství z alternativní historie? Pokud je to váš šálek kávy, pak se jukněte na článek Josefa Horkého o románu Orsona S. Carda s názvem Vykoupení Kryštofa Kolumba. Redaktoři samozřejmě nezapomněli ani na milovníky young adultovek. Reprezentantem této kategorie je tentokrát Margaret Rogersonová a její román Magie havranů, kterému se věnovala Kateřina Hajžmanová.
A nakonec je tady ještě Karel Kališ s rozsáhlým článkem o fenoménu League of Legends. Pokud nemáte tucha, o co se jedná, nevěšte hlavu, jelikož Karel vás provede tímhle herním fenoménem, který se protlačil z herního světa jak do seriálového zpracování v podobě seriálu Arcane, tak do knižního světa prostřednictvím románu Zničení (Anthony Reynolds). O samotný román se postaral pevnostní šéfredaktor Martin Fajkus.
Podzimní filmové večery
Pokud byste náplň svého volného času trochu okořenili a proložili i něčím jiným než četbou, tak vsaďte třeba na filmové okénko, kde čeká hned několik hororových návrhů, které jsou jako dělané pro dušičkový a sychravý listopad. A na co se tedy můžete těšit? Tak třeba Vendula Kreplová vám řekne svůj názor na pokračování Hokusu Pokusu; Jiří Pavlovský prozradí, jaké jsou Tři tisíc let touhy; Jakub Merc odhalil, že Úsměv můžete být taky pěkně děsivá záležitost a Boris Hokr zhodnotil Telefon pana Harrigana.
Jedinci, kteří nejsou velkými fanoušky hororového žánru, mohou zavítat třeba za Karlem Ryškou s pokračováním Black Panthera. Do listopadového čísla se dostalo dokonce i něco z české filmové fantastiky, kterou reprezentuje druhý díl Princezny zakleté v čase, o němž se rozepsala Monika Dvořáková.
Komiksové příběhy
Strašidelně a hororově laděné příběhy pronikly také do komiksové rubriky, kde na vás čeká například David P. Stefanovič s recenzí Zámku a klíče s podtitulem Zlatý věk nebo Martin Fajkus se čtvrtou knihou Darkness Kompendium. K tomu je tady ještě Michal Tesáček s krvavou mangou Chainsaw Man s podnázvem Pes a motorová pila nebo si můžete dopřát špionážním kousek Velvet, jemuž se věnoval Jakub Zahradník. A nakonec je tady ještě příloha v podobě mangy z kouzelnického prostředí s názvem Ateliér špičatých klobouků…
Pokud nic z výše jmenovaného není váš šálek kávy a pokud se po nocích raději věnujete hraní počítačových her, pak zaskočte za Karlem Kališem, který představuje bojovku JoJo’s Bizzare Adventure: All Star Battle R, strategické RPG z Japonska The Diofield Chronicle, akční RPG Steelrising a nostalgický Pac-Man World Re-Pac.
Nebo byste raději nějakou tu deskoherní zábavu? Tak v tom případě se můžete spolehnout na Filipa Gotfrida, který vás seznámí se Sobkem a strategickou záležitostí Ankh, v níž si zahrajete na boha. A do třetice všeho deskového je tady ještě Jakub Zahradník a Via Magica.
A úplně nakonec je tu ještě historické okénko s Františkou Vrbenskou a Tomášem Bandžuchem. Františka Vrbenská vás seznámí s jedním z nejlepších francouzských vojevůdců poloviny 19. století – Jacquesem II. De Chabannesem a Tomáš Bandžuch si připravil článek o Paulu von Hindenburgovi.
Listopadová Pevnost bude šmakovat především hororovým nadšencům, ale ani ostatní nepřijdou zkrátka a stoprocentně si najdou něco, co je zaujme.