Konec roku se nezadržitelně blíží, a v souvislosti s tím není od věci se pomalu poohlížet po nějakých těch dárcích a začít sepisovat seznam případných knižních kandidátů. Co si ale z té přehršle knih, které knihkupectví nabízí, vybrat? Inu, od toho je tady pevnostní posádka, která má v rukávu hned několik tipů!
Říjen ve znamení science fiction
Velkým tématem současnosti je AI, téma přímo volající po tom, aby se o něm psalo v Pevnosti. Tohoto úkolu se ujal Martin Paytok, jehož článek dokumentuje vývoj tohoto tématu v literatuře od spisovatelky Mary Shellyové, přes Isaaca Asimova, Karla Čapka, Stanislava Lema, až například po Arthura C. Clarka. A protože jsou chytří roboti velice vděčným tématem pro filmová studia, tak Martin samozřejmě zabrouzdal i do filmových vod, kde nechybí zmínka například o Terminátorovi, Westworldu, Matrixu nebo novince Stvořitel.
Když už jsme u té sci-fi, tak se můžete těšit na článek o novém seriálu ze světa Star Wars s názvem Ahsoka, který si připravil Daniel Storch. A protož je svět Star Wars rozsáhlý, přizvali redaktoři Pevnosti na pomoc Vlastimila Šprta, redaktora Czech Star Wars Universe, který vytvořil menšího průvodce tímhle oblíbeným univerzem, abyste věděli po čem sáhnout a Ahsoku si vychutnali na maximum.
Pokud ovšem pro vás science fiction není tím pravým ořechovým, pak je v nabídce například animák Legie Superhrdinů, který shlédla Vendula Kreplová, nebo komiksovka Blue Beetle, jíž se věnoval Pavel Suchý. A protože je podzim jako dělaný pro strašidelné příběhy, tak nechybí i nějaký ten horor. Tentokrát je tady pokračovaní děsivé Sestry, kterou představuje Filip Gotfrid. Jestli vás ale příběh děsivé jeptišky moc nebere, pak je tady Jakub Merc s Klubem zabijáků. Mimo to se Jakub rozepsal o fenoménu hororů, jejichž hlavním tématem je vymítání, o němž je mimochodem i novinka Vymítač ďábla s podtitulem Znamení víry.
Tolkien a česká fantastika
Tím nejdůležitějším, na co se v říjnové Pevnosti těšit, je určitě Martin Fajkus s nově vydaným románem J. R. R. Tolkiena s názvem Pád Númenoru a jiné příběhy z Druhého věku Středozemě. K tomu si navíc můžete dopřát i článeček od Michala Tesáčka o nejdůležitějších milnících života a tvorby tohoto literárního velikána (tedy Tolkiena, aby nedošlo k mýlce). Pevnostní vládce Martin Fajkus dále přináší detektivní thriller z alternativní historie Sametové revoluce s názvem Sudetenland, k němuž je přibalen rozhovor se samotným autorem Leošem Kyšou.
Českou fantastiku dále reprezentuje novinka Miroslava Žambocha s názvem Koniáš a Bakly – Mrtví muži. Krom samotné recenze se opět můžete těšit i na rozhovor, o který se postaral Martin Bečvář. Krom toho se Martin podíval i na průvodce světem D&D v podobě knihy Dungeons & Dragons: Hráčská ročenka, pod níž je podepsána Susie Rae. Slovenskou fantastiku poté zastupuje soubor povídek ve sbírce Slovenský nářez, který sestavili Martin Králik s Leošem Kyšou. Slovenská tvorba se prodrala i mezi říjnové povídky, kde na přečtení čeká příběh Lívie Hlavačkové s názvem Na věčnost.
V říjnové nabídce nechybí ani nějaká ta exotika. O tu se postarala Lucie Procházková s recenzí románu Zloděj hvězdného prachu od Chelsey Abdullahové. Společně s Kateřinou Hajžmanovou můžete zavítat do magického světa Jessicy Townsendové v knize Prázdnice. Humorně laděnou sci-fi s názvem Šňůraři od Chrise Panatiera přináší Michaela Merglová. A nakonec jsou tady ještě dva kousky postapokalyptické fantasy Stacey Marie Brown s názvy Divoká říše a Nezkrotná říše, které představuje Monika Dvořáková.
Ani v knižní sekci nechybí nějaký ten strašidelný příběh. Ten nabízí například Rezavé panny od Gwendolyn Kiste, jemuž věnoval svou pozornost Pavel Suchý. Jako menší dáreček čekají v povídkové sekci Holky z hororu od této autorky. Do vod hororu vstoupil i Michal Tesáček prostřednictvím románu Černá tma zapomnění z pera Lairda Barrona.
Michal Tesáček se vrhnul i na komiksovou záležitost Wika ze světa elfů a víl s výrazným steampunkovým vibem. I mezi komiksy se tento měsíc prodral horor a to v podobě Kočičích deníků. Tuhle mangu si vzal na starost Boris Hokr
Herní zábava a historie na podzim
Avšak nejen četbou a filmy lze trávit podzimní večery. Další možností může být třeba nějaká ta počítačová případně desková hra. Karel Kališ představuje například akční nářez Armored Core 6: Fires of Rubicon a farmářský kousek Fae Farm. Videoherní nabídku doplňuje Jakub Kovář se sci-fi RPG Starfield. V deskoherní sekci čekají Karel Kališ s ekonomickou strategií Smlouva s Ďáblem a Filip Gotfrid s hororovou karetkou Arkham Horror: Karetní hra a strategií Příšeří.
V historickém okénku Františka Vrbenská představuje polského šlechtice Casimira Pulaskiho, který se účastnil boje za americkou nezávislost. A Tomáš Bandžuch se zaměřil na modernější dějiny a rozepsal o Krvavém baronovi Romanu Fjodorovičovi Ungern von Sternbergerovi.
Tak jako obvykle Pevnost přináší řadu tipů, kterými můžete potěšit jak sebe, tak své blízké, a proto neváhejte a sežeňte si ji! Určitě vám padne něco do oka. Pokud vás samotný obsah nenalákal, pak by vás mohla zlanařit Pevnost Plus, k níž je tentokrát přibalen román Pavla Bareše s názvem Meta.