A máme tu prázdninové číslo Pevnosti. Většinou bývá doba prázdninová a dovolenková označována za okurkovou sezónu, avšak zdá se, že červenec je výjimkou potvrzující pravidlo. Tenhle měsíc totiž fantazáckému knižnímu trhu přeje. Pevnostní posádka přináší bohatou a zajímavou nabídku, z níž každému stoprocentně padne něco do oka.
Na skok do letního kina
Ani v letních měsících nesmí chybět filmová produkce, a proto na vás ve filmové sekci čeká třeba Daniel Storch s článkem o seriálu Rod draka vycházejícím z knih George R. R. Martina. Společně s Danielem prolétnete události jak první, tak i nové druhé řady, která se momentálně streamuje. Pokud máte chuť na něco více akčního, pak by vás mohl zaujmout Jiří Pavlovský s mlátičkou Boy kills world. Dále je tady třeba Karel Ryška se sci-fi záležitostí Atlas. Hororoví nadšenci se mohou těšit rovnou na dvojitou dávku. Vendula Kreplová koukla na Abigail a Jakub Merc se věnoval filmu Cizinci: Kapitola 1 spadajícímu do subžánru tzv. invasion hororu. K tomu se Jakub ještě rozepsal o fenoménu Tiché místo, který rozšíří nejen pokračování s pořadovým číslem tři, ale také prequel s názvem První den.
Četba k vodě
Horor se prodral i do literárního koutku v podobě novinky Stephena Kinga s názvem Holly, kterou si vzal na starost Jiří Popiolek. Máte-li však chuť na nějakou výživnou fantasy, tak skočte za Janem Nohovcem s recenzí románu Odvaha z pera Johna Gwynnea. Pokud máte rádi mix historického románu a fantasy, pak neváhejte a zaskočte za Kateřinou Hajžmanovou, která se rozepsala o románu Shelley Parker-Chan s názvem Jež se stala sluncem. Můžete se těšit také na Michaelu Merglovou s románem Cesta domů ze světa Posledního jednorožce z pera Petera S. Beaglea.
V červenci samozřejmě nechybí ani nějaká ta young adult. Tu přináší Monika Dvořáková v podobě románu Havraní spolek od Maggie Stiefvaterové. Sci-fisti se zase mohou těšit na Světlo rytířů Jedi od Charlese Soulea ze světa Star Wars, který si vzal na starost Martin Bečvář.
Martin dál zavítal i do vod českého rybníčku, z něhož si vylovil postapokalyptickou záležitost s názvem Kronika konce světa. Jako bonus je připojen rozhovor se samotným autorem Shigorem Birdmanem. K tomu si tento redaktor ještě přečetl necudný Pornoland od Kevina Shamela. Tenhle román je primárně určen otrlým čtenářům, kteří se jen tak něčeho nezaleknou. Do českých vod zavítala i Monika Dvořáková. Ta si vzala na starost román Chrám Azylu od Lucie Lukačovicové. Přestože se jedná o český kousek, tak se v něm podíváte do exotického Vietnamu. S Janem Procházkou si můžete prolistovat novinku Přemysla Krejčíka s názvem Rochus. K tomu si můžete dopřát i rozhovor s autorem. Na českou tvorbu se vrhnul i Pavel Suchý, jenž představuje Slepý hon z řady Kladivo na čaroděje od Jiřího Pavlovského. A nakonec je tady ještě Martin Fajkus a debutový fantasy román Ondřeje Blaho Severní den.
V knižním koutku si můžete přečíst i článek Michala Tesáčka o cyberpunku a románech zakladatele tohoto žánru, Williama Gibsona. Společně s Michalem prolezete prakticky celou tvorbu tohoto spisovatele. Navíc k tomu Boris Hokr se Zdeňkem Staszekem přibalili rozhovor se spisovatelem tohoto žánru Brucem Sterlingem.
Pokud se jedná o červencové povídky, tak svou troškou tentokrát přispěli Ondřej Neff se sci-fi povídkou Tři podoby Litlith a David Šenk s fantasy příběhem Zombeatles.
Obrázková a herní zábava
Průvodcem komiksovým světem je tentokrát Michal Tesáček. Tento redaktor nabízí příběhy kocouřího detektiva Blacksand 2, černohumorný Red Meat a první díl mangy Moje hvězda. Po Michalovi přebírá štafetu Wojta Běhounek s dvojicí Volání osudu a Společníci ze série Chřtán komiksového mága Stjepana Šejiće. A na komiks se můžete těšit i v podobě přílohy Pevnosti Plus, v níž najdete Tokyo Revengers 1.
Červencová herní sekce nabízí nová dobrodružství italského instalatéra Maria ve videohře Paper Mario: The Thousand-Year Door. Karel Kališ se krom Maria podíval i na středověké fantasy RPG Dragon’s Dogma 2 a strategickou záležitost Unicorn Overlord. Se čtvrtým kouskem Karlovi vypomohla Kateřina Vimmerová, která se podívala na zoubek Avatarovi s podtitulem Frontiers of Pandora.
Deskoherní sekcí vás provedou Filip Gotfrid a Jakub Zahradník. Každý z nich si vzal po jednom kousku. Filip se vydal na dobrodružnou cestu v Amuletu a Karel vychovával létající ještěrky v deskovce Na křídlech draků.
A co se týká historie, tak si můžete počíst o ruském generálovi, diplomatovi a čaroději (alespoň tak jej viděli obyčejní lidé) Jacobu Brucovi. Jestli to byl skutečně čaroděj, nebo ne si budete muset zjistit sami v článku Františky Vrbenské.
Pokud přemýšlíte, co si sbalit k vodě nebo na cestu na dovolenou, pak vám červencová Pevnost určitě přijde vhod. Takže určitě neváhejte a hupsněte si pro ni trafiky.