Společně s obdobím dovolených a letních prázdnin začíná i takzvaná okurková sezóna, avšak zdá se, že červenec je výjimka potvrzující pravidlo. Alespoň podle poslední Pevnosti to tak vypadá. Redaktoři připravili pěkně výživnou a bohatou nabídku, v níž si stoprocentně každý najde něco, čím se během parních letních dnů a večerů zabavit.
Letní filmové večery
Vzhledem k tomu, že se do kin chystá nová kapitola ze života Indiany Jonese, není od věci připomenout si předchozí dobrodružství nejznámějšího archeologa filmového plátna. Úkolu se zhostil Martin Kužel, který si připravil vskutku výživný článek o zrození tohoto hrdiny – přes menší opáčko předchozích dílů až po info o tom, co se chystá v novém filmu Indiana Jones a nástroj osudu.
Na Netflixu odstartovala třetí řada Zaklínače a Martin Paytok se ujmul příležitosti a rozepsal se o oblíbeném bělovlasém zabijáku monster, Geraltovi z Rivie. V Martinově článku se dozvíte především o knihách, hrách, komiksech (díky Melitelé za to) a něco málo o ne zcela povedeném seriálovém zpracování, které svou knižní předlohu vidělo snad jen z vlaku.
Krom dobrodružství Indyho a Geralta ve filmové nabídce dále čekají tři komiksové kousky – animák Spider-Man: Across the Spider-Verse, hraný Flash a Transformers s podtitulem Probuzení monster – o všech se rozepsal Jiří Pavlovský. Popřípadě jsou tady ještě dámy Vendula Kreplová se sci-fi kouskem Kráter a Barbora L’uba s Asteroid City. Přestože léto není úplně hororovou sezónou, připravil si Jakub Merc recenzi filmové adaptace povídky Stephena Kinga s názvem Kostlivec.
Četba k vodě
Pokud pro vás filmový horor úplně nefunguje a preferujete knižní podobu, tak vás potěší Pavel Suchý se šestým dílem Černých křídel Cthulhu, v němž je obsaženo bohaté množství povídek, které sestavil S. T. Joshi.
Mistr hororu Stephen King má na svém kontě nejen děsivé příběhy. Jako důkaz může posloužit novinka s pohádkovými prvky Pohádka, o níž se rozepsal Jiří Popiolek. Dále tento redaktor přináší Písky Duny s povídkami Briana Herberta a Kevina J. Andersona. Na milovníky temné fantasy čeká Jan Nohovec s recenzí románu Moc, prvního dílu plánované tetralogie s názvem Věrní a padlí, z pera Johna Gwynneho. Jestliže ujíždíte na příbězích s několika dějovými liniemi, pak si nenechte ujít Martina Fajkuse s Majákem na severu Natashy Pulleyové. Parádní akční jízdu nabízí román Matthewa Woodringa Stovera s názvem Hrdinové umírají, který přečetl Michal Tesáček. V červencové letní nabídce samozřejmě nechybí ani nějaká ta pohádková young adult. Tu reprezentuje recenze Moniky Dvořákové na román Korunní princezny od dua Catherine Doylové a Katherine Webberové. Nová Pevnost nabízí i nějaké to náročnější čtení v podobě románu Radka Raka s názvem Báje o hadím srdci, který si pročetla Michaela Merglová.
Ani scifisté nepřijdou zkrátka a pobaví se u space opery Archa od Patricka S. Tomlinsona, kterou doporučuje Pavel Suchý. Popřípadě je tady ještě Martin Bečvář s Dnem nula, příběhem se zvířecí robochůvou s umělou inteligencí z pera Christophera Roberta Cargilla.
Zdá se, že červenec přeje především české fantastice. Do českého rybníčku zavítal primárně Martin Bečvář a to rovnou s několika kousky. Prvním z nich je fantasy Sivá krev. K tomu je přibalen i rozhovor se samotnou autorkou, Marií Domskou, již Martin vyzpovídal nejen ohledně této novinky. Dále je připraven akční nářez v podobě druhého dílu Spálené země od Jakuba Hozy. Krom toho vás Martin pozve i návštěvu Ostravy prolezlé okultisty, jimž musí zatnout tipec Ostravský páter. Tenhle soubor osmi provázaných povídek má na svědomí Marek Skřipský. Historický nádech podobě starověkého Řecka nabízí Theomachia: Válka bohů od Petra Jaroňka. Do českých vod vstoupila i Vendula Kreplová, která nabízí oddechový kousek ze subžánru arcanepunk s názvem Pláč němého boha od Terezy Matouškové. Fanoušky cyberpunku by mohl zaujmout román Michala Sirotka z nedalekého budoucnosti a detektivní zápletkou Zresetuj mě, kterou představuje Lucie Procházková.
Kdo si hraje, nezlobí
Komiksová nabídka je tentokrát trochu chudší, ale o to kvalitnější. Pro mlsné a náročné jazýčky nachystal Boris Hokr povedený kousek Každý jeden den. Odpočinkovější kousek s pořádnou dávkou akce nabízí Kovboj ze Šaolinu: Libová sekačka, o nějž se postaral Michal Tesáček. Výživným komiksem se zdá být i Inkognito: Tajné vydání, alespoň ze slov Jakuba Zahradníka to vypadá na více než zajímavý kousek obsahující všechno od kriminálky, fantasy, thrilleru, erotiku až po nějakou tu krvavou akci.
A jak to vypadá ve videoherní rubrice? Inu, Jakub Kovář nabízí výživný článek o čtvrtém díle Diabla. Karel Kališ se podíval na to, jak dopadla The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Případně můžete s Karlem zaskočit na závody v Lego 2K Drive nebo upustit páru v šestém Street Fighterovi.
V deskoherní sekci čeká Filip Gotfrid s budovatelskou záležitostí ze starověkého Řecka s názvem Khóra: Zlatý věk. Ne každý je ovšem na budování městských států, a přesně pro takové je tady možnost zbudovat si svůj vlastní dinopark ve stylu Jurského parku v kousku s názvem Ostrov dinosaurů: hoď a kroť. Popřípadě je tady ještě Jakub Zahradník s Istanbul Big Box, kde si hráči vyzkouší, jak to chodí na takovém bazaru.
Ani o prázdninách by člověk neměl nechat své mozkové buňky zahálet, a proto je tady Františka Vrbenská s historickou přednáškou o Hannah Snellové, která se v přestrojení za muže stala členkou britského námořnictva.
Pokud stále váháte, jestli do červencového čísla jít, pak by vás mohla zviklat trojice povídek – fantasy Ve stínu sříbronošů (Marie Domská) a Místnost D8 (Petr Brožovský) a horor Na dosah spásy (Martin Leták). A pokud ani tohle není dostatečné, pak je tady ještě Pevnost Plus s komiksovou přílohou One-Punch Man: Jednou ranou.